Skocz do zawartości

Strategia manipulacji wg Chomsky'ego


Rnext

Rekomendowane odpowiedzi

1. Rozpraszanie uwagi:
Kluczowym elementem kontroli społecznej jest odwrócenie uwagi od istotnych spraw i zmian dokonywanych przez polityczne i ekonomiczne elity, poprzez ciągłe rozpraszanie uwagi i zalew opinii publicznej nieistotnymi informacjami. Strategia odwrócenia uwagi jest kluczowa, aby zapobiegać zainteresowaniu społeczeństwa podstawową wiedzą z zakresu nauki, ekonomii, psychologii, neurobiologii i cybernetyki.
„Utrzymuj opinię publiczną odwróconą od realnych problemów społecznych, poprzez zniewolenie nieważnymi sprawami. Społeczeństwo musi być cały czas bardzo zajęte, bez czasu na myślenie”.

 

2. Wygeneruj problem i zaproponuj rozwiązanie:
Ta metoda jest również określana jako „problem – reakcja – rozwiązanie”. Stwórz taką sytuację (problem), która wywoła u odbiorców żądanie podjęcia natychmiastowych kroków, mających na celu rozwiązanie problemu lub zapobieganie mu w przyszłości. Na przykład: pozwól, by rozprzestrzeniła się przemoc, aby społeczeństwo zgodziło się na zaostrzenie norm prawnych w ochronie własnego bezpieczeństwa, za cenę swojej wolności. Wykreuj kryzys ekonomiczny, aby usprawiedliwić radykalne cięcia świadczeń socjalnych.

 

3. Zmiany wprowadzaj stopniowo:
Nie wprowadzaj radykalnych zmian drastycznie lecz stopniowo, przesuwaj granicę wytrzymałości i akceptacji krok po kroku, aż do granic wytrzymałości, rozbijając zmiany na kolejne lata. W ten sposób przeforsowano radykalne zmiany społeczno-ekonomiczne latach 80. i 90., które doprowadziły do ukształtowania się ekonomii neoliberalnej: minimum świadczeń, prywatyzacja, niepewność jutra, elastyczność zatrudnienia, masowe bezrobocie, wypłaty na niskim poziomie, brak gwarancji godnego zarobku – wprowadzenie takich zmian jednocześnie wywołałoby rewolucję.

 

4. Strategia odroczenia:
Kolejny sposób na wprowadzenie niemile widzianej zmiany to przedstawienie jej jako „bolesnej konieczności”, którą koniecznie będziemy musieli wprowadzić w przyszłości.
Ludziom łatwiej jest zaakceptować widmo przyszłego poświęcenie, niż wprowadzić zmianę od razu. Ponadto społeczeństwa mają tendencję do naiwnej wiary, że „wszystko będzie dobrze” i że być może uda się uniknąć poświęcenia. Taka strategia daje więcej czasu na oswojenie się ze świadomością zmiany, a także przyjęcie jej w atmosferze rezygnacji, kiedy przyjdzie czas by wcielić ją w życie.

 

5. Mów do społeczeństwa jak do dziecka:
Większość reklam i komunikatów kierowanych do opinii publicznej wykorzystuje język oraz sposób argumentowania, jakiego używa się, przemawiając do dzieci lub osób umysłowo chorych, a więc uproszczony i wręcz infantylny. Im bardziej chcesz zamglić obraz rzeczywistości swojemu rozmówcy, tym bardziej staraj się infantylizować komunikat. Dlaczego?
„Jeśli będziesz mówić do osoby, jakby miała ona 12 lat, to po wpływem sugestii prawdopodobnie odpowie lub zareaguje bezkrytycznie, tak jakby rzeczywiście miała 12 lub mniej lat”.

 

6. Skup się na emocjach, a nie na racjonalności:
Wykorzystywanie emocji to klasyczna technika mająca na celu odstawienie racjonalnej analizy i zdrowego rozsądku jednostki na bok. Co więcej, użycie języka odpowiednio nacechowanego emocjonalnie daje możliwość podświadomego zaszczepienia idei, pragnień, lęków, niepokojów, impulsów, a przez to wywołanie określonych zachowań.

 

7. Utrzymuj ludzi w ignorancji:
Uczyń społeczeństwo niezdolnym do zrozumienia metod sprawowania kontroli.
„Edukacja oferowana niższym klasom musi być na tyle uboga i na przeciętnym poziomie, aby przepaść ignorancji pomiędzy niższymi a wyższymi klasami utrzymywała się, a techniki kontroli pozostawały niezrozumiałe dla niższych klas”.

 

8. Promuj przeciętność:
Spraw, aby społeczeństwo uwierzyło, że bycie głupim, wulgarnym i niewykształconym jest w porządku.

 

9. Wzmacniaj w ludziach poczucie winy:
Pozwól, aby jednostki uwierzyły, że są jedyną osobą winną swoich niepowodzeń przez niedostatek inteligencji, zdolności lub własnych starań. Dzięki temu, zamiast buntować się przeciwko systemowi ekonomicznemu, który stawia jednostkę w niekorzystnej sytuacji, będzie ona żyła w poczuciu winy i dewaluacji własnej wartości, prowadząc do depresji. W takim stanie osoba stanie się bierna i niezdolna do podejmowania działań mających na celu zmianę systemu. Bierność oznacza brak rewolucji.

 

10. Poznaj ludzi lepiej niż oni są w stanie poznać siebie:
Przez ostatnich 50 lat szybki postęp w nauce spowodował rosnącą przepaść pomiędzy zasobami wygenerowanej wiedzy a tym, co jest dostępne (i tłumaczone) dla szerokich mas. Dzięki biologii, neurobiologii i psychologii elity władzy są w stanie posiąść zaawansowaną wiedzę na temat jednostek, jak i społeczeństwa, co pozwala im poznać człowieka lepiej, niż on sam może znać siebie. Oznacza to, że będąc w posiadaniu tej wiedzy można mieć większą kontrolę nad jednostkami, niż one same nad sobą.

  • Like 18
  • Dzięki 6
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swiadoma i integientna manipulacja zorganizowanymi nawykami i opiniami mas jest ważnym elementem w demokratycznym społeczeństwie. Ci, którzy manipulują tym niewidocznym mechanizmem społeczeństwa stanowią niewidzialny rząd, który jest prawdziwą siła rządzacą naszego kraju. Jesteśmy rządzeni, nasze umysły kształtowane, nasze gusta formowane, nasze idee sugerowane, w znacznym stopniu przez ludzi, o których nigdy nie słyszeliśmy. To jest logiczny rezultat sposobu w jaki nasze demokratyczne społeczeństwo jest zorganizowane. Wielskie masy ludzkich istot muszą kooperować w ten sposób jeśli mają żyć razem jako gładko funkcjonujące społeczeństwo. W prawie każdym działaniu związanym z naszym codziennym życiem, czy to w sferze polityki czy biznesu, w naszych społecznych zachowaniach lub w sferze etyki, jesteśmy zdominowani przez relatywnie małą liczbę osób, które rozumieją procesy myślowe i wzorce społeczne mas. To one pociągają za sznurki, które sterują publicznym umysłem.

Edytowane przez prod1gybmx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Rnext napisał:

1. Rozpraszanie uwagi:

..Społeczeństwo musi być cały czas bardzo zajęte, bez czasu na myślenie

To jest bardzo przykre, ja to trochę zauważyłem po sobie, chociaż ja z tym walczę, ale po pokoleniu moich rodziców, to już widać jak na dłoni.

Większość ludzi przelatywało wtedy przez życie na autopilocie i nie zastanawiali się, czy jedne rzeczy są dobre czy złe i do czego mogą prowadzić.

Dzieci obsrane, kredyt sam się nie spłaci, samochód już stary i tak do emerytury, a wtedy był czas, żeby "od tego wszystkiego odpocząć", więc nadal

się nie interesowali ważnymi sprawami.. Jak już się weszło w wir życia, to nie było odwrotu..

Koniec, końców, jeśli całe życie zapierdalasz, to nie masz kiedy narzekać..

Może właśnie to był dla "nich" problem, że niektórzy zaczynali mieć za dużo czasu na myślenie, a dodatkowo internet drastycznie ułatwił wymianę informacji..

42 minuty temu, Rnext napisał:

2. Wygeneruj problem i zaproponuj rozwiązanie:

Właśnie dlatego nie należy wierzyć w niekompetencje naszego rządu..

To jest celowa niekompetencja, a później powiedzą "ups".. ale co z tego jak kilkadziesiąt tysięcy ludzi już na ulicy..

42 minuty temu, Rnext napisał:

3. Zmiany wprowadzaj stopniowo:

Gotowanie żaby...

42 minuty temu, Rnext napisał:

4. Strategia odroczenia:
Kolejny sposób na wprowadzenie niemile widzianej zmiany to przedstawienie jej jako „bolesnej konieczności”, którą koniecznie będziemy musieli wprowadzić w przyszłości.

Witajcie szczepionki..

 

@Rnext

Pozostałych mi się już nawet nie chce komentować, ale świetny post, wszystko w sumie gdzieś krążyło po sieci, ale fajnie, że zebrałeś to do kupy..

 

Mi w przemyśleniach na ten temat pomogły ostatnio dwa filmy..

Poruszają pewne bardzo ciekawe aspekty z różnych kątów..

 

 

Edytowane przez StatusQuo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość ludzi i tak to odrzuci z automatu bo uderza w ich podstawy/paradygmaty życia i funkcjonowania. Po prostu nie potrafią wyjść poza ich wykreowany bez nich w ich głowach świat.

Edytowane przez SennaRot
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idealnym przykładem inżynierii społecznej jest Rosja( wraz z byłymi krajami ZSRR). Po rozpowszechnieniu broni nuklearnej nikt nie ma zamiaru wojowac z nikim. Teraz nie straszy się wojna jądrowa a terroryzmem lub gejami. A oligarchowie uciekaja z rosyjskim kapitałem na zachód. Dziwny jest ten świat 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Rnext
Ale w czym problem? Najbardziej mnie wkurza, jak pojawia sie jakiś doktor Judym próbujący zbawiać świat (to nie aluzja do Ciebie, ale myśl ogólna).

Trzeba dać ludziom somy i tyle. 'Prole' żyją jak prole - to też stwierdzenie prostego faktu. Nie wszyscy posiadają ten sam poziom świadomości, potrzeb, umysłowości. Nie rzuca się pereł przed wieprze.

 

Tak wygląda nasz nowy wspaniały świat i jest ok.

 

@SennaRot

Znakomity cytat!

 

 

Edytowane przez Exar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 4/17/2020 at 5:39 PM, StatusQuo said:

ale świetny post, wszystko w sumie gdzieś krążyło po sieci, ale fajnie, że zebrałeś to do kupy..

Zarzuciłem na szybko tą pastę od kuzyna, który mi ją podesłał. Tyle że nie miałem akurat czasu żeby dodać parę słów od siebie, jak mam w brzydkim zwyczaju. I niewiele się w kwestii czasu zmieniło od piątku, więc mój koment poczeka ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.