Skocz do zawartości

Coś na temat Starożytnego Rzymu


Marden

Rekomendowane odpowiedzi

Szukam lekkiej lektury, która wprowadziłaby mnie w życie w starożytnym Rzymie. Nie musi być historyczna, ale chciałbym żeby oddawała klimat tamtych czasów oraz charakteryzowała się wiarygodnością pod względem, zwyczajów, praw, zachowań.

 

Od siebie dodam, że bardzo fajną książkę o ichniejszych wartościach napisał nasz świetny pisarz Waldemar Łysiak i nosi ona tytuł: "Ostatnia Kohorta".

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Marden napisał:

Szukam lekkiej lektury, która wprowadziłaby mnie w życie w starożytnym Rzymie. Nie musi być historyczna, ale chciałbym żeby oddawała klimat tamtych czasów oraz charakteryzowała się wiarygodnością pod względem, zwyczajów, praw, zachowań.

 

Od siebie dodam, że bardzo fajną książkę o ichniejszych wartościach napisał nasz świetny pisarz Waldemar Łysiak i nosi ona tytuł: "Ostatnia Kohorta".

 

Polecam książki Aleksandra Krawczuka (Neron czy np. Poczet cesarzy rzymskich),  Ja Klaudiusz  Gravesa. Dużo tego jest, ale na początek może być.

 

Teraz, Boromir napisał:

Lepszy temat jest o Bizancjum. Cesarstwo Wschodniorzymskie.

Tu bym polemizował. Ja wolę jednak Rzym.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/30930/historia-zycia-prywatnego-t-1-od-cesartwa-rzymskiego-do-roku-tysiecznego

 

słabsze opinie są od ludzi, którzy chcieli jakiejś noweli czy innej lekkiej beletrystyki.

 

ale jeśli chodzi o fakty - to najlepsze kompendium

masz tam wszystko - wszystkie zwyczaje i sytuacje, jakie mogły dotyczyć Rzymianina od kołyski aż po grób.

 

dorastanie, nauka, religia, śluby, pełnienine funkcji, rola niewolników, rozrywki, poglądy na sytuacje etyczne, itp.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Boromir oo 40 stron to i można rzucić okiem, lecz ciężko znaleźć :(

@Stefan Batory  ooo Krawczuk ma tego trochę z tego co widzę, więc zacznę od twoich propozycji.

@marcinasz Przyznam, że jedna z niewielu lektur szkolnych, które olałem. Aż dziw, że o niej zapomniałem ?

@sargon Dzięki, ciekawa pozycja.

@Still zero subtelności u tego Drewniaka. Ale treść przekazuje genialnie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz tutaj listę https://www.imperiumromanum.edu.pl/ksiegarnia/

 

Czasami zaglądam, bardzo ciekawe artykuły. Masz tam listę książek dobrze opisanych moim zdaniem.

 

Weź sobie na start Jeden dzień w starożytnym Rzymie. Życie powszednie, sekrety, ciekawostki.

Edytowane przez mac
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam na półce, właśnie pierwszy raz ją przejrzałem i myślę, że na początek będzie odpowiednia. Do kupienia w popularnym portalu aukcyjnym za 17zł.

 

Cytat

źródło: katalog biblioteki naukowej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.