Skocz do zawartości

Enneagram - kolejna przydatna typologia osobowości


Rekomendowane odpowiedzi

49 minut temu, SzatanKrieger napisał:

Bo u mnie ewidentnie jest uderzanie w poczucie winy/ wstyd

Ty weź to ogarnij. 

Wstyd: rozpacz

 

Poziom ten znajduje się niebezpiecznie blisko śmierci, którą można wybrać jako świadome samobójstwo. 

Wstyd jest narzędziem okrucieństwa, a jego ofiary często same stają się okrutne. 

Niektore jednostki działające w oparciu o wstyd rekompensują to sobie perfekcjonizmem i sztywnością. I takie tam. 

Ale wstyd jest najgorszy Szatan. 

  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 hours ago, Bruxa said:

narcyzie :P co o tym wszystkim sądzisz? 9 mają największy problem z wytypowaniem się, ludzie najczęściej źle się typują na 4, może coś popieprzyłam z testem. :D Może zacieram moje prawdziwe poglądy przez słabe zdrowie, a może enneagram jest błędny sam w sobie, a mixy istnieją, przecież % na ile jest się typem daje prawdziwsze wyniki niż reguła typ-skrzydło.

Skup się na 9 i 5. Przeczytaj po parę opisów tych typów.

Czasem zdarza się, że wychwytujesz dane cechy innych typów ale one też mogą być wspólne dla innych, 

Zastanów się nad ośrodkiem który bardziej u siebie widzisz. w tym przypadku Intynkt - 9, czy intelekt - 5 ;) 

Jak tu wyjdzie coś bardziej (istnieje spora możliwość, że będzie do Ciebie pasowało trochę z innych ośrodków - norma, policz sobie jednak ile cech z danego Ci wyszło i porównaj), po tym poczytaj sobie opis skrzydła typu który Ci wyszedł. - pamiętaj, że możesz też mieć cechy skrzydła, w niektórych sytuacjach może ono się nawet bardziej uaktywniać. 

Są też połączenia między typami. 9 jest w trio z 6 i 3 zaś 5 ma połączenia z 7 i 8  Połączenia te też w różnych sytuacjach mogą się uaktywniać. 

Powtarzam, samymi testatmi się nie opieraj - one miają być jedynie wskazówką. czytaj czytaj dużo czytaj opisów, 

 

Jeszcze kwestia tego dzieciństwa... czy wzięłaś pod uwagę rodzica, do którego bardziej lgnęłaś? To też jest dość istotne. Jaką postawę miał drugi rodzic względem Ciebie?

 

Wiesz, ludzie często szybko rezygnują z poznania tego systemu szczególnie jak stwierdzają, że jak zrobią parę testów, przeczytają jeden opis i uznają, że nic do nich nie pasuje. Tutaj istotne jest też poznanie zasad tego systemu... jak w sumie też tyczy się MBTI i socjoniki

Musisz też być ze sobą w pełni szczera, wtedy też się wytypujesz poprawnie. Warto obserwować siebie, wrócić myślami do tego jakie miałaś rekacje w czasie stresu. Co jest Twoj,ą taką najsilniejszą motywacją. Jak myślisz, że ludzie Cię odbierają. 

 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Lalka

 

Wiem, że muszę się uporać ze sobą i wiem co muszę zrobić ale ten wysiłek mnie przeraża. A gdy chcę to czy tamto zrobić pojawia się kryzys tożsamości jakby i włączają się hamulce ? 

36 minut temu, Lalka napisał:

Wstyd jest narzędziem okrucieństwa, a jego ofiary często same stają się okrutne. 

 

Zauważyłem, że jestem okrutny dla siebie, więc jest to narzędzie do samobiczowania się, tak jak perfekcyjne dzieci biją siebie gdy nie spełniają ambicji rodziców. ?  ale u mnie jest odwrotność tego, ja sam siebie biczuję i sobie dowalam by nie wyjść z bagna ? 

36 minut temu, Lalka napisał:

Niektore jednostki działające w oparciu o wstyd rekompensują to sobie perfekcjonizmem i sztywnością. I takie tam. 

 

Tak, ja też mam ten perfekcjonizm zakodowany @Lalka że muszę być perfekcyjny, by kogoś znaleźć, by być kochanym, być bez skazy ale im bardziej czegoś chcesz tym bardziej się oddalasz od tego, więc jestem daleki od "perfekcji".

 

Dlatego w którymś z tematów, nie pamiętam który opisywałem, że tak jak rodzicie tworzą traumę by dziecko było perfekcyjnie i miało najlepsze oceny itd, to u mnie jest na odwrót, bym był najgorszy itd, przynajmniej wewnątrz mnie takie coś zostało utworzone.

 

Ale były momenty w życiu, gdzie jakby uzyskiwałem dostęp "do siebie" i to były przypływy energii, gdzie potencjał odczułem mam nieograniczony i mogę wszystko. Czyli jakieś ujścia w systemie zablokowanym pewno się robiły, nie wiem ? 

 

Wiem, że byłem totalnie po blokowanym człowiekiem pozbawionym siebie. Ale teraz jest pewien zgrzyt w tym wszystkim, bo tworząc nowego siebie, to odczuwam, że te starte "ja" jakby jest gdzieś tam. To są wewnętrzne zgrzyty i je odczuwam na poziomie czakry serca i trzeciej, gdzieś w tych rejonach. Tam nieustannie czuję, że coś jest nie tak (taki kocioł), szukam informacji na necie ale to jest poczucie winy, a poczucie winy jest blokowane na poziomie trzeciej czakry czyli działania właśnie ?  (te systemy dosyć trafnie tłumaczą, według mnie)

 

Zresztą @Lalka spójrz bo to się pokrywa z tym co napisałaś w tym krótkim poście:

I według typologii czakr:

 

Trzecia czakra znajduje się w żołądku i zajmuje się siłą woli i jest blokowana przez wstyd.

 

"Aby oczyścić tę czakrę, musisz zadać sobie pytanie „czego się wstydzisz i jakie są twoje największe rozczarowania w sobie?

Aby otworzyć tę czakrę, musisz kochać i akceptować wszystkie aspekty ciebie, nie tylko te dobre. Twoje błędy sprawiły, że jesteś tym, kim jesteś, i nie możesz uciec od tej ciemniejszej części ciebie, nawet jeśli ta część wcale nie jest ładna. Jesteś człowiekiem i dlatego popełniasz błędy.

Moim zdaniem jedną z największych różnic między ludźmi sukcesu a nieszczęśliwymi jest ich podejście do problemów. Na przykład osoby z depresją koncentrują się na problemie, ludzie sukcesu i szczęśliwi koncentrują się na rozwiązaniu. Refleksja jest ważna, tak, ale ponowne przeżywanie twoich niepowodzeń powoduje, moim zdaniem, jedynie karanie siebie."

 

Czwarta czakra znajduje się w sercu i dotyczy miłości i jest zablokowana przez smutek.

Aby otworzyć tę czakrę, musisz przed sobą rozłożyć cały swój smutek. Jakie masz straty? Co jest ci smutne

Radzenie sobie ze stratą jest naprawdę trudne, ale wschodnia tradycja duchowa wierzy, że miłość jest energią i że utracona miłość odradza się w formie nowej miłości. Zadaj sobie pytanie, jaka jest najgłębsza i najbardziej bolesna strata, jakiej kiedykolwiek doświadczyłeś? Utrata pracy? Utrata zdrowia? Utrata przyjaciela? Utrata członka rodziny? Utrata ukochanej?

Jak sobie z tym poradziłeś? Może nadal się go trzymasz?

 

 

Poza tym właśnie ludziska, gdy znacie swój typ eneegramu, warto obczaić w typologii czakr, którą możecie mieć zablokowaną :) 

Moim zdaniem to trafnie tłumaczy wiele, zresztą gdy ktoś chce się wyleczyć to i brzytwy się chwyta.

Edytowane przez SzatanKrieger
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@SzatanKrieger Ale Ty tu czwórkujesz nam :P ! Nie przesadzaj też za bardzo z tym grzebaniem bo to w przypadku czwórek też nie jest zdrowe. Myślę, że musisz też nabrać dystansu do Siebie i najważniejsze jest po prostu zaakceptować swoją odmienność. Jako siódemka mówię CI zatem - iiiiiiizy! Skup się na teraźniejszości. Zakorzeń się w chwili obecnej. Naucz się swoje emocje brać też na dystans. Nie, nie wyrzekać się ich, w żadnym wypadku. Po prostu umieć wyciszyć swoje ego. Dajesz mu takimi rozmyślaniami pożywkę. 

Rozumiem, że jako 4 skrywasz w sobie mega mocne emocje a Twoje serce jest tak głębokie, że nawet pacyfik przy tym jest płytki i mały. Ale wychodź częściej na powierzchnię zaczerpnać świeżego powietrza. 

Najważniejsze jest to, byś przyznał przed samym sobą: " Tak! Jestem dziwakiem i jestem z tego dumny!" Zdzwiłbyś się, ile ludzi jest, którzy lubią takich dziwaków jak Ty. :)  

I nie, nie musisz być artystą jako 4, To, że większosci czwórki tworzą, to oznacza, że po prostu mają silną potrzebę wyrażania siebie + odnalazły pasję.. Stąd przelewają te wszystkie emocje na płótno, albo mieszają je z dźwiękami strun gitarowych, pianina, cokolwiek. Są też czwórki, które znalazły zawód, w którym mogą uwolnić swoją empatię, mogą wykorzystać swoje zdolności retoryczne i też czerpać z tego radość.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam @Hippie :( 

 

Ale wierzę, że wiele "4" może być tu na forum liczę, że mój przypadek komuś pomoże, ale faktycznie nie będę już więcej opisywał tutaj swojego przypadku by nie zaśmiecać tematu. I sam się z tym źle czuje, że tyle na spamowałem tutaj o sobie, jest mi głupio z tego powodu ? 

 

Dodam jedynie na koniec, żeby wyzdrowieć według mnie na ten moment "4" musi pozbyć się swojego wstydu (jest to punkt nr 1), stworzyć dyscyplinę której należy przestrzegać, stać się niewiarygodnie prostą aczkolwiek skuteczną jednostką. Żyć ultra prosto, nie zastanawiać się nad swoimi niedoskonałościami tylko je naprawić. Być "człowiekiem punktem" i kroczkami zbliżać się do celów, praktykować kochanie siebie bo czwórki czują, że są tragicznie wadliwe, przez co zapominają o kochaniu siebie ? 

 

No i "4" musi sobie uświadomić, że jest kochana za to jaką jest, że nie musi udawać niższej i słabszej niż jest, by być zaakceptowaną. 

 

Jeszcze raz przepraszam @Hippie ale oby to komuś wszystko pomogło. 

 

W ogóle może by zrobić i nazbierać materiałów, w jaki sposób dany typ powinien się leczyć? To byłoby by mega pomocne, myślę. 

Edytowane przez SzatanKrieger
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, SzatanKrieger napisał:

Przepraszam @Hippie :( 

 

Ale wierzę, że wiele "4" może być tu na forum liczę, że mój przypadek komuś pomoże, ale faktycznie nie będę już więcej opisywał tutaj swojego przypadku by nie zaśmiecać tematu. I sam się z tym źle czuje, że tyle na spamowałem tutaj o sobie, jest mi głupio z tego powodu ? 

Znów wstyd. 

Przeciez za nic nie musisz przepraszać, chcesz to piszesz :D

@Hippie Chodziło o coś innego, o to żebyś nabrał dystansu i zaakceptował siebie. :D 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@SzatanKrieger Nie musisz przepraszać. :D Ja to rozumiem :) Fajnie, że to tak opisujesz i się otwierasz. To też znaczy, że szukasz. Ale im bardziej się w to zatapiasz tym bardziesz się dołujesz i działasz przez to destrukcyjnie dla samego siebie. Po prostu polecam zdrowy dystans :) Znajdź w tym balans.

 

Pomoże to innym na pewno ;) 

 

 

A tak z innej beczki. Mam pewne przemyślenie odnośnie mojego rodzeństwa. Enneagramowo ich wszystkich dawno rozszyfrowałam. Teraz się tylko zaczęłam zastanawiać jak było z ich postawą w dzieciństwie i nastawieniu rodziców do nich. To jest ciekawe. 

Cała nasza piatka wychowywana była przez tych samych rodziców ale każdy z nas czerpał więcej wzorców tylko od jednego z nich.W rezultacie u mnie wygląda to tak:

Matka - 1w2 ISFJ, Ojciec 9w1 prawdopodobnie ENFP albo INFJ

Nastarsza siostra - 7w8 ENTP

Brat - 9w1 ISFP

Środkowa SIostra - 2w3 ESFP 

Brat (schizofrenik) - 5w4 ISTP

 

Najstarsza siostra: dzieckiem była zdecydowanie aktywnym. Jej wzorem był Ojciec będąc w jej przypadku reagujący.

Brat 9w1: Był neutralnym dzieckiem, jego wzorcem była matka, która zaś w jego przypadku była aktywna.

Środkowa siostra 2w3: Była reagującym dzieckiem, zawsze chciała wszystkim dogodzić i wczuła się typowo w rolę sługi, zawsze chciała nas wszystkich scalić. Chciała zwrócić uwagę  matki, która była neutralna w stosunku do niej. 

Brat 5w4:  był neutralnym dzieckiem, na niego zaś większy wpływ miał reagujący ojciec. Chociaż wzorem wydawała się matka. Możliwe, że ona wtedy też stała się reagująca...

Ja 7w6: Byłam miksem aktywnego/reagującego dziecka i na mnie większy wpływ i zarazem większym wzorem był reagujący ojciec. 

 

Wniosek:

W większości przypadkach jest tak, że dla dziewczynek wzorem będzie ojciec  a dla chłopców Matka. Jednak kwestią jest też to, który rodzic bardziej angażuje się w wychowanie przy danym dziecku. W przypadku mojego brata 5w4 obydwoje rodzice byli raczej reagujący, bo potrzebował wiele uwagi ze względu na to, że urodził się z roszczepem wargi i przez to jako dziecko miał kompleksy. Był spokojnym dzieckiem i bardzo wycofanym przy okazji. 

Wazne jest też to, czyją uwagę dziecko chce bardziej zwrócić, matki czy ojca. W mojej rodzinie środkowa siostra bardzo wyraźnie chciała wpłynąć na matkę. chciała pokazać jaka jest uczynna, pomocna, jednak wtedy moja matka na nią zlewała lekko... bo zajmowała się bratem który urodził się z roszczepem ( jest między nimi 4 lata różnicy) 

 

 

 

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Hippie

 

Jak rozumiesz wchodzenie do innego typu?

Ja na przykład mam aspirować do stania się "1" czyli perfekcjonistą i czuję wewnętrznie, że naprawdę taką mam drogę czy należy przyciągnąć cechy "1", czy mam się jakby stać "1"? Jak Ty to widzisz?

Bo mi ta kwestia trochę umyka.

 

 

Tutaj typy jakie zgrzyty mogą być w relacji i nad czym pracować:

Póki co po engliszu ale może przetłumaczę na pl

https://drdaviddaniels.com/relationships-intimacy/enneagram-types-in-relationship/

 

@Hippie

Ale rozpracowałaś rodzinkę :D 

Edytowane przez SzatanKrieger
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@SzatanKrieger Nie do końca rozumiem co masz na myśli poprzez wchodzneie do innego typu?

Masz na myśli połączenia? Jeśli tak, to no traochę źle to interpretujesz... tutaj jest kwestia integracji i dezintegracji. Co raczej oznacza, że cechy typu z którym się jest połączonym uaktywniają się w nas w sytuacjach stresowych albo są dopełnieniem w przypadku pracy nad sobą ( wskakiwania na wyższy poziom)

https://enneagram.pl/forum/viewtopic.php?f=1&t=9520

 

 

Fajnie opisane relacje są też tutaj:

https://enneagram.pl/zwiazki/

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Hippie napisał:

tutaj jest kwestia integracji i dezintegracji. Co raczej oznacza, że cechy typu z którym się jest połączonym uaktywniają się w nas w sytuacjach stresowych albo są dopełnieniem w przypadku pracy nad sobą ( wskakiwania na wyższy poziom)

No chyba mamy to samo na myśli, bo według tych obrazków enegramowych są te strzałki, spójrz:

7bab2975fb44e1184f394ade819920ab.jpg

 

Czyli w sytuacjach relaxu przybieram najlepsze cechy "1" a w czasie stresu najgorsze cechy "2"?

 

Musiałbym jeszcze doczytać w tej kwestii, o co dokładnie z tym chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minutes ago, SzatanKrieger said:

 

 

Czyli w sytuacjach relaxu przybieram najlepsze cechy "1" a w czasie stresu najgorsze cechy "2"?

 

Musiałbym jeszcze doczytać w tej kwestii, o co dokładnie z tym chodzi.

Dokładnie tak.

 

Mam sprzeczne info o 4. Tu ludzie piszą że czują się zintegrowani z 2. Co przeczy temu diagramowi w tym przypadku

https://enneagram.pl/forum/viewtopic.php?f=6&t=748

 

U siódemek jest jasno zaś opisane, że integrację mamy z 5 a dezintegrację z 1. 

https://enneagram.pl/forum/viewtopic.php?f=9&t=9101

 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.theworldcounts.com/happiness

 

Fajna stronka ? 

 

P.S @Hippie znowu o mnie ale to będzie bardzo pomocne dla innych.

 

Dla mnie to ma sens - mogę na własnej postawie ocenić, że właśnie tych sztywnych struktur nie lubię ale wiem, że one mi są potrzebne do osiągania szczęścia i celów, cechy jedynki są jak w pytę strzelił dla mnie i wiem, że cechy jedynki się we mnie budzą i są mi najbardziej potrzebne, wręcz kluczowe a nawet nad kluczowe.

To wszystko się zgadza, bo np mój idealizm jest wyrównany przez jedynki pragmatyzm itd, itp. to wszystko dąży do jakiegoś balansu..

 

"Perfekcjoniści krzątają się za kulisami, aby przekształcić swoją potężną wizję w rzeczywistość z silnym poczuciem obowiązku i wytrwałości. Ciche i kontrolowane, wypełnią swoje słowa i zobowiązania. Perfekcjoniści dokładają wszelkich starań, aby ich praca była na najwyższym poziomie i przygotowana do perfekcji. Są dumni z tworzenia usprawnionych harmonogramów i sposobów wykonywania zadań w najbardziej wydajny sposób - optymalizacja to wybór stylu życia."

 

Te strzałki, kto w jaki typ wchodzi są mega istotne i określają chyba jak sądzę, naszą drogę do wyzdrowienia ? 

 

"Jakie są podstawowe wartości Perfekcjonisty? Perfekcjoniści mają zestaw bardzo wysokich standardów wewnętrznych.

Chcą poprawić każdy aspekt swojego życia. Dążą do tego, aby ich działania były zgodne z ich wartościami i zasadami, i bardzo ciężko nad tym pracują. Odpowiedzialność i należyta staranność to złote filary wartości Perfekcjonisty. Dążą do odpowiedzialności i doceniają funkcjonalność różnych produktów i systemów. Uczciwość jest kluczowym czynnikiem w ich życiowych wyborach i przetrwa próbę czasu. Lojalność, sprawiedliwość i uczciwość są podstawowymi składnikami kształtowania przyziemnego charakteru perfekcjonisty."

 

 

Także @Hippie z tego co widzę, i rada dla wszystkich czytających, koniecznie sprawdźcie gdzie wasze strzałki idą i te cechy jak mniemam będą waszym rozwiązaniem. Bo ich wam brakuje do uzdrowienia... jeśli jesteście "chorzy" oczywiście :) 

 

 

 

Edytowane przez SzatanKrieger
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Hippie napisał:

Jeszcze kwestia tego dzieciństwa... czy wzięłaś pod uwagę rodzica, do którego bardziej lgnęłaś? To też jest dość istotne. Jaką postawę miał drugi rodzic względem Ciebie?

Ach, wzięłam pod uwagę tylko tego z którym miałam konflikt, matkę olałam lol. Brać pod uwagę oboje? Jeszcze trochę nad tym wszystkim posiedzę. BTW Szatan kmini w dobrym kierunku w ostatnim poście?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Bruxa  zobacz jak u siebie to rozpisałam. Weź pod uwagę parę czynników. Do którego rodzica bardziej lgnęłaś, chciałaś się przypodobać, czymś zaimponować, od którego rodzica czułaś bardziej zainteresowanie Tobą. 

Ja lgnęłam do ojca i ceniłam bardziej jego wartości. Od matki czułam obojętność i jej stosunek był do mnie neutralny. Gdyby mi bardziej zależało na jej aprobacie niż na ojca to możliwe że wtedy bym się bardziej rozwijała jako enneagramowa 4. 

U mnie to, że ojca było mniej w domu i cieszyłam się jak wracał z Niemiec, dużo znaczyło. Zawsze go wyczekiwałam, starałam się przy nim bardziej być grzeczna. Oczekiwałam od niego nagrody etc. Feedback jaki od niego dostawałam to uwaga, nauka... worki słodyczy z niemiec. :D:D:D

 

Generalnie enneagram zmusza trochę do grzebania w przeszłości i do dogłębnego obserwowania siebie w różnych sytuacjach. 

 

@SzatanKrieger Bierze to zbyt do siebie :D Te integracje i dezintegracje same w praktyce wychodzą i też z różną częstotliwością u każdego. Tu nie chodzi o to by czerpać na siłę z połączenia jak chce się pnąć do góry, bo to może wtedy znaczyć, że chce się zmienić typ, co nie jest w ogóle możliwe, robiac to na siłę będzie się działało wbrew sobie. 

By wskoczyć na wyższy poziom, trzeba działać wg potrzeb swojego typu. A nie zapełniać tę lukę typem, z którym się ma połączenie z kierunkiem integracji.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Bruxa napisał:

BTW Szatan kmini w dobrym kierunku w ostatnim poście?

Moim zdaniem tak, spójrz @Wielokropek dała w swoim poście opis, jak wygląda gdy idziesz w zdrowym kierunku i w złym. Mój typ idzie w dobrym gdy idę w stronę nr "1" a staje się jeszcze gorszym gdy idę w stronę "2".

 

U mnie zgadza się w cholerę, potwierdzają to kosmogramy, human design, nawet system czakr oraz zwykłe patrzenie na sprawę, i co ciekawe nawet zrozumiałem że jestem swego rodzaju artystą, to dopiero beka stulecia :D ja zbierałem cały czas narzędzia... ;) 

 

Dlatego @Bruxa musisz wyczaić jakim jesteś typem i innym radzę to samo, najlepsze jest to, że czytałem że muszę iść w stronę jedynki ale to do mnie nie dochodziło niby przytakiwałem że fakt to prawda ale coś mi przez kable w mózgu do końca nie docierało, aż tu nagle zapaliło się światło.... tzw - eureka :D 

 

Nie będę kopiował całej wypowiedzi bo już zaspamowałem cały temat, moim przypadkiem ale :

 

"Kierunek integracji: Czwórka zmierza w kierunku Jedynki" u mnie pasuje i to konkretnie :) 

 

Ale mówię, może się myle - zobaczymy.

 

Jednak muszę wiedzę zaplikować w akcję i wtedy zobaczymy... ale wydaje mi się, że to jest to. Nie chodzi o to by się stać danym typem jak mniemam ale czerpać z niego i integrować w siebie ten model widzenia danego typu, nie wiem jak to inaczej wytłumaczyć. 

 

 

 

Edytowane przez SzatanKrieger
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Samokrytyka. Kiedy są zestresowani, krytykują i osądzają innych, ale faktycznie krytykują i oceniają siebie bardziej surowo w wyniku wysokich standardów wewnętrznych i silnego super ego.
2. Ofiara z siebie? Być może 2s sprawiają, że inni czują się ważni / dumni poprzez przyjazne komplementy, ponieważ są podświadomie jeszcze bardziej dumni z bycia bezinteresownymi, pomocnymi, o dobrych intencjach, co przyczynia się do skłonności do poczucia winy.
3. Oszukiwanie siebie. Kiedy są zestresowani, trójka potrafi umiejętnie oszukać innych, ale ich największym oszustwem jest to, co mówią sobie: że są tym, co robią / swoim wizerunkiem zewnętrznym.
4. Nienawiść do siebie. Kiedy są zestresowani, 4s mogą być emocjonalnie intensywnymi osobami, które nienawidzą i sprawiają, że inni czują się nieodpowiedni, ale to oni nienawidzą najbardziej / czują się najbardziej nieodpowiednio.
5. Samoizolacja? Być może 5s (jak 1s) krytykują innych za ich intelektualną pustkę / ignorancję, kiedy to oni czują się zasadniczo intelektualnie i fizycznie puści (sposób myślenia 5).
6. Wątpienie w siebie. Kiedy są zestresowani, szóstki mogą nieustannie zadawać pytania i wątpić w innych, ale w rzeczywistości to oni najbardziej wątpią w siebie. Wątpliwość 6 przypisuje się ich nieświadomemu sabotażowi i strachowi przed sukcesem.
7. Odwrócenie uwagi. Kiedy są zestresowane, siódemki zmieniają swoją rzeczywistość tak, by była pozytywna i podnosząca na duchu jak trójki. Mogą odwracać uwagę lub oszukiwać innych, ale to oni odwracają lub oszukują samych siebie najbardziej od bolesnych prawd.
8. Obwinianie siebie. Kiedy są zestresowani, ósemki mogą być wściekłe i obwiniać innych, ale w rzeczywistości są najbardziej wściekłe i obwiniają się za swoją słabość, dlatego rzutują gniew, aby to zrekompensować.
9. Narkotyzacja / zaniedbanie. Kiedy są zestresowani, 9s mogą nie reagować, być zaniedbywani i apatyczni wobec innych, ale w rzeczywistości najbardziej zaniedbują samych siebie.

 

 

 

Znalazłem również coś interesującego ? 

 

Przetłumaczone przeze mnie ręcznie, także mogą wystąpić uchybienia ale nie powinny.

 

Enneagram pułapek:

 

  1. Perfekcja
  2. Wolność
  3. Wydajność
  4. Autentyczność
  5. Obserwator
  6. Bezpieczeństwo
  7. Idealizm
  8. Sprawiedliwość
  9. Poszukiwacz                    

 

Enneagram uników:

 

  1. Złość/niedobór prawości
  2. "Potrzebostwo" bycie nad wyraz potrzebującym
  3. Porażka
  4. Rozpacz (zagubienie) - smutek
  5. Pustota
  6. Zboczenie/przestępczość
  7. Ból
  8. Słabość
  9. Konflikt

 

Enneagram akcji przeciw sobie samym:

 

  1. Samo zadowolenie
  2. Samo frustracja
  3. Samo wyobrażenie
  4. Samo Kontrola
  5. Chowanie się
  6. Samo chowanie się (self inhibiting?)
  7. Samo symbolizowanie się (nie wiem o co tu kaman, szczerze mówiąc)
  8. Dowalanie sobie
  9. Samo zapominanie

 

Ennegram kłamstw:

 

  1. Z góry wyrobiona opinia
  2. Fałszywe oceny
  3. Samo zmylanie się (swojego postrzegania)
  4. Symulacja
  5. Ukrywanie swoich uczuć, intencji czy też własnej natury
  6. Idealizacja
  7. Fałszywe wyobrażenia
  8. Fałszywe zaprzeczenie
  9. Mechaniczny konformizm 

 

 

Edytowane przez SzatanKrieger
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Hippie fajny temat chociaż ja jestem z tych co wolą fakty, tabelki i takie tam namacalne rzeczy więc wiele z tego, o czym piszecie, jest dla mnie niezrozumiałe, ale podziwiam Wasze zainteresowanie taką tematyka ?


Zwykle takie rzeczy, jeśli już czytam, to raczej z ciekawości. Dlatego też, dla rozrywki, zrobiłam test; dwa razy, dwa różne bo byłam ciekawa czy wyjdzie mi to samo. 


Inaczej być nie chce, jestem 1w2.
Ku mojemu zaskoczeniu zgadzam się z opisem niemalże w 95%. 
W sumie nie musiałabym w ogóle robić testu, aby po przeczytaniu stwierdzić, który typ jest mój. Czytając opis jedynki miałam wrażenie, że ktoś pisał o mnie. Niesamowite ?


Mój socjotyp to ESE -1Si, Ekstrawertyk etyczny - entuzjasta. Natomiast w MBTI jestem ESFJ.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Daenerys Oooo jedyneczka tu zawitała. Dość rzadko na takich forach spotykane ;) 

I mówisz, ze ESE? Dość nietypowe połączenie. Częściej spotykane są jedynkowe ESI albo LSE ;)  

Ja jestem z tych co lubią wykorzystywać to w praktyce i obserwować otoczenie bazując na tych informacjach, które tutaj właśnie przedstawiamy. ;) Bardzo absorbujące ;) 

@Daenerys Jak sobie radzisz jako perfekcjonistka w tym nieperfekcyjnym świecie? ;)  Na jakim poziomie jesteś? (w moim pierwszym poście w tym temacie znajdziesz info o poziomach zdrowia poszczególnych typów, zahiperlinkowane)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra.

 

Obejrzałam film, który wrzuciła Hippie (1 str.). Jestem czwórką. Wszystko co o czwórce to o mnie. Jeśli nie zgadzacie się z testem obejrzyjcie film. Poza tym lepiej można zakumać wszystkie typy.

 

@SzatanKrieger zobacz, pierwsze co robiłam to szukałam siebie w innych typach. Problem tożsamości, nie lubienia jej. U Ciebie też, chcesz czerpać z innego typu. Czwórka nie może od siebie uciekać tylko się akceptować i polubić.

 

W maju poświęcam z pół godzinki na dalsze zgłębianie tego i wnioski.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezu, jak ja nie znoszę wykonywania testów i wypełniania ankiet. 

Ostatnią ankietę zrobiłam z pracy, i to tylko dlatego, żeby się w końcu ode mnie odpieprzyli. Notorycznie zaczęli wysyłać maile, a potem dzwonić. Choć ankieta była dobrowolna (podobno). 

Były to zmarnowane 4 minuty mojego życia... Zrobiłam to na odwal. 

To jakaś paranoja. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Bruxa

 

Czy to co pisałem w jakiś sposób z Tobą rezonuje? Poza tym ja już nie chcę byc jakby innym typem, wiem że muszę się zaakceptować (infp), jest jak jest z drugiej strony mi to nawet pasuje do mojej wizji siebie no ale muszę koniecznie wejść w aspekty "1".

A powiedz mi Bruxa czy też czujesz się, że jesteś tragicznie wadliwa i, że się nie nadajesz chociażby do związków i w jaki sposób odczuwasz strachy? Bo faktycznie dopiero nie dawno uświadomiłem sobie, że mi wszystko wjeżdża na wstyd, który widocznie jest najniższą emocją, co jest katastrofalne, szczególnie dla typów, które interesują się sprawami ducha, bo to jest jak obciążniki te negatywne emocje i nie pozwalają latać. Twój domyślny stan może być ponad przeciętny ale, że masz dużo wstydu w sobie to, to wszystko Cię moooocno obniża.

? 

 

Jak coś to daj znać jak Ty się odnosisz do tego wszystkiego i sprawdź czy pozytywne cechy "1" rezonują z Tobą. Możesz sprawdzić moje posty, zaspamowałem cały temat nimi. 

 

P.S A jak z szanowaniem i kochaniem siebie u Ciebie wygląda?

 

Powodzenia i dać znać obszerniej co o tym sądzisz i ile z tego co pisałem odczuwasz.

 

Edytowane przez SzatanKrieger
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Hippie w weekend na spokojnie poczytam sobie podlinkowane opisy i spróbuję ocenić swój poziom. Postaram się też coś napisać o moich codziennych zmaganiach z perfekcjonizmem. 
Tymczasem wracam do obowiązków, praca kiwa na mnie paluszkiem ?
Pozdrawiam i życzę miłego dnia ?

11 godzin temu, Hippie napisał:

@Daenerys Oooo jedyneczka tu zawitała. Dość rzadko na takich forach spotykane ;)

To moje pierwsze i jedyne forum ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze i najgorsze wersje enegramów:

 

1.

 

Enneagram w najlepszym wydaniu:
Zdrowi mają poczucie uczciwości, które napędza ich we wszystkich ich wysiłkach. Nie są jednak niewolnikami doskonałości. Zdają sobie sprawę z tego, że bezbłędność jest niemożliwa w sobie i innych, dlatego odeszli od poczucia, że muszą być swoimi najostrzejszymi krytykami. Dla zdrowego człowieka sprawą najwyższej wagi jest życie zgodnie z własnym sumieniem i robienie tego, co uważają za słuszne. Ale wiedzą też, jak się zrelaksować i cieszyć się prostszymi przyjemnościami życia, zamiast pracować aż do wyczerpania. Mają hojne, podnoszące na duchu oblicze i realistycznie podchodzą do stanu świata oraz swoich oczekiwań względem siebie i innych. Zamiast reagować na problemy życiowe i niepowodzenia innych z ostrą krytyką lub emocjami, akceptują w razie potrzeby i spokojnie starają się zrozumieć perspektywę zaangażowanej osoby. Jedni uważają, że konieczne jest, aby robili to, co jest najlepsze dla większego dobra, dlatego są bardzo zdolni do bezinteresowności, życzliwości i szlachetności.

Enneagram w najgorszym:
W najgorszym przypadku One są samolubne, okrutne i obłudne. Odgrywają stłumione pragnienia, które potępiają w innych, ale usprawiedliwiają się w sobie. Prześladują ich obawy, że ich ideały są błędne, ale możliwość popełnienia błędu jest zbyt duża, aby poradzić sobie z ich delikatnymi ego. Okazanie litości lub współczucia jest poza nimi, ponieważ są tak przytłoczeni poczuciem słusznego gniewu i zemsty, że nie pozwolą na empatię ani przebaczenie. Kiedy podejmują osądzające działania i przekonania wobec innych, widzą to jako prawe działanie i odmawiają personalizacji lub ponoszenia odpowiedzialności za to, co robią. Są poniżające, krytyczne i obsesyjne.

 

2.

 

Enneagram Twos w najlepszym wydaniu:
Zdrowe Dwójki to obraz bezinteresowności i hojności. Empatyczni i życzliwi, naprawdę troszczą się o ludzi, nie martwiąc się o to, co otrzymają w zamian. Nie tylko opiekują się i troszczą o innych, lecz także dbają o siebie. W rzeczywistości, im bardziej się pielęgnują, tym bardziej są w stanie skutecznie pielęgnować innych. Wiedząc o tym, łączą swoją głęboką hojność i empatię z jasnością we własnych uczuciach, motywach i potrzebach. Na tym poziomie Dwójki są pozbawione osądu, autentyczne i głęboko altruistyczne. Są niezmiernie zainteresowani tym, aby uczynić świat lepszym miejscem dla innych bez troski o uznanie. Są to ludzie, którzy będą dawać prezenty anonimowo, ponieważ radość z nich polega na pomaganiu drugiej osobie, a nie chwaleniu się za dawanie.

Enneagram Twos at the Worst:
W najgorszym przypadku Dwójki są manipulacyjne, egoistyczne i potrzebujące. Muszą postrzegać siebie jako dobrych, więc racjonalizują sposób, w jaki manipulują ludźmi, często postrzegając siebie jako ofiary, które zasługują na wszelkie pozytywne uczucia, które wyzwolą z manipulacji. Wina staje się bronią, którą potrafią precyzyjnie władać.

„Podważają innych, prezentując się jako„ pomocnicy ”, którzy potrafią uleczyć ból, który subtelnie spowodowali. Jedną ręką kłują w delikatne miejsca, a drugą łagodzą ból; poniżają ludzi, a następnie wzmacniają swoją pewność siebie komplementami dla leworęcznych ”
- Don Richard Riso, Typy osobowości - Korzystanie z Enneagramu do samodzielnego odkrywania

Podstępna forma współzależności staje się problemem niezdrowej Dwójki. Muszą być potrzebni, będą manipulować i wyłączać innych, aby czuć się potrzebnymi. Pomogą na tyle, aby druga osoba poczuła się wdzięczna, a następnie przypomną tej osobie, jak zagubieni byliby bez jej pomocy. Nigdy nie pozwalają ludziom zapomnieć o swoich problemach, przywołując przeszłe przestępstwa jako sposób na winę innych za to, że czują się wobec nich dłużni. Mogą nawet wykorzystać chorobę lub nieuczciwość, by zagrać z ofiarą w celu uzyskania litości. Jeśli nie mogą zdobyć miłości, litość jest zwykle następną najlepszą rzeczą, jaką mogą osiągnąć.

 

3.

 

Enneagram Twos w najlepszym wydaniu:
Zdrowe Dwójki to obraz bezinteresowności i hojności. Empatyczni i życzliwi, naprawdę troszczą się o ludzi, nie martwiąc się o to, co otrzymają w zamian. Nie tylko opiekują się i troszczą o innych, lecz także dbają o siebie. W rzeczywistości, im bardziej się pielęgnują, tym bardziej są w stanie skutecznie pielęgnować innych. Wiedząc o tym, łączą swoją głęboką hojność i empatię z jasnością we własnych uczuciach, motywach i potrzebach. Na tym poziomie Dwójki są pozbawione osądu, autentyczne i głęboko altruistyczne. Są niezmiernie zainteresowani tym, aby uczynić świat lepszym miejscem dla innych bez troski o uznanie. Są to ludzie, którzy będą dawać prezenty anonimowo, ponieważ radość z nich polega na pomaganiu drugiej osobie, a nie chwaleniu się za dawanie.

Enneagram Trójki w najlepszym wydaniu:
Zdrowe Trójki są bardzo zorientowane na cele i napędzane. Jednak zamiast być zmuszanym przez uznanie i nagrodę, chcą żyć życiem zgodnym z ich głęboko odczuwanymi wartościami. Autentyczni i skromni, patrzą prosto w twarz ze swoimi słabościami i wiedzą, jak sobie wyśmiewać, ponieważ nie mają żadnych fałszywych ideałów dotyczących tego, kim są. Znają również swoje mocne strony i maksymalizują je najlepiej, jak potrafią. Ich praktyczność i współczucie czynią z nich wykwalifikowanych mentorów dla tych, którzy walczą o znalezienie ścieżki życiowej. Często ta trójka znajdzie sposób na motywowanie ludzi do wyższego celu i powołania. Trójki w najlepszym razie chcą uczynić świat lepszym miejscem dla innych i ofiarują dobroczynnie, aby pomóc ludziom, którzy mają mniej szczęścia. Na tym poziomie postrzegają siebie jako nieodłącznie związaną z resztą rodzaju ludzkiego. Zdają sobie sprawę, że każde działanie ma konsekwencje w otaczającym świecie, dlatego priorytetowo traktują podejmowanie odpowiedzialnych działań wobec ludzi, na których wpływają. Jeśli są bogaci, uważają to za swoje największe powołanie, aby pomóc tym mniej szczęśliwym. Ważne jest, aby korzystali z dowolnych prezentów, aby aktywnie poprawiać ludzkie doświadczenia.

Enneagram Trójki w najgorszym:
W najgorszym przypadku Trójki są uzależnione od poczucia podziwu i sukcesu i zrobią wszystko, aby je zdobyć. Prowadzi ich to do wymyślania wielkich opowieści o sobie, a następnie do bycia bardziej zwodniczymi, aby te historie wydawały się wiarygodne. Żyją z dokuczliwym strachem, że ich nieuczciwość i pustka zostaną ujawnione i że stracą wszystkie ważne dla nich związki. To sprawia, że nigdy naprawdę nie są z nikim autentyczni, a krótkoterminowe relacje to wszystko, co mogą zdobyć. Wywieranie wrażenia jest dla nich niezbędne, nawet jeśli może wyrządzić krzywdę innym. Pokazują obraz odlotowego sukcesu, ale nie będą mieli problemu ze wzajemnym oderwaniem się od znajomych lub sabotowaniem relacji w celu utrzymania swojego wizerunku. Wszystko, od plagiatu, kłamstwa lub uznania za osiągnięcia innych, jest dla nich uczciwą grą. Nie są lojalni wobec żadnej konkretnej przyczyny ani systemu wierzeń - zmienią swoje więzi w zależności od tego, co pomoże im wyjść na górę. Na tym poziomie Trójki widzą wartość u ludzi tylko w takim stopniu, w jakim ludzie ci to odczuwają. Ludzie to narzędzia, których należy używać, a nie osoby, które należy szanować.

 

4.

 

Czwórka Enneagramów w najlepszym wydaniu:
Kreatywne i empatyczne, zdrowe Czwórki mają głęboką świadomość swojej nieświadomości. Kierują się inspiracją, wprowadzając na świat znaczące dzieła sztuki lub pisma w sposób, który zmienia życie ludzi. Odkrywają swoją tożsamość poprzez swoją kreatywność, czerpiąc źródła inspiracji z zewnątrz i wewnątrz siebie. Ich intuicja na temat siebie i innych jest często oszałamiająca. Wydaje się, że znają fale emocjonalne wokół siebie i mogą z łatwością postawić się w butach innych ludzi. Używają swojej głębokiej, empatycznej natury, aby łączyć się z innymi i zobaczyć, co mają ze sobą wspólnego. Ich kreatywność jest często nowatorska i transformująca - coś, czego naprawdę nigdy wcześniej nie widział. Ale nie zmuszają się do tworzenia - po prostu podążają za swoją intuicją i inspiracją, gdy uderza. Na tym poziomie Czwórki przekroczyły swoje ego i szczególnie poprawiają życie. Pomagają ludziom zrozumieć siebie i ludzkie doświadczenia w potężny sposób.

Czwórka Enneagramów w najgorszym:
Na swoim najzdrowszym poziomie Czwórki są pełne nienawiści do samego siebie i litowania się nad sobą. Często są autodestrukcyjne, zwracając się do narkotyków, alkoholu lub prób samobójczych, aby poradzić sobie z rosnącym poczuciem wstydu. Reszta świata wydaje się ciągłym przypomnieniem, jak bardzo zawiodły. Szczęśliwe piosenki kpią z nich, pary w szczęśliwym związku czują się z nich wyśmiewane i mają tendencję do błędnej interpretacji wszystkiego jako osobistego ataku lub oznaki niepowodzenia w życiu. Ponieważ jest to dla nich tak wyczerpujące, mają ochotę zrezygnować z życia i wycofać się ze wszystkiego na zewnątrz. Przekonują się, że są wyrzutkami lub męczennikami i że nikt nie jest w stanie zrozumieć ich bólu i cierpienia. To normalne, że czują się zszokowani podczas sesji doradczych, że inni ludzie mogli cierpieć tak samo jak oni. Na tym poziomie zazdroszczą tym samym ludziom, których krytykują. „Normalni” ludzie, którzy ich wyobrażają, mają to tak łatwo, nawet nie próbując. Wewnętrznie mają nadzieję, że ktoś przyjdzie i uratuje ich od nędzy - ale jest to niemożliwe, ponieważ starają się przejawić w prawdziwym świecie.

 

5.

 

Enneagram Fives w najlepszym wydaniu:
W najlepszym wydaniu, Piątki odkrywają głębokie rzeczywistości, które zmieniają kształt świata. Postępowi i otwarci, mają niezwykłą zdolność przewidywania, co może się wydarzyć w przyszłości. Widzą duży obraz i często mogą przewidywać wydarzenia i wnioski znacznie wcześniej niż inne typy. Oryginalność przenika wszystko, co robią - ale nie wynika to z chęci bycia wyjątkowym, tak jak z ich zdolności do naturalnego dostrzegania połączeń, których inni nie widzą. Niezależnie od tego, czy są artystami, czy naukowcami, ich twórczość i odkrycia wydają się głęboko nowe. Zamiast wykorzystywać swój umysł do obrony przed rzeczywistością, Piątki na tym poziomie przyjmują rzeczywistość i akceptują to, że nie wiedzą wszystkiego. Intelektualni pionierzy rewolucjonizują sposób działania świata i dokonują innowacyjnych przełomów, które oszałamiają wielu. Jednak pomimo całej swojej sprawności umysłowej nadal mają pokorne współczucie dla ludzi, których spotykają, i chętnie pomagają innym dzięki swoim spostrzeżeniom.

Enneagram Pięć w najgorszym:
W najgorszym przypadku piątki oddzielają się od świata i rzeczywistości i są antagonistami wobec tych, którzy próbują się z nimi połączyć. Wszystko jest dla nich groźne, ale zwłaszcza ich zwątpienie. Czują się niezdolni do radzenia sobie z życiem, ale walczą z tym, obalając pomysły innych ludzi i izolując się. Przytłoczeni mrocznymi fantazjami, przyjmują nihilistyczne, ekscentryczne spojrzenie na życie. Czasami staje się to tak ekstremalne, że rozwijają tendencje schizoidalne. W najgorszym przypadku czerpią radość z podważania przekonań innych ludzi i szczęśliwych doświadczeń. Widzą innych jako żyjących w „raju głupców” i odczuwają obrzydzenie do ludzkiej natury. Palą mosty, odwracają się od przyjaciół i rodziny i identyfikują się z pustką w sobie. Sen jest prawie niemożliwy, ponieważ ich umysły są pełne horrorów i destrukcyjnych fantazji. Agresja, wycieńczenie i frustracja, które odczuwają, są całkowicie przytłaczające, ale nie czują, że mogą zareagować na swoją agresję. Stali się zbyt oderwani od rzeczywistości, zbyt odłączeni od swoich ciał. Trudno im brać prysznic, jeść prawidłowo lub robić wszystko, by się o siebie zatroszczyć. Mogą buntowniczo wypróbować narkotyki lub alkohol jako sposób na radzenie sobie. Ich fobie i przerażenie są tak wyniszczające, że tracą kontakt z jakimkolwiek poczuciem rzeczywistości.

 

6.

 

Enneagram Sixes w najlepszym wydaniu
W najlepszym razie Szóstki są głęboko lojalne, odważne i wspierające. Zazwyczaj są skutecznymi liderami, którzy z natury wiedzą, jak uspokoić ludzi i zapewnić im wsparcie i bezpieczeństwo. Ponieważ wiedzą, jak to jest zmagać się z niepokojem, mają pocieszającą i uspokajającą obecność, gdy inni są niespokojni. Pracowici i samodzielni, Szóstki na tym poziomie nie czują, że muszą cały czas szukać wskazówek ze źródeł zewnętrznych. Ufają sobie i mają jasność umysłu, która daje im pewność w podejmowaniu decyzji. Waleczni obrońcy uciskani, nie mają problemu ze stawieniem czoła niesprawiedliwości lub obroną ludzi, którzy ich zdaniem są prześladowani lub marginalizowani. Są intuicyjni w zakresie ryzyka i wiedzą, jak tworzyć skuteczne plany awaryjne i omijać przeszkody.

Enneagram Sixes w ich najgorszym:
W najgorszym przypadku Szóstki stają się samobójcze, masochistyczne i przerażają wszystkich i wszystko - w tym siebie. Ogarnia ich lęk, że nie mogą się skoncentrować na swojej pracy i obowiązkach, więc ich zadania są wykonywane źle i zawierają wiele błędów. Na wcześniejszych poziomach dezintegracji Szóstki narzekają i gaworzą się wszystkimi swoimi problemami i obawami, mając nadzieję, że ktoś ich uratuje lub będzie z nimi współczuł. Na swoim najzdrowszym poziomie powstrzymują się od tego z powodu intensywnych obaw przed porzuceniem. W tym momencie nauczyli się, że ludzie męczą się narzekaniem i teoriami spiskowymi i desperacko nie chcą zostać odrzuceni. Czują wściekłość na siebie i na ludzi, którzy ich zdradzili i porzucili. Wiele razy Szóstki, które osiągnęły ten poziom dezintegracji, miały obelżywe dzieciństwo. Chcą, aby jakaś postać autorytetu ich uspokoiła, ale im milsza jest ta postać, tym bardziej przeraża ich, ponieważ ich życzliwość jest im nieznana. Z tego powodu mogą poszukiwać agresywnych autorytetów, ponieważ przynajmniej wiedzą, jak ten obelżywy związek jest. Mogą się karać lub poniżać, odwracając swoją agresję i furię przeciwko sobie. Czują, że jeśli zrobią sobie krzywdę, nikt inny nie będzie. Ich masochistyczne zachowanie jest po części wołaniem o pomoc. Chcą, aby ktoś zobaczył ich w cierpieniu, ukarał ich, a następnie pokochał. Niosą swoje lęki i obawy jak ciężkie łańcuchy, które uniemożliwiają im aktywność i zaangażowanie w życie.

 

 

7.

 

Enneagram Sevens w najlepszym wydaniu:
W najlepszym razie Siódemki są przepełnione głęboką radością życia i jego nieodłączną wartością. Żyją chwilami z wdzięcznością i otwartością na życie i wszystkie jego doświadczenia. Zamiast konsumować więcej lub być materialistami, znajdują ogromną wdzięczność za wszystko, co mają. Ciągle zaskakuje ich życie i każdy piękny szczegół, który się z tym wiąże - iskra rosy na trawie, śmiech dziecka lub dźwięk bryzy tańczącej przez liście. Ich radość jest zaraźliwa i wielu pociąga ich za sprawą witalności i entuzjazmu. Ich zdaniem życie jest świętym skarbem, a świat jest czymś, czego można doświadczyć, cenić i czcić. Szanują przyrodę i zrobią wszystko, co mogą, aby pomóc światu w namacalny sposób. Na tym poziomie Siódemki są szybkie umysłowo i mają nieugiętą ciekawość do nauki nowych rzeczy. Uczą się szybko i są bardzo zaradni - w pełni wykorzystują każdą sytuację, w której się znaleźli. Ze względu na swoją radość, inteligencję i zaradność są zaskakująco odporni i potrafią odbić się od wszelkich niepowodzeń z wdziękiem.

Enneagram Siódemki w ich najgorszym:
Impulsywne i szalone, Siódemki w najgorszym poszukiwaniu wszędzie przyjemności i rozrywki. Nienawidzą być w bezruchu, ponieważ może to spowodować, że staną w obliczu własnych obaw i smutku. Zamiast tego gonią za przyjemnością - znajdując ją w nadmiernym seksie, narkotykach, alkoholu lub materializmie. Zazwyczaj słabo obchodzą się z pieniędzmi, zaciągają długi w poszukiwaniu rzeczy lub doświadczeń, które utrzymają ich zajęty. Kiedy nie dostają tego, czego chcą, mają „napady złości” i stają się agresywni, atakując ludzi wokół nich. Na tym poziomie Siódemki mogą zachowywać się jak prześladowcy, wywierając presję na innych, aby przyłączyli się do nich w swoich autodestrukcyjnych działaniach. Mogą wyśmiewać ludzi, którzy nie spróbują z nimi ryzykownego narkotyku lub odrzucą osoby, które nie są skłonne zaryzykować. Niestety, ich ryzykowne działania nawet nie sprawiają im przyjemności przez większość czasu. Są wyczerpani, często próbują spać w nocy, ponieważ nie chcą mierzyć się z własnymi myślami ani obawami. Wyglądają jak zepsute dzieci, impulsywnie wypowiadające się na ich temat i reagujące na wszystko, co ich denerwuje. Zazwyczaj są postrzegani jako wstrętne i dziecinne, bez zdolności do hamowania swoich impulsów.

 

8.

 

Enneagram Ósemki w najlepszym wydaniu:
W najlepszym wypadku Ósemki są łagodne, wierne i odważne. Bohaterski z natury nie ma skrupułów, narażając się na niebezpieczeństwo, jeśli oznacza to ochronę tych, których uważają za bezbronnych lub prześladowanych. To powiedziawszy, nie robią tego impulsywnie. Są bardzo przemyślani i wyposażeni w ogromną zaradność - widzą okazje, w których inni nie patrzą. Zdrowa Ośmiu, o wielkim sercu i współczuciu, szczodrze pomaga innym i jest pełna odwagi fizycznej i moralnej. Ludzie gromadzą się wokół nich, szukając odwagi, wskazówek i poczucia bezpieczeństwa. Jednak zamiast być z tego dumni i autorytatywni, są życzliwi i skromni. Pragną rozwiązywać problemy ludzi, zapewniać praktyczne zasoby i walczyć o większe dobro. Ich wewnętrzna siła i odwaga czyni je źródłem siły dla wielu.

Enneagram Ósemki w najgorszym:
W najgorszym przypadku Ósemki są bezwzględne, agresywne i żądne władzy. Ośmiu na tym poziomie, często uszkodzonym przez brutalne lub obelżywe dzieciństwo, jest zdeterminowane, aby nikt nigdy ich nie skrzywdził ani nie zbliżył się do nich ponownie. Uważają akty empatii lub przyjaźni za słabość i nie mogą tolerować miękkości u nikogo - a zwłaszcza u siebie. Brutalni i łatwo rozgniewani mają filozofię, która czyni słuszną filozofię życia, która jest sprzeczna z jakimkolwiek kodeksem moralnym. Aby uniknąć poczucia winy za swoje liczne przewinienia, popełniają coraz więcej poważniejszych czynów, aby osłabić swoje sumienie. Często są uciążliwe, nieuczciwe i odwetowe. Widzą słabość w jakiejkolwiek formie jako odrażającą i robią wszystko, aby poniżać tych, których uważają za kruchych lub tchórzliwych. Wszystkie te gwałtowne, zastraszające czyny są mechanizmami radzenia sobie, które opracowali, aby nie musieli stawić czoła wrażliwości, bólowi i bezradności, z jakimi borykali się jako dzieci.

 

 

9.

 

Enneagram Nines w najlepszym wydaniu:
Głęboko troskliwa i spokojna, zdrowa Dziewiątka czuje się z sobą i otaczającym ich światem. W rzeczywistości lubią kontakt z naturą, zwierzętami i muzyką jako sposób na połączenie się z czymś większym niż oni. Delikatne i niepozorne typy tego typu mają wielką opiekę nad ludźmi i cieszą się pomaganiem innym - nawet ich wrogom. W rzeczywistości można powiedzieć biblijne wytyczne „Kochaj swoich wrogów. Czyń dobrze tym, którzy cię nienawidzą ”, łatwiej jest zastosować do Dziewięciu. Rzadko zdenerwowany, Dziewiątki mają szacunek do siebie, godność i zdumienie, które nigdy nie znikają. Podczas gdy inne typy wyrastają z dziecięcego cudu, Dziewiątki są niewinne i oczarowane światem, który przyciąga innych. To spokojne poczucie kontemplacji może sprawić, że będą głęboko duchowi lub kapryśni - często jedno i drugie. Ich stabilna, pocieszająca obecność czyni z nich źródło siły i ukojenia dla wielu. Należy jednak pamiętać, że nie poświęcają się całkowicie poświęceniu. Wiedzą, czego chcą, myślą i czują, są w stanie stanąć w obronie siebie i wyrazić swoje najskrytsze myśli. Są świadomi swojej prawdziwej wartości, a to daje im poczucie godności i pewności siebie. Ich niezłomny duch jest podziwiany przez typy - szczególnie tych, którzy przez całe życie czują się zdenerwowani i niespokojni.

Enneagram Dziewięć w najgorszym:
W najgorszym przypadku Dziewiątki są tak oddalone od siebie i swoich uczuć, że nie są w stanie wiele osiągnąć. Nie chcą stawić czoła otaczającym ich problemom, zamiast tego wybierają życie w zaprzeczeniu i rozproszeniu. Mogą mieć fałszywe scenariusze lub przysłowia, do których wracają, gdy coś jest od nich wymagane lub powstaje konflikt. Przede wszystkim nie chcą być pod wpływem niczego - siebie, innych lub otaczającego ich świata. Są wewnętrznie wściekli na każdego, kto próbuje zmusić ich do zrobienia czegokolwiek, ale nie chcą wyrazić tej złości. Radzą sobie raczej z pasywną agresją. Mogą zgodzić się na coś, a następnie całkowicie to zignorować. Mogą udzielać członkom rodziny cichego traktowania lub rozwiązywać problemy i zmagania swoich dzieci. Kiedy zostają wezwani do tych zachowań, zachowują się w sposób zdziwiony i zdezorientowany. Nie rozumieją, jak mogliby spowodować problem, ponieważ unikali konfliktów. Zaskakuje ich, ile kosztują swoich bliskich. Wina może być przytłaczająca, ale aby uniknąć winy, tłumią swoje uczucia. Na tym poziomie depersonalizacja jest bardzo powszechna. Aby poradzić sobie ze swoimi zmaganiami i traumami, nie zaakceptują rzeczywistości i staną się puste i usunięte.

 

 

https://www.psychologyjunkie.com/2020/03/16/the-best-and-worst-versions-of-every-enneagram-type/

 

 

 

 

 

 

 

 

harakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Typ nr 1 – Perfekcjonista[edytuj | edytuj kod]

PerfectionistENNEAGR.jpg
 

Jest obowiązkowym, skrupulatnym realistą, żyje według swoich ściśle określonych zasad. Bardzo wymagający dla siebie i innych, wiecznie krytykujący samego siebie; życie to dla niego przede wszystkim obowiązek. Uważa, że tylko on może mieć rację i że na szczęście trzeba długo i ciężko pracować. W dzieciństwie grzeczne dziecko, od którego oczekiwano zbyt wiele.

Typ nr 2 – Dawca[edytuj | edytuj kod]

Giver.jpg
 

Jest ciepły, troskliwy i opiekuńczy. Doskonale wyczuwa potrzeby innych i stara się je zaspokajać, aby w zamian zyskać miłość i akceptację. Skupiając się na innych, najczęściej zapomina o samym sobie i o własnych potrzebach. Może manipulować ludźmi, zmieniać się dla nich – często nie wie, kim tak naprawdę jest, i odpowiedzi na to pytanie szuka w innych.

Typ nr 3 – Wykonawca[edytuj | edytuj kod]

Performer.jpg
 

Energiczny, często ekstrawertyczny, ufa swoim możliwościom i dąży do osiągnięcia kolejnego celu. Uważa, że na świecie liczą się tylko ci, którzy odnieśli sukces – zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Potrafi przybierać różne pozy i zakładać różne maski w zależności od tego, jaki wizerunek jest podziwiany w danej grupie. Swoją wartość mierzy ilością własnych sukcesów – ich brak lub niedobór uważa za porażkę i powód, dla którego inni mogą go odtrącić. U przedstawicieli tego typu częściej niż u innych diagnozuje się narcystyczne zaburzenie osobowości.

Typ nr 4 – Indywidualista[edytuj | edytuj kod]

Tragic Romantic.jpg
 

Romantyk, jest wrażliwy, czuły, spostrzegawczy. Ma poczucie inności, wiecznie czeka na szczęście, które dopiero ma nadejść. Nie potrafi się zadowolić tym, co ma, tylko niezdobyte (i często nieosiągalne) rzeczy są dla niego pociągające. Osamotniony w świecie własnych burzliwych emocji, bywa egocentryczny. Dzięki takiej skrajności przeżyć potrafi doskonale zrozumieć drugiego człowieka, włączając w to nawet najciemniejsze strony jego psychiki.

Typ nr 5 – Obserwator[edytuj | edytuj kod]

ObserverENNEAGR.jpg
 

Introwertyk, ciekawy świata, z potrzebą wiedzy o nim, analityczny i wnikliwy. Przeczulony na punkcie prywatności i niezależności. Uważa, że nie należy kierować się emocjami, ponieważ są one zbyt nietrwałe, a uzewnętrznianie ich to oznaka słabości. Stara się wszystko przemyśleć. Nie reaguje spontanicznie, zwłaszcza w zaskakujących go sytuacjach stara się odsunąć na bok, by dopiero potem przeżyć wszystko w samotności. Często jest przez to nieświadomy swoich prawdziwych uczuć. Potrafi podejmować na chłodno trudne decyzje.

Typ nr 6 – Lojalista[edytuj | edytuj kod]

Devil's Advocate.jpg
 

Odpowiedzialny, godny zaufania, lojalny wobec rodziny i przyjaciół. Szuka ciągłego zagrożenia – tam, gdzie go nie zauważa, wyobraża je sobie. Jest obowiązkowy, zależy mu na sumiennej pracy w grupie. Oddany przyjaciel. Szóstka może być fobiczna lub kontrfobiczna – uciekać lub atakować w obliczu niebezpieczeństwa. Nadaje się do pracy w prawie: daje wiarę innym i potrafi sprawiedliwie wydawać wyroki.

Typ nr 7 – Epikurejczyk[edytuj | edytuj kod]

EpicureENNEAGR.jpg
 

Energiczny, żywotny i optymistyczny. Z życia, które jest dla niego jedną wielką przygodą i zabawą, chce czerpać pełnymi garściami. Zawsze ma mnóstwo planów, a przyszłość widzi w kolorowych barwach. Trudno mu zrozumieć, że ktoś lub coś może stawać mu na drodze do szczęścia, bywa narcystyczny. Miewa problemy z koncentracją. Nie myśli o bólu i stara się go unikać za wszelką cenę, nawet jeśli oznacza to zaprzeczanie rzeczywistości.

Typ nr 8 – Szef[edytuj | edytuj kod]

Boss.jpg
 

Bezpośredni, pewny siebie, odważny i opiekuńczy. Nie boi się bronić tego, co dla niego ważne, przeważnie nie stroni od starć. Okazuje siłę, często jest ekspansywny. Wszystkiego chce więcej, jest zawsze najgłośniejszy i ciągle niezaspokojony. Jeśli się w coś angażuje, to z pełnym poświęceniem. Widzi świat w skrajnościach, w czerni i bieli. W dzieciństwie to niegrzeczne dziecko, które doszło do wniosku, że bycie grzecznym się nie opłaca.

Typ nr 9 – Mediator[edytuj | edytuj kod]

Mediator.jpg
 

Jest z natury dobry oraz wrażliwy. Poszukuje jedności z innymi ludźmi i ze światem wokół. Niezdecydowany, spokojny, powolny. Wie, czego chcą inni, ale nie wie, czego sam chce. W dzieciństwie jego potrzeby i opinie prawdopodobnie były ignorowane. Najbardziej uparty ze wszystkich typów Enneagramu. Potrafi zjednoczyć się z drugą osobą, pragnąć tego, czego ona chce, i pomagać jej. Podąża za innymi. Kiedy podejrzewa, że jest manipulowany, zatrzymuje się i ma nadzieję, że problem sam się rozwiąże. Ma trudności z podejmowaniem decyzji i z konstruktywnym działaniem.

 

 

Kierunki integracji i dezintegracji[edytuj | edytuj kod]

Biorąc pod uwagę fakt, że każda z cyfr Enneagramu jest połączona z dwiema innymi cyframi linią, można odczytać, w jaki sposób dany typ będzie się zachowywał w momentach stresu i w chwilach komfortu, do jakich zachowań będzie zdolny, przyjmując postawę zdrową lub mniej zdrową. Odczytujemy to w następującym kierunku: 1–4–2–8–5–7–1, gdzie punkt komfortu znajduje się po lewej stronie danej cyfry (kierunek integracji), a punkt stresu po prawej (kierunek dezintegracji).

Odwrotna zasada obowiązuje w trójkącie: 3–6–9–3.

Dla przykładu: punkt 8 jest punktem komfortu dla Piątek – kiedy Piątka przybiera postawę dojrzałą, potrafi działać równie skutecznie i szybko jak Ósemka. Ten sam punkt jest punktem stresu dla Dwójki – będzie ona odczuwać lęk przed byciem wykorzystaną oraz wściekłość na tych, którzy nie chcą spełnić jej potrzeb. Z kolei Jedynka, która zwykle traktuje życie bardzo poważnie, integruje się w kierunku Siódemki i zaczyna patrzeć na świat bardziej optymistycznie. Natomiast w stronę Siódemki dezintegruje się Piątka, która zatraca się w bezcelowej aktywności, szukaniu rozrywki i egoizmie.

 

Założenia Enneagramu[edytuj | edytuj kod]

Jak wspomniano wyżej, system dzieli ludzi na dziewięć typów. Każdy z nich jest sobie równy, jednak bywa, że niektóre cechy, charakterystyczne dla danego typu, są faworyzowane przez konkretną kulturę bądź społeczeństwo (np. praworządna i kierująca się ideałami Jedynka w czasach średniowiecza). Typy oznaczono cyframi, co może przywoływać błędne skojarzenia z numerologią, jednak użyto ich, gdyż są one uniwersalne i neutralne i nie budzą żadnych skojarzeń w przeciwieństwie do określeń opisowych (np. Czwórka jako tragiczny romantyk), które mogą mieć często charakter pejoratywny. Ułatwia to także pracę badaczom z różnych krajów, którzy wymyślali własne nazwy dla każdego z typów.

Skrzydła[edytuj | edytuj kod]

Każda osoba reprezentująca dany typ przejmuje część cech od typów sąsiadujących. Zazwyczaj jeden z nich ma większy wpływ na osobowość takiej osoby. Mówi się wtedy o „skrzydle”, które jest zapisywane przy typie głównym (np. Dziewiątka ze skrzydłem Jedynki jako 9w1). Czasem jednak zdarza się, że oba oddziałują tak samo silnie lub tak samo słabo.

 

Ośrodki intuicji[edytuj | edytuj kod]

Każdy z typów ma trzy ośrodki intuicji: emocji, intelektu i działania (instynktu). U każdego są one ułożone w różnej kolejności jako ośrodek dominujący (główny), ośrodek wtórny i ośrodek trzeci – nieużywany. Typy 3, 6 i 9 tłumią ośrodek główny – przechodzi on na pozycję ośrodka trzeciego, a dwa pozostałe ośrodki są wykorzystywane w równym stopniu jako ośrodki wtórne. Wszystkie typy możemy podzielić w trójki, biorąc pod uwagę różne kryteria.

Dzieląc pod względem głównego ośrodka, jakim się kierują w życiu, oraz głównej emocji, dla Dwójek, Trójek i Czwórek będzie to intuicja uczuciowa i wstyd oraz wiążący się z nim głód uznania; dla Piątek, Szóstek i Siódemek – intuicja intelektualna i lęk, natomiast dla Ósemek, Dziewiątek i Jedynek – intuicja cielesna oraz gniew. Ponadto każdy z trzech typów przyporządkowanych do wydzielonych w ten sposób grup inaczej radzi sobie z główną emocją. W każdej trójce jest typ, który stara się poradzić sobie z problemem w najprostszy sposób, oraz dwa takie, które starają się obejść problem, szukając rozwiązania poza sobą lub w sobie. W grupie 2, 3 i 4 Dwójka jest ekstrawertyczna w tym sensie, że szuka uznania i akceptacji u innych ludzi (ale nie musi być ekstrawertykiem), Czwórka jest introwertyczna w tym sensie, że szuka akceptacji w sobie, a uznanie stara się zdobyć, zachowując się inaczej niż inni (ale nie musi być introwertykiem), zaś Trójka tłumi swój główny ośrodek emocji, a uznanie próbuje zdobyć najprościej – zapracowując na nie. W grupie 5, 6 i 7 lęk przed niebezpieczeństwem i cierpieniem zmusza Piątkę do ukrywania się w sferze intelektu, Siódemkę do wychodzenia światu naprzeciw, natomiast Szóstka tłumi swój główny ośrodek i wszędzie wypatruje zagrożeń, by móc ich uniknąć. W grupie 8, 9, 1 Ósemka uzewnętrznia agresję, walcząc z całym światem o władzę, Jedynka kieruje gniew ku sobie, krytykując się za niedoskonałości, a Dziewiątka tłumi swój główny ośrodek działania i z gniewem stara się uporać, unikając za wszelką cenę konfliktu i sytuacji, w których będzie musiała zająć określone stanowisko.

Koncentracja na czasie[edytuj | edytuj kod]

Inny podział możemy uzyskać, biorąc pod uwagę kryterium koncentracji na czasie. Typy 4, 5 i 9 koncentrują się na przeszłości (u 4 i 5 działanie jest nieużywanym ośrodkiem trzecim, u 9 – tłumionym ośrodkiem), są to też typy najbardziej wycofane. 1, 2 i 6 skupiają uwagę na teraźniejszości (brak roztrząsania przeszłości czy zastanawiania się nad przyszłością – intelekt jako trzeci ośrodek), są to typy zależne od ludzi. 3, 7 i 8 koncentrują się natomiast na przyszłości (emocje nie grają większej roli, ważne jest to, co będzie jutro), są to typy agresywne.

Stosunek do życia[edytuj | edytuj kod]

W odniesieniu do życia i innych ludzi, typy 2, 5 i 8 są zdobywcami (Dwójka zdobywa miłość, Piątka wiedzę, zaś Ósemka władzę); 3, 6 i 9 preferują mediację – wierzą w możliwość osiągnięcia kompromisu ze światem, a 4, 7 i 1 wybierają ograniczanie – wolą płynąć pod prąd.

Mechanizmy obronne[edytuj | edytuj kod]

Poszczególne typy wyuczyły się następujących mechanizmów obronnych:

  1. reakcja upozorowana
  2. wyparcie
  3. identyfikacja
  4. introjekcja
  5. izolowanie
  6. projekcja
  7. racjonalizacja
  8. zaprzeczanie
  9. zwlekanie

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

W Enneagramie można zauważyć związki z innymi tradycjami, np. chrześcijańskimi. Dziewięć głównych błędów, które popełniają typy Enneagramu, przypominają siedem grzechów głównych:

Enneagram dodaje do tego dwa dodatkowe grzechy: u Trójki jest to fałsz, a u Szóstki – lęk.

Przeciwstawione grzechom są wyższe cechy emocji:

  • Jedynka – pogoda ducha,
  • Dwójka – pokora,
  • Trójka – mówienie prawdy,
  • Czwórka – spokój ducha,
  • Piątka – brak przywiązania,
  • Szóstka – odwaga,
  • Siódemka – wstrzemięźliwość,
  • Ósemka – niewinność,
  • Dziewiątka – czyn.

Oprócz tego każdy z typów posiada możliwość osiągnięcia wyższego stanu umysłu. Dla 3, 6 i 9 wyższe cechy umysłu to kolejno: nadzieja, wiara i miłość – czyli wymienione w 13. rozdziale 1. Listu do Koryntian cnoty teologiczne. Pozostałe cnoty umysłu to: dla 1 – perfekcja, dla 2 – wola, dla 4 – powrót do źródeł, dla 5 – wszechwiedza, dla 7 – praca, dla 8 – miłosierdzie.

Złudzenia i praca z Enneagramem[edytuj | edytuj kod]

Enneagram zakłada, że każdy z typów koncentruje się nadmiernie na pewnym fragmencie rzeczywistości, np. Szóstka na ukrytych zamiarach innych ludzi, Trójka na działaniu, Dwójka na cudzych potrzebach. Praca z Enneagramem powinna polegać na uświadomieniu sobie własnych ograniczeń i mechanizmów obronnych oraz na próbie ich przekraczania.

Każdy z typów wyuczył się pewnej postawy w społecznych kontaktach, wynalazł drogę, która według niego sprawia, że jest panem sytuacji. Problem polega na tym, że nie zdajemy sobie sprawy z granic, jakie sami sobie stawiamy. Zwykle to, co ma nam dawać korzyści w życiu, tak naprawdę jest ucieczką od prawdziwego rozwiązania, które z kolei wydaje nam się śmiercią wewnętrzną, np. Szóstce wydaje się, że będzie szczęśliwa, jeśli dostosuje się do innych, a oni ją zaakceptują, tymczasem prawdziwy spokój osiągnęłaby, gdyby pozwoliła sobie na więcej odwagi i samodzielności. Dziewiątka próbuje osiągnąć spokój poprzez rezygnację z działania, jednak prawdziwe spełnienie przyniosłoby jej zaangażowanie w kierowanie własnym życiem.

Własny typ można określić za pomocą testów dostępnych w Internecie, jednak najlepszą drogą jest zapoznanie się z opisem wszystkich typów i następnie poprzez gruntowną autoanalizę wybranie tego, który najbardziej odzwierciedla nasz sposób życia. Prowadzone są też warsztaty, w czasie których instruktorzy pomagają rozpoznać typ.

Edytowane przez SzatanKrieger
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, SzatanKrieger napisał:

@Bruxa

 

Czy to co pisałem w jakiś sposób z Tobą rezonuje? Poza tym ja już nie chcę byc jakby innym typem, wiem że muszę się zaakceptować (infp), jest jak jest z drugiej strony mi to nawet pasuje do mojej wizji siebie no ale muszę koniecznie wejść w aspekty "1".

A powiedz mi Bruxa czy też czujesz się, że jesteś tragicznie wadliwa i, że się nie nadajesz chociażby do związków i w jaki sposób odczuwasz strachy?

Tak, oczywiście. Przewrażliwienie, za dużo przemyśleń. Tu coś palnę, tam coś palnę i potem o tym rozmyślam, to się kumuluje i w efekcie popełniam jeszcze więcej błędów bo z góry zakładam, że coś mi się nie uda, jeszcze mnie denerwuje że inni na to nie przymykają oka stąd taka moja chęć do kłócenia się, bo chciałabym żeby się w końcu odpie.. A wstyd się pojawia gdy znowu nawalam, potwierdzają się moje obawy, czuję się gorsza więc odpycham ludzi.

 

Cytat

P.S A jak z szanowaniem i kochaniem siebie u Ciebie wygląda?

Staram się nie myśleć o sobie negatywnie, nie chcę sobie szkodzić, teraz sobie kibicuję :D, ale żebym jakoś szczególnie się lubiła to nie bardzo, kochanie siebie tym bardziej nie. W ogóle to miałam nawrót depresji, tak więc wartość mojego życia jest dla mnie taka sobie.. żyję bo trzeba.

 

Cytat

Powodzenia i dać znać obszerniej co o tym sądzisz i ile z tego co pisałem odczuwasz.

Dzięki, mam nadzieję że coś tam pomogłam. Potem prześledzę dokładnie jakie zbieżne problemy nas męczą. :P Ja teraz widzę, że muszę się skupić na pracy, jakichś wyzwaniach i o tym myśleć, zamiast bujać w obłokach albo napędzać sobie więcej strachu.

 

Hehe może wytypujemy kto jakim jest typem :P np. deomi to chyba 6w5? Jak myślicie? Marek Kotoński to 8w7?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.