Skocz do zawartości

Enneagram - kolejna przydatna typologia osobowości


Rekomendowane odpowiedzi

Z wszystkich popularnych "frameworków" osobowości u mnie najlepiej sprawdza się tymtymtym znak zodiaku.

 

Cytat

Barany uparcie dążą do celu, nie zastanawiając się przy tym nad konsekwencjami swoich działań. 

Cytat

 Nie są dyplomatyczne, chcą postawić na swoim i wygrać. 

Cytat

Bywają też bardzo impulsywne w dyskusjach - najpierw mówią, a potem myślą. Zdarza się, że Barany uważają się za nieomylne i sądzą, że wiedzą wszystko najlepiej, przez co stają się nieznośne dla otoczenia. 

Cytat

Ze względu na swój temperament i wybuchowy charakter Baran bywa trudnym partnerem. 

Cytat

Symbolizuje ona walkę, agresję, ale też chęć działania i silną wolę. Barany bywają gwałtowne, a ich reakcje są nieprzewidywalne.  

Wypisz wymaluj ja. 

 

Cytat

Cechy charakteru zodiakalnego Barana

Zalety: ambitny, pozytywnie nastawiony, entuzjastyczny, odważny, niezależny, hojny, szczery, punktualny, bystry, obowiązkowy.

Wady: egocentryczny, niecierpliwy, niedelikatny, impulsywny, humorzasty, naiwny, wojowniczy, skłonny do ekstremalnych zachowań.

Cytat

Co ciekawe, Baran bardzo lubi dzieci. Raduje go ich otwartość i ciekawość świata. Może pełnić w ich życiu rolę mądrego przewodnika po codzienności, ale także po całej pięknej planecie, na której się znajdują. Wielu ludzi postrzega Barana jako idealnego rodzica – kogoś, kto nie tylko zapewnia dobre warunki materialne swoim pociechom, ale też nie szczędzi im swojego czasu i uwagi. Opiekuje się, ale i uczy – najczęściej poprzez zabawę.

Cytat

Cokolwiek zrobi w kwestii swojej miłości, jedno jest pewne: Baran nie zniesie rutyny. Jego związek powinien więc być fascynujący i utrzymany w tonie aktywnej przygody miłosnej. Jeśli natomiast dojdzie do stagnacji, Baran może się wycofać. Szare życie rodzinne nie jest jego marzeniem. On woli uprawiać sporty i działać, działać, działać... Ciągle musi się w jego życiu dziać coś interesującego. Ukochana osoba nie jest wykluczona z tej zasady.

Dlatego zresztą nigdy nie lubiłem takich typowych introwertycznych szarych myszek bez pazura.

 

U mnie życiowa rutyna wywołuje silne stany depresyjne, kilkanaście razy próbowałem nadać swojemu życiu i dniowi odpowiednią rutynę ale zawsze się to kończyło skrajnym odbiciem w drugą stronę.

 

Nawet w tym dużo prawdy, chociaż ja bardziej z tych lojalnych i intelektualnych baranów, ale wiele rzeczy absurdalnie pasuje.

Edytowane przez NoHope
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Typ 1
Święta idea: święta doskonałość
Cnota: Spokój

Święta Doskonałość oznacza niepodzielną jedność wszystkiego w rdzeniu naszej istoty, bez osądzania. Doświadczamy tego w ciele jako spokojnego przebywania oraz jako zwykłe uznanie i akceptacja różnic i wariacji, co jest doświadczane jako cnota zwana „spokojem”. Wtedy wszelkie doświadczenia, w tym instynkty życiowe, pojawiają się bez oporu, tak jak doświadczaliśmy, gdy byliśmy małymi dziećmi. W ten sposób wszystkie pozytywne i negatywne uczucia pojawiają się w nas bez oporu, a gniew, frustracja i niecierpliwość ustępują. Oznacza to, że znajdujemy się w naturalnym przepływie pozytywnych i negatywnych doświadczeń, co daje nam nieoceniającą, bardziej akceptującą perspektywę. W tej postawie istnienia niemożliwe staje się celowe skrzywdzenie, poprzez bezmyślne potępienie, innej istoty lub jaźni. Tam, gdzie jest akceptacja, jest miłość, a tam, gdzie jest miłość, nie może być separacji ani wyobcowania. W pogodnym i kochającym sercu jest niewytłumaczalna dobroć i naturalna zgodność z naszą godnością i integralnością.

Wpisz 2
Święta idea: święta wolność (wolna wola)
Cnota: Pokora

Święta Wolność oznacza, że rzeczywiste potrzeby zarówno siebie, jak i innych są zaspokajane organicznie i systemowo przez większą wolę niż nasza wola. Stwarza to wewnątrzosobową wolność istnienia w naturalnym przepływie dawania i otrzymywania oraz radzenia sobie bez dumy, cnota ta nazywana jest „pokorą”. Na przykład, doświadczamy tego naturalnego przepływu w doświadczeniu pielęgniarskim matka-niemowlę, gdzie oboje są pielęgnowani, a osoby reagujące na sytuacje kryzysowe są niezachwianą odpowiedzią na tragedie i katastrofy ekologiczne. Wyczuwamy, co jest odpowiednie zarówno do dawania, jak i do otrzymywania, co zapewnia zgodność. Z pokorą na pierwszym planie możemy działać bez przywiązania do naszej dumy, bez przywiązania do zaspokajania potrzeb własnych lub innych. Tam, gdzie jest pokora, jest miłość, a tam, gdzie jest miłość, nie może być ingracjacji ani manipulacji. W pokornym i kochającym sercu jest niewytłumaczalna wdzięczność i naturalny przepływ boskiej wzajemności.

Wpisz 3
Święta idea: święta nadzieja (prawo)
Cnota: prawdziwość

Święta Nadzieja oznacza, że rzeczy są robione zgodnie z uniwersalnymi prawami, a nie wyłącznie dzięki wysiłkowi indywidualnego sprawcy. Daje to trwałą nadzieję na przyszłość, która z kolei pozwala na wyrażenie naszego prawdziwego ja, naszych własnych autentycznych uczuć, tej cnoty zwanej „prawdziwością”. Jesteśmy świadkami tego naturalnego rozwoju, kiedy wychodzimy na łono natury. Obserwacja natury pozwala na organiczne doświadczanie tego, co naprawdę należy zrobić, a co nie, a zatem nie ma wychodzenia poza uczucia, a co za tym idzie, nie ma ciągłej energii i nie ma oszukiwania samego siebie, samoignorowania. Wtedy i tylko wtedy może zaistnieć harmonijne połączenie działania i bycia, spełnienia i obecności wobec siebie i innych. Zintegrowany Typ 3 wie, że miłość emanuje z naszych cech istnienia, a nie tylko z działania, co dalej pozwala na autentyczne wyrażanie naszych prawdziwych uczuć oraz naszego rzeczywistego i naturalnego stanu istnienia. Kiedy tak się dzieje, serce jest przepełnione potężnym poczuciem autentycznej obecności.

Wpisz 4
Święta idea: Święte pochodzenie
Cnota: Zrównoważenie

Święte pochodzenie oznacza, że w pierwotnym stanie bycia całością i kompletnością oraz połączeniem istnieje w każdej chwili, nie brakuje ani nie brakuje niczego istotnego lub ważnego. Niemowlę w macicy jest pięknym przykładem istnienia w całkowitym związku. Nic dziwnego, że w momencie narodzin, kiedy fizyczne połączenie między matką a niemowlęciem zostaje zerwane, słychać taki płacz. Bycie w stanie jedności ze wszystkim tworzy wewnętrzny spokój. Całkowite zaakceptowanie tego, co istnieje wraz z tym, co jest aktualnie obecne, cnota ta nazywana jest „spokojem”. Nie lepszy, nie gorszy, nie większy niż i nie mniejszy niż. Wdzięczność za „to, co jest” i uznanie dla doświadczeń życiowych mają obfitować. W tym spokojnym, zrównoważonym stanie nie dominują nadmiernie wyrażane emocje. Ciało porusza się odpowiednio w okolicznościach życiowych. Tęsknota za tym, co jest uważane za „brakujące”, słabnie i energia zostaje skierowana tylko do tych rzeczy, które naprawdę warto dążyć lub ulepszać. Tam, gdzie jest spokój, jest miłość, a tam, gdzie jest miłość, nie może być poczucia braku lub rozczarowania. W akceptującym i kochającym sercu jest nieustępliwa wdzięczność i ciągłe poczucie zachwytu i zachwytu.

Wpisz 5
Święta idea: Święta Wszechwiedza
Cnota: brak przywiązania

Święta Wszechwiedza oznacza bezpośrednią i pewną wewnętrzną wiedzę niezależną od poszukiwanego myślenia, postulowania i wysiłku włożonego w wyprowadzenie przestudiowanych wniosków. Istnieje nieskończona ilość energii, która pochodzi z „poznania” i zaufania do własnej zdolności „wiedzieć”. Niemowlęta są przykładem zaufania do tego rodzaju wiedzy i naturalnego daru źródła energii życiowej, ponieważ niemowlęta żyją tylko chwilą obecną, bez poznania. W ten sposób energia życiowa przepływa swobodnie ze świata i do jaźni, cnota ta nazywana jest „nieprzywiązywaniem się”. W konsekwencji jesteśmy stworzeni, aby iść naprzód w życie i ku opiece, a nie oddalać się od wymagań i żądań życia w tym, co obserwujemy jako wycofanie się, izolację i skąpstwo. Istnieje przenikliwość w tym, co jest wymagane w życiu, a czego nie, i doświadczamy czegoś więcej niż wystarczającej energii życiowej płynącej swobodnie z, do i przez ciało. Istnieje wyzwalające zrozumienie, że umysł sam w sobie nie jest tym, co manifestuje i wywołuje bezpośrednie doświadczenie, tylko połączenie w głębi serca i obecność bytu przynosi bezpośrednią i pewną wiedzę.

Wpisz 6
Święta idea: święta wiara
Cnota: Odwaga

Święta Wiara oznacza posiadanie prawdziwej wiary w siebie, innych i we wszechświat. Dla mnie oznacza to zrozumienie, że nic, nawet śmierć, nie może zniszczyć boskich, wyższych właściwości esencji i jedności wszystkiego, czego jesteśmy częścią, w rdzeniu naszej istoty. Wiara pozwala na spotkanie realnego niebezpieczeństwa z przekonaniem o celu, cnota ta nazywana jest „odwagą”. Odwaga jest przeciwieństwem powiększania narastających niebezpieczeństw i skupiania się na tym, jak wszystko może pójść nie tak. W stanie odwagi, która prowadzi nas do fundamentalnej wiary, uznajemy i przejmujemy odpowiedzialność za własne istnienie i zaczynamy ufać w proces stawania się naszym autorytetem. Wtedy naturalnie stawiamy czoła niebezpiecznym lub budzącym strach sytuacjom, zajmując się nimi, zamiast odwracać się od nich lub walczyć przeciwko nim. Rodzice są tego przykładem, gdy nieustraszenie chronią swoje dzieci, a my wszyscy jesteśmy tego przykładem, gdy wkraczamy w nowe, niezbadane, niepewne sytuacje. Miłość, oddanie i uważność funkcjonują jako inny rodzaj odwagi; to rodzaj odwagi, która po prostu „wie”, co robić w danym momencie. Jest to dostęp do nieodłącznego, prawie pobranego przekonania, które zapewnia wspierającą, kochającą i godną zaufania formę wskazówek i wskazówek.

Wpisz 7
Święta Idea: Święta Praca | Święty plan
Cnota: trzeźwość

Święta Praca/Plan oznacza objęcie całego życia ze skupioną koncentracją i zdolnością do pełnego i swobodnego podróżowania po spektrum świadomości. Pozwala to na przylgnięcie do chwili obecnej z niezłomną stałością, cnota ta nazywana jest „trzeźwością”. Oznacza to, że obejmujemy ból i smutek naszego życia, jak również przyjemności, stymulacje i radość, i obejmujemy to wszystko z otwartym, otwartym, chętnym sercem, z obecnością zarówno dla siebie, jak i dla innych. Małe dzieci są tego przykładem, będąc w pełni obecnym na tym, co dzieje się w danym momencie, zarówno w radości życia, jak i bólu. Obżarstwo umysłu na niekończące się przyszłe możliwości, opcje i przygody słabnie. Zamiast tego jesteśmy w pełni ugruntowani w całej tkance naszego życia, doświadczając całości, pełnego spektrum życia, w tym rozległych i potencjalnie niepokojących wymiarów naszego wewnętrznego terenu. Wtedy zaangażowanie rozwija się w wyniku nieustannego wysiłku i poświęcenia dla samego siebie, dla naszego dobra, dla bardzo pełnego i bogatego życia, co naturalnie następuje.

Wpisz 8
Święta Idea: Święta Prawda
Cnota: niewinność

Święta Prawda oznacza wytrzymałość, środki i przyjęcie prawdy, która znajduje się we wszystkich istotach w każdej chwili, a nie znajduje się tylko w naszej własnej wersji prawdy. Ta cnota, nazywana niewinnością, pozwala nam na nowo podejść do każdej sytuacji bez uprzedzeń, planów lub motywów władzy. Powstaje wtedy naturalna, żywiołowa energia życiowa, aby sprostać każdej sytuacji, każdej osobie i każdej chwili, której doświadczamy w nas samych. Ten rodzaj niewinności, czystości, pozwala na docenienie większej prawdy, która jest jednością wszystkich, w rdzeniu istnienia. Proporcjonalność, powstanie odpowiednio reagującej energii, dopasowanej do sytuacji, wyniki. Ta postawa pozwala nam doświadczyć prawdy każdej osoby, jej mocy, a także jej granic, w sposób godny, pełen szacunku i uważny. Wrażliwość jest mile widziana jako chwilowa świeżość, a wszystkich zaangażowanych dominuje czuła otwartość. Tę cnotę niewinności doświadczamy u małych dzieci, które chętnie badają całość życia z ciekawością, energią i obecnością.

Wpisz 9
Święta idea: święta miłość
Cnota: Właściwe działanie

Święta Miłość oznacza błogi stan bezwarunkowej miłości i jedności, w którym każdy należy na równi, z godnością, autonomią i uznaniem. Pozwala to na fizyczne doświadczenie odpowiedniej i proaktywnej mobilizacji, odpowiedniej do danej sytuacji i jako takie, biorąc pod uwagę jaźń równą, nie większą lub mniejszą od wszystkich innych. Ta cnota nazywana jest „właściwym działaniem”, które w towarzystwie zaangażowanego serca prowadzi do niesamowitej ilości autentycznej mocy wewnątrzosobowej i mocy ugruntowanej obecności. Tak więc właściwe działanie pozwala nam działać, „pojawić się” w świecie w sposób, który wspiera naszą prawdziwą naturę, autentyczność naszego istnienia, godność zarówno siebie, jak i innych. Bezwładność wobec siebie (zapominanie o sobie i rezygnacja) nie są już wygodnymi ani realnymi sposobami na uspokojenie siebie. Z tej postawy na każdym kroku promieniuje prawdziwa i szczera empatia, prawdziwa troska i współczucie zarówno dla siebie, jak i dla wszystkich. Istnieje akceptacja siebie, bez odmowy, zaprzeczenia lub zamknięcia. Podejmujemy działania odpowiednie do sytuacji i dla wibrującej jaźni oraz działania potrzebne i niezbędne w danej sytuacji.

 

Co nas odrzuca w partnerach:

 

1.
Cechy, które odstraszają potencjalnych partnerów:
Lenistwo
Niejednoznaczność etyczna
Kunktatorstwo
Niezawodność
Potrzeba emocjonalna
Zmienność
Nieodpowiedzialność
Nieuczciwość
Zachowanie manipulacyjne
2.
Zachowanie na uboczu
Tajemniczość
Manipulacja
Egoizm
Spóźnienie
Nieuczciwość
Emocjonalny chłód
3.
Cechy, które odstraszają trójki od potencjalnych partnerów:
Rozmyślanie i negatywność
Nadmiernie krytyczne zachowanie
Niekompetencja
Nieskuteczność
Lenistwo
Słaba motywacja
Brak wizji
Zmienność
Jęczenie lub narzekanie
4.
Natarczywość lub apodyktyczność
Ludzie, którzy ulegają presji rówieśników
Zachowanie manipulacyjne
Chłód
Rezerwa
Nieuczciwość
Dystans emocjonalny
Wąskie poglądy

5.

Przyleganie

Turbulencje emocjonalne
Nachalne lub apodyktyczne zachowanie
Słabe słuchanie
Zachowanie manipulacyjne
Nieuczciwość
Przyjemny dla ludzi (People pleasing)
Owijać w bawełnę
6.
Żałosne zachowanie
Manipulacja
Nieuczciwość
Rezerwa
Tajemniczość
Niezawodność
Lekkomyślność
Niewsparcie
7.
Potrzeba/Przywiązanie
Nachalne lub apodyktyczne zachowanie
Siedzący tryb życia
Negatywne/rozmyślania
ciasnota umysłu
Niechęć do nowości lub przygody
Mikrozarządzanie
8.
Potrzeba/Przywiązanie
Mikrozarządzanie
Nieuczciwość
Owijać w bawełnę
Plotkowanie
Pochlebstwo
Niekompetencja
Niepraktyczność
9.
Natarczywość/Przełomanie się
Mikrozarządzanie
Ocena zachowania
ciasnota umysłu
Słabe umiejętności słuchania
Konfrontacyjne lub wojownicze zachowanie
Brak empatii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://csjoseph.life/the-enneagram-the-mbti-part-iii-the-heart-triad/

https://csjoseph.life/the-enneagram-mbti-part-i-the-gut-triad/

https://csjoseph.life/the-enneagram-the-mbti-part-iv-the-head-triad/

 

Plus dopiski typów z MBTI - może sobie odnajdziesz swój ene @melody

One nie koniecznie mogą być trafne bo z tego co widzę możesz mieć każdy typ i każda kombinacja jest możliwa.

Masz tu kolejną gałązkę do pomocy w samorozwoju. Może się przyda - kto wie.

 

https://csjoseph.life/the-enneagram-the-mbti-part-i-introduction/

Edytowane przez SzatanK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 2 miesiące temu...
  • 3 tygodnie później...
W dniu 26.04.2020 o 19:09, Hippie napisał:

Aktywne Dziecko i Neutralny Rodzic
Ta sytuacja wydaje się, że prowadzi do ukształtowania się osobowości typu 4.

W tym związku, dziecko zazwyczaj stara się zdobyć uwagę obojętnego lub wycofanego rodzica, wyrażając się z coraz bardziej wzrastającą intensywnością, aż do momentu, kiedy otrzyma reakcję z jego strony. Aktywne dziecko może zachowywać się dramatycznie lub z przesadą, próbując w ten sposób dotrzeć do obojętnego rodzica. Neutralny opiekun zazwyczaj będzie ignorował potrzeby emocjonalne dziecka, sprawiając, że malec czuje się sfrustrowany, niezrozumiany i prawdopodobnie opuszczony. Czasami dziecko skieruje te negatywne uczucia do środka wierząc, że nie jest godne miłości i nie jest dostatecznie wyjątkowe, aby zasłużyć sobie na uwagę.

Taka sytuacja uczy Aktywne Dziecko, że jest odmienne od innych dzieci, które wydają się otrzymywać wsparcie, którego jemu brakuje. Chce samo sprawić, aby zostało usłyszane, a więc wzmacnia swoje uczucia, uciekając się do dramatycznego wyrażania swoich emocji. To dziecko może w późniejszym życiu stać się nadmiernie wrażliwe, artystyczne i teatralne, ale także może być melancholijne, czuć nienawiść lub wstręt do siebie i popadać w depresje.

Dziękuje @Hippie za tą wzmiankę i za ten cały post o kształtowaniu poszczególnego ene.

Szczerze mówiąc przykro mi się na duchu zrobiło to czytając.

 

Jeszcze mam pytanie, czy dopatrujecie się zdrowienia w integracji skrzydła w enneagramie w sensie tego głównego?

Edytowane przez SzatanK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Główne skrzydło masz na myśli np w przypadku 4w5 to właśnie 5? 

Myślę, że warto sobie zrobić prześwietlenie tego jak się objawia te nasze skrzydło i jakie cechy z niego wnosimy do życia codziennego. Jeśli są to pozytywne cechy i które są dobrym dopełnieniem głównego typu to ok. Jeśli np to skrzydło objawia się negatywnie... No to warto nad tym popracować ...

Np w moim przypadku ja ze skrzydłem 6 bywam czasem lękliwa albo zbyt chaotyczna, no to ja wtedy zdaje się na połączenie integracyjne z typem 5 który daje mi umiejętność wyciszenia się i popatrzenia na siebie z perspektywy 3 osoby. Zauważyłam, że moje skrzydło enneagramowe mocno objawia się na poziomie super ego czyli cech słabych  nieuświadomionych i niecenionych i głównie w sytuacjach stresowych. 

Warto zaobserwować więc siebie jak się zachowujemy w niewygodnych sytuacjach, jakie wówczas stosujemy mechanizmy obronne...zrozumiemy wówczas swoje ego, gdy sobie uświadomimy co jest naszą słabością, wtedy można zacząć szukać taktyki by ten lęk niwelować. 

 

Edytowane przez Hippie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Hippie napisał:

Jeśli np to skrzydło objawia się negatywnie... No to warto nad tym popracować ...

Szczerze mówiąc objawiało się u mnie negatywnie (wcześniej ponad 2 lata, teraz to zupełnie inna para kaloszy), pamiętam że dawniej było jakby wyłączone te moje skrzydło i fajnie, że zahaczyłaś o kwestie super-ego. Też to zauważyłem, tu natomiast wychodzi znów lepiej MBTI i sprawy cienia, podświadomości, superego właśnie. Ponoć John Beepe się o tym więcej rozpisuje w razie co i generalnie o całym o tych kwestiach ale nie wiem - to nie dla mnie za dużo profesjonalnych słówek i męczenia tematu, że to ujmę :D 

Jednak może to akurat przypadek z tą integracją strony dominującego skrzydła. Aczkolwiek u mnie pasuje bo chociażby piątki są bardziej obiektywne, czwórki subiektywne. Znowu jako INFP też moją słabą funkcją (czwartą) aspirującą jest TE - czyli w zasadzie większa obiektywność. Dużo by pisać bo to tylko jedna rzecz z wielu, stąd tak zapodałem bo może oprócz tych scieżek wzrostu, trzeba jeszcze spojrzeć na swoje skrzydło - to taka ciekawostka ode mnie niekoniecznie ma to potwierdzenie w rzeczywistości, chociaż nie mogę ignorować aspektu, że często w życiu mi właśnie elementu piątki brakowało nie mówiąc o wzroście w stronę jedynki. Może to nietypowe bo chyba normalnie się ma właśnie skrzydło rozwinięte no ale znów relacja 4 z 5 to są ponoć najbardziej odmienne typy w sensie przeciwstawne. Ale mówię to taka ciekawostka do zbadania jak ktoś ma chęć to podrzucam tylko jako pomysł. Może coś w tym jest a może nie, wiem tylko że z półtora roku temu już zauważyłem ten "mankament".

 

Jest jeszcze sprawa stylów przywiązania, bo to się rzuca jak cholera mi w oczy. Zresztą moja czwórka ma jeszcze jak w pytę strzelił konotacje do bycia osobą współzależną. No ale co by nie mówić enneagram mówi nam o dysharmonii tylko w taki sposób bym powiedział dosyć celny ale bardzo słabo rozwinięty. No ale mimo wszystko całkiem pomocny system typowania czy może odnalezienia pierwotnej dysharmonii gdzieś tam w nas. 

 

Jeszcze raz dzięki @Hippie i fajnie, że opisałaś swoje spostrzeżenia.

Strzałka 🙂 

Edytowane przez SzatanK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 4 miesiące temu...
  • 5 miesięcy temu...

"Szatanowy" prezent na święta 😉 

 

Najważniejsza rzecz, której możemy nauczyć się od każdego typu osobowości Enneagramu

 

Z Enneagramu 1 możemy się nauczyć: Że w pierwszej kolejności jesteśmy odpowiedzialni za nasz własny wpływ.
W świecie, który uwielbia wytykać palcami i zrzucać winę, Enneagram 1 przypomina nam, że pierwszą osobą, którą powinniśmy się zająć, jesteśmy my sami. Czy przestrzegamy zasad, których chcemy, by przestrzegali inni? Czy trzymamy się standardów, według których oceniamy innych? Czy bezsensownie zrzucamy winę, próbując stłumić własne poczucie winy, czy też odważnie dajemy przykład?

Poczucie osobistej odpowiedzialności, którego przykładem jest 1, jest czymś, od czego cały świat może się wiele nauczyć. Ten typ przypomina nam, że wszelkie wielkie zmiany, które chcemy zobaczyć na świecie, powinny - i muszą - zacząć się od nas.

Z Enneagramu 2 możemy się nauczyć: Zwracać uwagę na to, w jaki sposób potrzebujemy siebie nawzajem.
W społeczeństwie, które ma tendencję do mijania "zjazdu niezależności" i wjeżdżania na "autostradę samotności", Enneagram 2 nadal wie, jak się łączyć - i to z pasją. Ten typ jest naturalny w zauważaniu, gdzie potrzebna jest pomoc. Nieustannie wypatruje pęknięć w ludzkiej zbroi i mostów, które należy zbudować.

Dla tych, którzy regularnie zapominają o zwróceniu uwagi na zewnątrz i rozważeniu ekosystemu społecznego, w którym żyjemy, 2 służy jako żywa, oddychająca reprezentacja tego ekosystemu. Ten typ przypomina nam, że nie możemy czekać, aż nadejdzie katastrofa, aby zacząć pomagać sobie nawzajem - musimy być sumienni i proaktywni w opiece nad sobą nawzajem.

Z Enneagramu 3 możemy się nauczyć: Ciągłego dążenia do lepszego jutra.
W świecie, który jest zajęty najgorszymi scenariuszami, Enneagram 3 wstaje, rusza się i zabiera się do pracy nad następną wielką rzeczą - bez względu na to, co stoi na ich drodze. Ten typ stawia sobie wysoko poprzeczkę i roztacza szalenie ambitne wizje przyszłości. Nie boją się dążyć do lepszego jutra, niezależnie od tego, co przyniesie dzień dzisiejszy. Jest to postawa, z której wielu ich rówieśników mogłoby czerpać.

Podczas gdy inni lamentują, że nie ma nadziei na przyszłość, trójki często już ciężko pracują, aby ją stworzyć. Ten typ nigdy nie przestaje się ruszać ani pracować, a tam, gdzie jest wielki postęp do zrobienia, prawie zawsze jest 3 blisko jego serca.

Z Enneagramu 4 możemy się nauczyć: Odnajdywania piękna w naszych najbardziej bolesnych doświadczeniach.
W społeczeństwie, które ma tendencję do zamiatania trudnych sytuacji pod dywan, Enneagram 4 nigdy nie boi się zagłębiać w to, co ważne. Podczas gdy wielu zakłada, że ten typ żyje w ponurym i przygnębiającym świecie, nie jest to cała historia. W rzeczywistości czwórka żyje w najbardziej żywym i niesamowitym świecie ze wszystkich: świecie tego, co mogło być.

Ten typ rozumie tęsknotę jak własną kieszeń. Mogą spędzać dużo czasu na fantazjowaniu, ale te same fantazje pozwalają im namalować obraz lepszego świata dla tych, którzy zgubili drogę. 4 może nie być najgłośniejszym głosem w pokoju, ale z pewnością będzie najszybszą osobą, która złapie cię, gdy upadniesz - i przypomni ci, co jest dla ciebie możliwe.

Z Enneagramu 5 możemy się nauczyć: Nie pozwalać, by częściowe prawdy przykuwały naszą uwagę.
W świecie, w którym szok jest ceniony ponad dokładność, Enneagramowa 5 nie daje się wciągnąć w cyrk niekompletnych prawd. Ten typ odrabia pracę domową, zanim dojdzie do jakichkolwiek stanowczych wniosków na temat tego, jak się rzeczy mają i powstrzymuje się od działania, dopóki nie upewni się, że ma pewność co do faktów.

Ponieważ Internet nadal rozpowszechnia częściowe prawdy, niedokładne fakty i oburzenie wokół kwestii, którym brakuje niuansów i głębi, zaangażowanie Enneagramu 5 w zrozumienie stanie się ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Ten typ jest niezwykle ważny w erze cyfrowej, w której informacji jest mnóstwo, ale umiejętność ich skutecznego filtrowania pozostaje rzadką i niezwykle potrzebną umiejętnością.

Z Enneagramu 6 możemy się nauczyć: Że prawda zawsze w końcu zwycięża.
W społeczeństwie, w którym najbardziej krzykliwy przedmiot najszybciej przyciąga uwagę opinii publicznej, Enneagram 6 przyjmuje sceptyczne podejście do tego, czemu można zaufać - i nie bez powodu. Ten typ rozumie, że istnieją prawdy, które leżą poza sferą popularnego zainteresowania lub opinii, i nie mogą się doczekać, aby dowiedzieć się, którym z tych prawd powinniśmy zaufać.

Enneagram 6 ma wyjątkową mądrość, o której inne typy często szybko zapominają - że prawda jest znacznie większa niż nasze wyobrażenia o niej. Trwa, niezależnie od tego, co uważamy za prawdę. Ten typ jest głęboko zaangażowany w odkrywanie tego, czemu można zaufać, ponieważ wie, że prawda jest większa niż ktokolwiek z nas - i że w końcu zawsze zwycięży.

Z Enneagramu 7 możemy się nauczyć: że jedyną rzeczą, której nikt inny nie może kontrolować, jest nasz sposób myślenia.
W świecie, w którym szaleje wiktymizm, Enneagram 7 przypomina nam, że zawsze istnieje inna opcja - znalezienie wolności, której nie można odebrać. Ten typ rozumie, że nasze okoliczności nie dyktują naszego poziomu zadowolenia - robią to nasze myśli.

7 ciężko pracuje, aby kultywować życie i sposób myślenia, który kocha. Niezależnie od tego, co dzieje się w ich zewnętrznym świecie, skupiają się na lepszej, jaśniejszej przyszłości, która jest pod ich kontrolą. Siódemka nie jest szczęśliwa przez przypadek, jest szczęśliwa dzięki wysiłkowi. I jest to wysiłek, który reszta z nas mogłaby podejmować nieco częściej.

Z Enneagramu 8 możemy się nauczyć: Jesteśmy dokładnie tak potężni, jak sami o tym zdecydujemy.
W świecie, w którym pójście na łatwiznę stało się dla wielu normą, ósemka odmawia usprawiedliwiania siebie - lub kogokolwiek innego. Ten typ wie, że większość ograniczeń, które na siebie nakładamy, jest spowodowana przez nas samych. I udowadniają to, żyjąc poza nimi przez cały czas.

8 służy jako żywy, oddychający przykład tego, do czego ludzie są zdolni, gdy przestaną usprawiedliwiać swoje okoliczności i zaczną brać radykalną odpowiedzialność za własne życie. Ten typ wcześnie zdecydował, że zasady nie zawsze muszą mieć zastosowanie. I ta decyzja stała się samospełniającą się przepowiednią, która przydzieliła im formę władzy i samokierowania, o której większość typów tylko marzy.

Z Enneagramu 9 możemy się dowiedzieć: Że jedynym antidotum na konflikt jest wyrównanie.
W świecie, w którym wygrywa najgłośniejszy głos, najsilniejsza armia kolonizuje, a największa liczba głosów decyduje o przywództwie, 9 przypomina nam, że te pokazy siły nie są trwałymi rozwiązaniami - istnieją tylko po to, by jeszcze bardziej nas rozdzielić. Mądrość tego typu jest mądrością integralnego zrozumienia. 9 widzi połączenia tam, gdzie inne typy widzą tylko podziały.

Od 9 możemy nauczyć się, że uciskanie, walka lub zawstydzanie innych ludzi w celu uzyskania naszej drogi tylko na dłuższą metę przynosi odwrotny skutek. Aby iść naprzód, musimy iść razem - w zgodzie ze współczuciem. Albo w ogóle się nie ruszymy.

 

Wskazówki jak kochać siebie na podstawie ennagramu po ang.

 

https://medium.com/change-becomes-you/how-to-show-yourself-love-based-on-your-enneagram-56b50b97cc

 

Plus dwa dodatkowe linki dla ciekawskich

 

https://www.testgorilla.com/blog/best-enneagram-type/

 

https://www.thesabbathlife.com/enneagram/forgiveness-reconciliation-enneagram

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Może jakieś "4" się przyda.

 

Postanowiłem to wkleić bo świetnie ktoś odpisał. Poniżej źródło oraz wycięty najbardziej istotny element przeze mnie.

 

https://www.reddit.com/r/Enneagram/comments/rq090r/enneagram_type_4_what_is_missing/

 

"what the four is actually missing is a sense of self. they tend to feel like they are not actually real and don’t have any substance inside. they feel chronically empty. this is why they engage in melodrama and feel so much longing. these are efforts to fill the empty space and to feel solid. the sensation of emotion fills this space, even unpleasant emotions will suffice. and as a 4 i can tell you that unpleasant emotions are better than the empty feeling. this is why they try to be such an individual. they are actually scared that they sort of don’t exist. someone once said that 4’s are trying to “prove themselves into existence.”

 

------------------------------

 

Zdrowa CZWÓRKA zmierza w kierunku JEDNOŚCI. Często łączą swoją skłonność do tworzenia z silnym poczuciem sprawiedliwości moralnej, co pomaga złagodzić ich zaabsorbowanie sobą. Bezpieczne CZWÓRKI porzucają swoje dążenie do fantastycznego życia i uczą się doceniać to, co dzieje się teraz, tutaj.
Darem odkupionych CZWÓREK jest spokój lub równowaga emocjonalna. Jeśli mogą przyznać, że żyją w Bogu, a Bóg w nich, ich dusza osiągnie głęboką autentyczność i równowagę, za którą tęsknili. W końcu poznają swoje Prawdziwe Ja.

 

Tu jest całość i orginalna treść

 

https://spiritualpractice.ca/enneagram-intro/enneagram-four/enneagram-four-detail/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.