Skocz do zawartości

Hodowanie warzyw w przydomowym ogródku


Rekomendowane odpowiedzi

Czy są na sali jacyś ogrodnicy? Mam od jakiegoś czasu mały ogródek i myślę o postawieniu szklarni, maksymalnie 4-6 m2. Chcę uprawiać nowalijki, sałatę, może ogórki i pomidory, groszek. Nie wiem jeszcze czy bezpośrednio w ziemi (która chyba jest średniej jakości), czy w donicach. Stąd pytania:

 

1) jaka szklarnie/tunel? najlepiej kupić na początek - chcę wydać  póki co mało, max 300 zł, żeby zobaczyć, czy to w ogóle ma sens.

 

2) czy przy tym metrażu da się mieć „regularne” zbiory wystarczające w sezonie dla jednej małej rodziny?

 

wszelkie tipy i porady mile widziane!

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w folii cieplarnianej dałem radę w Polsce wyhodować arbuzy i to na ziemi niskiej jakości. więc na pewno regularne zbiory nie będą problemem,  Przestrzeń okryta folią miałem bardzo małą, hodowałem tam też pomidory, co roku były zbiory dość duże, więc jeśli chodzi o podpunkt 2 to tak.

  • Like 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sol, w którym regionie Polski mieszkasz? Sprawdzałaś pH gleby, żyzność? Zbierasz deszczówkę?

Jaki system nawadniania masz?

Masz do dyspozycji studnię?

Lubisz robić zaprawy/przetwory?

 

W tym roku rodzice testują uprawę w skrzyniach:

 

Przerabialiśmy małe folie, szklarnie. 

Spoko sprawa dla małej rodziny.

Jeśli chcesz mieć miniogrodek, to dasz radę. ;) Żadna większa filozofia.

 

Ja w tym roku wszystkie sałaty (mąż nazywa to "zbędną zieleniną") uprawiam w doniczkach. Rukola już ładnie wzeszła, zobaczymy jak reszta. 

Zioła na przyprawy uprawiam w domu w doniczkach.

W tamtym roku nie przyjął mi się : jarmuż, pekinka, arbuz.

Jeszcze pomidorki koktajlowe szlag jasny trafił, jakaś zaraza w nie weszła. Niestety nie odkryłam, co to za gówno je zaatakowało.

 

P.S. Muszę ze wstydem przyznać, że parę lat temu rodziców ogródek traktowałam jak ogromną karę, zbędną pracę... Boże, przebacz. Nie ma lepszego odpoczynku dla mnie teraz, jak podlewanie wieczorem ogródka, do tego papierosek, patrzysz jak Twoje zielone maleństwa rosną. ;) Super

  • Like 2
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@DuchAnalityk woww... nie marzyłam

nawet o takich cudach jak arbuzy, ale może za parę lat... :D brzmi ekstra!


Dzięki za odpowiedzi :) @maggienovak  Nie sprawdzałam gleby, ale faktycznie czytałam, że takie badanie można zrobić i się nad tym zastanawiam. Wy robiliście? Jeśli chodzi o wodę, to deszczówki nie zbieramy, studni też nie mamy :( taka deszczówka jest lepsza? 
 

Co do przetworów, nawet mam ochotę porobić, tylko wisi nade mną klątwa z przeszłości, gdzie źle zawekowałam 15 słoików z pomidorami ehhhh. Musiałabym tą traumę przepracować i może się odważę :) najwyżej obdarowywałabym rodzinę i znajomych nadprogramową świeżonką. Używasz zawsze nowych słoików? Ja użylam wtedy starych i to był chyba błąd.

 

Te skrzynie wyglądają ciekawie, a szczególnie to automatyczne podlewanie :) me gusta! U nas trzeba by to było przykrywać czymś, bo grasuje tu stado sikających kotów. A szklarnię mieliście ze szkła czy plastiku?   
 

Też mam coś takiego, że patrzę na ten ogród i serce się raduje - to jest cały, tętniący życiem ekosystem, w którym każdy listek i robaczek ma swoją rolę. Fajnie to współtworzyć :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jeśli chcesz warzywa to sprawdź jaką masz ziemie. Ja założyłam ogródek u siebie, ale ziemia jest słaba, twarda, zbita, dużo kamieni i warzywa korzeniowe typu marchew, pietruszka nie chcą rosnąć. Za to pomidory w zeszłym roku mialam piękne. Dobrym rozwiązaniem jest zrobienie podniesionych rabat. W zbite z desek skrzynie wsypujesz odpowiednie podłoże i masz ogródek jak ta lala. Wizualnie też się super prezentuje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Mam pytanie, bardzo chciałam zasiać warzywa w ogródku w tym roku, ale nie dałam rady wcześniej,  myślę,  że dziś znajdę na to czas. Czy to się uda? ?

Mam rukola, rzodkiew, buraki, pomidor, sałatę lodową, rukolę, cebulę, marchew i chyba tyle. :D

 

Myślę,  że i tak zaryzykuję ale chciałabym mieć chociaż  nadzieję na zbiory. :D

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.