Skocz do zawartości

Choroba Dupuytrena


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Czy któryś z was boryka się z tą upierdliwą przypadłością ? Miał to ojciec kilkadziesiąt lat temu w prawej dłoni zoperowane i w lewej także niedawno i mnie oczywiście też się przytrafiło. W wielkim skrócie wygląda to tak że dłoń z czasem się zamyka i nie można jej rozprostować/wyprostować czy po prostu szeroko otworzyć. Podczas wczorajszego treningu czyli pompowania dawało o sobie znać jak nigdy wcześniej. Można leczyć operacyjnie, ale to wraca podobno. Utrudnia to choćby trening pompek i wiem że po ewentualnym zabiegu i rehabilitacji znowu było by mi ciężko wrócić do treningu i jako tako wypracowanej formy. Podaję link do artykułu na wikipedii.

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Przykurcz_Dupuytrena

Edytowane przez Tomkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szansa na powrót choroby po leczeniu operacyjnym to nawet 50% bez względu na rodzaj operacji. Jednak są aktualnie dostępne zabiegi z minimalnym naruszeniem ciągłości skóry, więc warto spróbować na początek od takich metod - fasciotomia enzymatyczna, dermofasciotomia. Niestety jest to choroba fibroproliferująca, więc musisz się nastawić na to, że będzie postępować - dochodzi do ścieńczenia skóry, usztywnienia torebek stawowych, zaniku tkanki tłuszczowej, w 60-70% przypadków obejmuje obie ręce, przykurczu w stawie śródręczno-paliczkowym, paliczkowym bliższym i dalszym. Tak jak sam zauważyłeś - nawet do 60% występuje genetycznie, aczkolwiek może się pojawić jako choroba wtórna na tle marskości wątroby, cukrzycy typu II. Metody pozaoperacyjne cechują się jeszcze mniejszą skutecznością niż operacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
On 5/3/2020 at 8:35 PM, Tomkowski said:

To znaczy że jest taka możliwość w przyszłości że obie dłonie będą się prawie zamykać i będą niesprawne ? ☹️

Hej, mam tą przypadłość. Poza operacyjną drogą jest też wstrzykiwanie Xiapex'u. Obecnie zawiesili produkcję, w Europie trudny do dostania, w USA cena x3. Za siedem lat wygasa patent.

W Szczecinie jest znany specjalista, można się skonsultować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.