Skocz do zawartości

Daj, ać ja pobruszę, a ty poczywaj


Rekomendowane odpowiedzi

Tak ale zawsze były traktowane w pewien sposób uprzywilejowany, a o babcie to nie martw się, miały swoje sposoby, może i dziadek był głową rodziny, ale babcia była szyją i kręciła tą głową. Kobiety zawsze miały swoje sposoby na wywieranie presji i nacisków na mężczyzn by osiągać swoje cele.

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@KonkretnyKonar

Nie zgodzę się z tobą.

 

Spójrz proszę jeszcze raz na to zdanie "Day, ut ia pobrusa, a ti poziwai" https://pl.wikiquote.org/wiki/Daj,_ać_ja_pobruszę,_a_ty_poczywaj

Czy normalny, typowy Polak mógł powiedzieć "Ja to zrobię, a ty se klapnij" ? NIE. Powiedziałby "Ja to zrobię, a ty patrz (jak to się robi ciemnoto)".

Poza tym. Słowo "poziwai" na chłopski rozum nie brzmi jak "poczywaj" ale jak "podziwiaj" (patrz).

Z powyższego. Gość, który to powiedział nie był frajerem, ale normalnym, zdrowym mężczyzną, który stracił cierpliwość względem swojej kobiety.

 

Eru

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wojkr napisał:

babcia była szyją i kręciła tą głową

Przecież on pisał, że ona nie miała zdania w rodzinie, czyli wychodzi na to ze szyją nie była. 

Godzinę temu, wojkr napisał:

zawsze były traktowane w pewien sposób uprzywilejowany

Nie zawsze. Pracowała na roli tak jak on i jeszcze w domu mimo mniejszej siły i wytrzymałości fizycznej. Czy to jest to magiczne uprzywilejowanie? Nie. To dziadek był w uprzywilejowanej pozycji. Zdawać by się mogło, że w rodzinie osoby silniejsze/inteligentniejsze więcej pracują, ale tak nie jest zazwyczaj. A może po prostu bała się postawić? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.