Skocz do zawartości

Aparat lustrzanka dla początkującej


Rekomendowane odpowiedzi

Hej, Jest tu ktoś bawiący się w fotografię? Chciałabym sobie w końcu sprawić porządny prezent na urodziny ( albo imieniny :P ) Bardzo intensywnie myślę o aparacie lustrzance, by móc w końcu dać upust mojej kreatywności i wenie twórczej. Chcę w końcu nauczyć się podstaw i bardziej zagłębić się w temat. Uwielbiam makro fotografię, chciałabym fotografować owady, małe, bardzo szczegółowe detale, zwierzęta małe duże... wszystko co wyda mi się po prostu ciekawe i warte uwiecznienia - choć wiem, że obiektywy makro nalezą do jednych z najdroższych, ale chętnie zadowolę się czymkolwiek. Lubie też fotografować kwiaty, krajobrazy. Żywe kolory. Chciałabym też zacząć coś z portretami... 

Generalnie jaki aparat w takim przypadku byście proponowali, jakie polecacie? 

Od razu dodam, że mam jakiś taki niewyjaśniony sentyment do Canona i to spośród nich bym wybierała. Kiedyś dostałam sugestię by celować w EOS 1300. 

Ma suma jaką chcę wydać na aparat to 400GBP Najlepiej od razu z jakimś startowym obiektywem w cenie. Chcę sie nauczyć w praktyce pojęć przesłona i ISO  i czas migawki. Atuo spoko, ale jednak wolę sobie wszystko ustawiać na początku by sobie te podstawy wpoić. 

A o to fotki, które wyszły z mojej ręki w różnych okresach mojego życia ;) :

 

96587900_3855347251205458_36030440831797

69449799_3021292401277618_97795423929892

58589369_2688231551250373_93696360400184

36863452_2108172075922993_20679704116430

30740271_1981556268584575_40618249821356

470064_313276145412604_103484510_o.jpg?_

49161345_2453555058051358_49195822853233

54ea0fc042a14.jpg

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każda lustrzanka do nauki będzie ok. Producenci prześcigają się w pokrzykiwaniach o miażdżącej przewadze swoich wyrobów nad mizerią i nicością konkurencji, ale w zasadzie to wszystko jest jeden czort. Jak nie masz do końca sprecyzowanych oczekiwań to kup to, co Ci pasuje do ręki.

 

Natomiast co do makrofotografii to nie jest tak źle. Na rynku dostępne są tzw pierścienie macro, które instaluje się między aparatem i obiektywem, co pozwala na skrócenie minimalnej odległości ostrzenia obiektywu. Te pierścienie nie zaburzają działania automatyki i kosztują około 200 ziko za komplet, więc da się to przełknąć.

 

Drobna uwaga - element ograniczający ilość przechodzącego światła w układach optycznych to przYsłona. Przesłona to termin hydrotechniczny. Czasem można spotkać w literaturze fotograficznej termin 'przesłona', jednak jest to błąd. Brzmi podobnie, ale oznacza co innego. Coś jak franczyza i franszyza. Albo korozja i karazja.

Edytowane przez Adams
  • Like 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Hippie napisał:

Uwielbiam makro fotografię, chciałabym fotografować owady, małe, bardzo szczegółowe detale, zwierzęta małe duże...

24 minuty temu, Adams napisał:

Na rynku dostępne są tzw pierścienie macro, które instaluje się między aparatem i obiektywem, co pozwala na skrócenie minimalnej odległości ostrzenia obiektywu. Te pierścienie nie zaburzają działania automatyki i kosztują około 200 ziko za komplet, więc da się to przełknąć.

W pełni się zgadzam. Zdjęcia poniżej robiłem bezlusterkowcem właśnie z takimi pierścieniami.

 

https://imgur.com/a/n9VRZlT

Edytowane przez iwamori
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minutes ago, iwamori said:

W pełni się zgadzam. Zdjęcia poniżej robiłem bezlusterkowcem właśnie z takimi pierścieniami.

 

https://imgur.com/a/n9VRZlT

Wow! :o Magia! 

W takie klimaty chcę celować. 

 

58 minutes ago, wojkr said:

Jak wyżej, każda będzie dobra, jednak warto kupić tak do której będą podchodzić starsze obiektywy, warto zainteresować się obiektywami w systemie m 42 - wykorzystując redukcje , są tanie i dają dobre efekty.

system m 42 - tak średnio się jeszcze orientuję co to. ale tak wstępnie zerknęłam, to widzę, że są specjalne adaptery do takich obiektywów niezaleznie jaki aparat się wybierze, zgadza się?

Czyli np taki EOS 1300D https://store.canon.co.uk/canon-eos-1300d-18-55mm-iii-lens/1160C034/ albo ten: https://www.amazon.co.uk/Canon-4000D-Camera-3-5-5-6-Memory/dp/B07PXJ89WF/ref=sr_1_10?dchild=1&keywords=canon+eos&qid=1589575349&s=electronics&sr=1-10 by się dobrze sprawdziły?

 

@Adams Dzięki za korektę i ogólnie za komentarz, jeszcze nie rozróżniam/ nie znam wszystkich terminów :) 

Ano 200 zł to nie tragedia :) póki co i tak muszę się wdrożyć w temat. później napewno będę o tym myślała. Będę wiedziała więc do kogo się jak coś zwrócić :D 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Hippie

Przy tych lustrzankach co podałaś to obiektywy nie powalają. Ja bym kupił samo body i dokupił osobno obiektyw np. sigma 17-70mm. Ten jest spoko:

https://allegro.pl/oferta/obiektyw-sigma-17-70-f2-8-4-dc-macro-os-hsm-canon-9245750737

 

Może i przekroczy budżet ale nie pożałujesz. Mój podobny zestawik ma już ponad 10 lat i się świetnie trzyma.

 

Na początek wystarczy a później może dokupisz obiektyw typowy do macro lub do krajobrazów 70-200mm.

 

Nie zapomnij o dokupieniu filtra polaryzacyjnego i kilku kart pamięci albo jakiegoś dużego banku pamięci oraz statywu.

 

W Anglii jest sporo fajnych sklepów foto i na pewno kupując większy zestaw dostaniesz sporą zniżkę. 

 

Udanych łowów. :)

 

 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Hippie napisał:

system m 42 - tak średnio się jeszcze orientuję co to.

Dawno, dawno temu kilka firm stosowało mocowanie obiektywów na gwincie M42. Obiektyw wkręcało się w korpus aparatu jak śrubę. Było to niezbyt wygodne, dlatego zostało wyparte przez mocowania bagnetowe. W spadku po systemie M42 zostały niezłe obiektywy manualne (w czasach systemu M42 automatyczne ostrzenie to było science fiction) i powstały adaptery, pozwalające podłączyć taki obiektyw np. do lustrzanki Canon EOS. Od czasu do czasu można trafić dobry obiektyw M42 od Zeissa albo perełkę od Pentaxa z serii Takumar. Ale w większości przypadków trafić można na obiektywy radzieckie, z których jakością bywa różnie, zwykle marnie. Nieco lepsze są NRD-owskie Pentacony i Prakticary, ale naprawdę dobre są tylko poszczególne modele, a reszta to chłam. Jeżeli masz w spadku po kimś jakieś szkła M42 to można spróbować się pobawić, ale jak nie, to ja bym sobie nie zaprzątał tym głowy. Stary kotlet nie warty odgrzewania.

4 minuty temu, Cortazar napisał:

do krajobrazów 70-200mm

To jest obiektyw reporterski, służy do wyłapania osoby z otoczenia. Sprawdza się jako portretowy. Do krajobrazu niezbyt użyteczny, bo krajobraz zwykle wymaga szerokiego kąta. Takim szkłem można wyłapać jakiś detal, zwierzę czy jakąś formę skalną, ale to są rzadkie sytuacje i można się bez takiego szkła obejść. Tzw 'spacer zoom' 17-70 opędzi jakieś 90% sytuacji, natomiast do wnętrz i krajobrazów bardzo przydaje się szeroki zoom np. 10-20.

  • Like 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Hippie to nie aparat fotografuje. Kiedyś jeden z bardziej znanych fotografików wydał powalający album zrobiony idiotenkamerą. To tak na wstępie. 

 

Wprawdzie teraz uważasz że kręci Cię makro, ale nie wybieraj systemu stricte pod niego. Niech to będzie opcja, tak jak opcją może być za chwilę krajobraz czy portret. Kup porządny korpus. Chcesz Canona? Niech będzie Canon. Osobiście mam sentyment wprawdzie do Nikosia i w sumie nie wyobrażam go sobie w innej opcji niż FullFrame, ale nieopisane wrażenia daje mi nawet samo potrzymanie średnioformatowego Hasselblada. Tak, takiego "na klisze". Ale to są sentymenty i żaden pragmatyzm. Światło złapiesz wszystkim. I serio - ekspozycji (czas/czułość/światło) i jej tangu z ogniskowymi i głębią ostrości możesz się nauczyć na czymkolwiek z manualnymi ustawieniami. Nawet na wziernikowej "małpce".

 

Twoje oczekiwania od sprzętu mogą być inne niż moje (np. że ma być niewielki) ale celował bym w pełną klatkę, wymienną optykę z dużym arsenałem adapterów i szkieł. Bo całą resztę plus mnóstwo zbędnych bajerów to korpusy mają już od lat. I pewnie bym uderzał w jakąś zadbaną używkę z wyższej półki (cenowej niż zakładany budżet na nową) po amatorze. Jest wielu maniaków sprzętu, dbają, chuchają a potem kupują coraz nowsze. Też do dbania i chuchania. A potem tylko focić. 

 

No i trzeba pamiętać w budżecie (lub poza) o cyfrowej ciemni i opanowaniem warsztatu po tej stronie procesu foto. Zerknij sobie na bardzo ciekawą alternatywę dla Lightrooma: https://exposure.software/

  • Like 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.