Skocz do zawartości

Zabawa w chowanego - druga część filmu braci Sekielskich


deleteduser139

Rekomendowane odpowiedzi

19 minut temu, rycerz76 napisał:

Tak było ale tak naprawdę masz pretensje do ludzi bo ten kościół tworzą ludzie a nie jacyś kościelnicy. Ludzie jako całość będą moralniejsi to i kościół będzie moralniejszy.

Rolą Kościowa jest tę moralność kierunkować, narzucać, wymagać jej normami. Jakoś w innych sferach się z tym nie krępują i nie ociągają tylko tak właśnie robią. Nie ma co ich usprawiedliwiać, naprawdę. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, mentol_dragon napisał:

Mam na myśli odwołania Hitlera do opatrzności, umieszczenie napisu "Got mit uns" na klamrach i wykorzystywanie odwoływania do wyższej konieczności.

Hitler był politykiem, do pewnego momentu bardzo skutecznym. Mógł mówić różne rzeczy. Pomimo cenzury i dyktatury rząd Hitlera dbał o popularność wśród niemieckich robotników. M.in. organizował różne akcje dożywiania Niemców na święta. Pisał o tym Gotz Aly w "Państwie Hitlera". 

 

Co do napisu - oczywiście znałem go wcześniej. Wg Wikipedii jest to stara, pruska tradycja, którą wprowadził Fryderyk I. Umieszczał ten napis na sztandarach i elementach wyposażenia wojsk. Tradycja przetrwała w armii do 1945 r, a w zachodnioniemieckiej policji do lat 70 -tych.

48 minut temu, Perun82 napisał:

Jeśli chodzi o szarego obywatela - działa szybko, błyskawicznie i bezwzględnie - podobnie jak inne instytucje. Ale taka rola inwentarza. 

Jasne, ostatnio ktoś wrzucał wątek o gościu okradzionym przez nowo poślubioną żonę na milion złotych. Prokuratura się bardzo sprawnie sprawą zajęła.

 

Wymiar sprawiedliwości w Polsce od zawsze kulał. Mam kumpla, biznesmena, od dawna zasadą jest nie dać się oszukać, bo na sprawiedliwość w sądzie nie ma co liczyć. 

46 minut temu, Obliteraror napisał:

Nie tylko nie czyta, a nawet kompletnie nie zna.

Bez przesady, po co takie uproszczenia? Biblia jest czytana, np w kościele na mszy. A że nie każdy katolik czyta ją samodzielnie? To prawda, ale pomyśl, ilu Polaków zna swoją historię, choćby z grubsza? To jest raczej kwestia kto czyta a kto nie czyta.

4 godziny temu, mentol_dragon napisał:

Jednak nie zmienia to faktu, że kościół współpracował z nazistami. Hitler w swoich przemowach odnosił się do, opatrzności. Watykan podpisał konkordad z nazistowskimi Niemcami. 

Wg mnie jest to temat na dłuższą dyskusję, ale ja za mało wiem na ten temat. Czytałem dawno i zostały mi jedynie wrażenia.

 

W tym momencie skomentuję tylko, że konkordat został podpisany w 1933 r. Czyli na długo przed wojną i jej okropnościami. Po drugie, Niemcy czasami dochowywali jednak umów, m.in. relatywnie dobrze potraktowali polskich jeńców wojennych w 1939 r, a kościoły w Polsce miały pewną autonomię, jak sądzę właśnie wskutek konkordatu. Dzięki temu ocalało wielu Żydów. Hitler również nie zajął Watykanu, choć podobno kazał opracować plan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minutes ago, Kapitan Horyzont said:
1 hour ago, Obliteraror said:

Nie tylko nie czyta, a nawet kompletnie nie zna.

Bez przesady, po co takie uproszczenia? Biblia jest czytana, np w kościele na mszy. A że nie każdy katolik czyta ją samodzielnie? To prawda, ale pomyśl, ilu Polaków zna swoją historię, choćby z grubsza? To jest raczej kwestia kto czyta a kto nie czyta.

Masz rację, jednak jakie fragmenty są czytane w kościołach? Te starannie wybrane, ugrzecznione, w kółko te same. I one są znane. Reszta kompletnie nie jest znana. Kto je wybiera? Przecież nie wierni. 

Przez wieki posiadanie i czytanie Biblii było zakazane. A pierwszy człowiek, który przedłumaczył Biblię na język angielski (William Tyndale) został skazany za herezję uduszony i spalony na stosie. Ot taka ciekawostka.

@Kapitan Horyzont  Jakbyś tylko mógł odpowiedzieć jakie masz podejście do religii jako systemu - instytucji.

Edytowane przez mentol_dragon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te wszystkie filmy: ,,Kler'',Filmy od siekielskiego,nagonka w mediach 24/7,ogromne akcje propagandowe.

Komuś od dawna zależy żeby zniszczyć kościół katolicki w Polsce(na zachodzie już jest zniszczony),a potem już prosta droga do totalnego zepsucia przy którym to dzisiejsze będzie niczym.

Sam nie jestem jakoś szczególnie wierzący ale im dłużej żyje tym wyraźniej widze że Kościół Katolicki to jedyne co trzyma ludzi przy zasadach moralnych,prawidłowych wartościach i tego co uznajemy za normalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Revolt napisał:

Sam nie jestem jakoś szczególnie wierzący ale im dłużej żyje tym wyraźniej widze że Kościół Katolicki to jedyne co trzyma ludzi przy zasadach moralnych,prawidłowych wartościach i tego co uznajemy za normalne.

Znakomicie, to niech ta ostoja moralności i stabilności przestanie ewidentnie kryć pedofilię i molestowanie. Dla instytucji, która wyciera sobie gębę moralnością, czystością, cnotą i jeszcze ma być ich strażnikiem tępienie we własnych szeregach księży o takich skłonnościach powinno być chętnie czynionym priorytetem. Tymczasem jest zupełnie inaczej, co jest dyskwalifikujące dla takiej instytucji. 

 

Byłoby też miło, jakby nasze państwo nie dawało forów KK, no ale czego ja się spodziewam. 

  • Like 3
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Kapitan Horyzont napisał:

Bez przesady, po co takie uproszczenia? Biblia jest czytana, np w kościele na mszy. A że nie każdy katolik czyta ją samodzielnie? To prawda, ale pomyśl, ilu Polaków zna swoją historię, choćby z grubsza? To jest raczej kwestia kto czyta a kto nie czyta.

 

Na mszach Kościół żongluje wybranymi fragmentami, które stanowią może 5% tego co jest w Biblii. Stąd też Kościół tak się uczepił szkół i lekcji religii w państwowych placówkach. W przeciętnym, katolickim domu, aby sprostać przysiędze jaką składa się przed ołtarzem, dotyczącą wychowania dzieci w wierze katolickiej, wypadałoby najpierw tą Biblię znać i ją przeczytać, aby móc potem jej nauki wpajać latorośli. Ale Biblia to kilkuset stronicowe tomiszcze, napisane archaicznym językiem i mające dziwaczny układ tekstu, więc kto by to czytał w wolnym czasie. 

 

Z pomocą biegnie więc Kościół, oferując od pokoleń lekcje w szkole państwowej, na których popełnia największą zbrodnię na dzieciach - mianowicie spojleruje Biblię i już na pierwszej lekcji mówi, że Jezus na końcu ginie za grzechy, ale zmartwychwstaje i wszyscy żyli długo i szczęśliwie. Nie ma więc co się dziwić, że nikt później tego czytać nie chce, skoro każdy zna zakończenie. Zamiast tego dzieci uczone są klepania formułek na pamięć, za które dostają oceny. Taki Jaś na koniec roku przynosi 5 z religii, więc jest katolikiem? Ano jest i to piątkowym. A to że Biblii nigdy nie przeczytał, to dla Kościoła nawet lepiej, bo jeszcze zacząłby ją interpretować odmiennie od kościelnej wykładni.

 

A szkoda, bo mimo wszystko, Biblia to bardzo mądra książka, mająca pewne egzystencjalne przesłanie i uważam, że warto ją przeczytać, bez względu na to, czy jest się wierzącym, czy też nie.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minutes ago, Revolt said:

Te wszystkie filmy: ,,Kler'',Filmy od siekielskiego,nagonka w mediach 24/7,ogromne akcje propagandowe.

Komuś od dawna zależy żeby zniszczyć kościół katolicki w Polsce(na zachodzie już jest zniszczony),a potem już prosta droga do totalnego zepsucia przy którym to dzisiejsze będzie niczym.

Sam nie jestem jakoś szczególnie wierzący ale im dłużej żyje tym wyraźniej widze że Kościół Katolicki to jedyne co trzyma ludzi przy zasadach moralnych,prawidłowych wartościach i tego co uznajemy za normalne.

Komu na tym zależy? Żydom, cyklistom czy homolobby? Pytam prześmiewczo, ale masz coś na poparcie tej tezy, prawda ?

Kościół sam się kompromintuje. Sytuacja w Polsce jest podobna do tego co wydażyło się w Irlandii i prawdopodobnie do tego samego doprowadzi.

Skoro kościół to jedyne co trzyma ludzi przy zasadach moralnych, to jakim cudem ateistyczne Czechy jeszcze się jakoś trzymają, albo hinduistyczne Indie ?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Revolt napisał:

Komuś od dawna zależy żeby zniszczyć kościół katolicki w Polsce(na zachodzie już jest zniszczony),

 

Na zachodzie Kościół sam się zaorał, właśnie przez afery z pedofilią, które wyszły na jaw w latach 80. W Polsce te afery były objęte swoistą cenzurą, bo jeszcze ktoś by skojarzył, że Wojtyła zasiada na czele organizacji pedofilskiej i zacząłby zadawać niewygodne pytania. Dlatego dzisiaj Kościół w Polsce sączy naiwną propagandę, o że to przez działania zewnętrznych ,,ktośiów" na zachodzie, ta instytucja została pogrążona, a to wierutna bzdura i obrzydliwe kłamstwo. Poczytaj sobie, jaką skalę miały te afery w USA, Francji czy przede wszystkim w Irlandii. Osobiście mnie nie dziwi, że Irlandczycy jako naród katolicki, mieli całkowicie wyjebane na śmierć JP II w 2005 i poza newsem w wiadomościach nie zrobili z tego żadnej szopki, tak jak w innych krajach.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Throgg napisał:

oferując od pokoleń lekcje w szkole państwowej

Sprzeczność pierwsze szkoły były kościelne a ile było w międzyczasie kasacji majątku kościelnego to któż to wie?

 

Godzinę temu, Throgg napisał:

A to że Biblii nigdy nie przeczytał, to dla Kościoła nawet lepiej, bo jeszcze zacząłby ją interpretować odmiennie od kościelnej wykładni.

40% Amerykanów wierzy, że Jezus żył razem z dinozaurami oto masz skutek czytania i interpretacji biblii przez prostaków.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejrzałem. Smutny wgląd w rzeczywistość, o której na co dzień wygodniej jest nam nie pamiętać. Już po obejrzeniu części pierwszej byłem przekonany, że nic się nie zmieni, ale iskra nadziei jednak była. Druga otwiera się podsumowaniem szumnych zapowiedzi oczyszczenia. A realia - rządowa komisja od roku nie miała żądnych członków. Episkopat poza wydaniem swojego śmiesznego raportu nie zrobił nic.  Zobojętniałem?

 

Zabezpieczam się przed religią jak mogę i każdemu polecam to samo. Mam nadzieję, że świeckie rządy nareszcie wymuszą rzetelne rozliczenie Kościoła z ukrywania przestępców, ale nie łudzę się. To im się po prostu nie opłaca. Nikt nie wymyślił jeszcze skuteczniejszego narzędzia kontroli niż religia. Ten syf trwa już zdecydowanie za długo, żeby bez ogólnoświatowej czystki mogło się coś zmienić. Trwa sobie ta pedofilia od przynajmniej tysiąca lat. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, rycerz76 napisał:

Sprzeczność pierwsze szkoły były kościelne a ile było w międzyczasie kasacji majątku kościelnego to któż to wie?

Akurat w swojej wypowiedzi aż w taką przeszłość nie wybiegałem, miałem na myśli ostatnie kilkadziesiąt lat.

 

Ale co ma do tego sekularyzacja?

43 minuty temu, rycerz76 napisał:

40% Amerykanów wierzy, że Jezus żył razem z dinozaurami oto masz skutek czytania i interpretacji biblii przez prostaków.

Ale to kto temu winny? Dinozaury, czy chrześcijaństwo ze swoją wizją stworzenia świata?

 

Gdy w Europie Kościół nabrał wody w usta co do - zdawać by się mogło prozaicznej, ale jednak istotnej z punktu widzenia rzetelności historycznej - kwestii dinozaurów, a raczej braku o nich wzmianki w Biblii, protestanccy kreacjoniści wzięli sprawy w swoje ręce organizując debaty i publikując prace z pogranicza pseudonauki, w których udowadniali, że w tych kilku tysiącach lat, które minęły od boskiego aktu kreacji, miejsce dla dinozaurów też się znalazło.

 

Dlatego protestantyzm w USA ma te 40%, bo jest kreatywny i na wątpliwości swoich wyznawców stara się reagować (abstrahując już od tego, w jak odjechany i niedorzeczny sposób), podczas gdy Kościół katolicki szczuje na lewo i prawo średniowiecznymi metodami, albo zgrywa ,,Szwajcarię" co do pewnych faktów.

 

Twoja kpina z tego zjawiska, jako katolik, to zresztą dobitny przykład, że Kościół w Polsce ma w dupie wychowanie w wierze, bo ten nie wnika w to, czy wierzysz w to, że świat powstał w sześć dni (do czego jako katolik jesteś w sumie formalnie zobowiązany) tylko masz odbębniać mszę co niedzielę i zostawiać banknot na tacy. Kościół nie zniży się, aby pewne zawiłości wiary bardziej wyjaśnić i tu mam w sumie pewną wątpliwość - czy nie robi tego z pogardy do swoich wiernych, czy z szacunku do siebie, widząc jak wychodzi to protestantom.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Throgg napisał:

 

Na mszach Kościół żongluje wybranymi fragmentami, które stanowią może 5% tego co jest w Biblii.

Żongluje wybranymi fragmentami, a jednocześnie zachęca wiernych do regularnego czytania?

 

Skąd wziąłeś te 5%, przynajmniej dla NT? Cykl trwa 3 lata, w tym czasie przerabiane są kolejne fragmenty Ewangelii, do tego Listy. Niedziele, święta- trochę się uzbiera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 hours ago, Revolt said:

Komuś od dawna zależy żeby zniszczyć kościół katolicki w Polsce

To są dwie osobne sprawy.

Komuś może zależeć na zniszczeniu KK. Ale to nie oznacza, że nie powinien zostać zniszczony za swoje "dokonania". Nie tylko na polu krycia pedofilii.

 

Przykład bardziej obrazowy: mamy mordercę (nie księdza), który bestialsko morduje kilkadziesiąt osób. W czasie aresztowania, wdaje się w bójkę z policją, i kończy z połamaną ręką.

Teraz na procesie, morderca wyje "oni mnie zaatakowali! Oni mnie pobili celowo!". Czy to prawda - może i tak, a może nie.

Ale to nie oznacza, że morderca nie powinien ponieść kary za zbrodnie, które sąd mu udowodni.

 

2 hours ago, JAL said:

A realia - rządowa komisja od roku nie miała żądnych członków

1589899395_xoozd4.jpg

Może i lepiej, żeby żadnych członków nie mieli...

 

4 hours ago, Kapitan Horyzont said:

ale pomyśl, ilu Polaków zna swoją historię, choćby z grubsza?

Jest jeszcze gorzej - wielu z tych, którzy myślą, że znają historię, ma w głowie wyłącznie fragmenty "jedynej słysznej" propagandy historycznej. Jednostronnie pisanej. I z zaciekłością będą atakować każdego, kto będzie usiłował im udowodnić, że to co "wiedzą" - to fałsz.

W sumie, z katolikami i ich wiedzą o Biblii jest podobnie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie masz wrażenia, że polska narracja historyczna jest jednak uczciwsza, a ewentualna dyskusja bardziej otwarta?

 

Nie znam programów nauczania historii w innych krajach, powiedzmy, naszych bliższych i dalszych sąsiadów, coś jedynie czytałem, słyszałem, ale każdy kraj ma jakąś historię do opowiedzenia. U nas ukazują się różne książki, są dyskusje, kto chce ten się dowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie każdy ksiądz jest pedofilem, ba większość jest w porządku, ale jest rozkaz z góry na jechanie po kościele. Cel? Ośmieszyć kościół, by ludzie przestali do niego chodzić.

 

Ja sam nie jestem katolikiem, w kościele ostatnio byłem 8 lat temu. Piszę to, bo ta sfera życia nie lubi próżni - w miejsce katolicyzmu wejdzie agresywny islam. Ja, niewierzący wolę żyć wśród katolików niż muzułmanów.

 

I jeszcze niewygoda prawda dla postępowców - zdecydowana większość księży pedofilów to homoseksualiści.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, cst9191 napisał:

Piszę to, bo ta sfera życia nie lubi próżni - w miejsce katolicyzmu wejdzie agresywny islam. Ja, niewierzący wolę żyć wśród katolików niż muzułmanów.

I znowu się zaczyna to straszenie islamem, kiedy ludzie przestali już się bać średniowiecznych diabłów i demonów.

Z całym szacunkiem do Ciebie bracie ale to nie jest właściwy sposób spojrzenia na sprawę.

Serio widzicie tu miejsce na islam? Janusz jako wyznawca islamu? Proszę Was, jeśli coś innego tu wejdzie to nie żaden islam.

 

Generalnie jest to dosyć proste: pedofil, nie ważne kim jest winien jest ponieść konsekwencje swojego czynu.

Osoba/y, które takie przestępstwo/a, kryły, tuszowały czy też o nich wiedziały i nie reagowały winne są ponieść tego również konsekwencje.

 

Rozumiem, że KK się stara jakoś bronić ale obecnie robi sobie tym większą krzywdę niż korzyść.

Ludzie już nie są tak ciemni jak kiedyś i dopóki kościół się nie ukorzy i nie zrobi PRAWDZIWEGO porządku z tym syfem, dopóty ludzie będą odchodzić.

 

Odnosząc się do pogrubionego fragmentu mojej wypowiedzi zainteresowanym przypomnę:

Na TVP 1, o 21 dzisiaj będzie dokument Latkowskiego o pedofilii w innym środowisku.

Jebać, czy polityk czy klecha czy celebryta. Konsekwencje powinien ponieść każdy z nich.

 

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, mentol_dragon napisał:

 

@Kapitan Horyzont  Jakbyś tylko mógł odpowiedzieć jakie masz podejście do religii jako systemu - instytucji.

Dość prozaiczne. Dla mnie Kościół instytucjonalny to przede wszystkim proboszcz. Jak jest ok, to jest z grubsza ok. W poprzedniej parafii było dwóch starszych proboszczów, jeden zmarł, wierni go bardzo szanowali, nie słyszałem o ekscesach. W nowej jest ksiądz w średnim wieku. Wydaje się ok. Po pierwszym filmie miał kazanie - zero szukania spisków, był przybity, wyglądało to szczerze. Hierarchów widzę głównie w telewizji. Być może, podobnie jak w typowym korpo, oderwali się od rzeczywistości. Będzie ksiądz na kolędzie, poruszę temat.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Throgg napisał:

(do czego jako katolik jesteś w sumie formalnie zobowiązany)

Udowodnij to oficjalnym dokumentem kościelnym.

 

3 godziny temu, Throgg napisał:

Kościół nie zniży się, aby pewne zawiłości wiary bardziej wyjaśnić i tu mam w sumie pewną wątpliwość - czy nie robi tego z pogardy do swoich wiernych, czy z szacunku do siebie, widząc jak wychodzi to protestantom.

 

Takie mędrokowanie zawsze mnie śmieszy. Mimo, iż zdaje sobie sprawę, że zbliża się koniec kk w formie jakiej znamy.

3 godziny temu, Throgg napisał:

Dlatego protestantyzm w USA ma te 40%, bo jest kreatywny

Protestantyzm jako fideizm jest na rękę wszelkim przeciwnikom religii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, cst9191 napisał:

Piszę to, bo ta sfera życia nie lubi próżni - w miejsce katolicyzmu wejdzie agresywny islam.

Już kiedyś o tym pisałem, ale że powyższy argument to najdurniejsza bzdura, jaką powtarza się bezrefleksyjnie w obronie Kościoła, to należy ją tępić.

 

W takich Czechach, 70% społeczeństwa to ateiści. Przy czym w zlaicyzowanej Francji, muzułmanie w skali całej populacji stanowią marne 7%, przy 60% katolików. Zgodnie z Twoim rozumowaniem, w Czechach na co drugim skrzyżowaniu powinien stać minaret, skoro jest taka ,,próżnia". Ale nie stoją, bo Czechy nie mają przeszłości kolonialnej, tak jak Francja, Belgia czy Anglia, które obecnie Kościół w Polsce wraz z klakierami lubi wytykać palcem grożąc, że Polska - która nigdy nie miała kolonii w kraju muzułmańskim - czeka to samo, jako kara za odwrócenie się od Kościoła. Najniższa, najprymitywniejsza i najobrzydliwsza Kościelna propaganda.

 

W całej historii zresztą brak jest również przykładu na to, aby islam gdziekolwiek ,,wszedł" oddolnie, w miejsce religijnej próżni. Praktycznie na całym globie (podobnie jak chrześcijaństwo), islam rozprzestrzeniał się albo poprzez zbrojny podbój, albo w postaci politycznych rozgrywek, kiedy to poszczególne państwa przyjmowały go jako religię państwową. Jedyny wyjątek to społeczność afroamerykańska w USA, która w latach 60 XX samoistnie przechodziła na islam, ale była to forma buntu, wobec ,,białego" chrześcijaństwa i trend ten obecnie zamarł.

33 minuty temu, rycerz76 napisał:

Udowodnij to oficjalnym dokumentem kościelnym.

Katechizm Kościoła Katolickiego, dział drugi, rozdział pierwszy, paragraf trzeci, pkt 268-269.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Throgg napisał:

Katechizm Kościoła Katolickiego, dział drugi, rozdział pierwszy, paragraf trzeci, pkt 268-269

268 Spośród wszystkich przymiotów Bożych Symbol wiary wymienia tylko wszechmoc Bożą; wyznanie jej ma wielkie znaczenie dla naszego życia. Wierzymy, że wszechmoc Boża jest powszechna, ponieważ Bóg wszystko stworzył 90 , wszystkim rządzi i wszystko może; jest miłująca, ponieważ Bóg jest naszym Ojcem 91 ; jest tajemnicza, ponieważ tylko wiara może ją uznać, gdy "w słabości się doskonali" (2 Kor 12, 9) 92 .

"Czyni On wszystko, co zechce" (Ps 115, 3)

269 Pismo święte wielokrotnie wyznaje powszechną moc Boga. Nazywa Go "potężnym Bogiem Jakuba" (Rdz 49, 24; Iz 1, 24 i in.), "Panem Zastępów", "Panem dzielnym i potężnym w boju" (Ps 24, 8-10). Bóg jest wszechmogący "na niebie i na ziemi" (Ps 135, 6), ponieważ On sam je stworzył. Dla Niego nic nie jest niemożliwe 93 i rozporządza On swoim dziełem zgodnie ze swoją wolą 94 . Bóg jest Panem wszechświata, którego porządek sam ustalił i który jest Mu całkowicie poddany i uległy. Jest On Władcą historii; rządzi sercami i wydarzeniami według swego upodobania 95 . "Potężnie działać zawsze jest w Twej mocy i któż się oprze potędze Twojego ramienia?" (Mdr 11, 21).

 

Gdzie tu jest mowa o 6 dniach oświeć mnie?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, Kapitan Horyzont said:
9 hours ago, mentol_dragon said:

 

@Kapitan Horyzont  Jakbyś tylko mógł odpowiedzieć jakie masz podejście do religii jako systemu - instytucji.

Dość prozaiczne. Dla mnie Kościół instytucjonalny to przede wszystkim proboszcz. Jak jest ok, to jest z grubsza ok. W poprzedniej parafii było dwóch starszych proboszczów, jeden zmarł, wierni go bardzo szanowali, nie słyszałem o ekscesach. W nowej jest ksiądz w średnim wieku. Wydaje się ok. Po pierwszym filmie miał kazanie - zero szukania spisków, był przybity, wyglądało to szczerze. Hierarchów widzę głównie w telewizji. Być może, podobnie jak w typowym korpo, oderwali się od rzeczywistości. Będzie ksiądz na kolędzie, poruszę temat. 

Nie chcę z tym polemizować. Zachęcam Cię tylko do zastanowienia kto ustalił przedmiot twoje wiary (kto podał ci do wierzenia to w co wierzysz). Zapewne znasz jakichś fajnych księży, pytanie ilu znasz fajnych biskupów?

I pewnie jest jak napisałeś - jak w korporacji, proboszcz w parafii to taki manager, a biskup to pewnie ktoś pokroju CEO.

 

 

5 hours ago, Kapitan Horyzont said:

Żongluje wybranymi fragmentami, a jednocześnie zachęca wiernych do regularnego czytania?

 

Skąd wziąłeś te 5%, przynajmniej dla NT? Cykl trwa 3 lata, w tym czasie przerabiane są kolejne fragmenty Ewangelii, do tego Listy. Niedziele, święta- trochę się uzbiera.

Wydaje mi się, że clue jest tutaj takie, że są fragmenty, które nigdy nie są przytaczane w kościołachi. Ggdyby przeczytać je zwykłym katolikom to może by się nad tym zastanowili. NT jest jakiś taki bardziej przyjemny i prościej go czytać. Jeśli samodzielnie czytasz ST to pewne zdajesz sobie sprawę, że to nie przystoi do standardów cywilizowanego świata. Większość będzie tutaj broniła się tym, że kontekst, inne czasy i inna kultura, metafora.

 

4 hours ago, cst9191 said:

Nie każdy ksiądz jest pedofilem, ba większość jest w porządku, ale jest rozkaz z góry na jechanie po kościele. Cel? Ośmieszyć kościół, by ludzie przestali do niego chodzić.

Czy ktoś coś tutaj takiego napisał? Czy taki tekst padł w filmie ? Nie buduj chochoła.

Rozkaz z góry, z jakiej góry? Ararat ?

2 hours ago, rycerz76 said:

Udowodnij to oficjalnym dokumentem kościelnym.

Nie do końca rozumiem to pytanie. Zawsze wydawało mi się, że Biblia jest centralnym punktem chrześcijaństwa i katolicyzmu. Jeśli nie, to czym jest? Delikatną sugestią jak mogło być? Inspiracją? Biblia swoje, a w sumie to biskupi wiedzą lepiej jak było. 

 

Laicyzacja to proces, jedno czy dwa wydarzenia tego nie zmienią. Śmiem podejrzewać, że Polska podąża za zachodnimi krajami w kwestiach przemian kulturowych i społecznych jednak z kilkuletnim opóźnieniem (5-10lat?) I to co widzimy na zachodzie w kwestii odchodzenia ludzi od wiary powtórzy się u nas.

 

 

Mam jeszcze do was pytanie. Wracając to samego filmu, Czy postać młodszego brata nie wdaje wam się trochę, podjrzana? Nie wygląda jakby go to tak mocno ruszało. Nie jestem psychologiem i nie wiem jak ludzie reaguą. Z tego co widziałem w pierwszej części i w innych podobnych relacjach takie publiczne odkrywanie budzi jednak większe emocje. Dodatkowo wspomina, że przeszedł załamanie, stracił na wadze, jedak nie widać tego po nim.

 

 

Edytowane przez mentol_dragon
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Throgg napisał:

W takich Czechach, 70% społeczeństwa to ateiści. Przy czym w zlaicyzowanej Francji, muzułmanie w skali całej populacji stanowią marne 7%, przy 60% katolików. Zgodnie z Twoim rozumowaniem, w Czechach na co drugim skrzyżowaniu powinien stać minaret, skoro jest taka ,,próżnia". Ale nie stoją, bo Czechy nie mają przeszłości kolonialnej, tak jak Francja, Belgia czy Anglia, które obecnie Kościół w Polsce wraz z klakierami lubi wytykać palcem grożąc, że Polska - która nigdy nie miała kolonii w kraju muzułmańskim - czeka to samo, jako kara za odwrócenie się od Kościoła. Najniższa, najprymitywniejsza i najobrzydliwsza Kościelna propaganda.

Fajnie. Wybierasz sobie wygodne przykłady i jeszcze próbujesz mi przypisać coś czego nie napisałem. Mam z Tobą dyskutować? 

 

 Piszesz o ateizmie Czechów. Tylko gdzie ja pisałem coś o ateizmie? Ateizm to też wypełnienie wspomnianej sfery życia - na równi z wiarą w Boga.

 

Tu nie chodzi o oddolne przechodzenie na Islam, tylko etniczną podmiankę. Gdy tej etnicznej podmianki będzie już wystarczająco dużo, to resztę ludności niejako przymusza się do respektowania praw tej religii - bo swojej w dużym stopniu się wyrzekli/porzucili. To w praktyce oznacza islamizację. Choć bez podrzynania gardeł.

 

Słyszałeś o strefach no-go w europejskich miastach? Tak, tworzą je przede wszystkim muzułmanie.

 

Kolejna sprawa - nikt nie kazał państwom kolonialnym przyjmować imigrantów z państw które kolonizowali. Często bycie niewolnikiem w takim państwie było awansem cywilizacyjnym, poprawą warunków życia. Tym bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że nie wiesz co piszesz.

 

Szwecja to inny przykład - kraj niekolonialny (przynajmniej nie na taką skalę jak wymienione przez Ciebie państwa), ciekawe dlaczego o niej nie wspomniałeś?

Godzinę temu, Throgg napisał:

W całej historii zresztą brak jest również przykładu na to, aby islam gdziekolwiek ,,wszedł" oddolnie, w miejsce religijnej próżni.

Bo może takiej możliwości nie dały poprzednie wieki?

 

1 godzinę temu, Throgg napisał:

Praktycznie na całym globie (podobnie jak chrześcijaństwo), islam rozprzestrzeniał się albo poprzez zbrojny podbój, albo w postaci politycznych rozgrywek, kiedy to poszczególne państwa przyjmowały go jako religię państwową.

Zapomniałeś o Libanie.

 

 

---

Ale boli Cię chrześcijaństwo i wszystko co z nim związane. Wyluzuj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.