Skocz do zawartości

Odliczenie zakupu laptopa od podatku


Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie

Przychodzę do Was z pytaniem.

 

Obecnie, ze względu na wirusa, pracuję zdalnie z domu, ale tak prawdopodobnie już zostanie na dłuższy czas.

Potrzebuję laptopa do pracy, bo obecny, powiedzmy, nie jest najlepszy. 

Dodatkowo rozglądam się także za jakimś prywatnym sprzętem, więc postanowiłem pogodzić te dwie rzeczy i zakupić lapka i do użytku własnego i biznesowego.

Firma, w której pracuję, zasugerowała, że mogę go wziąć na fakturę, żeby wyszło nieco taniej.

 

I tutaj właśnie pojawia się pytanie.

Czy od takiego zakupu firma może odliczyć, oprócz samego VATu, także podatek dochodowy? Czy może firma odliczy jedynie vat, a dochodowy mogę odliczyć sam w tym roku rozliczeniowym? Dodatkowo, tutaj chyba pojawia się problem, bo jestem poniżej 26 roku życia i dotyczy mnie tzw. Pit 0, więc skoro podatku nie odprowadzam, to nie jestem w stanie odliczyć zakupu laptopa, tak?

 

Dziękuję z góry za odpowiedzi, pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, blck.shp napisał:

Czy może firma odliczy jedynie vat, a dochodowy mogę odliczyć sam w tym roku rozliczeniowym?

Dlaczego miałbyś odliczać sobie zakup prywatnego komputera od swojego PITu ? No chyba że na zasadach ulgi rehabilitacyjnej. Poza tym wszystko jak napisał mój przedmówca. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, blck.shp napisał:

Nie do końca prywatnego.

Będzie używany do pracy + na studia.

No dobrze inaczej, na jakiej podstawie chcesz go sobie odliczyć od PITu, chyba że prowadzisz działalność gospodarczą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tatarus

Sorry, ja nie jestem biegły w tych sprawach, stąd ten post. Tak myślałem, że sam bez działalności nie mogę sobie odliczyć, dlatego chodziło mi bardziej o firmę w której pracuję.

Ogólnie znalazłem w necie jakiś kalkulator, który wylicza, ile można 'zaoszczędzić', kupując na firmę. Kwota wychodziła właśnie pomniejszona o vat i podatek dochodowy, dlatego myślałem, że biorąc fakturę można 'podwójnie' oszczędzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@blck.shp Spoko, sama możliwość oszczędzenia 23% VATu jest dobry biznesem, sam gdy nie prowadzę teraz działalności gospodarczej sprzęt komputerowy biorę na firmy kolegów a oni oddają mi VAT. Jeśli chodzi o podatek to firma po prostu wrzuci sobie komputer w koszty i przez to zmniejsza podstawę opodatkowania. Nie będzie to jakiś duży zysk dla firmy ale dzięki temu takie rozwiązanie będzie opłacało się obu stronom. Pamiętaj tylko iż faktura będzie na ta firmę nie na Ciebie, nie zapomnij wziąć wszystkich dokumentów dla gwarancji sprzętu. Pozdrawiam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.