Skocz do zawartości

Dieta - garść ciekawych informacji


Wincenty

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, po przeczytaniu jednej z książek Państwa Krzysztofa i Justyny Mizerów wynotowałem garść użytecznych informacji o których nie wiedziałem lub które zmieniły moje postrzeganie pewnych aspektów w żywieniu.

Może komuś się przydadzą więc wypunktuje najważniejsze z nich, w razie pytań rozwinę daną myśl :D

 

1. Po zakończonym treningu najlepiej spożyć węglowodany o wysokim indeksie glikemicznym, około 1,2g/kg masy ciała dla szybkiego uzupełnienia glikogenu w mięśniach, najlepiej w małych dawkach przez 4h co 30min.

 

2. Trenując bardzo intensywnie przez 40 min bardzo prawdopodobnie spalimy mniej tłuszczu niż po 1h na spokojnym biegu o podniesionym tętnie, dzieje się tak dlatego że organizm przy intensywnym treningu korzysta z zapasów glikogenu w mięśniach, natomiast im wysiłek jest dłuższy tym w większym stopniu zaczyna korzystać z innych źródeł energii takich jak np. tłuszcz.

 

3. Na krótko przed treningiem nie powinniśmy jeść większej ilości produktów o wysokim indeksie glikemicznym gdyż uwalnia się insulina która w nadmiarze nas "osłabi", możemy czuć się sennie i bez energii.

 

4. Treningi na czczo nie są zdrowe, bardzo dużo energii potrzebuje nasz mózg który może wtedy zostać osłabiony.

 

5. Cukier brązowy wcale nie jest zdrowszy od białego.

 

6. Syrop glukozowo-fruktozowy (np. w słodkich napojach) zakłóca pracę wątroby i powoduje w dużej mierze odkładanie się do tkanki tłuszczowej posiłku w którym był przyjęty.

 

7. Zbędne kilogramy to w dużej mierze skutek spożywania dużej ilości cukru i utwardzonego tłuszczu zawartego w produktach mącznych, takich jak herbatniki, ciastka i pieczywo.

 

8. Glikogen to cenne paliwo dla mięśni w większości dyscyplin sportowych a kluczowe przy wysiłkach o średniej i wysokiej intensywności.

 

9. Glukoza - najcenniejsze paliwo do pracy mózgu.

 

10. W ciągu doby wątroba i nerki są w stanie usunąć około 8g kwasu moczowego, podczas gdy spożycie 500g mięsa powoduje wytworzenie 18g tego kwasu, który zalegając prowadzi do chorób takich jak: dna moczanowa, reumatyzm czy artretyzm.

 

11. Zbyt długie gotowanie jajek (powyżej 10min) potrafi zmniejszyć wartość odżywczą białka nawet o 40%.

 

12. Nasz jeden kilogram czystej tkanki tłuszczowej zapewnia energię na 20h biegu o intensywności 60-70% ! :o

 

13. Zapotrzebowanie na wodę zdrowego dorosłego człowieka wynosi około 40g/kg mc. jednak należy pamiętać że dużo wody przyjmujemy już w pokarmach.

 

14. Napoje izotoniczne - nie powinniśmy ich spożywać podczas treningu kiedy się odchudzamy ponieważ organizm będzie wtedy mniej korzystał z zasobów tkanki tłuszczowej.

 

Nie reklamuję książki więc nie podaję tytułu, wrzucam w rezerwacik by Panie też mogły w razie czego dopytać :D

  • Like 4
  • Dzięki 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Wincenty napisał:

9. Glukoza - najcenniejsze paliwo do pracy mózgu.

A nie tłuszcze? :0

Ciekawe informacje, dodałabym jeszcze: picie od razu po obiedzie rozrzedza kwas żołądkowy przez co zjedzony posiłek będzie się gorzej trawił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Lixa napisał:

A nie tłuszcze? :0

Przede wszystkim glukoza, potrzebuje jej bardzo dużo obok tlenu i kwasów tłuszczowych.

Mózg człowieka potrzebuje ok. 120 g glukozy dziennie, ogólnie czasem spotkać się można z przeświadczeniem że osoby pracujące umysłowo nie muszą jeść tyle co fizyczni pracownicy, a to nie prawda, ponieważ układ nerwowy pobiera bardzo dużo energi :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż się zalogowałem po roku, żeby to skomentować.

Cytat

Napoje izotoniczne - nie powinniśmy ich spożywać podczas treningu kiedy się odchudzamy ponieważ organizm będzie wtedy mniej korzystał z zasobów tkanki tłuszczowej.

Bo tu raczej chodzi o cukry. Na redukcji możesz nawet jeść sam dżem a i tak będziesz chudł.

Cytat

Treningi na czczo nie są zdrowe, bardzo dużo energii potrzebuje nasz mózg który może wtedy zostać osłabiony.

Jak masz nadpodaż kalorii w dniu poprzednim albo w całym tygodniu to śmiało możesz robić na czczo.

Cytat

Zbędne kilogramy to w dużej mierze skutek spożywania dużej ilości cukru i utwardzonego tłuszczu zawartego w produktach mącznych, takich jak herbatniki, ciastka i pieczywo.

Zbędne kilogramy to przede wszystkim i wyłącznie wina nadpodaży kalorii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Wincenty napisał:

Po zakończonym treningu najlepiej spożyć węglowodany o wysokim indeksie glikemicznym

Moglibyście podać przykłady takich produktów?

 

Godzinę temu, Lixa napisał:

A nie tłuszcze?

Oczywiście, że tłuszcze. Zdradzę pewną tajemnicę - witaminy dzielimy na te rozpuszczalne w wodzie i tłuszczach. Jeżeli coś się zmieniło i są grupy witamin rozpuszczalnych w glukozie, to proszę mnie poprawić :lol:

 

22 minuty temu, Lixa napisał:

W niektórych źródłach można przeczytać o jej szkodliwości, jednak ja wątpię, że jest szkodliwa. 

Dawka świadczy o szkodliwości.

 

Paracelsus badał wiele substancji chemicznych pod kątem wykorzystania ich jako leki. Badał też ich właściwości trujące, można go więc uznawać także za ojca toksykologii. Jest autorem słynnej wypowiedzi: Cóż jest trucizną? Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną. Tylko dawka czyni, że dana substancja nie jest trucizną (łac. Omnia sunt venena, nihil est sine veneno. Sola dosis facit venenum). Dzięki temu stwierdzeniu jest uważany za ojca hormezy. (wikipedia)

Edytowane przez orkest
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, orkest napisał:

Moglibyście podać przykłady takich produktów?

 

Zastanawiam się, czy to faktycznie sensowne. Ale :

Wysoki indeks - daktyle, wszelkie bułki, ryż, ziemniaki, czipsy, miód, kukurydza.

 

 

Jakby jednak chodziło o niskie, to :

Warzywa nie skrobiowe - zielone liściaste, kapustne, kalafior, brokuł, pomidory, soczewica, ciecierzyca, szczypiory, czosnki.

Część owoców jagodowych - truskawki, borówki, porzeczki, wiśnie, śliwki; grejpfruty.

 

Na granicy średnioindeksowych - część kasz, jak najmniej oczyszczonych, np. jaglana, owsianka z owsa na wodzie, jabłka, gruszki, produkty mleczne bez dodatku cukru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...
W dniu 29.05.2020 o 16:01, Wincenty napisał:

. Zbędne kilogramy to w dużej mierze skutek spożywania dużej ilości cukru i utwardzonego tłuszczu zawartego w produktach mącznych, takich jak herbatniki, ciastka i pieczywo.

Czy ktoś ma Pomysł czym zastąpić pieczywo? :)

Jakiś super przepis na domowe bułki? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Lalka napisał:

Czy ktoś ma Pomysł czym zastąpić pieczywo? :)

Jakiś super przepis na domowe bułki?

Jeżeli zależy Ci na schudnięciu to nie musisz rezygnować z pieczywa, liczy się głównie ilość kalorii. Jak zamienisz kajzerki na "zdrowe kalorie" w takiej samej ilości to nic nie zmieni w kwestii kompozycji ciała. Jeżeli chodzi o zdrowie to na ciemniejszy, ale nie tylko z nazwy i dodanego karmelu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.05.2020 o 17:55, Lixa napisał:

a jakie stanowisko masz do fruktozy? W niektórych źródłach można przeczytać o jej szkodliwości, jednak ja wątpię, że jest szkodliwa. 

 

Ja traktuję fruktozę, jak magazynier tłuszczu i witamin w organizmie. Czyli po zimie jesteś mega wychudzony i przez lato musisz nabrać masy tłuszczowej, dodatkowo w tłuszczu gromadzą się witaminy, które uwalniamy wraz ze spalaniem tłuszczu. 

 

I jak dobrze pamiętam, to fruktoza jakoś inaczej się trawi i leci prosto w tłuszcz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 hours ago, Lalka said:

Czy ktoś ma Pomysł czym zastąpić pieczywo? :)

Jakiś super przepis na domowe bułki? 

Wpisz keto <nazwa>, gdzie <nazwa> to co chcesz znaleźć niskocukrowego. 

 

Nie próbowałem robić keto bułek, ale pomimo deklaracji wielu znawców keto zamienniki zawsze się różnią od "normalnych", czy to robić samemu czy kupić ze sklepu. 

Już łatwiej wywalić bułki i skupić się na czymś innym, ja przez parę tygodni robiłem keto-kanapki liść sałaty rzymskiej + ser + szynka + majonez. ;)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.05.2020 o 17:03, Lixa napisał:

A nie tłuszcze? :0

Ciekawe informacje, dodałabym jeszcze: picie od razu po obiedzie rozrzedza kwas żołądkowy przez co zjedzony posiłek będzie się gorzej trawił.

 

Nawet jeśli jesz przysłowiowy sam tłuszcz, to glukoza będzie wytwarzana w organizmie, żeby właśnie odżywić mózg.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Lalka Nominuję Cię do nagrody "złotej łopaty" za odgrzebanie tego tematu :):).

 

Ja pieczywo, jeśli da się to zastępuję ryżem lub ziemniakami. To, co "normalni" ludzie jedzą z chlebem/ bułką ja jem bez albo jem coś innego. Ewentualnie, od czasu do czasu- własnoręcznie wypiekany, ciemny chleb przez babkę z sąsiedztwa.

 

Możesz też sama spróbować wypiekać pieczywo na razowej mące, jak ktoś  przede mną Ci radził. Z tego co wiem, jest jakiś sposób na sporządzenie ciasta do chleba za pomocą miksera, wiec easy - nie połamiesz sobie tipsów ;).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Rhobar II napisał:

Jeżeli zależy Ci na schudnięciu to nie musisz rezygnować z pieczywa, liczy się głównie ilość kalorii. Jak zamienisz kajzerki na "zdrowe kalorie" w takiej samej ilości to nic nie zmieni w kwestii kompozycji ciała. Jeżeli chodzi o zdrowie to na ciemniejszy, ale nie tylko z nazwy i dodanego karmelu. 

Taka bułka ma strasznie dużo kalorii, dwie grahamki to już jest 400kcal ale spróbuję piec wegański chleb razowy. 

No i tak, zależy mi na schudnięci.

10 godzin temu, eknm2005 napisał:

Nie próbowałem robić keto bułek, ale pomimo deklaracji wielu znawców keto zamienniki zawsze się różnią od "normalnych", czy to robić samemu czy kupić ze sklepu. 

Właśnie znalazłam fajną opcje, keto  wegańskie wypieki i razowe wegańskie. 

Mi na smaku nie zależy ale na lepszej jakości i mniejszej ilości kcal.

 

9 godzin temu, Kiroviets napisał:

Ja pieczywo, jeśli da się to zastępuję ryżem lub ziemniakami. To, co "normalni" ludzie jedzą z chlebem/ bułką ja jem bez albo jem coś innego.

I to bym chciała osiągnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najnowsze badania wskazują że mózg potrzebuje zaledwie 50g glukozy. Ja mam w ogólnym bilansie dziennym nie więcej niż 10g wegli, resztę organizm dobierze sobie z białka, tyle ile będzie potrzebował. 

 

Ogólnie trochę bzdur w pierwszym poście. Tak jak o tym wysiłku, że więcej spalimy przez 1h niż przy intensywnym wysiłku ale, krótszym. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Keto to bardzo ryzykowna dieta. Miażdżyca, uszkodzenie nerek i wątroby - polecam naprawdę poczytać. Można osiągnąć super efekt, ale można też bardzo łatwo wylądować w szpitalu. Najlepsza jest dieta "zdroworozsądkowa". Bardzo dobre efekty osiągnie większość osób jeśli zastosuje się do zaleceń:

 

1. Nie najadaj się do pełna

2. Zwiększ ilość warzyw

3. Zmniejsz ilość węglowodanów (szczególnie ogranicz słodzone napoje)

4. Jedź regularnie

5. Wypróżniaj się regularnie!

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, Piter_1982 said:

Można osiągnąć super efekt

Zależy co tym efektem jest.

Jeżeli chodzi Ci o zrzucenie zbędnych kilogramów, to takie pomysły tępię w zarodku wśród znajomych. Takie osoby wracają pozniej do swoich nawyków, nie robią adaptacji w odpowiedni sposób itp itd szkoda gadać. 

 

Tu raczej chodzi o cały styl życia niż dietę. 

 

Jeśli chodzi o zdrowie i zaznaczę, że trzeba być w pełni zdrowym, to dla mnie nie ma lepszej diety. Keto jest niesamowicie przeciwzapalna i prozdrowotna. Robię okresowe badania z krwii, trzustka, hormony, minerały itp i oprócz podwyższonego cholesterolu wszystko mam idealnie. 

Po prostu widzę po sobie, że to dla mnie. Wątroba lubi tłuszczyk 🙂

 

Warzyw zielonych jem więcej niż na normalnej diecie, wypróżnienie idealne. 

 

Niedługo mam zamiar zrobić wymaz żołądka i zbadać poziom i jakość flory jelitowej, koszt coś koło 500zl. Zobaczymy co się tam dzieje, według mojej wiedzy bakterie jelitowe też wola środowisko tłuste. 

 

 

Warto wspomnieć, że na keto dużo łatwiej o autofagie. Stosuje okresowo głodówkę. Nie wyobrażam sobie robić postu na normalnej diecie. 

Edytowane przez PoProstuMarek
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Piter_1982 napisał:

Keto to bardzo ryzykowna dieta. Miażdżyca, uszkodzenie nerek i wątroby - polecam naprawdę poczytać. Można osiągnąć super efekt, ale można też bardzo łatwo wylądować w szpitalu. Najlepsza jest dieta "zdroworozsądkowa". Bardzo dobre efekty osiągnie większość osób jeśli zastosuje się do zaleceń:

 

1. Nie najadaj się do pełna

2. Zwiększ ilość warzyw

3. Zmniejsz ilość węglowodanów (szczególnie ogranicz słodzone napoje)

4. Jedź regularnie

5. Wypróżniaj się regularnie!

Mi na forum polecali dietę keto przy heterozygotycznej hipercholesterolemii rodzinnej.

Ciekawe jak szybko bym na zawał zeszła, tak mi życzą. Xd

 

@PoProstuMarek Jak bardzo podwyższony ten cholesterol?

 

 

Edytowane przez Lalka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 hours ago, Piter_1982 said:

Miażdżyca, uszkodzenie nerek i wątroby - polecam naprawdę poczytać

 

Taka ciekawostka. Od 7:00 o wątrobie i nerkach

 

 

4 hours ago, Lalka said:

Mi na forum polecali dietę keto przy heterozygotycznej hipercholesterolemii rodzinnej.

Ciekawe jak szybko bym na zawał zeszła, tak mi życzą. Xd

 

Nikt nikomu nic nie polecam, nie jest lekarzem. Fakt, można zrobić sobie krzywdę tą dieta. W szczególności kobietki powinny robić to pod okiem lekarza i dietetyka, bo znam przypadki, gdzie pojawiały się poważne problemy z hormonami.

 

Odwrotnie u mężczyzn. Mam 28 lat i testosteron w górnych widełkach, gdzie mam porównanie z badaniami z 10 lat do tyłu i nie było tak kolorowo, a też o siebie dbałem.  Znajomy po ciężkich cyklach sterydowych nie mógł powrócić na normalne tory z hormonami, dopiero keto naprostowało. Ale to dowód anegdotyczny.

 

 

4 hours ago, Lalka said:

Jak bardzo podwyższony ten cholesterol?

 

Całkowity 260

HDL 65

LDL 161

Trójglicerydy 50

 

 

Jeszcze odnośnie cholesterolu

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@PoProstuMarek W innym temacie mi polecano. Nie Ty.

To chyba sporo masz podwyższony cholesterol i LDL? 

Ja mam wyższe wyniki ale trójglicerydy mam 200/250 zależy. Ciekawe jak teraz dieta i ruchem zbiłam wyniki i czy w ogóle zbiłam.

Ten filmik to samo gdybanie, ja wiem, że cholesterol albo masz wysoki przez dietę albo dlatego, że organizm go nie trawi.

@deomi Jest w tym ekspertem. :D

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minutes ago, Lalka said:

W innym temacie mi polecano. Nie Ty

To nie przytyk w Twoją stronę. W temacie zdrowia jestem daleki od udzielania rad.

 

9 minutes ago, Lalka said:

To chyba sporo masz podwyższony cholesterol i LDL? 

Ja mam wyższe wyniki ale trójglicerydy mam 200/250 zależy.

 

Według standardów niektórych lekarzy i dietetyków tak, według niektórych nie. Także wiesz, ciężko z tym tematem. Ja po prostu widzę jakościową poprawę życia w wielu jego aspektach. Na keto 5 lat bez przerwy, wcześniej Kwaśniewski, low carb a u zarania dziejów zbilansowana.

 

12 minutes ago, Lalka said:

trójglicerydy mam 200/250 zależy. Ciekawe jak teraz dieta i ruchem zbiłam wyniki i czy w ogóle zbiłam

Cholernie zły wynik, cholesterol całkowity nie jest w sumie żadnym wskaźnikiem. Jeśli chcesz zbić cholesterol, może spróbuj dodać oleju lnianego do diety (tak na początek z 20ml, później może więcej), sprawdzałem na sobie i znajomych. Skutecznie zbija.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 hours ago, PoProstuMarek said:

Warto wspomnieć, że na keto dużo łatwiej o autofagie. Stosuje okresowo głodówkę. Nie wyobrażam sobie robić postu na normalnej diecie. 

Nie masz napadów wilczego głodu na cukry? Jeśli tak, to jak sobie radzisz (mam nadzieję, że coś więcej jak mam żelazną wolę)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.