Jump to content
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Sign in to follow this  
deleteduser10

Niezrozumiany Wizjoner: Nikola Tesla

Recommended Posts

Spotykałem się z różnymi tekstami o jego osobie w internecie i mam wrażenie, że powstał kult jego osoby. Jak religijny. 

 

Na jego przykładzie JKM pokazywał, jak na wolnym rynku mogą być niszczone monopole: Edison zaczynał budować trakcje na prąd stały, ale Tesla stworzył generator prądu przemiennego i interes Edisona padł. Tak było?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wikipedia

 

 

Podczas pierwszego spotkania w laboratorium Edisona, Tesla był pod wrażeniem wielkiego wynalazcy, czego nie można było powiedzieć o gospodarzu. Mimo to, dzięki swoim dokonaniom w Europie i dobrym rekomendacjom dostał posadę w laboratorium Edisona. Nie była to dla Tesli wymarzona praca, lecz w ciągu kilku tygodni nadarzyła się okazja i mógł zaprezentować swoje niesamowite umiejętności. Dostał awans i otrzymał od Edisona zlecenie, aby doprowadził do poprawy wydajności generowania prądu w elektrowniach Thomasa A. Edisona[7]. Edison obiecał, że jeśli wydajność elektrowni wzrośnie o 50%, Tesla otrzyma 50 000 dolarów nagrody. Wykonanie tego zadania zajęło Tesli prawie cały rok, po czym zaproponował Thomasowi Edisonowi przejście w jego elektrowniach na produkcję prądu przemiennego (wytwarzały one wtedy prąd stały), co pozwoliłoby poprawić ich wydajność o kolejne 50%. Edison z niewyjaśnionych do dzisiaj przyczyn nie akceptował prądu przemiennego i nie zapłaciwszy Tesli należnego wynagrodzenia, wyrzucił go z pracy. Przez następny rok, od wiosny 1886 r. do wiosny 1887 r. Tesla musiał się podejmować rozmaitych prac, aby mieć za co przeżyć. Gdy pracował jako kopacz rowów, udało mu się nawiązać kontakt z właścicielami Western Union Telegraph Company, którzy pomogli mu założyć Tesla Electric Light Company[7].

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Nikola_Tesla

 

To Edison miał monopol na wytwarzanie i przesył prądu. Ale lepsze rozwiązanie pomimo braku środków finansowych zwyciężyło.

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Spotykałem się z różnymi tekstami o jego osobie w internecie i mam wrażenie, że powstał kult jego osoby. Jak religijny. 

 

Na jego przykładzie JKM pokazywał, jak na wolnym rynku mogą być niszczone monopole: Edison zaczynał budować trakcje na prąd stały, ale Tesla stworzył generator prądu przemiennego i interes Edisona padł. Tak było?

 

Tak było, Edison wygryzł interes Rockefellera (lampy naftowe) przez wynalezienie żarówki, choć oczywiście Rockefeller nadal zarabiał na ropie mając ogromne szczęście że właśnie zaczął kwitnąć rynek motoryzacji. Natomiast Tesla zdominował rynek przez wprowadzenie pierwszej elektrowni prądu przemiennego, który był lepszy od prądu stałego używanego w elektrowniach Edisona. Następnie Edison rozpoczął kampanię na temat rzekomego niebezpieczeństwa stosowania prądu przemiennego, ale nic nie zdziałał. Te czasy właśnie dobitnie pokazały że to właśnie konsumenci rządzą na wolnym rynku i nawet największa firma może zostać wygryziona przez konkurencję. Pomyślcie co by było dzisiaj. Pewnie Edison czy inny Rockefeller przelobbowałby za sprawą unijnych biurokratów specjalne przepisy rzekomej "ochrony środowiska" i nadal siedzielibyśmy przy świeczkach :D . 

 

Jeśli nadal mi ktoś nie wierzy że zwykły człowiek może wygrać z dużą korporacją oferując lepszy produkt konsumentom, posłużę się kolejnym przykładem: Wikipedia vs Encarta Microsoft. Z jednej strony projekt założony przez małą grupkę hobbystów informatyków, a z drugiej projekt jednej z największych korporacji na świecie z wielomiliardowym kapitałem. Efekt? Dziś Wikipedię zna prawie każdy internauta, a o Encarcie nie słyszał prawie nikt :) . Ludzie, nie dajcie się nastraszyć z tymi korporacjami, każda wielka firma kiedyś zaczynała od zera. Takie Google zostało założone przez dwóch panów doktorantów informatyków, po roku chcieli sprzedać spółkę za niecały milion dolarów. Tylko przypadek sprawił, że nie doszło do transakcji, kupujący w ostatniej chwili się wycofał stwierdzając że cena jest zbyt wysoka. Czaicie? Firma warta dziś ponad 60 mld dolarów o mało co nie została sprzedana za niecały milion  ;) .

 

Wracając do Tesli, tym co ostatecznie wykończyło tego wielkiego wynalazcę był urząd patentowy. Spóźnił się o parę dni z uzyskaniem patentu na radio, ubiegł go niejaki Guglielmo Marconi. Przez prawo patentowe, Tesla nie zarobił ani centa na swoim najlepszym wynalazku. Przez lata procesował się z Marconim, na czym stracił cały majątek. Co ciekawe odwołanie Tesli w sprawie patentu na radio do sądu najwyższego USA zostało wygrane już po śmierci samego Tesli w 1943 r. A pierwszy patent został przyznany Marconiemu już w 1900 r., niezły refleks nie? Nie ma i nie było większego hamulca dla postępu jak państwowy interwencjonizm....

Edited by EnemyOfTheState
 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na samą myśl o Tesli mam ciary. Postać niemal mistyczna - prawdziwy człowiek renesansu. Szkoda, że w szkole praktycznie nic o nim nie wspominali... 

 

Pozwolę sobie wkleić fabularną historię N. Tesli z TVP Historia. Bardziej jako ciekawostka, ale przyjemnie się ogląda. 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki za film, oglądnąłem cały, i podsumowująco miałem myśl, on stosował MGTOW.

 • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie tylko on. Cała plejada znakomitych umysłów i geniuszy także stroniła od kobiet i nie wdawała się z nimi w żadne kontakty, nawet werbalne.

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jest jeszcze taki dobry dokument: "Nikola Tesla - Master of Lightning". Moim zdaniem ów geniusz chciał dać ludziom wolną energię. Niestety nie pozwolono mu na to.

 

 

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najbardziej mi szkoda tego, że prawdopodobnie się nigdy nie dowiemy prawy jak to wszystko wyglądało są tylko praktycznie nic nie warte domniemania.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 • Similar Content

  • By Xin
   Aloha !
    
   Po ponad stu dziesięciu latach, o ile mi wiadomo po raz pierwszy w historii, zostały przetłumaczone na język polski oryginalne patenty Nikoli Tesli. Co więcej, dokonała tego grupka ludzi (trzy czy cztery osoby), w prywatnym czasie, nakładem prywatnych środków. Kolejny fajny przykład, że zamiast iść na piwko, posiedzieć na ławce, można zrobić coś pożytecznego :). Fakt faktem, nie ma tego za wiele, natomiast są rysunki ;).
    
   Patenty dostępne są pod tym adresem: http://video.ecoeurope.eu/?p=995
    
   Miłego dnia, pozdrawiam.
  • By lxdead
   Nikole Teslę chyba każdy zna, nie każdy jednak może trafił na jego wypowiedzi odnośnie "wyzwolenia" kobiet Tłumaczenie moje, wypowiedzi wyszukiwane po internetach, z wywiadu dla jakiejś gazety. Zainteresowanych braci zapraszam do lektury  
    
    
    
    
    
    
    

    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
                  Zawsze myślałem o kobiecie, jako o istocie posiadającej te delikatne cechy umysłu i duszy, które czyniły ją, pod tym względem, o wiele lepszą od mężczyzny. Mówiąc obrazowo, stawiałem ją na wysokim piedestale i ceniłem ją, ze względu na pewne ważne atrybuty, wyżej niż mężczyznę. Czciłem u stóp istotę, którą sam wyniosłem do tej wielkości i jak każdy, prawdziwy wierny czułem się niegodny obiektu moich uwielbień. Teraz to już przeszłość.
    
    
    
                    Świat doświadczył wielu tragedii, ale w moim umyśle największą z nich wszystkich jest obecna ekonomiczna kondycja, w której kobiety dążą przeciwko mężczyznom i wielu sytuacjach rzeczywiście udaje im się uzurpować swoje miejsce, w profesjach i przemyśle. Kobiety, stają się silniejsze od mężczyzn, zarówno fizycznie jak i psychicznie.
    
    
                  Kobieca, zdeterminowana konkurencja z mężczyzną w świecie biznesu, niszczy niektóre z najlepszych tradycji - rzeczy, które stanowiły ważne czynniki, w wolnym lecz znaczącym rozwoju świata. Praktycznie wszystkie wielkie osiągnięcia mężczyzny, aż do teraz, były zainspirowane jego miłością i oddaniem do kobiety. Mężczyzna aspirował do wielkich rzeczy, bo jakaś kobieta w niego wierzyła, bo chciał on panować nad jej uwielbieniem i szacunkiem. Z  tych powodów, za każdym razem, wałczył o nią, ryzykował swoim życiem i wszystkim co miał.
    
    
               Być może samiec jest bezużyteczny w ludzkim społeczeństwie. Mogę szczerze przyznać, że nie mam pojęcia, czy kobiety zaczynają to w ten sposób odczuwać, a istnieje dobitny dowód, że tak właśnie jest - a w takim razie wchodzimy w najokrutniejszy okres historii świata. Nasza cywilizacja spadnie do ustroju znajdującego się wśród pszczół, mrówek i innych insektów - ustroju w którym samiec jest bezlitośnie zabijany. W tym matriarchalnym imperium, które zostanie ustanowione, samice będą rządzić. Jako że samica zacznie dominować, samce będą na jej łasce. Są oni uważani za ważnych jedynie jako czynnik w ogólnym schemacie kontynuacji życia.
    
    
                     Skłonność kobiet do odpychania na bok mężczyzn, do wypierania starego ducha współdziałania wraz z nim w obliczu wszystkich spraw życia, jest dla mnie niezadowalająca.
   Kobieca niezależność i jej spryt w osiąganiu tego, czego pragnie w świecie biznesu niszy męskiego ducha niezależności. Stary ogień, którego kiedyś doświadczał będąc w stanie osiągnąć coś, co wzbudziłoby i zatrzymało kobiece oddanie, zmienia się w popiół.Kobiety nie zdają się dziś w ogóle chcieć takiego obrotu spraw. Wydają się chcieć kontrolować i zarządzać. Zamiast spoglądać na mężczyznę, kobiety chcą, żeby to on spoglądał na nie.
    
    
             Zastanawiam się nad tym zapytaniem nie tylko z punktu widzenia mężczyzny. Zastanawiam się nad punktem widzenia kobiet. Rozważając każdą zmianę, naturalnie deliberujemy nad wynikami, które mogą podążać za tą innowacją. Jeden ze skutków, który przychodzi mi do głowy, jest bardzo żałosny. Sama kobieta jest tak naprawdę ofiarą, a nie - tak jak uważa - zwycięzcą. Zadowolenie jest nieobecne w jej życiu. Jest ambitna, często ponad swoje naturalne przysposobienie, by pozyskać rzeczy, których pragnie. Wielokrotnie zapomina też, że nie każda kobieta może zostać "prima donną" czy gwiazdą filmową.  Niezadowolenie kobiet sprawia, że dzisiejsze życie staje się bardziej stresujące. Wielki ton nadawany egzystencji przez ludzi, którzy są niespokojni i niezadowoleni, tym że nie udaje im się osiągnąć  rzeczy całkowicie nieproporcjonalnych do zdrowia czy talentu, którymi obdarzyła ich Natura, jest zły dla świata.
    
             Wydaje mi się, że kobiety są niekoniecznie szczęśliwe w tej nowo odnalezionej wolności, w konkurencji, którą tak usilnie prowadzą przeciw mężczyznom, w biznesie, zawodach czy nawet sporcie. Pytanie, które naturalnie narasta, brzmi: czy same kobiety zyskują, czy też może tracą.
    
    
                Malkontenctwo jest dla dziwaków i nienormalnych ludzi. W dzisiejszych czasach zdaje się istnieć ich spora ilość. To jeden z powodów, dla których trzymam się z dala od  tłumów. Publiczna, albo pół publiczna postać staje się celem wszelkiego rodzaju ataków i nieprzyjemnych wiadomości.np. często otrzymywałem różnego rodzaju wiadomości, wiele z nich to listy od dziwaków grożących mojemu życiu, dlatego że przeczytali gdzieś o moich eksperymentach mających na celu stworzenie błyskawic. Pisali, że chcę użyć tych błysków by ich zabić! Wydaje mi się że cokolwiek, co prowadzi do tego wielkiego malkontenctwa, które obserwujemy dziś na każdym kroku musi źle wpływać na nasze życie. Kobiety, które są poruszone swoimi ogromnymi ambicjami, by pokonać mężczyznę w jego grze, tym samym tracą coś, co koniec końców znaczy o wiele więcej - według mnie - od tego, co mogłyby dać puste osiągnięcia w interesach.Historia dała nam wiele przykładów o cudownych wpływach wywartych przez nadzwyczajne kobiety. wśród nich były matki wspaniałych mężczyzn, ale ich wpływ nie leżał w determinacji by przewyższyć mężczyznę, albo z nim konkurować.
    
    
    
   http://anengineersaspect.blogspot.com/2011/07/nikola-tesla-mr-tesla-explains-why-he.html
  • By SzejkNaftowy
   Mocny materiał od pyta.pl. Zawiera m.in. unikatowe sceny policyjnych prowokacji podczas Marszu Niepodległości nagrane przez członków ekipy pyty oraz zeznania anonimowego fotografa w sprawie podpalenia budki pod rosyjską ambasadą (2016). Warto obejrzeć przed jutrzejszym dniem.
    
    
  • By Pokorna
   Polecam:
   Było...nie minęło. Kronika zwiadowców historii.
   http://vod.tvp.pl/356/było-nie-minelo
    
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.