Skocz do zawartości

Szorty


leto

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie i Panie, polećcie mi - i innym użytkownikom forum - jakieś fajne produkcje krótkometrażowe, najlepiej dostępne za darmo w internetach. Nie jestem absolutnie żadnym znawcą tematu, ale wrzucę coś tam od siebie, co pamiętam:

 

1. The Neighbors' Window

 

 

Oskarowa produkcja, bardzo dobra technicznie i fajnie zagrana, scenariusz prosty, trochę ckliwy, ale summa summarum warto obejrzeć.

 

2. Opowieści z chłodni

 

 

Całkiem niezły* polski szort, momentami mocno absurdalny. Pokręcona fabuła, trochę nie wiadomo, co autor miał na myśli.

 

3. Granice wytrzymałości

 

 

 

Taka ambitniejsza polska produkcja. Momentami nawet chwyta za serce. Dobrze zagrane*, dobre zdjęcia*.

 

4. Love, Death and Robots

 

Netflixowy serial składający się z niezależnych fabularnie szortów, z których większość jest częściowo lub całkowicie animowana. W ogromnej większości sci-fi (widać wyraźnie inspirację Black Mirror), więc nie każdemu podejdzie. Bardzo nierówny poziom, niektóre odcinki są naprawdę słabe/nudne, inne - wg mnie wybitne.

 

* jak na polskie kino xd

Edytowane przez leto
  • Like 3
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@leto przejrzyj te profile:

 

https://www.youtube.com/user/LAShortsFest

 

https://www.youtube.com/user/animagoAWARD/feed

 

i słowa kluczowe na YT:

 - European Film Award for Best Short Film

 - award winning short movie.

 

Powinno sporo wyskoczyć ? 

 

Od siebie polecam nieśmiertelną Katedrę:

 

 

 

Edytowane przez mirek_handlarz_ludzmi
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Libertyn napisał:

Metafora życia pod cudze dyktando

Widziałem. Bardzo dobre. Bardzo ciężkie.

45 minut temu, JAL napisał:

Seria "Legendy Polskie"

Na mnie nie zrobiły wrażenia. Więckiewicz (którego szanuję) starał się, jak mógł, ale to jest jednak typowe, polskie kino, bez jakiegoś specjalnego polotu.

46 minut temu, JAL napisał:

Seria "Czarne lusterko"

No w sumie fakt. Odruchowo nie wspomniałem o Black Mirror, bo wydawało mi się, że odcinki za długie, żeby je zaklasyfikować jako szorty, ale teraz patrzę, że ludzie uznają za krótkometrażowe filmy do 60 min, więc się łapie.

 

Black Mirror to oczywiście przekozak.

1 godzinę temu, mirek_handlarz_ludzmi napisał:

Od siebie polecam nieśmiertelną Katedrę

Widziałem, wspaniały utwór, również mocno polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, leto napisał:

No w sumie fakt. Odruchowo nie wspomniałem o Black Mirror, bo wydawało mi się, że odcinki za długie, żeby je zaklasyfikować jako szorty, ale teraz patrzę, że ludzie uznają za krótkometrażowe filmy do 60 min, więc się łapie.

 

Black Mirror to oczywiście przekozak.

Chodzi mi o inną serię, która jest inspirowana oryginałem i tworzona na bazie plebiscytu przez polskich youtuberów w formie filmików dużo krótszych od 60 minut. Jednym z czterech odcinków zajęła się grupa GF Darwin, którą cenię za skecze z serii "Wielkie konflikty" - przy okazji również polecam. 

 

Dodatkowo - "Ucho prezesa", jeśli kogoś bawi polityka. 

Edytowane przez JAL
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacząłem oglądać to całe nasze rodzime polskie "Czarne Lusterko". Zamysł szczytny, wykonanie... ech... no cóż, polskie kino, nuda, nic się nie dzieje.

 

Za wyjątkiem tego. To jest bardzo, bardzo dobre, i, jak sądzę, przypadnie do gustu użytkownikom tego forum.

 

 

Rozstanie jest też dobre. Przywraca mi wiarę we współczesnych, polskich twórców filmowych.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, leto napisał:

@JAL w czwartym sezonie jest Hang the DJ - wg mnie jeden z najlepszych odcinków BM, totalnie mi przypadł do gustu. Black Museum też nie jest najgorsze.

Przepraszam, pomyliłem się. Chodziło mi o sezon 5 - podobna liczba odcinków, jak w "Czarnym Lusterku" i chyba się twórcy trochę wypalili. Odnośnie Hang The DJ -  zgadzam się w pełnej rozciągłości. Black Museum mniej, ale ogólnie czwarty sezon przyjemnie się oglądało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, leto napisał:

@JAL niepopularna opinia, ale mi się Striking Vipers totalnie podobało. No ale to fakt, że w piątym sezonie czuć było wypalenie formuły.

Gdybym miał oceniać tylko ten jeden odcinek, zgodzę się z tobą. Oceniając cały sezon -  nie dość, że niezrozumiale krótki, to nie przykuwał do ekranu. Stąd wyżej cenię Czarne lusterko - tym bardziej, że zrobione na nieporównywalnie niższych budżetach. 

 

@leto I Bandersnatch - nie short, ale BM. Odkryłeś wszystkie zakończenia? :)

 

Edit:

Nie znalazłem tematu o Black Mirror, wiec tutaj wyrażę jeszcze chęć porozmawiania o serii, którą uważam wręcz za proroczą (pomijając nierealne poziomy technologiczne)

Edytowane przez JAL
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, JAL napisał:

Bandersnatch - nie short, ale BM. Odkryłeś wszystkie zakończenia?

Bandersnatch jest jednym z moich ulubionych filmów w ogóle (powiedzmy - w top 5), z wszystkich, które widziałem. Ale to jest też niepopularna opinia, wielu ludzi było nim zmęczonych/rozczarowanych, i ja to rozumiem. Nie odkryłem wszystkich zakończeń, bo oglądałem wersję zpiraconą z torrentów :D

28 minut temu, JAL napisał:

Nie znalazłem tematu o Black Mirror, wiec tutaj wyrażę jeszcze chęć porozmawiania o serii, którą uważam wręcz za proroczą

To jest jeden z aspektów Black Mirror. Nie wiem, czy te proroctwa są jakoś bardzo trafne, mam co do tego wątpliwości.

 

Dla mnie jednak, przede wszystkim jest to serial w niesamowity sposób wyciągający na wierzch pewne emocje. Szczególnie zeitgeist epoki, w której żyjemy, nasze obawy i radości, stresy itd.

 

Poza tym potrafi też pokazać z niesamowitym poetyzmem pewne rzeczy uniwersalne. Sposób, w jaki ukazana jest miłość, tęsknota i tematy pochodne, w San Junipero, zawsze mnie rozwala na kawałki. Oglądałem co najmniej 3 razy, zawsze jest tak samo. No kurwełe z trudem się powstrzymuję na koniec przed łzami.

Edytowane przez leto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.