Skocz do zawartości

Jakie książki mają realne przełożenie na nasze życie?


deleteduser88

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Tak jak w tytule: szukam książek „ dźwigni” które mają realne przełożenie na nasze życie. Interesuje mnie tematyka relacji międzyludzkich, zarządzania ryzykiem/ kapitałem. Ewentualnie coś o zasadach życiowych- Klasyki. Jakie książki możecie polecić zgodnie z własnym sumieniem? Ja polecam książkę „ Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi” Andrew  Carnegie. Kapitalna książka dostosowana do życia- realnie zmienia życie wcielona w czyn.  Felix dennis „ jak zdobyć bogactwo” w pewnym sensie też jest świetna aczkolwiek chyba dla ludzi którzy są już na jakimś poziomie/etapie. Na nią trzeba być gotowym- człowiek w dupie nie będzie potrafił jej wykorzystać.  Jakie macie spostrzeżenia w tym temacie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak szczerze, bez gnicia to Biblia + Rozmyślania Marka Aureliusza. Wracam do tych drugich najczęściej, jak łapię gorszy nastrój. Tam wszystko jest.

 

Biblię klepałem dość długo, ale przyznam, że ma w sobie to coś. Uczy faktycznie, jak się człowiek zastanowi nad pewnymi przypowieściami.

 

Dawid, Goliat. Samson, który obciął włosy przez kobietę i został zdradzony i wiele, wiele innych. Czytać bez naleciałości religijnych, jako zbiór mitów. Dodatkowo uzupełnić materiałami Petersona o znaczeniu biblii dla kształtowania historii cywilizacji.

 

Trzecia pozycja eseje Monteigna. Tak dobre, że zainwestowałem w edycję kolekcjonerską, bardzo starą, daje ten klimat lektury. W trzech księgach nie ma problemu ludzkiego, którego by gość nie poruszył, a inteligentny i doświadczony cholernie w sprawach ciała i ducha.

 

Z wieloma osobami gadałem o Biblii, ale tak naprawdę mało kto przeczytał całość. A to duży błąd według mnie. Zdałem sobie sprawę przy lekturze, że kościół nie ma nic wspólnego z biblią kurwa, niepojęte ?

Edytowane przez mac
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Quo Vadis? napisał:

@Bartek2 Czarny Łabędź, Inteligentny Inwestor XXI wieku.

Zapoznam się dziękuję!

14 minut temu, Ace of Spades napisał:

Kiedyś w zamierzchłych czasach to bym odpowiedział, że Książka Telefoniczna i Rozkład Jazdy PKP.

 

jako inżynier jak mógłbym o tym zapomnieć ?

 

14 minut temu, mac napisał:

Tak szczerze, bez gnicia to Biblia + Rozmyślania Marka Aureliusza. 

 

Zauważyłem już dawno iż polityka oraz religia mocno różnią ludzi. Ciężko przekuć takową tematykę w pieniądze nie będąc w strukturach KK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udzielę odpowiedzi, która zapewne w ogóle cię nie zadowoli - ale szukaj sam. Z własnego doświadczenia wiem, że wielki wpływ na moje życie miały zarówno takie książki jak:

- O naśladowaniu Chrystusa Tomasza z Kempis

- Kartki ze wspomnień Hessego

- Fizyka dla inżynierów Massalskich

O dziwo, nie ma wśród moich książek (niesamowicie ważnych i wartościowych - aż mi przykro, że któregoś dnia umrę i nie będę ich więcej czytał) tytułów typu: "Jak skutecznie zarządzać swoim czasem", "Jak stać się lepszym człowiekiem w 40 dni" i tym podobnych bzdur.

 

A zatem - czytać i szukać na własną rękę. 

Edytowane przez zychu
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj https://allegro.pl/oferta/montaigne-proby-tom-od-i-do-iii-9290715037

 

Próby to w ogóle dzieło, które zapoczątkowało eseje, jako takie, więc tym bardziej warto. Najlepszy format wymiany głębokich myśli.

 

Aureliusz to taka mała książeczka, https://allegro.pl/oferta/rozmyslania-marek-aureliusz-9365913269

 

Zdecydowanie najlepiej wydana dyszka, ale pewnie da się taniej znaleźć.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla każdego inna książka jest realną dźwignią :) 

 

Dla mnie to były: Mistrzowie dalekiego wschodu (5 książek), Nauki wzniesionego mistrza Saint Germaina (7 książek) i rozmowy z bogiem (4 książki plus kilka mniejszych).

 

Są to książki, do których wracam co rok lub po prostu otwieram na bylej jakiej stronie i od razu mam dopalacza :)  gdyby nie one, nie wiem gdzie bym wylądował. Pomogły mi niesamowicie.

 

To jak tak biblia dla @mac bo to o tym samym jest to wszystko w zasadzie - strawa duchowa najwyższych lotów :) 

P.S Przy okazji @mac w mistrzach dalekiego wschodu, Jezus tłumaczy kilka niewyjaśnionych, czy może bym rzekł przekręconych wersów ? 

 

Co do rozmów z bogiem powstał film, tutaj trailer ;) 

Są napisy pl

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadna książka samoistnie nie spowodowała zmian w moim życiu. 

 

Dopiero po przeczytaniu wielu dobrze dobranych książek poszerzyły mi się horyzonty. 

 

Literaturę dobieram dość starannie i koncentruje się przede wszystkim na tym czy tezy zawarte w książce można empirycznie udowodnić i czy wiedzę da się jakoś zastosować w życiu. 

Zwracam uwagę na autora, na badania jakie przytacza etc. 

 

Czytam książki ze swojej dziedziny a także dziedzin pokrewnych, gdyż staram się rozumieć rzeczywistość jako łańcuch powiązań. (prawo, psychologia, biznes, logika. 

 

Czytam cztery książki w miesiącu. 

 

a) minimum dwie ze swojej dziedziny (plus artykuły) 

b) Jedną z dziedziny biznesu/ekonomii

c) jedna zamiennie - psychologia /logika/literatura faktu/historia/socjologia (zależy na co mam ochotę w danym tygodniu) 

 

Przeczytałem w zeszłym roku ponad 30 książek i mogę wymienić kilka lektur, które polecę każdemu:

 

 

1 Sun Tzu - Sztuka Wojny (jest tam kilka uniwersalnych praw) 

2. Człowiek w poszukiwaniu sensu - Victor Frankl. 

3. 36 foteli - o chińskiej sztuce podstępu i planowania 

4.48 praw władzy - Robert Green

5.Finansowy Ninja - Michał Szafrański 

6. Fastlane milionera 

7.Czarny Łabędź. 

8. Wszystkie książki Tomasza Witkowskiego bardzo krytyczne spojrzenie na psychologię. 

9. Podręcznik rentiera - Brat Arch. 

Edytowane przez dobryziomek
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Bartek2 napisał:

WARTO czytać i szukać dźwigni w życiu 

Zgoda, warto, ale mam pewne wątpliwości co do tego, ile z przeczytanego materiału zostaje zastosowane i urzeczywistnione jako trwała wartość. Pewni ludzie odbierają przekazy w różny sposób i ten przekaz jest kluczowy. Ma to też takie znaczenie, że odpowiednia lektura musi zostać dobrana do dojrzałości określonego człowieka, bo chyba nie będziemy wymagać, żeby 10 letnie dziecko rozumiało w zupełności przekaz Jezusa. Ktoś dojdzie do istoty jego nauki w wieku np. 20 lat, a ktoś inny w wieku 60, lub w ogóle nigdy, albo będzie mu się wydawało że rozumie, a tak naprawdę będzie nieustannie błądził i nie podda siebie i swojej wiedzy w wątpliwość.

 

Pewne fragmenty "książek dźwigni" ocenimy jako słuszne i może zastosujemy je w życiu (jako trwałą wartość), a z pewnymi kwestiami się po prostu nie zgodzimy, albo nie bedą odpowiednio z nami rezonowały, pomijając to jak słuszne by one nie były.

 

Biblia jest ponoć najbardziej popularną księgą, ale mało kto przelewa w siebie jej nauki, jako realną i trwałą wartość. Sama interpretacja co poniektórych fragmentów jest nie lada zagwozdką i może być odebrana dwojako i subiektywnie.

 

I w ten sposób powieść, dajmy na to "Nędznicy" W. Hugo,  może mieć większy wpływ na kogoś niż Biblia, Koran, mitologia grecka, indyjskie wedy albo Aureliusz. Ktoś na podstawie perypetii bohaterów, może bardziej rozwinąć swój charakter, zyskać zdrowy dystans do otaczającego go świata, albo zebrać się na odwagę i wyruszyć w jakąś podróż, bądź wejść w jakiś biznes. Ogranicza jedynie wyobraźnia. 

 

 

Edytowane przez la paloma adieu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Bartek2 napisał:

Witajcie,

Jakie macie spostrzeżenia w tym temacie ?

Kobietopedia Marka Kotońskiego, Rusz dupę Jacek Wiśniowski.

Joseph Murphy - Terapia modlitwą, Myśli kształtują życie.

Colin P. Sisson Twoje prawo do bogactwa. Praktyczny poradnik tworzenia bogactwa i spełniania marzeń.

Edytowane przez Boromir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.