Skocz do zawartości

Modernizacja 'la ptoka


Quo Vadis?

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, czy w jakiś sposób mogę sprawdzić sam co mogę w swoim laptoku wymienić?

Np: czy kartę mogę wyjebać i włożyć inną, która będzie pasować? I która by pasowała? ?

Liczę na wasze serdeczne rady i tu ten.

Może @Ancalagon coś powie przeciętnie na dzień dzisiejszy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

21 minut temu, Quo Vadis? napisał:

w swoim laptoku wymienić?

Np: czy kartę mogę wyjebać i włożyć inną, która będzie pasować? I która by pasowała? ?

To zależy od modelu, ale zwykle podmianka grafiki nie wchodzi w grę. Można sprawdzić, czy możesz dołożyć RAMu, lub włożyć SSD, albo M.2 ( szybszy dysk ) który przyniesie odczuwalną różnicę w użytkowaniu. Jaki to model ? 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Quo Vadis? napisał:

Panowie, czy w jakiś sposób mogę sprawdzić sam co mogę w swoim laptoku wymienić?

Odwracasz do góry, otwierasz klapki od obudowy i widzisz do czego masz dostęp. Czasem może być to tylko RAM, czasem dysk, a czasem będziesz musiał całego kompa rozkręcić, aby wymienić coś konkretnego.

0t2yf4r1563d.jpg

maxresdefault.jpg

Edytowane przez lync
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Quo Vadis? napisał:

Acer Aspire 3 (A315-51).

Jeżeli dobrze namierzyłem 
To jest pacjent
https://www.x-kom.pl/p/462045-notebook-laptop-156-acer-aspire-3-i5-7200u-8gb-240ssd-win10.html#Specyfikacja

Masz teoretycznie jeden slot na RAM więc możesz dołożyć ósemkę.  Lekko odczuwalny efekt by to przyniosło, ale bez rewelacji. 
Ze specyfikacji wynika równiez, że masz slot na dysk M2. Można by wrzucić jakiś szybszy od tego SSDka niż masz, ale nie ma gwarancji, że róznica będzie kolosalna skoro siedzi tam SSD. 
Grafiki nie wymienisz bo jest wlutowana w płytę jak w większości lapków. 

EDIT: Kostka 8GB SO-DIMM DDR4 2133Mhz  do Twojego lapka około 200 zł. W sumie nie ma tragedii.

Edytowane przez Spellman71
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Quo Vadis? napisał:

 

 

 

15 minut temu, Toranaga napisał:

 

 

Ciekawą alternatywą myślę byłoby poszukanie jakiegoś bardziej gamingowego lapka w sklepach poleasingowych z dobrą renomą. Często są niewyeksploatowane i ogarnięte by jeszcze parę latek posłużyły. Kupiłem w ten sposób kilka laptopów sobie i znajomym i nigdy nie miałem żadnych problemów z wadliwością sprzętu. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 hours ago, Quo Vadis? said:

Mam 8gb ramu, mam dysk SSD, karte graficzną mam słabą.

Dokładanie RAM - niewielki zysk, niewart IMHO tych 200zł. Chyba że otwierasz po 40 zakładek w Chromie, obrabiasz grafikę itd. Ale to i tak nie ta klasa sprzętu.

Wymiana SSD na M.2 - też zasadniczo nie warta zabawy. Kiedyś dla HPka zrobiłem test, dysk 5200rpm podnosił system ponad dwie minuty, SSD 12 sekund, M.2 x4 w osiem.

Karty graficznej nie wymienisz.

Moja rada - używaj na co dzień, a zamiast ulepszać - zbieraj już na coś z wyższej półki. Jak nie masz nic przeciw używanym, to czasem można znaleźć niezłe okazje na A**gro - ja tam czasami szukałem. Niektóre sklepy oferują też sprzęt "manufacturer refurbished", ale takie coś to warto oglądać za naszą zachodnią granicą (wakacje?). U nas potrafią ceny magicznie skoczyć "bo nowy i tak kosztuje stówkę drożej", a w EU czasem za brak skradzionej płytki sterowników cena idzie o 200 ojro w dół.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zalecam wymiany procesora, bądź karty graficznej na lepszą. Laptopy mają na ogół dość słabe chłodzenia, lepszy proc, to więcej wydzielanego ciepła, a chłodzenie pozostaje takie samo, co skończy się tym, że lepszy procesor będzie gorszy niż stary, bo ze względu na wysokie temperatury będzie musiał jechać na niższych zegarach.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.