Skocz do zawartości

Fizyka


sol

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio odświeżam sobie astrofizykę, na poziomie powiedzmy „popularnonaukowym”, oglądam sobie te wszystkie nowe i stare teorie rzeczywistości ale w sumie przy tym dość często muszę wracać do pojęć z chociażby mechaniki klasycznej i tu pojawia się pytanie, czy znacie jakieś popularnonaukowe  kanały na youtubie, które w krótkich, przystępnych filmikach przechodzą przez szeroko-rozumianą naukę jaką jest fizyka? Niestety czasu mam obecnie mało, więc rozwiązywanie równań i dowodzenie twierdzeń nie wchodzi teraz w grę, słowem im prościej tym lepiej.

 

co do samej astrofizyki polecam kanał:

PBS Space Time, na jutubie

 

@Claudianne Ty przypadkiem nie studiowalas jakiejś odmiany fizyki? Coś mi się tak kojarzy, może coś podrzucisz

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fizyka od podstaw.

https://m.youtube.com/channel/UCUkOfW4DelKrSeebmAFabNA - fizyka klasyczna, podstawy. 

 

 

Astrofaza 

https://m.youtube.com/user/Astrofaza - astrofizyka, fizyka kwantowa, ciekawostki astronomiczne. 

 

Astronarium 

https://m.youtube.com/channel/UCJ6RgJ8lYW5BGaLNM9FEMJg - jak wyżej. 

 

Nauka.To lubię

https://m.youtube.com/user/naukatolubie - szeroki wachlarz zagadnień wokół fizyki. Dużo eksperymentów 

  • Like 6
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, krótkich filmów nie kojarzę, zawsze korzystałam z książek/pdf'ów, ale np tutaj jest "krótka" lektura z podstaw fizyki, seria z Karolem Rogowskim, tu już konkretnie Wszechświat cząstek elementarnych dla humanistówAstrofizyka cząstekPodstawy z astrofizyki. Jeśli chodzi o książki to Astronomia z astrofizyką J.M. Kreiner; Astronomia ogólna E.Rybka; Krótka historia czasu (ilustrowana) S.Hawking.

 

Natomiast mogę polecić przykładowe kanały, które są nasycone fizyką i zagadnieniami z nią związanymi:

Może się coś przyda, życzę powodzenia, to piękna nauka. :)

 

Jeszcze ostatnio znalazłam takie kombo muzyki z włączeniem w nią "physics issues", to tak już trochę lekkie oderwanie od tematu, ale warte zobaczenia. 

  • Like 4
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o podstawy to zdecydowanie Karol Rogowski. Wszystkie obejrzane u niego filmy z kursu (a jest ich chyba 100) pomogło mi zdać maturę rozszerzoną z fizyki.

A żeby potwierdzić skuteczność autora posłużę się jego cytatem:"Matma, fiza, nie zagadka, ogarniam lepiej niż twoja matka!".  :)

  • Like 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękować za resource, będzie oglądane.

 

@Claudianne książki Hawkinga mam przeczytane tzn. Krótką Historie Czasu i Wszechświat w Skorupce Orzecha. Ta pierwsza to było takie 10/10 „wow”, choć musiałam baaardzo powoli czytać. 

 

Godzinę temu, Claudianne napisał:

Może się coś przyda, życzę powodzenia, to piękna nauka. :)

Zgadzam się, zawsze lubiłam fizykę, a w szczególnosci astro. Może to będzie nerdzi coming-out ale np. taki filmik wywoluje u mnie przyjemne ciary: :) 

 

 

 

9 minut temu, Boromir napisał:

A Fizyka kwantowa interesuje cię ? Tez bardzo fajny temat.

Fizyka kwantowa jest fascynująca. W szczególności wpływ świadomości na rzeczywistość. To jest działka, którą chciałabym kiedyś przynajmniej częściowo rozumieć.

 

@DuchAnalityk dobry pomysł na czas za X lat, choć musiałyby być online, może już wtedy będą

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kursy  MIT:

https://ocw.mit.edu/courses/archived-courses/

 

Kiedyś na to wpadłem przez przypadek na youtube. Nagrania wykładów, świetnie tłumaczone zasady fizyki, plus doświadczenia "obrazujące". Niestety filmiki były długie. To nie była "fizyka w pigułce" . 

 

Niestety teraz są zarchiwizowanie. Wieczorem będę w domu, to się zarejestruje i sprawdzę dokładnie, co tam jest. Czy jest jeszcze do tego dostęp. 

 

Poniżej krótki filmik "demo" :

 

 

Edytowane przez Kali(NIE)baka
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kali(NIE)baka o wow, ekstra, super by było! Wierzę, że na najlepszych uczelniach wiedza może być przekazywana wbrew pozorom bardzo przystępnie. Tak samo książki naukowe z lat 50 czy 60, są napisane bardzo prostym i przystępnym językiem, w logiczny sposób, do tego lepszy papier i czcionka - dużo łatwiej się z nich uczyć.

Edytowane przez sol
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, DuchAnalityk napisał:

Polecam udać się jako wolny słuchacz na wykłady z fizyki na UW. 

To niemożliwe - nikt poza pracownikami na ten moment nie ma wstępu, ale są na google meets czasem organizowane wykłady (wydarzenia ze wstępem są dostępne na FB).

 

@sol jeszcze przypomniałam sobie o CBKmagazynie delta, filozofii nauki, ted-ex'ie

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, sol napisał:

Wierzę, że na najlepszych uczelniach wiedza może być przekazywana wbrew pozorom bardzo przystępnie.

Właśnie tak było. Oglądałem tylko kilka tych wykładów, między innymi ten który wrzuciłem, tylko cały, ponad godzina. Wiedza była podana lekko, łatwo i przyjemnie. Nie było nudno. Trochę humoru też się znalazło.

 

Można to oglądać jak serial. :D

Edytowane przez Kali(NIE)baka
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam książkę. Jednak fizykę trzeba przetrawić, a nie tylko wiedzę przyswoić. Nabyć umiejętności (np. rozwiązywania równać) by móc iść dalej z następną partią materiału.

 

Paul Hewitt "Fizyka wokół nas", Książka bardzo prosta, w sposób pojęciowy i kompleksowy podchodzi do tematu. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłop przedstawia teorię i zadania. Tematy, które przedstawia przerabiane są w podstawie programowej na poziomie gimnazjum/szkoła średnia : Karol Rogowski

Fajnie wytłumaczone, ogólnie podstawy. Polecam.

Warto też sięgnąć do książek, tutaj wleci klasyk czyli 'Podstawy fizyki' tom od 1 do 5 David Halliday, Jearl Walker, Robert Resnick tych panów.

Tylko tutaj wypada znać całki i rachunek różniczkowy.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam Resnick i Holiday. Po skończeniu LO na mat-fiz. I pójściu na studia. To był podstawowy podrecznik. Czytać można do poduszki. Dzięki niemu pokochałem fizykę i do dziś to mój konik. Jest też bezpłatny open sourcowy podręcznik. Nie czytałem ponoć dobry. Szukaj openstax. A rzeźnika w pobliżu uczelni są sklepy gdzie się sprzedaje książki jest taka obok AGH

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie wykładów i kursów z MIT.

 

 

Na tej stronie znajduje się spis dziedzin z lekcjami online do wyboru. Nie sposób opisać, ile tam jest zawartości na różne tematy. Omawiane tematy są w większości wypadków w postaci lekcji online (sprawdziłem po łebkach).

 

Przejrzałem pobieżnie, wydaje się, że to samo można znaleźć na kanale MIT OpenCourseWare. Nie wiem, czy zawartość jest 1 do 1 taka sama jak na stronie MIT.

 

Kanał For the Allure of Physics zawiera wykłady, o których wspominałem wcześniej. 

 

Nigdzie nie trzeba się rejestrować, dostęp do zawartości jest "otwarty".

 

 

 

Edytowane przez Kali(NIE)baka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @Zeppelin @Kespert @Vstorm @Ignac, W weekend na spokojnie usiądę i zobaczę co mi najbardziej będzie leżało.

 

@Kali(NIE)baka z tym MITEM otworzyłeś puszkę pandory, tylko w wersji pozytywnej. Rewelacja! Aż się boję zaczynać + te wszystkie inne dziedziny w backlogu, świetne, dzięki jeszcze raz.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kali(NIE)baka napisał:

Gdzie można o tym poczytać? 

Ha, no widzisz, chciałam poszukać jakichś artykułów i już widzę, że moja wiedza jest z bardzo outdated materiałów - z czasów kiedy jeszcze wynik double-slit experiment interpretowano jako zależny od świadomego obserwatora. 

Edytowane przez sol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sol napisał:

double-slit experiment interpretowano jako zależny od świadomego obserwatora. 

A było tak? O to chyba od samego początku spierali się Einstein i Plank jeśli dobrze pamiętam. Ostatecznie eksperyment Younga wyjaśnił, że Plank miał rację. Chyba, że mówisz o czymś, czego nie wiem. 

 

Edit. Doczytałem to byli Einstein i Niels Bohr

Edytowane przez Kali(NIE)baka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę tu się jakoś wielce spierać, bo bardzo daleko mi do speca od mechaniki kwantowej ? Tak to pamiętałam z lektur „popularnonaukowych”, że teoria głosiła iż stan kwantowy określa się dopiero w momencie obserwacji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi też daleko. Dlatego pytam. Również znam temat ze źródeł popularnonaukowych. 

11 minut temu, sol napisał:

teoria głosiła iż stan kwantowy określa się dopiero w momencie obserwacji. 

To jest nieaktualne? Bo jeśli tak, to nie słyszałem o tym.

 

BTW. O ile pamiętam, to właśnie był jeden z przedmiotów sporu między Einsteinem a Bohrem

Edytowane przez Kali(NIE)baka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Kali(NIE)baka napisał:

Mi też daleko. Dlatego pytam. Również znam temat ze źródeł popularnonaukowych. 

To jest nieaktualne? Bo jeśli tak, to nie słyszałem o tym.


Tu jest fajny filmik dokładnie o tym z kanału PBS Space Time o którym pisałam, był spór, który moment jest tym gdzie stan kwantowy się określa i przez pewien czas były głosy, że dopiero na etapie świadomej obserwacji (informacja dotarła do obserwatora) co sugerowałoby że świadomość może mieć wpływ na wynik, ale od czego się odeszło:

 

 

 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.