Skocz do zawartości

Czy ateiści są ludźmi wiary?


larry

Rekomendowane odpowiedzi

1 minute ago, wrotycz said:

Czytałeś Talmud? Czytałeś Koran? Czy one mają coś wspólnego z biblią poza papierem na którym są napisane? NIE!
To tyle.

Nie ma sensu się rozwodzić. Nie jest faktem to co twierdzi twierdzący a co jest faktem.


Tyle razy było i na forum i w ogóle o mitycznym talmudzie. Jego związek z biblią jest żaden. Judaizm jest religią kapłańską - kapłani decydują o tym czym jest a nie biblia. Biblia ma się nijak do tego. Biblia i 10 przykazań mojżeszowych mówi nie zabijaj a talmud mówi, że za zabicie goja nie ma kary. Biblia mówi nie kradnij a talmud mówi kradnij gojowi.

Jestem w stanie zgodzić się z taką argumentacją.

Czy zatem chrześcijaństwo nie ma absolutnie nic wspólnego z judaizmem, zero połączeń, zero nawiązań, zero inspiracji  a Jezus nie był Żydem, prorokowanym w ST?

Czy w Nowym Testamencie nie ma nawiązań do Starego? 

7 minutes ago, wrotycz said:
19 minutes ago, mentol_dragon said:

Nazwij te chrześcijańskie wartości, potem nazwij wartości, na których stoi Europa to sobie porównamy

Chrześcijańskie - tak, judeo - nie.

 

PS Europa z wielkiej litery.

Dla celów dyskusji zapomnij to o czym pisałem wcześniej, a nazwij te wartości, bo to jest główny punkt. 

Ciągle słysze, że Europa stoi na wartościach chrześcijańskich, ja się pytam na jakich ? I co by cię przekonało, że jest inaczej?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, tytuschrypus napisał:

Więcej - żeby nadążyć za światem, w peqnymm momencie każda poważna struktura musiała mocne poleganie na chrześcijaństwie odrzucić lub zmarginalizować. Ten proces rozwoju i postępu jest nieunikniony i - używając Twojego języka - zupełnie naturalny.

Jedyna rzecz z którą się zgodzę, ale za to najważniejsza. Do reszty się nie odniosę, bo jest nacechowana zbytnią emocjonalnością i chyba niezrozumieniem mojej wypowiedzi. Wrzucam filmik dla potwierdzenia powyższego cytatu. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, ajstos napisał:

Do reszty się nie odniosę, bo jest nacechowana zbytnią emocjonalnością

Heh, no pewnie :D To bardzo wygodne stwierdzenie, zwłaszcza jeśli tak by się przypadkiem złożyło, że nie ma się argumentów w dyskusji i walnęło parę nie mających odniesienia do rzeczywistości komunałów :)

 

Oczywiście z emocjonalnością trafiłeś jak kulą w płot, jestem już świadomym ateistą wiele lat, chyba nie przypuszczałeś, że te hasła których używasz, są jakoś przesadnie oryginalne?

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, tytuschrypus napisał:

Heh, no pewnie :D To bardzo wygodne stwierdzenie, zwłaszcza jeśli tak by się przypadkiem złożyło, że nie ma się argumentów w dyskusji i walnęło parę nie mających odniesienia do rzeczywistości komunałów :)

 

Oczywiście z emocjonalnością trafiłeś jak kulą w płot, jestem już świadomym ateistą wiele lat, chyba nie przypuszczałeś, że te hasła których używasz, są jakoś przesadnie oryginalne?

Może tak zamiast atakowania, które prowadzi donikąd, odniesiesz się do punktu wspólnego, w którym się zgadzamy? Co myślisz o danym filmiku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, tytuschrypus napisał:

A może najpierw Ty odniesiesz się do tego, co pisałem?

Nie byłoby ateizmu bez teizmu. Nic nie powiedziałem takiego, że ateizm to wymysł lewaków. Nie wiem skąd to wyczytałeś. Co innego, że może być używany przez kogoś dla własnych korzyści. Co do genu czy pierwotnych społeczeństw, gdzie wytwarzała się religia - https://www.miesiecznik.znak.com.pl/skad-sie-bierze-wiara/ 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, ajstos napisał:

Nie byłoby ateizmu bez teizmu.

Sam to pisałem już kilka razy w tym temacie. W ogóle sporo zostało napisane, a mam wrażenie, że się z tym nie zapoznałeś. 

 

6 minut temu, ajstos napisał:

Nic nie powiedziałem takiego, że ateizm to wymysł lewaków.

Wyrywasz to wyrażenie z kontekstu. Napisałeś: System wartości europejskich stał się niewygodny dla obecnej popkultury i dlatego jest tak negowany więc ja napisałem Ci, że to nie obecna popkultura wymyśliła ateizm i wartości "europejskie" (które nie są wartościami chrześcijańskimi, dodajmy, to kolejny błąd). Jest to kompletna bzdura i myślę, że przykładów na to nie potrzeba, ale może jednak? 

 

8 minut temu, ajstos napisał:

Co do genu czy pierwotnych społeczeństw, gdzie wytwarzała się religia

Wklejasz źródło ultrakatolickie, a to dla mnie tak, jakby komunizm w Polsce oceniać po protokołach z posiedzeń PZPR. Źródło odnosi się do psychologii ewolucyjnej, która nie tylko jest tylko jednym z nurtów psychologii, które w wielu punktach się wzajemnie wykluczają, ale jest też nurtem anachronicznym, będącym w odwrocie w dyskursie naukowym od co najmniej 50 lat. Ale to nawet nie o to chodzi. 

 

Ty napisałeś coś konkretnego wcześniej, ja potem na to konkretnie odpowiedziałem, do tego się odnieś zamiast wklejać mi propagandę. Możesz używać cytatów. Zaznaczasz fragment lewym przyciskiem myszy i naciskasz "cytuj zaznaczenie". 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, tytuschrypus napisał:

Sam to pisałem już kilka razy w tym temacie. W ogóle sporo zostało napisane, a mam wrażenie, że się z tym nie zapoznałeś. 

 

Wyrywasz to wyrażenie z kontekstu. Napisałeś: System wartości europejskich stał się niewygodny dla obecnej popkultury i dlatego jest tak negowany więc ja napisałem Ci, że to nie obecna popkultura wymyśliła ateizm i wartości "europejskie" (które nie są wartościami chrześcijańskimi, dodajmy, to kolejny błąd). Jest to kompletna bzdura i myślę, że przykładów na to nie potrzeba, ale może jednak? 

 

Wklejasz źródło ultrakatolickie, a to dla mnie tak, jakby komunizm w Polsce oceniać po protokołach z posiedzeń PZPR. Źródło odnosi się do psychologii ewolucyjnej, która nie tylko jest tylko jednym z nurtów psychologii, które w wielu punktach się wzajemnie wykluczają, ale jest też nurtem anachronicznym, będącym w odwrocie w dyskursie naukowym od co najmniej 50 lat. Ale to nawet nie o to chodzi. 

 

Ty napisałeś coś konkretnego wcześniej, ja potem na to konkretnie odpowiedziałem, do tego się odnieś zamiast wklejać mi propagandę. Możesz używać cytatów. Zaznaczasz fragment lewym przyciskiem myszy i naciskasz "cytuj zaznaczenie". 

 

Widać kolega ma skrzywienie emocjonalne i jakakolwiek dalsza dyskusja nie ma sensu. Pozdrawiam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, ajstos napisał:

Widać kolega ma skrzywienie emocjonalne i jakakolwiek dalsza dyskusja nie ma sensu.

Pewnie. Ty napisałeś bardzo obiektywne rzeczy takie jak te teksty o popkulturze, a ja emocjonalnie. Beka z Ciebie, chłopie :) Nie masz argumentów, nie dyskutuj w takim temacie. Masz, to pisz, a nie jak panienka jak nie wiesz co napisać to wykręcasz kota ogonem po babsku zrzucając to jeszcze na adwersarza.

 

Typowe u ludzi wierzących, pozwolę sobie zauważyć. I w sumie nic dziwnego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, tytuschrypus napisał:

Pewnie. Ty napisałeś bardzo obiektywne rzeczy takie jak te teksty o popkulturze, a ja emocjonalnie. Beka z Ciebie, chłopie :) Nie masz argumentów, nie dyskutuj w takim temacie. Masz, to pisz, a nie jak panienka jak nie wiesz co napisać to wykręcasz kota ogonem po babsku zrzucając to jeszcze na adwersarza.

 

Typowe u ludzi wierzących, pozwolę sobie zauważyć. I w sumie nic dziwnego. 

Ja chociaż pokazałem na jakich autorytetach opieram swoja wiedzę, a Ty zapewne na jakichś bezimiennych spekulantach.

Edytowane przez ajstos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, ajstos napisał:

Zapodaj jakichś autorów to chetnie przeczytqam ich ksiazki czy artykuły.

 

Historia to nie jest ,,rocket sience" i tak proste fakty, jak to, że cywilizacja europejska jest starsza niż 2 000 lat i już wtedy wykształciła ona idee, których autorstwo przywłaszcza sobie obecnie Kościół, w ramach manipulacji ,,tego dobrego biją", to można sobie wywnioskować z podręczników De Agostini.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca rozumiem dlaczego tak jest. Ale to, że ktoś ma wiarę albo nie. nie jest zależne od danego człowieka. Ktoś kto nie ma wiary. może się starać, chodzić do kościoła, czy wyjechać na Tybet i z tego nic nie będzie. Nie jest prawdą to, że ktoś wierzył i rozumowo od tej wiary odszedł. Prawdą jest to, że nigdy tej wiary nie miał.  

Jeżeli jakiś ksiądz mówi: wina ludzi jest to, że nie chodzą do kościoła. No to mija się z prawdą. To nie do końca jest od nich zależne. Ktoś kto nie wierzy, będzie się w kościele męczył, nudził, w końcu przestanie chodzić.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, balin napisał:

Jeżeli jakiś ksiądz mówi: wina ludzi jest to, że nie chodzą do kościoła. No to mija się z prawdą.

Ksiądz tak mówi, bo jest reprezentantem określonej grupy interesu i jeśli spojrzy się na jakikolwiek zinstytucjonalizowany ośrodek wiary jako na strukturę o określonych celach oraz sposobach realizacji tych celów, to wiele się rozjaśnia ;)

 

18 minut temu, ajstos napisał:

Typowy unik

Dyskusja na tak larwalnym poziomie nie jest przedmiotem mojego zainteresowania, natomiast dla porządku podkreślmy, że unik robisz Ty. Konkretnie odniosłem się i wypunktowałem, dlaczego piszesz bzdury np. o jakiejś popkulturze. Tam są konkretne argumenty i możesz się do nich odnieść. Zamiast tego wybrałeś babską odpowiedź pt. "Widzę, że piszesz emocjonalnie, więc nie będę dyskutować" a teraz płynnie przeszedłeś do  retoryki"jak nie wrzucasz filmików z YT to znaczy, że nie masz argumentów". Żal. 

 

Tak jak pisze @Throgg, potrzebujesz filmików z YT żeby uznać je za dowód istnienia np. prawa rzymskiego? Potrzebujesz literatury, żeby odpowiedzieć na mój (banalny) kontrargument na następujące Twoje stwierdzenie?

 

Dlatego jestem za wartościami chrześcijańskimi, które jakby nie patrzeć ucywilizowały nasze zwierzęce zachowania i zdołały utrzymać je w ryzach

 

? Naprawdę nie wiesz, że cywilizacje w pełnym tego słowa znaczeniu istniały na długo przed tym, zanim ktoś chrześcijaństwo wymyślił? Przecież to jest bzdura na resorach. Czy chcesz filmik na dowód istnienia innych cywilizacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, tytuschrypus napisał:

Ksiądz tak mówi, bo jest reprezentantem określonej grupy interesu i jeśli spojrzy się na jakikolwiek zinstytucjonalizowany ośrodek wiary jako na strukturę o określonych celach oraz sposobach realizacji tych celów, to wiele się rozjaśnia ;)

 

Dyskusja na tak larwalnym poziomie nie jest przedmiotem mojego zainteresowania, natomiast dla porządku podkreślmy, że unik robisz Ty. Konkretnie odniosłem się i wypunktowałem, dlaczego piszesz bzdury np. o jakiejś popkulturze. Tam są konkretne argumenty i możesz się do nich odnieść. Zamiast tego wybrałeś babską odpowiedź pt. "Widzę, że piszesz emocjonalnie, więc nie będę dyskutować" a teraz płynnie przeszedłeś do  retoryki"jak nie wrzucasz filmików z YT to znaczy, że nie masz argumentów". Żal. 

 

Tak jak pisze @Throgg, potrzebujesz filmików z YT żeby uznać je za dowód istnienia np. prawa rzymskiego? Potrzebujesz literatury, żeby odpowiedzieć na mój (banalny) kontrargument na następujące Twoje stwierdzenie?

 

Dlatego jestem za wartościami chrześcijańskimi, które jakby nie patrzeć ucywilizowały nasze zwierzęce zachowania i zdołały utrzymać je w ryzach

 

? Naprawdę nie wiesz, że cywilizacje w pełnym tego słowa znaczeniu istniały na długo przed tym, zanim ktoś chrześcijaństwo wymyślił? Przecież to jest bzdura na resorach. Czy chcesz filmik na dowód istnienia innych cywilizacji?

Nie piszę, że chrześcijaństwo jest jedyne. Majowie też mieli swoją religie. Jakbyś się zapoznał z poglądami prof. Wolniewicza to byś coś wiedział. Niestety dalej nie doczekałem się od Ciebie żadnego potwierdzenia w autorytecie na którym się opierasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, ajstos napisał:

Nie piszę, że chrześcijaństwo jest jedyne.

To skąd bzdurne zdanie, które zacytowałem powyżej:

 

Dlatego jestem za wartościami chrześcijańskimi, które jakby nie patrzeć ucywilizowały nasze zwierzęce zachowania i zdołały utrzymać je w ryzach

 

Wartości chrześcijańskie niczego nie ucywilizowały bardziej niż jakiekolwiek inne religijne wartości, albo i niereligijne (filozofia grecka, prawo rzymskie to dobre przykłady). 

 

Sprawa jest prosta. Napisałeś X rzeczy. Ja Ci na nie konkretnie odpowiedziałem w poniższym poście. Jeśli chcesz dyskutować, odnieś się do nich, zamiast jak baba oczekiwać filmików z YT albo pisać o emocjonalności. Zapraszam. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, tytuschrypus napisał:

Ksiądz tak mówi, bo jest reprezentantem określonej grupy interesu i jeśli spojrzy się na jakikolwiek zinstytucjonalizowany ośrodek wiary jako na strukturę o określonych celach oraz sposobach realizacji tych celów, to wiele się rozjaśnia ;)

A znasz ludzi bezinteresownych? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, tytuschrypus napisał:

To skąd bzdurne zdanie, które zacytowałem powyżej:

 

Dlatego jestem za wartościami chrześcijańskimi, które jakby nie patrzeć ucywilizowały nasze zwierzęce zachowania i zdołały utrzymać je w ryzach

 

Wartości chrześcijańskie niczego nie ucywilizowały bardziej niż jakiekolwiek inne religijne wartości, albo i niereligijne (filozofia grecka, prawo rzymskie to dobre przykłady). 

 

Sprawa jest prosta. Napisałeś X rzeczy. Ja Ci na nie konkretnie odpowiedziałem w poniższym poście. Jeśli chcesz dyskutować, odnieś się do nich, zamiast jak baba oczekiwać filmików z YT albo pisać o emocjonalności. Zapraszam. 

 

Historia Polski się kłania. Tożsamość narodowa? Wspólnotowość jako jeden z atrybutów wolnej woli? Z Twoich wypowiedzi powoli wnioskuję, że jesteś totalnym nihilistą. Poza tym nie stoi w sprzeczności opowiadanie się za wartościami chrześcijańskimi z tym, że nie były one pierwsze.

Edytowane przez ajstos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, balin napisał:

A znasz ludzi bezinteresownych? 

Jakie to ma znaczenie w świetle tego, co napisałem? 

 

 

2 minuty temu, ajstos napisał:

Historia Polski się kłania. Tożsamość narodowa? wspólnotowość jako jeden z atrybutów wolnej woli? Z Twoich wypowiedzi powoli wnioskuję, że jesteś totalnym nihilistą.

Zapraszam. Do. Konkretnej. Polemiki.Z.Moim.Postem. 

 

P.S. Chyba nie wiesz, co to nihilizm. Religia to nie jest jedyny ani nawet pierwszy twórca i nośnik wartości. Przykłady podane wyżej. 

Edytowane przez tytuschrypus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, tytuschrypus napisał:

Jakie to ma znaczenie w świetle tego, co napisałem? 

 

 

Zapraszam. Do. Konkretnej. Polemiki.Z.Moim.Postem. 

 

P.S. Chyba nie wiesz, co to nihilizm. Religia to nie jest jedyny ani nawet pierwszy twórca i nośnik wartości. Przykłady podane wyżej. 

Jak podasz konkretne źródło naukowe do którego będę mógł się odnieść z chęcią to zrobię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, ajstos napisał:

Jak podasz konkretne źródło naukowe do którego będę mógł się odnieść z chęcią to zrobię.

Chyba żartujesz. Do którego ze zdań, które napisałem, potrzebne Ci jest źródło naukowe? Pytałem już zresztą o to. Dyskutuj z argumentami, a jak ich nie masz to nie kompromituj się oczekując na proste stwierdzenia potwierdzeń w postaci filmików z YT albo artykułów z pisemek katolickich. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.