Jump to content
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
mph25

Zaburzenia lękowe

Recommended Posts

2 godziny temu, Songohan napisał:

Terapie miałeś w u siebie w mieście, czy może jakieś online ?

W mieście face to face, szczerze mówiąc gdy terapeutka zaproponowała mi przejście na online w czasie pandemii to zrezygnowałem, zresztą nie tylko z tego powodu. Terapia online wydaje mi się niepełnowartościowa i raczej nie chciałbym za nią płacić. Mi pomógł mało popularny nurt Lowenowski czyli też terapia poprzez pracę z ciałem, oddechem jak i łączona z poznawczo behawioralną. Pewnie dla niektórych to kontrowersyjny nurt, bo nie ma aż tylu badań udowodniających jej skuteczność ale dla mnie swoje zadanie spełnił. Miałem mnóstwo nagromadzonego napięcia w ciele, traum i trudnych emocji co powodowało nerwicę lękową i w dużej mierze to napięcie zostało usunięte choć nie do końca i nadal mam stany lękowe ale to może już przerobie na innej terapii.

Edited by BrightStar

13 godzin temu, Songohan napisał:

Dochodzi nawet do tego, że w aktualnym czasie boje się rozmowy o wyborach, nawet niechętnie mówię na kogo będę głosował, bo wywiąże się nie daj Boże rozmowa/awantura i skończy się jak zawsze pyskówką. A tak na prawdę powinienem mieć wyje*ane i mówić co myślę, bo jestem wolnym człowiekiem.

Depresja to straty na energii. Wikłanie się w takie rozmowy rozmienia energię na drobne. Chyba, że jesteś w towarzystwie osób otwartych z jakimiś dobrymi argumentami, ale polityka to ciężka dziedzina do normalnych rozmów.

A jak ktoś Ciebie publicznie osądza to masz prawo  mu odpalić, żeby spier*****.  Niby też to rozumiem, ale potem przychodzi (prawie zawsze) kac moralny, że może za ostro powiedziałem

Może to taki sygnał, że takie ostre gadanie nie jest w danym przypadku dobrym rozwiązaniem? Jeśli ktoś ma rozsądny argument, który daje do myślenia..to jedno.  Czasem po prostu warto zignorować i olać.

W necie jak jesteś możesz wstawić jakiegoś mema, ale ja ostatnio wdałem się w dyskusję, okazało, się, że z jakimś trollem, wrzuciłem mema "that's bait" pod jego postem.

W międzyczasie wywalono jego wpisy i "that's bait" wisiało tuż pod moim postem :)

Co w ogóle sądzicie o terapii online ? Ostatnio przez koronę odbywam terapie przez telefon i powiem szczerze, że dla mnie to nie to samo co być na miejscu w gabinecie. Brakuje mi tej relacji face to face z terapeutą. 

Wydaje mi się, że łatwiej zrezygnować z wizyty online (i np. przerwać terapię). Przez internet nie widać wszystkich gestów, energia takiego spotkania jest inna.

Jeśli nie masz możliwości normalnej, a potrzebujesz terapii to online jest jakimś rozwiązaniem, może nie warto szukać wymówki.

Pod względem bezpieczeństwa bardziej pewna wydaje się wizyta w realu (w sieci wszystko zostaje, wiadomo, retencja danych - ale to chyba pomijalne, komu życie się rozsypuje).

Ja mam doświadczenia z terapią online raczej słabe. Moja niedługo ex-partnerka swego czasu się na to zdecydowała (w trakcie naszego związku - bo już ze mną nie wytrzymywała, a ja też chodziłem na terapię zwykłą, bo z nią nie wytrzymywałem) i jakoś efekt był taki, że przyjęła narrację typu szukanie winy we mnie, a psycholog po prostu dolał oliwy do ognia, bo wygląda na to, że przedstawiła sytuację jednostronnie. A potem miałem zarzuty o narcyzm i inne teksty, sugerujące zachłyśnięcie się wybiórczą diagnozą. U niej nic się praktycznie nie zmieniło. No może bywa mniej agresywna fizycznie.

Jak się idzie na terapię, to trzeba mieć świadomość, że podsunięta przez psychologa pomoc jest mocno zależna od tego jak bardzo potrafi się obiektywnie spojrzeć na swoją sytuację. Jak się włączy racjonalizujący chomik i zero samokrytyki to terapia wydaje się rzucaniem grochem o ścianę.

Depresja to straty na energii. Wikłanie się w takie rozmowy rozmienia energię na drobne. Chyba, że jesteś w towarzystwie osób otwartych z jakimiś dobrymi argumentami, ale polityka to ciężka dziedzina do normalnych rozmów.

A jak ktoś Ciebie publicznie osądza to masz prawo  mu odpalić, żeby spier*****.  Niby też to rozumiem, ale potem przychodzi (prawie zawsze) kac moralny, że może za ostro powiedziałem

Może to taki sygnał, że takie ostre gadanie nie jest w danym przypadku dobrym rozwiązaniem? Jeśli ktoś ma rozsądny argument, który daje do myślenia..to jedno.  Czasem po prostu warto zignorować i olać.

W necie jak jesteś możesz wstawić jakiegoś mema, ale ja ostatnio wdałem się w dyskusję, okazało, się, że z jakimś trollem, wrzuciłem mema "that's bait" pod jego postem.

W międzyczasie wywalono jego wpisy i "that's bait" wisiało tuż pod moim postem :)

Co w ogóle sądzicie o terapii online ? Ostatnio przez koronę odbywam terapie przez telefon i powiem szczerze, że dla mnie to nie to samo co być na miejscu w gabinecie. Brakuje mi tej relacji face to face z terapeutą. 

Wydaje mi się, że łatwiej zrezygnować z wizyty online (i np. przerwać terapię). Przez internet nie widać wszystkich gestów, energia takiego spotkania jest inna.

Jeśli nie masz możliwości normalnej, a potrzebujesz terapii to online jest jakimś rozwiązaniem, może nie warto szukać wymówki.

Pod względem bezpieczeństwa bardziej pewna wydaje się wizyta w realu (w sieci wszystko zostaje, wiadomo, retencja danych - ale to chyba pomijalne, komu życie się rozsypuje).

Ja mam doświadczenia z terapią online raczej słabe. Moja niedługo ex-partnerka swego czasu się na to zdecydowała (w trakcie naszego związku - bo już ze mną nie wytrzymywała, a ja też chodziłem na terapię zwykłą, bo z nią nie wytrzymywałem) i jakoś efekt był taki, że przyjęła narrację typu szukanie winy we mnie, a psycholog po prostu dolał oliwy do ognia, bo wygląda na to, że przedstawiła sytuację jednostronnie. A potem miałem zarzuty o narcyzm i inne teksty, sugerujące zachłyśnięcie się wybiórczą diagnozą. U niej nic się praktycznie nie zmieniło. No może bywa mniej agresywna fizycznie.

Jak się idzie na terapię, to trzeba mieć świadomość, że podsunięta przez psychologa pomoc jest mocno zależna od tego jak bardzo potrafi się obiektywnie spojrzeć na swoją sytuację. Jak się włączy racjonalizujący chomik i zero samokrytyki to terapia wydaje się rzucaniem grochem o ścianę.

Edited by lync

W dniu 7.07.2020 o 21:51, lync napisał:

Jesteś w towarzystwie osób otwartych z jakimiś dobrymi argumentami, ale polityka to ciężka dziedzina do normalnych rozmów

Ciężka i stresująca. Ostatnio miałem dyskusje ze znajomym i strasznie emocjonalnie mnie to wzięło. Przez kilka kolejnych dni Pan analiza mnie męczył. Co bym nie napisał, zawsze będzie kontra i tak do śmierci. Odpuściłem wtedy , bo zmierzało to w linii prostej do awantury . A teraz męczy mnie, że znowu nie powiedziałem co myślę i że stchórzyłem. I znowu wewnętrznie mam mega napięcie z tego powodu plus , nawet z odczuciami somatycznymi . A gość po drugiej stronie debaty na wyje*abe. Nawet gdy nie ma racji , to ma to gdzieś. Chciałbym mieć taką cechę charakterystyczną . :/ 

W dniu 7.07.2020 o 21:51, lync napisał:

Jeśli ktoś ma rozsądny argument, który daje do myślenia..to jedno.  Czasem po prostu warto zignorować i olać.

Często mam wrażenie, że dyskusja jest to jakby rodzaj walki , kto wygra , kto komu bardziej dowali. Merytoryki brak.  

Olač czasem warto , ale żeby potem nie męczyły te emocje , że stchórzył em, że nie miałem racji , że ktoś jest lepszy. To strasznie długo potem trzyma. Tak jak w tym przypadku, gdy odpuściłem kłótnie. Powinienem być dumny , bo jestem mądrzejszy , ustąpiłem. Ale nie , w środku to się cały czas mieli ...