Skocz do zawartości

Nauka zawodu programisty od zera


Clemenz

Rekomendowane odpowiedzi

21 minut temu, dsj4 napisał:

Nie słyszałem, żeby budowlańcy czy kierowcy ciężarówek robili to z pasją.

Akurat znam i jednych i drugich, owszem są tacy, dla których to jest pasja. 

 

Nawet kiedyś z takimi pasjonatami latałem po Polsce na złoty ciężarówek tuningowanych. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Kali(NIE)baka napisał:

Akurat znam i jednych i drugich, owszem są tacy, dla których to jest pasja. 

 

Nawet kiedyś z takimi pasjonatami latałem po Polsce na złoty ciężarówek tuningowanych. 

No nie eliminuje już wszystkich, że wszyscy nie pasjonują się tym, ale nikt mi nie wmówi, że wszyscy swój zawód uwielbiają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z @goryl, że być może warto się zastanowić nad studiami.

 

Największym problemem w programowaniu wbrew pozorom nie jest język (bo wydaje mi się, że można się go nauczyć relatywnie szybko) a znajomość całej otoczki - architektury komputerów systemów operacyjnych, algorytmów itd. @Clemenz wspomniałeś na początku o C++ - akurat ten język wydaje mi się mieć dość wysoki próg wejścia. Z moich obserwacji rynek pracy dla C++  (pracuję w nim od 3 lat) to zwykle jest oprogramowanie dla urządzeń embedded (https://pl.wikipedia.org/wiki/System_wbudowany), gdzie wiedza np. o systemach operacyjny czy kompilatorach

bywa kluczowa. Kiedyś w poprzednim projekcie mieliśmy problem z którym walczyliśmy trzy miesiące -

    - przez pierwszy szukaliśmy błędów w programie

    - przez drugi szukaliśmy błędów linkera (prawdę mówiąc na to wszystko wskazywało)

    - przez trzeci szukaliśmy jakiś zrębów informacji, które pomogą nam ruszyć 

 

Okazało się, że zwalona była referencyjna konfiguracja kontenera... A koledzy frontendowcy nieraz narzekali przy piwie po co nam niektóre przedmioty były na studiach - gdy u mnie to była wiedza konieczna

a niekoniecznie wystarczająca. Wydaje mi się, że żeby się wkręcić najłatwiej jednak będzie iść w technologie webowe, ale spróbuj jednocześnie ogarnąć sobie podstawy algorytmiki (polecam Papadimitriou 

Algorytmy), poimplementować przynajmniej algorytmy grafowe ale w C/C++ (szukanie zgubionych wskaźników do krawędzi/wierzchołków może być frustrujące), poużywaj przy tym trochę wiersza poleceń 

linuksowego. Możesz też się zastanowić nad karierą testera na początek.

Edytowane przez Sisyphus
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są zawody do których trzeba mieć pasję i tyle, piloci, programiści, lekarze .... trzeba czuć pociąg do tego co się robi i się doskonali bo jeśli ktoś pójdzie tylko dla kasy to albo straci tylko czas i pieniadzę i nic z tego nie będzie albo w najlepszym razie zostanie kiepskim programistą z zarobkami 3-5k na rękę klepiąc jakieś gówno-apki w podrzędnej agencji jako junior.

 

A to już lepiej pójść układać płytki albo zostać kierowcą - tu nie trzeba za bardzo pasji (chociaż jak zawsze wskazana), nie trzeba za bardzo myśleć - a kasa lepsza !

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Marek Kotoński zmienił(a) tytuł na Nauka zawodu programisty od zera
18 hours ago, Reflux said:

Jasne, niech próbuję ja jedynie przestrzegam, że to jest mimo wszystko praca jak każda inna, która dodatkowo wymaga od ciebie sporo samodyscypliny po godzinach.

No tak, to samo napisałem :) Taka praca. Dlatego opłaca się w niej być raczej jak to lubisz lub jak masz szansę na faktycznie fajne zarobki. Inaczej zarobisz tyle co w wielu innych miejscach a poświęcisz dużo więcej czasu, więc się nie opłaci. Z drugiej strony nigdy nie wiemy kiedy nastąpi przełom w karierze, u każdego to inaczej bywa, a u niektórych nigdy.

 

@Ali - Tak, tak często bywa. Dopóki jesteśmy jak dzieci we mgle to jest lipa, ale jak ogarniemy to nagle zaczyna się nam podobać.

Edytowane przez self-aware
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.