Skocz do zawartości

Polska jako szprychy CPK


Rekomendowane odpowiedzi

Postanowiłem zmienić nieco retorykę swoją, a może nawet swoją figurę oratorską, by nie urażać więcej uszu wspaniałego młodego pokolenia Polaków-inwestorów i Polaków-biznesmenów bujających się po nowoczesnym cyfrowym świecie jak ryba w wodzie, oraz nie wzbudzać niepotrzebnych animozji swoją osobą - życiowego nieudacznika i przegrywa, który w Polsce stracił wszystko, bo nie był na czasie, technologii nie dogonił, wypadł z rynku, razem z kobietami, od dzisiaj tylko dobre wiadomości!

 

Z góry proszę wszystkich sceptyków, czarnowidzów, malkontentów o wypowiadanie się tylko w ukryciu, na moich grupach fb w aspekcie krytycznym, a jeżeli kogoś tam nie ma, to o nie wypowiadanie się najlepiej wcale w negatywnej formie, za to hojne lajkowanie, albowiem wszystko będzie zajebiście, jak to powiedział Anthony deMello w swojej świetnej książce o rozwoju duchowym 'nie pytaj, co Polska może zrobić dla ciebie, pytaj, co ty możesz zrobić dla Polski'.  Albo to o Hiszpanię chodziło? No w każdym razie coś podobnego. 

 

Chcę się z Wami podzielić i od tego zacząć, od wspaniałej idei Centralnego Portu Komunikacyjnego oraz sieci szybkich i bardzo szybkich kolei na modłę chińską łączącą ten cud techniki porównywalny nawet do św. Opatrzności Bożej z największymi miastami aglomeracyjnymi Polski w ciągu niespełna 2,5h jazdy! Tak, tak. Wyjątkiem ma być tylko Szczecin i Kolberg, Kołobrzeg, ale wiadomo, to się nie liczy, bo to i tak niemieckie miasta...  Tak nowoczesnym krajem niedługo będzie nasza ojczyzna. Żeby nie było, że sobie to wymyśliłem, z palca wyssałem podpieram się tym materiałem, cżłowieka, który swego czasu nagrał materiał o planowanym Wielkim Ringu Warszawskim, czyli obwodnicą tak wielką, że przekraczającą swoją długością 200 kilometrową obwodnicę Berlina!!! Wyobrażacie to sobie? Ile mieszkań można jeszcze koło tego zbudować? Dla wszystkich waszych rodzin po 3,4,5 dzieci i jeszcze nawet dla Ukraińców, by dla Was pracowali! Z ekscytacją trzymam kciuki, wreszcie pokazalibyśmy Niemcom naszą Potęgę!!!

 

 

My, mieszkańcy Italii możemy pomarzyć o takim kosmicznym projekcie jak SOLIDARITY TRANSPORT HUB POLAND (wyczytałem z filmu), no ale czegóż można oczekiwać po kraju, gdzie są same mafie od zarania dziejów, a emigranci zostają tu tylko wówczas, gdy nie uda im się uciec do pobliskiej Austrii. My, to jesteśmy taką małą europejską Syberią, na którą zsyłani byli Polacy tacy jak ja, którym jak wspomniałem, się nie udało, albo pyszczyli do władzy. Czasem łza mi się w oku kręci patrząc na te wspaniałości, które Wy tam macie na codzień, zwłaszcza jak kolejni znajomi Włosi cieszą się z uzyskania pozwolenia na pracę u Was, w Waszych nowoczesnych, cyfrowych firmach, z Waszą technologią i ogólnie tym nowoczesnym stylem życia, gdzie wszystko jest podłączone do sieci, nawet drobne w Waszej portmonetce, ale niestety nie mam już badania technicznego na żaden pojazd, więc spaliłbym się ze wstydu na pierwszej kontroli tych Waszych wspaniałych teraz policjantów i innych profesjonalnych służb z tym wspaniałym sprzętem do pomiarów wszystkiego zdalnie. Bo wiecie, tu u nas, to te gburowate wieśniaki często nie chcą akceptować w ogóle płatności kartą, o sumach poniżej 10 euro to nawet nie wspominając. Ale mam nadzieję, że jakaś komisja europejska lub w ostateczności Bank Światowy zrobi z nimi w końcu porządek.

 

W ogóle podzielcie się pomysłami, gdzie zainwestujecie Wasze kapitały, które przecież dzięki wybraniu Polski przez światowych gigantów na cel inwestowania środków stale rosną. Które lokalizacje wokół której szybkiej linii wybierzecie na swoje domostwa? Czy będą to raczej apartamenty w Warszawie pod wynajem dla przyjezdnych z Europy Zachodniej, magazyny w Łodzi, czy może cichy pensjonat na końcu nitki pendolino w Giżycku?

 

Koledzy @tytuschrypus @Obliteraror @Krugerrand zdradźcie mi coś z Waszych tajników inwestycyjnej kuchni. Jak patrzę na tą złotą monetę, to jestem dumny, ze moi rodacy, kiedyś w Italii tacy biedni, a ich dzieci dziś wykupują całe złoto fizyczne z Europy i to przez sklepy internetowe! Ja już wprawdzie raczej ich nie użyję (głowa już nie ta, szare komórki odmawiają posłuszeństwa) ale chociaż pocieszę się z Waszych planów i będę mógł pochwalić przed sąsiadami, że też mam bogatych kolegów, w niemieckich maszynach, dobrze ubranych i przede wszystkim z takimi horyzontami, nie, co te prymitywne wieśniaki, co tylko oliwki umieją strząsnąć na siatkę, albo wrzeszczeć tylko na targu, których nie stać więcej niż na starą pandę. Ech, smutno mi się zrobiło ? Ale nieważne, piszcie Wy!

  

  • Like 1
  • Haha 4
  • Zdziwiony 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze bardzo chciałbym podziękować za przywołanie do tematu. Jestem niezmiernie zaszczycony, że postanowiłeś dołączyć mnie do tego jakże zacnego grona i poznać moje zdanie.

 

Po drugie: przejdźmy więc zatem do niego. Jeśli chodzi o moją osobistą kuchnię inwestycyjną postanowiłem dziś zainwestować w rybę, ziemniaki oraz warzywa i owoce. Na rybę poszedł morszuk z piekarnika, okraszony nieco solą, pieprzem oraz skropiony sokiem z cytryny. Ryba jest źródłem makro oraz mikroelementów, kwasów tłuszczowych oraz witaminy D3. Ziemniaki zostały ugotowane w sporej ilości wody z oddatkiem soli. Ziemniaki te są z kolei źródłem białka, błonnika, potasu oraz witamin, głównie chyba z grupy B. Jako warzywa postanowiłem skroić sobie pomidory, ogórka, oliwki oraz cebulkę. Warzywa podobnie jak poprzednie składniki mojej kuchni inwestycyjnej na dziś również są źródłem witamin i minerałów. Na deser zjadłem trochę czereśni będących źródłem potasu oraz witaminy B.

 

W toalecie jeszcze nie byłem, więc zwrot z inwestycji jeszcze nie jest znany. Przewiduję, że udam się tam najpóźniej jutro rano i niezwłocznie potem opiszę wszystko ze szczegółami:P 

 

@tytuschrypus Guiseppe Tomasi di Lampedusa mawiał, że bardzo wiele musi się zmienić, aby wszystko pozostało po staremu. Skubany mylił się;) Nic nie musi się zmieniać.

 

Edytowane przez Krugerrand
  • Like 1
  • Dzięki 1
  • Haha 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczną budować, wezmą hajs od ludzi, zbankrutują, podzielą, zmienią nazwę, powtórzą i tak, aż do usranej śmierci.

 

A komu się nie podoba jeździć 40 km/h niech spierdala ?

Edytowane przez mac
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wśród Polaków  mnie zawsze bawi takie przekonanie ze u nas nic nie może się udać ani niczego nie możemy mieć porównywalnego z zachodnimi krajami. 

A twój prześmiewczy post tylko utwierdza mnie w tym przekonaniu, bo po co nam to potrzebne skoro jest w Berlinie jak to mawiał zapewne przyszły prezydent Polski.

 

To się nazywa kompleks. I to jest mentalność niewolnicza. 

 

Nic więcej nie mam do dodania.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja się odniosę merytorycznie, bo trochę siedzę w temacie. Zacznijmy od tego, że samo CPK to jest projekt polityczny, stworzony dla marketingu politycznego i stołków. Uzasadnień ekonomicznych jest niewiele i są one wątpliwe (coś jak inwestycja Orlenu w Możejki przed laty ?, niezłe jaja tam były, aż się łezka w oku kręci). I tu bym zakończył temat CPK. 

 

Natomiast szprychy, a racze w ogóle KDP, w tym kształcie to nierealne marzenia. Brak możliwości inwestycyjnych, a przede wszystkim wykonawczych. Jak wyglądają remonty kolejowe, kazdy kto się choć trochę otarł o branżę dobrze wie ?

CMK, ktora była pierwotnie projektowana pod 250 ma wielkie problemy z utrzymaniem 200 i to na wybranych odcinkach. Na linii 202 ( lk9 gda waw) mimo prawie 15 letniej moderny i kilkunastu wtopionych miliardów nadal 200 nie ma na żadnym odcinku  i prędko nie będzie. Także ten teges, marzenia fajna sprawa, ale realia to inna bajka. 

 

Uzasadnień ekonomicznych dla takich szprych praktycznie brak. Broni się jedynie (ale i tak słabo) KDP waw-wro/pzn, gdzie inwestycja to dziesiątki miliardów, których po prostu nie ma. 

 

Strategią dla pl powinno być rozwijanie sieci prędkości 200-250 i stałych taktów. Przy naszej siatce geograficznej zapewniłoby to skomunikowanie całego kraju w czasach 1-4h z najdalszych końców. Ale to jest pragmatyzm, a nie populizm. 

Edytowane przez maroon
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Krugerrand napisał:

Na deser zjadłem trochę czereśni będących źródłem potasu oraz witaminy B.

SZANOWNY B. opanował sztukę witarianizmu?

Godzinę temu, absolutarianin napisał:

wspaniałego młodego pokolenia

Co że starymi wyjadaczami dziekciu?

Mamy trzymać mordy na kłudkę?

Czy przejść do podziemia?

 

Nie bardzo wiim coś sobie założył, a wypadałoby się ustosunkować do takiej obszernej proźby. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, maroon napisał:

 

 

Uzasadnień ekonomicznych dla takich szprych praktycznie brak. Broni się jedynie (ale i tak słabo) KDP waw-wro/pzn, gdzie inwestycja to dziesiątki miliardów, których po prostu nie ma. 

 

 

Ja prdl, ale w krajach rozwiniętych kiedy budowano takie rozwiązania x lat temu to się kurwa opłacało, przecież to nie jest

inwestycja która się zwróci w dwa lata. 

 

Masakra, tracę nadzieję w ten naród który ma na tyle przeorany mózg że jedyne w to wierza to to że opłaca im się pracować w niemieckim korpo ewentualnie jeździć do nich na zarobek na szparagi. 

 

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Krugerrand no i teraz gadasz do rzeczy, taką dietę popieram, może poza kartoszką, ale wiadomo, bez tego się tam nie obejdzie. A tak czystej ciekawości, bez żadnych podtekstów - ile kosztują u was cytryny, oliwki i czereśnie?

 

@mac co Ty mówisz, kolego! Ten wspaniały projekt powstanie. Miliony młodych na niego czekają. Loty na cały świat, do Pekinu, HongKongu, a przede wszystkim ogromne samoloty od naszego Przyjaciela zza oceanu. Młodzi potrzebują rozwijąć swoje wspaniałe kariery w wielkich firmach na całym świecie, w których to dopiero jest hajlajf.  Słyszałem, że dużo kobiet teraz realizuje się zawodowo u Was, zajmują wysokie stanowiska, bo u nas w Italii to jak zwykle teoria, młode kobiety albo wracają i tak na wieś, albo muszą uciekać do Londynu, czy Nowego Jorku. Nasi przyjaciele z Ameryki mają duży udział w tym projekcie, nie tylko w roli patronatu ale też partycypują w kosztach. Ich wielkie samoloty transportujące uzbrojenie potrzebują takiego lotniska z przyczyn technicznych - wymagają pasa startowego minimum 4 kilometrowej długości. Ich obecność dla nas, to znaczy dla Was, to wielka sprawa, bo możecie czuć się bezpiecznie pod osobistą ochroną najwspanialszej armiii świata. My tu w Italii wprawdzie też jesteśmy ich sojusznikami, ale takimi zaniedbanymi, z jakimś przestarzałym sprzętem myśliwskim w bazie w Avianno i na Sycylii, dlatego nie możemy czuć się bezpiecznie przed jakimiś szalonymi dyktatorami jak kaddafi, który sterroryzował pół Afryki, a nawet jakiś angielski samolot pasażerski strącił, mówili o tym w telewizji gdy byłem dzieckiem. Wy dzisiaj nie musicie się bać, ani Łukaszenki, ani nawet Putina, naszych największych odwiecznych wrogów, którzy tylko czyhają by nas napaść i zaprowadzić komunizm!

Edytowane przez absolutarianin
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minutes ago, Wolverine1993 said:

Ja prdl, ale w krajach rozwiniętych kiedy budowano takie rozwiązania x lat temu to się kurwa opłacało, przecież to nie jest

inwestycja która się zwróci w dwa lata. 

 

Masakra, tracę nadzieję w ten naród który ma na tyle przeorany mózg że jedyne w to wierza to to że opłaca im się pracować w niemieckim korpo ewentualnie jeździć do nich na zarobek na szparagi. 

 

 

Ale co ty kurwa porównujesz kraj z 200 mld deficytem budżetowym i wyjątkowo chujową kulturą techniczną do Hiszpanii, Francji, Niemiec, czy Chin? 

 

O kurwa, ja pierdolę, jak można być tak spranym przez propagandę sukcesu ????

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak my już o podróżach po świecie, samolotach itd., to jak tam @absolutarianinz tymi granicami? Przeca już mieli nie otworzyć, przez zieloną granicę radziłeś ze dwa miesiące temu uciekać póki jeszcze się da...

 

Aha, zapomniałem - wczoraj się zadeklarowałeś przecież że ograniczysz aktywność do dwóch postów dziennie więc już mi nie możesz odpisać. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, maroon napisał:

coś jak inwestycja Orlenu w Możejki przed laty ?, niezłe jaja tam były, aż się łezka w oku kręci). I tu bym zakończył temat CPK. 

To znaczy co konkretnie?

 

3 minuty temu, maroon napisał:

Ale co ty kurwa porównujesz kraj z 200 mld deficytem budżetowym i wyjątkowo chujową kulturą techniczną do Hiszpanii, Francji, Niemiec, czy Chin? 

 

A Hiszpanię czy Francję to chyba znasz z opowiadań.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, maroon napisał:

Ale co ty kurwa porównujesz kraj z 200 mld deficytem budżetowym i wyjątkowo chujową kulturą techniczną do Hiszpanii, Francji, Niemiec, czy Chin? 

 

O kurwa, ja pierdolę, jak można być tak spranym przez propagandę sukcesu ????

Bo oczywiście tylko my mamy deficyt budżetowy ? ?? O kurwa ja pierdole a ja odbije piłeczkę i napisze jak można być tak przeorany mózg przez propagandę TVN która uważa że to co robi obecna władza jest porażka natomiast oczywiście poprzednia była idealna. 

 

Tu chodzi jedynie o zagrożone interesy niemcow i o nic więcej, natomiast przekop mierzei wiślanej uderza w interesy ruskich. Ale oczywiście w tvn ci tego nie powiedzą. No ale tak zapomnialem to stacja z kapitałem zagranicznym także czego się spodziewać, będą gadać ustami swoich polityków że przykładowo przekop nie jest możliwy bo gdyby natura tak chciała to by powstał bez ingerencji człowieka. 

 

Mniej więcej takie słowa padły z ust poprzedniej kandydatki na "prezydentke" ludzi z dosłownie takim samym podejściem jak twoje i których zgaduje że popierasz z całego serca. 

 

 

 

Edytowane przez Wolverine1993
  • Like 3
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam ze bardzo dobry pomysł. Być może przyczyni się do wzrostu pensji w polsce. Przykładowo ktos z olsztyna będzie mógł szybko dojechać do wawy. W ten sposób zmniejsza się liczba ludzi w olsztynie i aby pracodawcy zachęcić ludzi do pracy w olsztynie podwyższają pensje w olsztynie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minutes ago, Kleofas said:

To znaczy co konkretnie?

 

A Hiszpanię czy Francję to chyba znasz z opowiadań.

 

Nooo. Dlatego Francja ma własne reaktory i lotniskowiec, a Hiszpania jest jednym z kluczowych krajów grupy Airbusa. 

 

No kurwa jak polski patriota coś pierdolnie, to aż uszy więdną. Dawaj szable i napierdalaj na czołgi ?

 

To już się żenujące zaczyna robić, a nie śmieszne. 

 

Powinniście jeden z drugim kurwa patriotą pozapierdalać trochę w jakiejś technicznej branży, a nie kurwa tjelemarkjetingu, to by się oczki otworzyły. Ale chuj, z indoktryną dla debili się nie wygra. 

Edytowane przez maroon
  • Like 1
  • Zdziwiony 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@absolutarianin Skoro bez podtekstów pytasz to odpowiem, tylko bez żadnych mi tu potem sam wiesz czym:D

Bez kartofli da się, to nie problem, tylko co ja poradzę na to, że lubię, szczególnie teraz gdy są młode w sezonie. Cytryny nie pamiętam, ale chyba coś w granicach 10 zeta za kilo może więcej, czereśnie 12-15 zeta za kilo, a najmniejszy słoik oliwek w Biedrze po 3 zł stoi.

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minutes ago, Wolverine1993 said:

Masakra, tracę nadzieję w ten naród który ma na tyle przeorany mózg że jedyne w to wierza to to że opłaca im się pracować w niemieckim korpo ewentualnie jeździć do nich na zarobek na szparagi. 

Kolego Wolverine, dlaczego obrażasz Polaków, taki przedsiębiorczy i mądry naród? Oni nie tylko już nie pracują dawno u Niemca, ale sami produkują niemieckie samochody. To znaczy, chciałem powiedzieć, w niemieckiej klasie jakości. Słyszałeś o husarii arinerze? Nowej Syrenie, czy Warszawie? To są w 100% polskie projekty, nawet z polskimi fabrykami i kapitałem, widziałem w internecie. 

 

A CPK na pewno się opłaci, Polacy uwielbiają latać i co najważniejsze - mają teraz na to pieniądze! Ja mówię tępym Italiańcom, że lecę do Polski za 50€ w obie strony to mi nie wierzyli! Polskim Przewoźnikiem Wizzair! Panie stewardesy mówią pięknie po polsku i angielsku, szkoda, że już nie latam, ale już lata nie te no i starego dziada już mnie nigdzie nie zapraszają, wiadomo...

 

Ale zobacz na mapę tych kolei, to szansa dla biedniejszych regionów. W 2,5h w centrum Warszawy w pracy! Z dowolnego miejsca Polski. To pozwoli rozwijać się wszystkim, nawet tym wspaniałym silnym kobietom, które mają dziś takie wspaniałe ambicje, że chcą robić wszystko to samo co mężczyźni, nie to, co za moich czasów, tylko koło gospodarstwa chodzić. Wprawdzie będą musiały wstać wczześnie rano, nawet i o 4tej by zdążyć do biura, ale przecież za kilka lat i je będzie stać na własny apartament, gdzieś bliżej! Każda znajdzie sobie takiego chłopaka jak ona i będą mogli osiąść w pobliżu serca naszego kraju, ostoi polskości ,założyć zdrowe rodziny, mieć dzieci, na które słyszałem teraz prezydent daje ze swojej własnej kasy i budować nową rzeczywistość, lepszą niż moja, starego dziada, ech... gdyby człowiek był młodszy, sam by pojechał! No ale nie ma czym, za co no i nigdzie niestety nie zapraszają... ? No ale to jest czas młodych ich pokolenia, więc korzystajcie!

  • Like 1
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@absolutarianin, nie znam się na tym temacie, więc trudno mi to merytorycznie komentować. Komentuje tylko to, o czym mam trochę pojęcia.

 

Za jakiegoś aktywnego inwestora też się nie uważam.Inwestuję na GPW i obecnie w dwa startupy, gdzie dałem podobnym mnie kiedyś ambitnym nerdom na start. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, absolutarianin napisał:

Kolego Wolverine, dlaczego obrażasz Polaków, taki przedsiębiorczy i mądry naród? Oni nie tylko już nie pracują dawno u Niemca, ale sami produkują niemieckie samochody. To znaczy, chciałem powiedzieć, w niemieckiej klasie jakości. Słyszałeś o husarii arinerze? Nowej Syrenie, czy Warszawie? To są w 100% polskie projekty, nawet z polskimi fabrykami i kapitałem, widziałem w internecie. 

 

A CPK na pewno się opłaci, Polacy uwielbiają latać i co najważniejsze - mają teraz na to pieniądze! Ja mówię tępym Italiańcom, że lecę do Polski za 50€ w obie strony to mi nie wierzyli! Polskim Przewoźnikiem Wizzair! Panie stewardesy mówią pięknie po polsku i angielsku, szkoda, że już nie latam, ale już lata nie te no i starego dziada już mnie nigdzie nie zapraszają, wiadomo...

 

Ale zobacz na mapę tych kolei, to szansa dla biedniejszych regionów. W 2,5h w centrum Warszawy w pracy! Z dowolnego miejsca Polski. To pozwoli rozwijać się wszystkim, nawet tym wspaniałym silnym kobietom, które mają dziś takie wspaniałe ambicje, że chcą robić wszystko to samo co mężczyźni, nie to, co za moich czasów, tylko koło gospodarstwa chodzić. Wprawdzie będą musiały wstać wczześnie rano, nawet i o 4tej by zdążyć do biura, ale przecież za kilka lat i je będzie stać na własny apartament, gdzieś bliżej! Każda znajdzie sobie takiego chłopaka jak ona i będą mogli osiąść w pobliżu serca naszego kraju, ostoi polskości ,założyć zdrowe rodziny, mieć dzieci, na które słyszałem teraz prezydent daje ze swojej własnej kasy i budować nową rzeczywistość, lepszą niż moja, starego dziada, ech... gdyby człowiek był młodszy, sam by pojechał! No ale nie ma czym, za co no i nigdzie niestety nie zapraszają... ? No ale to jest czas młodych ich pokolenia, więc korzystajcie!

123 lata zaborów, 6 lat wyniszczającej wojny, 50 lat komunizmu i 30 parę lat nie do końca udanej transformacji ustrojowej. 

 

Powiem tak jak na taki liczby to i tak nie jest u nas najgorzej. 

 

Nie chciałem używać ostrych słów, więc zapytam tym razem grzecznie.

 

Narodzie kochany, zastanawiam

mnie jedynie dlaczego w nas tyle złej woli i mało jest wiary że można tu cokolwiek zbudować i czerpać z.tego w przyszłości korzyści. Serio musi tu pokutować myślenie że nic a nic się nie opłaca? 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minutes ago, Wolverine1993 said:

. Serio musi tu pokutować myślenie że nic a nic się nie opłaca? 

 

Serio tu muszą być robione wydmuszki populistyczne, pod publiczkę, za pierdyliony z których połowę się przytuli? 

 

Zero refleksji, uczciwych analiz i mierzenia sił na zamiary i sensownych projektów. Ale za to pierdykniemy dwie plansze, trzy prezentacje i patrzcie no, jacy my wielcy! I już nnarodowcy i inne sxury będą kwiczeć jacyśmy to wspaniali. Chuj, że topi się miliard w przekopie bez znaczenia ekonomicznego i militarnego ?

 

Pierdolonych wałów przeciwpowodziowych nie byli w stanie zrobić, melioracja i retencja leży, nasyp w Mleczewie kurwa 3 lata stabilizowali, bo sie rozjeżdżał, ale cpk i szprychy się marzą ?????

 

I tak można w nieskończoność. Jedyne co wzglednie wyszło w ostatnim czasie to gazoport i drogi szybkiego ruchu. Ale wróć, to przecież projekty tych złodzieji z peło ?, a my to panie mleko i miód tu zrobimy. Na papierze kurwa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@absolutarianin jeśli chodzi o jedzenie i ceny to na Lubelszczyźnie tak to wygląda:

 

Standardowy (tutaj) słoik oliwek w zalewie 340 g zawartości z czego 160 g to oliwki, zależnie od kraju pochodzenia/ producenta 3 - 5 PLN.

 

Oliwki hiszpańskie w oliwie z czosnkiem i ziołami 5 - 6 PLN za ilość j/w.

 

Oliwki suszone 500 g - 18 - 26 PLN, zależnie od gatunku i kraju pochodzenia. 

 

Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia 3/4 litra zaczyna się od 14 PLN w górę, zależnie od kraju pochodzenia/ gatunku/ producenta wiadomo, można i kupić wynalazki po 60 - 80 PLN, aczkolwiek próbowałem i dupy nie urywały. Oliwa, która mi najbardziej podchodzi smakowo kosztuje 18 - 22 PL zależnie od sklepu/ promocji. 

 

Oczywiście są też oliwy, które osobiście nazywam sikami, które albo nie są z pierwszego tłoczenia, albo są produkowane z mieszanek różnych oliwek, z różnych części świat, takie siki można kupić za 8 - 12 PLN za litr.

 

Co do tłuszczy roślinnych to olej z pestek winogron około 15 PLN za litr. 

 

Olej rzepakowy 5 - 6 PLN taki najzwyklejszy, tłoczony na zimno od 15 PLN litr. 

 

Olej kokosowy około 10 PLN za 1/2 litra słoik.

 

 

Passata produkcji polskiej bez konserwantów, czysta lub z dodatkiem czosnku/ bazylii 4 - 5 PLN za butelkę zawierającą 700 g produktu przy czym na 100 g produktu zużyto 200 - 220 g pomidorów.

 

Passata produkcji polskiej w wersji BIO czyli z eko-pomidorków 7 - 8 PLN za 700 g. 

 

Passata z innych krajów EU zaczyna się od 7 PLN. 

 

Cytryny 12 - 15 PLN za kilogram, cytryny eko 20 PLN kilogram.

 

Bataty 8 -10 PLN kg.

 

Banany 4 - 6 PLN.

 

Liczi 14 PLN

 

Pomarańcze/ mandarynki 4- 6 PLN, grejpfruty 6 - 8 PLN.

 

Pomelo zazwyczaj sprzedawane na sztuki około kilograma wagi, 7 - 10 PLN.

 

Imbir 12  - 15 PLN.

 

Sery twarogowe w sklepach: najtańsze 2,5 PLN za 250 g (nie polecam), smaczne zaczynają się 3,5 - 5 PLN, na bazarku produkt regionalny 5 - 6 PLN za kawałek 250 - 300 g (bardzo polecam).  

 

Sery żółte, polskiej produkcji bez konserwantów i GMO zaczynają się od 3,5 PLN za 150 g, czyli około 23 PLN za kilogram. Sery żółte z różnych rejonów świata od 35 PLN w górę. 

 

Sery pleśniowe polskiej produkcji zaczynają się od 4,5 PLN za 140 g, z innych krajów EU od 7 PLN.

 

Ser feta opakowanie 180 - 200 g - 3,5  - 5 PLN.

 

Mozzarella 120 - 150 g - 3,5 - 7 PLN.

 

Mascarpone 250 g - 7 - 8 PLN.

 

Przyprawy suszone w marketach typu tymianek/ bazylia/ oregano/ majeranek/ cynamon/ pierz/ papryka i inne 0,7 - 1,5 PLN za torebkę, myślę że można to uśrednić do 1 PLN.  Przyprawy w doniczkach 4 - 5 PLN.

 

Sól - morska 1kg - 5 PLN, himalajska 1/2 kg 4 PLN.

 

Makaron durum 3 - 5 PLN za 500 g zależnie od producenta, makarony włoskie od 6 PLN w górę.

 

Mleko markety około 2,5 PLN litr, wiejskie na bazarku 5 PLN za 1,5 litra. 

 

Masło śmietankowe polskie w marketach 4 - 7 PLN za 200 g,  irlandzkie 7 PLN, masło wiejskie na bazarku około 10 PLN za osełkę 280 - 300 g. 

 

Groch/ soczewica/ kasza  i podobne 4 - 5 PLN za 500 g. 

 

 

 

Jeśli chodzi o polskie owoce/ warzywa to podaję ceny bazarkowe:

 

Czereśnie kilka dni temu 14 PLN kilogram.

 

Truskawki 5 - 6 PLN.

 

Borówki 26 - 30 PLN za kilogram, jagody 24 PLN litr.   

 

Polskie pomidory zwykłe 5 PLN, malinowe 7 PLN.

 

Ogórki 4 - 5 PLN.

 

Młode ziemniaki 2,5 PLN.

 

Młoda kapusta duża główka  5 PLN. 

 

Kalafior/ brokuł - 5 PLN szuka. 

 

Botwina 4 PLN pęczek. 

 

Koper/ natka pietruszki 2,5 PLN za duży pęczek.

 

Rzodkiewka/ szczypior 2 - 3 PLN za pęczek.

 

Młoda cebula 5 PLN kg.

 

Marchewka 4 PLN kg.

 

Pietruszka/ seler 7 - 8 PLN kg.

 

Papryka zielona 6 PLN, czerwona/ żółta 10 -12 PLN kg.

 

Kapusta pekińska 5 PLN.

 

Sałata polska 2 - 3 PLN, bardziej 'fikuśne' sałaty 4 - 7 PLN .

 

Czosnek 1 - 1,5 PLN za główkę , czasem można trafić na wagę 12 - 14 PLN kg.

 

 

 

Zaznaczam, że w tym sezonie warzywa i owoce są sporo droższe niż w poprzednich. 

 

 

Jajka wiejskie 6  - 8 PLN, za 10 sztuk, jajka w markecie 3 - 5 PLN. 

 

Chrzan tarty/ ćwikła wyrób regionalny 4-5 PLN - słoiczek około 250 g. 

 

Miody kupowane bezpośrednio od pszczelarza za słoiczek 400 g - wielokwiatowy 12 PLN, gryczany 14 PLN, lipowy 14 PLN, leśny 16 PLN, jeszcze miał inne w ofercie, ale zamykają się w cenie 20 PLN max.   

 

 

Z cenami mięsa nie jestem na bieżąco, gdyż go nie jadam od dłuższego czasu.

 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, maroon napisał:

patrzę na te ceny i oczom nie wierzę. Stolica to przynajmniej 2x drożej większość tych rzeczy, nie mówię o najtańszych wyrobach coś tam podobnych z biedry

Niestety Wawa zawsze miała ceny 'bananowe'. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

@Mosze Red dzięki za ten research! To mi się przyda :) 

 

 

1 hour ago, Tornado said:

Co że starymi wyjadaczami dziekciu?

Mamy trzymać mordy na kłudkę?

Czy przejść do podziemia?

Tak zróbmy, wypierdolmy się na margines. Po co przeszkadzać młodym? Gdyby świat słuchał starych szybko obróciłby się perzynę. Może oni jednak zbudują tę drugą Japonię? A my się czepiamy. Niechby i po upadku...

 

Edytowane przez absolutarianin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.