Skocz do zawartości

Pixie-Dixie, zegar Nixie


Rnext

Rekomendowane odpowiedzi

Naszedł mnie sentyment aktualnie. Jako nastolatek wytrawiałem płytki drukowane, wierciłem, lutowałem. Głównie konstruowałem wzmacniacze, bo jakoś tak wszystko cicho grało. Ale też odbiorniki nasłuchowe na pasmo krótkofalarskie 80m. CQ.. CQ... W tamtych czasach lampy elektronowe to była zamierzchła technologia a my chcieliśmy być nowocześni. Tranzystory, mikroprocesory a nie jakieś głupie lampy! W pogardzie nawet mieliśmy tranzystory germanowe a co dopiero lampy! Nawet o nich nie wspominaj, dziadku!

 

 

No i mnie naszło na elektro-majsterkowanie. Nawrót choroby czy starość ki czort? Ale tak jak niegdyś w głębokiej pogardzie miałem "grzałki" pod postacią triody czy pentody, tak obecnie z lubością obracał bym w palcach szklaną bańkę z wyprowadzeniami, wpiął w podstawkę i patrzył jak świeci, jak żarnik rozgrzewa katodę a po latach zbierania się kurzu, wygrzewające się we własnym cieple lampy wydzielają ten specyficzny zapach, który kiedyś kojarzył się mieszanką psiej sierści w kurniku i wonią wnętrza telewizora Rubin 714p. 

 

Decyzja zapadła, najpierw zbuduję zegar na lampach neonowych Nixie. Rzecz - wiadomo, będzie hybrydą technologiczną, choć jeszcze nie zdecydowałem, czy zaprzęgnę do napędu Arduino, bo "zegar" nie tylko mógłby być zegarem, ale na przykład z kukułką, rowerem i dwiema sprężynkami, brzdąkającymi co drugi dzień z wyjątkiem świąt o 5:30. Potem chodzi mi po głowie zbudować wzmacniacz lampowy, pełna końcówka mocy z preampem całkowicie na lampach. Już się prawie cieszę, że odepnę tranzystorowy, ośmiocylindrowy, szesnastozaworowy DD DTS HDR STEREO TURBO od głośników i popłynie miękkie, przestrzenne, beznadziejnie niedoskonałe i zniekształcone, ciepłe, aksamitnie, jedwabiste brzmienie lampy. 

 

Ale cel jest jeszcze jeden. Design. Zrobienie czegoś w stylu retro-art-deco-steampunk. Zobaczymy. Na razie poszukuję inspiracji i ciekawych konstrukcji. Takie, które przykuły moją uwagę (zwłaszcza na tle wszechpanującej, chińskiej estetyki) zarzucam poniżej. Zainteresowanie znajdą w sieci mnóstwo pomysłów wzorniczych. Jak chcecie to wrzucajcie te, które Was zainspirują.

 

0a64cd91c7fca69966449f40a091649d.jpg

 

Nixie-Machine-II_Frank-Buchwald_3.jpg?w=

 

77f3d54f81bb6759adf4713ce025edb1.jpg

 

handmade-nixie-in-12-steampunk-desk-cloc

 

il_570xN.2055047063_onjd.jpg

 

nixie-tube-clock-04

  • Like 10
  • Dzięki 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kali(NIE)baka potwierdzam, prześwietny kanał(y) Reduktora. Przepadam za tym gościem. 

@maroon Polak Czech potrafi! Super! Dzięki. Cena trochę mrozi krew do transfuzji, ale za 100 lat, kto by po tym szaty darł ;)

@Doggie Zbyt nowoczesno-postępackie jak dla mnie ;)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Rnext napisał:

trochę mrozi krew do transfuzji

.....niestety ta forma wykonawstwa zalatuje steampunck'em oraz DUNE'ą.

Czego wynikową są zjebomuzgi piszące scenariusze do batmana.

Wizji cofającej się wiedzy oraz demechanizacji przemysłu.

 

REASUMUJĄC wszyscy w dupie chipa mamy i se rolę uprawiany.

Trawę żremy niczym bydło jak zdechniemy zrobią z nas se mydło.

 

 

....odżucająca forma sztuki, tak samo jak witryny w auszfic.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Rnext Też mam zamiar zbudować zegar oparty o lampy Nixie. To wygląda spektakularnie. 

 

Masz zamiar projektować obudowę "design" zegara w jakimś CAD'dzie? 

Czy może będziesz jechał z "pamięci" ?

Rozwiązania układowe masz zamiar zaprojektować się sam czy postawisz na gotowe rozwiązania?

 

Jestem ciekawy ewentualnych efektów, mam nadzieję, że się pochwalisz. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, Rnext said:

@maroon Polak Czech potrafi! Super! Dzięki. Cena trochę mrozi krew do transfuzji, ale za 100 lat, kto by po tym szaty darł 

Jak znajdziesz czas, to obejrzyj ten filmik. Bedziesz wiedział czemu cena jest taka ;) Czesi mają mnóstwo takich manufaktur. No ale niestety różnice w kulturze technicznej to są. 

 

 

  • Like 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, maroon napisał:

Jak znajdziesz czas, to obejrzyj ten filmik. Bedziesz wiedział czemu cena jest taka ;) Czesi mają mnóstwo takich manufaktur. No ale niestety różnice w kulturze technicznej to są. 

Genialne. 

 

@Rnext Może taki zbudujesz. ?

 

il_500x500.1405307172_gmo7.jpg

 

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 hours ago, Kali(NIE)baka said:

Masz zamiar projektować obudowę "design" zegara w jakimś CAD'dzie? 

Raczej wyostrzam wzrok w kierunku znalezienia czegoś "bazowego" o ciekawym wyglądzie i charakterze i modyfikacjach tegoż. Pewnie druk 3D do spółki z CNC mogłyby być bardzo użyteczne, ale to ma być "hand made". Tak, żeby trochę ta surowość i niedoskonałość korelowała z samą ideą lampy no i całość nie wyglądała zbyt "przemysłowo". W zasadzie traktując jako "zabawę" bliżej mi do "robić" niż "zrobić" ;) 

8 hours ago, Kali(NIE)baka said:

Rozwiązania układowe masz zamiar zaprojektować się sam czy postawisz na gotowe rozwiązania?

Najpewniej gotowy schemat wybiorę z opcją adaptacji. Ale coś "dobajrzonego", łączenie z serwerem NTP po WiFi i takie różne tam cuda. 

4 hours ago, Kali(NIE)baka said:

Może taki zbudujesz. 

Nie pamiętam kiedy miałem zegarek na ręku, ale właśnie wyobraziłem sobie taki na sześciu Nixie ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Rnext napisał:

Najpewniej gotowy schemat wybiorę z opcją adaptacji. Ale coś "dobajrzonego", łączenie z serwerem NTP po WiFi i takie różne tam cuda.

Mocno mi tu "pachnie" chrapką na satysfakcje ze zbudowania czegoś bardziej złożonego, skomplikowanego, a jednocześnie "widowiskowego" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Rnext napisał:

i mnie naszło na elektro-majsterkowanie. Nawrót choroby czy starość ki czort?

Ja lubię odnawiać stare wzmaki np Harmana, Luxmana itd, wymiana elektrolitów, pasty pod tranzystorami itd  wyszukuje jakieś fajne ale walnięte egzeplarze np jakiś fajny odtwarzacz CD, magnetofon Akai jak są za nie duża kasę można się pobawić :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.