Skocz do zawartości

Źródło szybkości Muhammada Alego


Rekomendowane odpowiedzi

Amerykańscy komandosi z oddziału Navy SEALs podczas morderczych obozów przygotowawczych uczeni są, że ciało może przetrwać prawie wszystko, to umysł trzeba przekonać do zwolnienia blokad. Znaczenie hipochondrii czy efekty doświadczeń hipnotycznych potwierdzają prawdziwość powyższej hipotezy. Obserwując osobowości i style walki bokserów zauważyłem pewną prawidłowość - introwertyczni i ponurzy pięściarze zazwyczaj prezentują ociężałe ruchy nóg i mocne, metodyczne uderzenia. Ekstrawertyczni szaleńcy cechujący się lekkością wysławiania i mistrzowie trash-talk'u tacy jak Muhammad Ali, czy obecnie Tyson Fury posiadają wręcz niewyobrażalną dynamikę i szybkość fizyczną.

 

Czy ekstrawertyczny umysł umożliwia szybszy czas reakcji i większą swobodę ruchu podwyższając naturalnie prędkość zawodnika?

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że tak. Rzecz jasna w połączeniu z predyspozycjami fizycznymi. Wystarczy porównać styl prezentowany przez Tysona do stylu Wałujewa, czy nawet Kliczki oraz zestawić właściwości fizyczne tych bokserów (i nie chodzi tutaj o wagę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, goryl napisał:

Amerykańscy komandosi z oddziału Navy SEALs podczas morderczych obozów przygotowawczych uczeni są, że ciało może przetrwać prawie wszystko, to umysł trzeba przekonać do zwolnienia blokad

Wim Hof, polecam zapoznać się z jego postacią

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, goryl napisał:

Ekstrawertyczni szaleńcy cechujący się lekkością wysławiania i mistrzowie trash-talk'u

Według mnie trash talk, jest w dzisiejszym boksie  PR-em, który uprawia większość, oczywiście jedni bardziej z powołania i charakteru (Tyson Fury) inni z kalkulacji, Ale tak zbudoweany jest świat, że dobry towar nie zawsze się sprzedaje, musi być Event jak powiedział Fistach w Testosteronie ?

 

1 godzinę temu, goryl napisał:

introwertyczni i ponurzy pięściarze zazwyczaj prezentują ociężałe ruchy nóg i mocne, metodyczne uderzenia

 

1 godzinę temu, goryl napisał:

Ekstrawertyczni szaleńcy cechujący się lekkością wysławiania i posiadają wręcz niewyobrażalną dynamikę i szybkość fizyczną.

 

Nie uważam, że bokserów mozna podzielić na te dwie kategorie, bo ludzie nie są jednoznaczni jak Wschód i Zachód. Osobiście miałbym problem aby zaliczyć w sposób arbitralny do grupy ekstrawertyczny szaleniec albo ponury introwertyk wielu bokserów którzy są dynamiczni np. Deontay Wilder, Mike Tyson, a takich przykładów mniej znanych bokserów jest znacznie więcej. Stawiałbym raczej na naturalne predyspozycje fizyczne a więc:  motorykę, koordynację ruchową, refleks itp. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, MG-42 napisał:

Czy Pietrzykowski w tej walce był gorszy od Muhammada? Nooo nie wiem

Pietrzykowski sam wspominał, że o ile może nie wyglądało to najgorzej, to realnie nie miał nic do powiedzenia, właśnie dlatego że Ali był o wiele za szybki jak na jego możliwości.

 

37 minut temu, somik napisał:

Nie do końca.

Mike Tyson - ISFP

Larry Holmes - ISTP

I mogę tak jeszcze trochę powymieniać. Coś Ci dzwoni, ale nie do końca w tym Kościele.

Ali to był typ ENTJ. Tyson Fury ENFJ. Connor McGregor to ENTJ.

Mówiąc o szybkości płynącej z ekstrawertycznej osobowości mam na myśli szybkość opartą o czas reakcji, dzięki niej Ali unikał ciosy np. Foremana a Fury - Wildera. Byli w stanie zauważyć szybkie uderzenia i odchylali głowy przez co cios, nawet jeżeli sięgał ich głowy to siła rażenia była o wiele mniejsza. To właśnie według mnie odróżnia ich od introwertycznego Mike'a Tysona, który bez wątpienia potrafił robić szybkie kombinacje, ale moim zdaniem czas reakcji miał wolniejszy. Żeby lepiej zobrazować tę różnicę, którą wyczuwam to określiłbym to tak: Mike Tyson = szybkość + napięcie, Ali i Fury = szybkość + luz. Może nie chodzi tu do końca o samą introwersję lub ekstrawersję, ale IS** = szybkość + napięcie, EN** = szybkość + luz.

 

W ogóle styl boksowania Mike'a Tysona przypomina mi Holyfielda, a w jeszcze bardziej skarykaturyzowanej postaci Joe Louisa. Sam ten defekt w wysławianiu się przekłada się według mnie na skrępowanie podczas boksowania.

 

Edytowane przez goryl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.07.2020 o 21:16, goryl napisał:

 Obserwując osobowości i style walki bokserów zauważyłem pewną prawidłowość - introwertyczni i ponurzy pięściarze zazwyczaj prezentują ociężałe ruchy nóg i mocne, metodyczne uderzenia. Ekstrawertyczni szaleńcy cechujący się lekkością wysławiania i mistrzowie trash-talk'u tacy jak Muhammad Ali, czy obecnie Tyson Fury posiadają wręcz niewyobrażalną dynamikę i szybkość fizyczną.

 

Czy ekstrawertyczny umysł umożliwia szybszy czas reakcji i większą swobodę ruchu podwyższając naturalnie prędkość zawodnika?

A żeś się opie odkleił od rzeczywistości, rozumiem, że Pacquiao, Usyk, Lomachenko to super ekstrawertycy i mistrzowie trash-talku? Nie są a latają po ringu jak mało kto. Najwięcej zależy od predyspozycji fizycznych, oraz tego jaką szkołę boksu wpaja trener swoim zawodnikom. Znam gości co są mega ekstrawertykami, normalnie błyszczą w towarzystwie, a jak się z nimi walczy to są "ociężali" ale za to mają mocną szczękę oraz cios, sparowałem też spokojnym gościem co latał jak motyl i żądlił jak pszczoła ;) Prawdę mówiąc twój introwertyzm ma gówno da gadania, najważniejsze jest jak ciężko pracujesz na treningu, Andy Ruiz ciężki ekstrawertyk pokonał spokojnego i lotnego na nogach Joshue ;) 

Edytowane przez Eustachy Motyka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@goryl A nie chodzi czasem o temperament? Sam jestem raczej introwertyczny (ISTP), a nie jestem flegmatykiem, jestem raczej porywczy, czujny, agresywny, wybuchowy, (mam dobry refleks).

Znam jakieś tam osoby skrajnie ekstrawertyczne, które muszą ciągle przebywać w towarzystwie, i ciągle coś nawijać, a wcale nie są jakimś wulkanem energii.

Edytowane przez prod1gybmx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Eustachy Motyka Kolego, nie porównuj swoich sparingów do Muhammada Alego, czy Tysona Fury :DTo o czym ja piszę to fenomeny na skalę światową. Ten czas reakcji i szybkość nie jest porównywalny nawet z Usykiem, Łomaczenko czy Pacquiao, weź pod uwagę, że Fury ma ponad 2 metry wzrostu. To o czym ja piszę to odblokowywanie ostatnich tysięcznych części sekundy i uważam, że osobowość może grać tu rolę.

 

16 minut temu, prod1gybmx napisał:

@goryl A nie chodzi czasem o temperament? Sam jestem raczej introwertyczny (ISTP), a nie jestem flegmatykiem, jestem raczej porywczy, czujny, agresywny, wybuchowy, (mam dobry refleks).

Znam jakieś tam osoby skrajnie ekstrawertyczne, które muszą ciągle przebywać w towarzystwie, i ciągle coś nawijać, a wcale nie są jakimś wulkanem energii.

 

Co ty jaja sobie robisz? Przecież ja nie napisałem, że każdy introwertyk będzie wolny, a ekstrawertyk szybki :D Tutaj chodzi o to, że przy dochodzeniu do limitów fizycznych, osobowość może mieć znaczenie. Tak jak Fury mógł widzieć lewy prosty Wildera, bo miał przewagę kilku setnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Eustachy Motyka napisał:

Tworzysz jakieś durnowate teorie które zostały obalone przykładami i jeszcze nie wiesz jak ich bronić.  

Dziecko, jeżeli ta teoria jest dla Ciebie durnowata to się nie wypowiadaj w temacie, udzielaj się w tych, które Ci odpowiadają. Był tu użytkownik @somik, widać było, że zna się nie tylko na boksie, ale i psychologii jak mało kto i widział potencjał w tym co napisałem. Jeżeli zrozumiałeś ten temat tak, że każdy introwertyk jest wolny, a ekstrawertyk szybki to nie mam zamiaru Ci tłumaczyć o czym tu mówimy, bo musiałbyś wrócić do podstaw dyscypliny, jaką jest boks. Już nie wspominam o wiedzy psychologicznej.

 

Poczytaj trochę, pomyśl trochę i wróć za jakieś 10 lat to pogadamy.

 

Edytowane przez goryl
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łomaczenko nie jest ekstrawertykiem a lubi ośmieszać przeciwników w walce i robić show, ale wszystko sprowadza się do walki, poza ringiem to spokojny facet
 

 

Spójrz na Kubańczyków czy innych południowców, wszyscy są lotni na nogach i robią dobre widowisko, ale chyba nie twierdzisz, że każdy z nich jest ekstrawertykiem :lol:

57 minut temu, goryl napisał:

Dziecko, jeżeli ta teoria jest dla Ciebie durnowata to się nie wypowiadaj w temacie, udzielaj się w tych, które Ci odpowiadają.

 

Gdybym się z czymś w pełni zgadzał to bym się nie wypowiadał, bo nie było by sensu skoro nic nie mam do dodania. W tym przypadku sam zachowujesz się jak dzieciak i pieprzysz od rzeczy, na przykładzie kilku bokserów posiadających pewien zestaw cech ubzdurałeś sobie, że tak wygląda cały świat. Jednemu pajacowanie uchodzi na sucho bo jest dobry, a drugi jest tylko mocny w gębie i gdy przychodzi zweryfikować umiejętności to jego trash talk wychodzi mu mocno na niekorzyść. Przykład z Polski Artur Szpilka i Mateusz Masternak, Szpila cwaniak ekstrawertyk dostał lanie od Radczenki, gdzie spokojny introwertyczny Master robił go jak chciał i był dużo zwinniejszy itd. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekam aż mi napiszesz, że mistrzami świata zostają tylko ekstrawertycy to dopiero zobaczysz jak się ośmieszysz. Nie wygrywa typ osobowości tylko charakter(czy potrafisz być niezłomny i uparty), ciężka praca i 10% to talent.. nic więcej się nie liczy. 

 

może jeszcze warunki fizyczne mają wpływ, ale są wyjątki które obalają skutecznie tę regułę 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.