Skocz do zawartości

BMW E46 Kompakt jako pierwsze auto?


jan.kowalski2

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry, planuję zakup mojego pierwszego autka, bardzo spodobał mi się BWM E46 w wersji kompakt, mój budżet to 60 tysięcy, nigdy nie prowadziłem auta z napędem na tył, czasami jeździłem mazdą 6 mojej mamy. Jaka jest różnica, gdy napęd jest na tył? Może mnie nadrzucać na zakrętach? Przyznam się, że nie znam się na samochodach więc chcę zasięgnąć opini forumowych ekspertów w tej dziedzinie :)

Macie jakieś doświadczenia z tym samochodem i czy opłaca się kupować tak wiekowe autko? Czy dużo będę musiał w niego wkładać w naprawy?  Pozdrawiam

 

Takie np. https://www.otomoto.pl/oferta/bmw-seria-3-316ti-compact-niski-przebieg-bezwypadkowy-pieknie-zachowany-ID6D68y9.html#gallery-open

Edytowane przez jan.kowalski2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz budżet 60k, ale ja bym radził kupić coś za maks. 20/30% tej kwoty. Najpierw naucz się jeździć, zdobądź trochę doświadczenia. Ja też chciałem sobie kupić na starcie jakieś fajne, droższe autko, ale zrezygnowałem z tego pomysłu, dla wozu za 3,5k - i nie żałuję. 

 

Czy napęd na tył to dobry pomysł w Twojej sytuacji? Ja bym brał coś z napędem na przód/4x4, aby zdobyć doświadczenie za kierownicą WŁASNEGO samochodu, bez strachu że zarzuci Cię na zakręcie.

  • Like 6
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście nie zgadzam się z opinią @cst9191.

 

@jan.kowalski2 bierz śmiało te 115 km to nie jest diabeł nie do ogarnięcia, spokojnie dasz radę. Na tył widzisz różnice w zimę przy słabych oponach, ewentualnie jak ciskasz po zakrętach jak opętany.

To tylko auto- jeśli Ci się podoba, to bierz, ciesz się życiem.

Ja osobiście mam pozytywne wspomnienia z BMW, dobre solidne auta.

Uważaj na historie, E46 często są upalane przez małolatów. Weź ze sobą kogoś kto się zna, niech spojrzy razem z Tobą.

Powodzenia!

Edytowane przez Jan III Wspaniały
  • Like 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezależnie jaki docelowo model i markę wybierzesz, nie brałbym tylnonapędowca na swój pierwszy samochód. Doświadczenie w prowadzeniu zbuduj sobie na klasycznym, przednim napedzie. Dla siebie i innych użytkowników drogi :)

Edytowane przez Obliteraror
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, giorgio napisał:

Ja pierdolę 18 letnie auto i 135 tyś nakulane. 

*135 tysięcy km na jedno koło.  ?

 

Ogólnie podobają mi się starsze bmw.

 

Wiadomo, zawsze w przypadku zakupu używanego samochodu jest ryzyko wtopy, ale kilkunastoletnia beemka to IMO zakup podwyższonego ryzyka.

 

Znajomy w 2017 r kupił E90 2.0 z 2006r za 26 tys zł. Niby była oglądana w miarę dokładnie itd. ale jednak nie do końca.

 

Pojeździł jakiś czas, okazało się, że poprzedni właściciel chałupniczo zatuszował jakąś poważniejszą usterkę i trzeba było wjebać 5 tys zł.

Zracjonalizował sobie od razu, że w tamtym czasie ten model/rocznik/z takim wyposażeniem kosztował średnio 30 tys zł więc nie jest w plecy za bardzo.

 

Mówił, że jego następny samochód to będzie E60. ?

 

Od tego czasu jeszcze następne ~6 tys zł w nią wrzucił, będzie to sprzedawać i mówił, że to raczej pierwszy jego i ostatni samochód tej marki, ma na oku jakieś volvo.

To oczywiście tylko przypadek anegdotyczny i o niczym nie świadczy. ?

 

 

Edytowane przez Dworzanin.Herzoga
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie polecam miałem E46 jakieś 10 lat temu i jedno z gorszych jakie miałem może i wygląda ale często są już zajechane i nie wierz w tak niski przebieg ;) Jeśli chcesz brać coś z napędem na tył to Mercedes np Clk jest o wiele lepszym wyborem lub C klasa. Czy to dobre jako pierwsze auto według mnie co to za różnica czy napęd z tyłu czy przodu te 115 koni to chociaż się zesrasz to nie podriftujesz ;) , a jak wsiądziesz w tylne napędy to nie będziesz chciał już innych chyba że na 4 koła. Jako pierwsze auto nie szalej za dużo na pewno gdzieś przytrzesz plus za mocno na krawężnik wjedziesz dziury na drogach pewnie dość szybko straci na wartości ( może jesteś urodzonym kierowcą i nic nie będzie czego życzę ). Ale OC na BMW będzie wysoki plus mały staż może się zrobić duża suma. Ale kto bogatemu zabroni pozdrawiam serdecznie :)

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, jan.kowalski2 napisał:

BWM E46 w wersji kompakt

Don't worry bro, w tym aucie nie zar**asz. Nie będzie później nowej historii w ''Świeżakowni''.

 

2 godziny temu, jan.kowalski2 napisał:

Czy dużo będę musiał w niego wkładać w naprawy? 

Tak. Gnijące wózki tylnego zawieszenia, ogólnie wysokie ceny podstawowych części eksploatacyjnych, korozja. Odsyłam na yt na kanał Kickstera.

 

2 godziny temu, cst9191 napisał:

Masz budżet 60k, ale ja bym radził kupić coś za maks. 20/30% tej kwoty. Najpierw naucz się jeździć, zdobądź trochę doświadczenia.

Prawilna gararyat?.

 

1 godzinę temu, giorgio napisał:

Ja pierdolę 18 letnie auto i 135 tyś nakulane. 

Paaanie, niemiec do  kościoła tylko jeźdił?.

 

1 godzinę temu, jan.kowalski2 napisał:

e ile by wyszło mi OC

Ile lat masz i ile czasu PJ? Domyślam się odpowiedzi - OC 1/3 wartości auta.

 

58 minut temu, Dworzanin.Herzoga napisał:

Znajomy w 2017 r kupił E90 2.0 z 2006r

 

58 minut temu, Dworzanin.Herzoga napisał:

usterkę i trzeba było wjebać 5 tys zł.

 

58 minut temu, Dworzanin.Herzoga napisał:

Od tego czasu jeszcze następne ~6 tys zł w nią wrzucił,

Domyślam się, że te 2.0 to Diesel, więc to standard.

Ogólnie wszystkie 2.0d to niewypały!!!

58 minut temu, Dworzanin.Herzoga napisał:

Mówił, że jego następny samochód to będzie E60. 

Z deszczu pod rynnę. ?

 

54 minuty temu, ares napisał:

Mercedes np Clk jest o wiele lepszym wyborem lub C klasa.

W czym lepszy? W sensie, że szybciej się rozkłada?? Dla  mnie to jeden ch*j(nie no, może kolega nie będzie miał łatki dresiarza)?.

Edytowane przez Kiroviets
dopis.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ufam autom sprowadzanym ale to już jest taki rocznik, że nie ma co za dużo wybrzydzać, na pewno ma historię, której nigdy nie poznasz. Jeśli nie znasz się na mechanice aut to zabierz ze sobą na oględziny znajomego mechanika. I nie żałuj tej stówy lub dwóch na pomoc przy stwierdzeniu stanu, nawet jeśli ostatecznie nie kupisz. 

 

Gdy napęd jest na tył to znacznie lepiej się jeździ, auto nie ślizga się przy przyspieszaniu i dobrze jedzie w zakrętach. Nie widzę przeciwwskazań, żeby pierwsze auto było z tylnym napędem. BMW precyzyjnie się prowadzą i szybko się do tego przyzwyczaisz. 115KM, które deklarowane było 20 lat temu, to nic i przy normalnych warunkach nigdy nie wpadniesz w poślizg. Zimy nie są straszne w Polsce i jeśli nie mieszkasz na wsi w górach to śmiało można brać tył napęd. W naprawy e46 będziesz wkładał tak samo jak w każde inne auto w tym wieku. Dużo się już tutaj nie zaoszczędzi. Do e46 jest masa dobrych zamienników i nie słuchaj ludzi, którzy kojarzą serwis BMW tylko z grubym portfelem. Taki problem miałbyś dopiero przy zakupie 6 letniej x5tki, gdzie auto jeszcze niby świeże ale co chwile coś pada, nie ma gwarancji i kosztuje majątek.

 

Kompakt w żargonie użytkowników tej marki jest określany mianem Kompota i długo nie trzeba szukać, żeby zobaczyć miliony memów o tym jak to auto jest upośledzone i brzydkie. To nadwozie swoich odbiorców znalazło wśród kobiet, które mają to w dupie dlatego dodatkowo jeszcze dostało miano damskiej wersji 3jki. Ja nie widzę problemu w wyglądzie, niektórzy mówią nawet, że prowadzi się lepiej od 3jki sedana.

 

Nie zgadzam się z tym, że auto się jakoś kojarzy. Żadnych nadprogramowych kontroli nie będzie, bo to nie czarny sedan (jeśli już ktoś w takie mity wierzy).

 

Zrób symulację ile zapłacisz za OC, bo będzie to znacznie wyższa kwota niż za auta innych marek. Tutaj trzeba zachować szczególną ostrożność i nawet jeśli zarejestrujesz na rodzica, co polecam zrobić, to może się okazać, że na OC nie starczy i trzeba będzie zejść na ziemię.

 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby miało taki przebieg jak deklarowany i nie byłoby bardzo obite, to kosztowałoby 2 razy tyle. A może i więcej. Food for thought.

 

5 godzin temu, jan.kowalski2 napisał:

Jaka jest różnica, gdy napęd jest na tył? Może mnie nadrzucać na zakrętach?

Na suchej przyczepnej drodze jako niedoświadczony kierowca nie poczujesz różnicy. Gdy spadnie  śnieg i będzie ślisko, to od razu poczujesz. Obróci cię nawet pod światłami, gdy za bardzo wdepniesz. To są nadsterowne france. Nawet nie trzeba zakrętów.

 

Kuuurła, kiedyś to się jeździło maluchem kaszlakiem lub ładą 2107 jako pierwsze auto, a teraz te młode to wymyślają jakieś beemy. ?

 

 

19 minut temu, RENGERS napisał:

Somsiad tylko do kościoła jeździł !

I to jest bezczelna nieprawda!

 

Bo też młoda madka zawoziła bombelka do przedszkola i emeryt na działkę jeździł co niedziela! Panie ładny , przebiegu tyle co kot napłakał, ledwo kilka tysięcy bożych. Nic tylko brać. I nie był dłubnięty. No jaki drift? Nie znam takiego słowa. I jaki bity? Przecież tylna szyba jest oryginalna! ?

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, jan.kowalski2 napisał:

Macie jakieś doświadczenia z tym samochodem i czy opłaca się kupować tak wiekowe autko?

Na naukę najlepsze jest stare auto. Podejrzewam, że i budżet typu 5K starczy.

Byleby części były w miarę tanie, to i pojeździsz, a czasem podreperujesz. Wydaje mi się, że optimum to ok. 10 lat na liczniku, ale zależy od przebiegu.

Może być tak, że przebieg będzie na tyle duży, ze lepiej celować w 5-6 letnie.

15letniego i starszego to bym się obawiał - zbyt wysoka szansa na awarie, chyba, że kupisz Kamaza :)

 

1589484656_by_Teknoman.jpg?1589484656

 

Edytowane przez lync
  • Like 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, jan.kowalski2 napisał:

mój budżet to 60 tysięcy

Kurła panie tyle pieniędzy, pewnie syn bambra albo złodziej!*

 

Serio podoba ci się E46 w kompocie?

Jest tyle fajnych samochodów do 10k, które jeżdżą lepiej, są mniej awaryjne i mają tańsze części.

Czy podobają Ci się jakieś inne autka?

 

* - żart jakbyś nie zrozumiał, proszę się nie obrażać.

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.