Skocz do zawartości

Pogarda dla osób wykształconych i dobrze zarabiających


Rekomendowane odpowiedzi

@darktemplar - Oczywiście, że są. Jest popyt na bycie programistą i są bootcampy itd. i kosi się młodych na duże pieniądze. Gdyby nie bootcampy to byłoby fajniej, ale niestety przez te wszystkie kursy programisty #15k się zjebało.

Edytowane przez self-aware
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.07.2020 o 16:47, Lalkaa napisał:

To samo graficy i ui/ux designerzy. A już idąc dalej - uwaga tu cię zaskoczę - ui designer potrafi dogonić programistę.

Oo to ciekawe bo myślałem by wejść w tą branże.

 

@Lalkaa wybacz, ale pomyliłem cię z moją ulubioną koleżanką @Lalka

@Lalka tylko nie bądź zła! To ty jesteś tą jedyną inną niż wszystkie Lalką, a reszta to podróbki ?

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Ragnar1777 napisał:

Oo to ciekawe bo myślałem by wejść w tą branże.

Wystarczy sobie zobaczyć oferty pracy dla UI/UX designerów.  Ale tu tak samo jak u developerów zarobki zależą od doświadczenia: junior, mid, senior (ale to też nie jest oczywiste że jak masz tyle i tyle lat to zawsze jesteś tym i tym, jedna firma np uzna cię za mid'a inna za juniora), od miasta, i od samej firmy. Robieś już coś w kierunku przebranżowienia? Masz jakieś doświadczenie w grafice/ IT?

4 godziny temu, Ragnar1777 napisał:

@Lalkaa wybacz, ale pomyliłem cię z moją ulubioną koleżanką @Lalka

@Lalka tylko nie bądź zła! To ty jesteś tą jedyną inną niż wszystkie Lalką, a reszta to podróbki ?

Nie ma problemu, miło widzieć że ktoś się na tym forum lubi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Lalkaa napisał:

Robieś już coś w kierunku przebranżowienia? Masz jakieś doświadczenie w grafice/ IT?

Kochana ja jestem bardzo młody tutaj w tym gronie.
Moje doświadczenie to zrobienie plakatu informacyjnego, kilku wizytówek i kilku tzw. clippartów ?

Studiuje pierwszy rok szeroko pojętego designu właśnie z myślą o UX i UI, ale na tak ogólnym kierunku mam też nieco więcej rzeczy.
Jednak myślę głównie UX/UI.

Wybrałem już specjalizację i rzekomo mam mieć na drugim roku projektowanie stron, a nawet jakieś podstawy programowania.
Miałem też wprowadzenie do design thinking, a na drugim roku pewnie będę miał już te persony, warsztaty, prototypowanie i takie tam.
Poza tym wykupiłem sobie kursy na pewnej znanej stronie z kursów online tak by uzupełnić wiedzę.
Wiadomo jak to ze studiami zwłaszcza zaocznymi wygląda.

Widziałem właśnie zarobki i bardzo mnie skusił widok 14k, które oferowała jedna duża firma w Krakowie chyba xd
Tylko, że te 14k to była oferta dla kogoś kto w tym siedzi od lat, a więc seniora.
A jak wyglądają zarobki u juniorów? 
Bo tu ciężko coś znaleźć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Ragnar1777 napisał:

Kochana ja jestem bardzo młody tutaj w tym gronie.
Moje doświadczenie to zrobienie plakatu informacyjnego, kilku wizytówek i kilku tzw. clippartów ?

Studiuje pierwszy rok szeroko pojętego designu właśnie z myślą o UX i UI, ale na tak ogólnym kierunku mam też nieco więcej rzeczy.
Jednak myślę głównie UX/UI.

Wybrałem już specjalizację i rzekomo mam mieć na drugim roku projektowanie stron, a nawet jakieś podstawy programowania.
Miałem też wprowadzenie do design thinking, a na drugim roku pewnie będę miał już te persony, warsztaty, prototypowanie i takie tam.
Poza tym wykupiłem sobie kursy na pewnej znanej stronie z kursów online tak by uzupełnić wiedzę.
Wiadomo jak to ze studiami zwłaszcza zaocznymi wygląda.

Przepraszam ze tak publicznie zapytam, gdzie studiujesz? Na prywatnej czy publiczna, czy może ASP. 
Zobacz sobie na you tubie byzebza. Fajny ma kanał i jak ktoś dopiero zaczyna w ui/ux to ci to może sporo dać.

Czyli taka grafikę. Wiesz design thinking powstał w oparciu o prace designerow. Robimy to automatycznie pewnie ty tez przy projektowaniu np logo. 
To tak publicznie, napisze ci pare rzeczy i zapytam. Na czym pracujesz Macu czy pc’ie? Znasz programy do ui? W czym projektowałeś stronę? 

 

Ja studiuje na zaocznych i mam po prosru lekko mówiąc hard core. Zastanawiam się czasami czy tej uczelni się nie pomyliły zaoczne z dziennymi. Ponadto ta uczelnia stara się by projekty np były tez wdrażane, bądź miały jakaś tam szanse wdrożenia. I moja np stawia mocno na praktykę. Żadna teoria. Masz zrobisz przestrzeń do gry - robisz. Masz robić animacje - robisz. Uczysz się w trakcie robienia. 
 

Rob kursy - będziesz mieć większa płynność w posługiwaniu się programem ale programy to nie projektowanie. Jesli będziesz chcieć jakieś rady, pomocy to pisz. 
 

Zacznę chyba od programów. 
Programy w jakich można pracować to na maca: sketch. Na PC i maci: figma i „adobe xd”. Każda firma może wymagać inaczej. Duzo ludzi pracujących z ui pracuje na macach ale to nie jest wymagane bo mamy figme i adobe wiec jeśli kogoś nie stać nie ma problemu. Ja osobiście preferuje adobe. Do prototypowania polecam proto pie. Z tego względu ze nie wszystko zrobisz w adobe xd. Możesz tez poczytać porownianie adobe ze sketchem. Są takie artykuły. Animacja - no najlepiej after effects, z pluginem. Wtedy idelanie jak będziesz współpracować z developerem to dasz animacje np na stronę mu dzięki plaginowi w kombinacji css i JSON. Pisze to po to ze pewnie będziesz kiedyś chciał umieszczać animacje na stronach. Wiec potem się przyda Ci taka wiedza. 
Typografia jest podstawą UI i wgl projektowania. Nie wiem ile mieliście typo. Ale my np przez całe 2 lata. Jeśli masz jej mało to poczytaj sobie ks o tym z d2d. Maja cudne książki dla projektantów. 
Tez ui to nie ux. Kiedyś mnie senior zapytał co bym chciała ?. A ja jeszcze wtedy tego nie wiedziałam. Ale jedno tez łączy się z drugim, i wynika jedno z drugiego. Są ux designerzy którzy nic prawie nie umieją z ui a są dobrzy. 
I tu tez np bardzo polecam you tube i Wojtek kutyła i ux wieczorową porą, można sobie posłuchać. 
Jeśli chodzi o apki mobilne to weź sobie ściągnij ui kity dla androida i IOS - tez dużo się z nich korzysta. Devoperzy maja przez to łatwiej. 
Tez nie nastawiaj się na projektowanie hmm jakby to powiedzieć projektów z dribble. Bo prawda jest taka zależy w czym kodza developerzy. Np do xamarina nie wszystko wrzucisz. Po prostu developer nie wszystko jest w stanie zakodzic. Tu już zależy z kim współpracujesz itd. 

Jak już wszystko będziesz umieć, to może weź sobie zrób podstawy html i Java script. Po to by po prostu nawet wiedzieć co developer jest w stanie zrobić a co nie. 
To takie duże skrócenie ?
 

Zarobki tez zależą od tego czy jesteś na umówię o prace czy na b2b czyli np. firma jednoosobowa. Junior to tak gdzieś 3000 do 5000/6000 nawet do 7000 brutto. Bardzo zależy od firmy. Te rozpady są niestety duże. Tak samo jak u programistów. Trafisz fajnie dużo zarobisz i się nauczysz. Trafisz gorzej no to będziesz mniej na początku zarabiać. I tez jak Ci mówiłam czasami masz 4 lata doświadczenia jedna firma uzna cię za mida inna za juniora. I tez ile ci dadzą zależeć będzie od twojego portfolio i umiejętności. 

Edytowane przez Lalkaa
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.07.2020 o 20:46, Lalkaa napisał:

Przepraszam ze tak publicznie zapytam, gdzie studiujesz? Na prywatnej czy publiczna, czy może ASP. 

Nic nie szkodzi, jednak pozwól, że publicznie nie podam takich informacji : )
Jak coś możemy przejść na priv.

 

 

W dniu 17.07.2020 o 20:46, Lalkaa napisał:

Programy w jakich można pracować to na maca: sketch. Na PC i maci: figma i „adobe xd”.

Znam nazwy tych programów, a w jednym z nich się bawiłem raz bo w końcu jest za darmo.
Wykupiłem jednak kurs w którym typ tłumaczy UI/UX pracując na Adobe.
Kończy mi się zaraz sesja to będę miał więcej czasu by to ogarnąć :P 
 

 

W dniu 17.07.2020 o 20:46, Lalkaa napisał:

Masz robić animacje - robisz. Uczysz się w trakcie robienia. 

Animację to ja kiedyś robiłem, ale to było tworzenie "klatek" w paincie, a następnie ustalanie czasu między klatkami, konwertowanie tego w programie i wrzucanie do windows makera ?
Stare dobre czasy, ale nie ma co tego porównywać do animacji robionych np. w "Mayi" czy Blenderze.

 

 

W dniu 17.07.2020 o 20:46, Lalkaa napisał:

Rob kursy - będziesz mieć większa płynność w posługiwaniu się programem ale programy to nie projektowanie. Jesli będziesz chcieć jakieś rady, pomocy to pisz. 

Jasne.

Będę pisać bo wydajesz się być kompetentną osobą, a ja jestem raczej bardziej zielony w temacie niż niezielony :P 
 

W dniu 17.07.2020 o 20:46, Lalkaa napisał:

Typografia jest podstawą UI i wgl projektowania. Nie wiem ile mieliście typo. Ale my np przez całe 2 lata. Jeśli masz jej mało to poczytaj sobie ks o tym z d2d. Maja cudne książki dla projektantów. 
Tez ui to nie ux. Kiedyś mnie senior zapytał co bym chciała ?. A ja jeszcze wtedy tego nie wiedziałam. Ale jedno tez łączy się z drugim, i wynika jedno z drugiego. Są ux designerzy którzy nic prawie nie umieją z ui a są dobrzy. 

Na typografii niestety się nie znam.
Robiłem ten plakat trochę na czuja, używając znanych fontów i dostałem co prawda 4 xd
Taki tam zwykły pospolity plakat bez fajerwerków.

Niektóre terminy to ja kojarzę, ale tutaj mogłabyś wytłumaczyć "ks", "d2d"? 
Jakie poleciłabyś książki?
Ja teraz mam na półce "Nie każ mi myśleć".

A, że to są dwie różne rzeczy, ale mogą się mieszać, a nawet można być i tym i tym to ja wiem.
UI to bardziej podchodzi pod grafikę, projekt, który już ma barwy i wygląd, który możesz przedstawić użytkownikom.
UX jak już się bawi programem to tworzy szkielet i tworzy wszystko tak by można było się logicznie poruszać po stronie i wygodnie.
No, ale są też UX co tworzą te persony, warsztaty z ludźmi, testy, UX researchery etc. i wtedy rzeczywiście oni nic z UI mogą nie kumać.

 

 

W dniu 17.07.2020 o 20:46, Lalkaa napisał:

Zarobki tez zależą od tego czy jesteś na umówię o prace czy na b2b czyli np. firma jednoosobowa. Junior to tak gdzieś 3000 do 5000/6000 nawet do 7000 brutto.

Dzięki za informację.
Choć nie musisz mi podawać brutto, bo mnie nie interesuje ile ode mnie kradnie państwo i piramida finansowa(ZUS) w tym momencie XD 
No, ale według internetów to wychodzi na to, że nawet do 5k można wycisnąć na łapę jako junior, choć to pewnie najrzadziej.
Tak czy siak to jest już dość niezła sumka jak na kogoś najniżej w hierarchii.

Ja teraz robię za najniższą gdzieś w korpo niezwiązane z UX, ale z nadgodzinami i niby jakąś premią wycisnąłem powyżej 4k netto.
Jednak ja robię na zleceniu jako student, więc wiesz, chociaż moja kumpela na umowie o pracę zarobiła blisko 4k, a pracowała tego miesiąca niewiele mniej ode mnie.
Tak średnio to wychodzę teraz 3k póki jestem na zleceniu, ale to się zmieni jak przejdę na umowę o pracę i nie wiem ile wtedy wyjdzie.
Mam też na drugim i trzecim roku zrobić jakieś staże, więc dobrze by było jakbym już zaczął robić w branży na studiach, ale to tylko marzenia, a rzeczywistość jest brutalna często.
 

W dniu 17.07.2020 o 20:46, Lalkaa napisał:

Zarobki tez zależą od tego czy jesteś na umówię o prace czy na b2b

Czym to się różni i co się bardziej opłaca?
Na dużych zarobkach słyszałem, że b2b.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko uwaga uboczna.

Niezależnie na czym będziesz pracować przeczytaj ustawy o prowadzeniu działalności, podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawę o VAT.

Kiedyś w życiu ci się to przyda.

Firmy czasem albo i często dają do wyboru co wybrać, a ty nie będziesz wiedział co wybrać, w co wchodzisz, co się bardziej opłaca i czym grozi.

To też jest zawodową wiedzą równie ważną jak umiejętności w wykonywanej profesji.

Załamanie mnie brało, gdy ktoś otwierający firmę pytał o rzeczy poniżej poziomu przedszkolaka jeśli chodzi o prowadzenie firmy.

To już grozi nie tylko stratami finansowymi czy też brakiem możliwych korzyści, ale nawet czasami więzieniem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Ragnar1777 napisał:

Nic nie szkodzi, jednak pozwól, że publicznie nie podam takich informacji : )
Jak coś możemy przejść na priv

To może zamiast robić spam, priv? Bo też pojawia nie tu pytanie o b2b, to już informacje które lepiej podać na priv (przynajmniej mogę, i to dość dużo),niż komuś kazać tu to czytać. To samo jeśli chodzi o programy.  itp. Mogę ci podać wszystkie książki, oraz co warto czytać, czym się inspirować. Tylko niestety nie wiem czy można. Jesteśmy na forum dla mężczyzn, ja jestem w rezerwacie więc to ty się zorientuj czy można czy nie ?.  

Długo macie tą sesje - my juz dawno po. To powodzenia ? trzymam kciuki!

Prawda jest taka, że sama to co wiem zdobyłam od super prowadzących, od ludzi którzy również mi podsuwali i dużo mówili. Więc też mówie i tobie. Link do omówienia ux i zarobków w tym:

 

30 minut temu, JoeBlue napisał:

Załamanie mnie brało, gdy ktoś otwierający firmę pytał o rzeczy poniżej poziomu przedszkolaka jeśli chodzi o prowadzenie firmy

Ale niektórzy nie wiedzą bo zwyczajnie wcześniej nie mieli potrzeby się tym interesować, też niektóre rzeczy możesz wiedzieć z doświadczenia. I o VAT, podatku itd też czasami lepiej jak poczytasz i KTOŚ ci to wytłumaczy bo ja miałam przykład że podatek dochodowy pomimo czytania ktoś źle zrozumiał. Trzeba znać wszystkie plusy i minusy, tu się zgadzam i zastanowić się co ci się bardziej opłaca. Ponadto nawet jak nie otwierasz lepiej wiedzieć niż nie wiedzieć bo może ci się to kiedyś przydać. Więc ogólnie zgadzam się z @JoeBlue

 

2 godziny temu, Ragnar1777 napisał:

Na typografii niestety się nie znam.
Robiłem ten plakat trochę na czuja, używając znanych fontów i dostałem co prawda 4 xd
Taki tam zwykły pospolity plakat bez fajerwerków.

Wiesz no chodź na priv. Bo typografia jest ogromnie ważna w czymkolwiek. Mówisz że używałeś znanych frontów. Uczą was jak łączyć fonty? Że są szeryfowe bezszeryfowe. Jakie gdzie się sprawdzają? Jakie są licencje? Wiesz że masz Adobe fonts?  A "ks" to książka ?

 

2 godziny temu, Ragnar1777 napisał:

Ja teraz robię za najniższą gdzieś w korpo niezwiązane z UX, ale z nadgodzinami i niby jakąś premią wycisnąłem powyżej 4k netto.
Jednak ja robię na zleceniu jako student, więc wiesz, chociaż moja kumpela na umowie o pracę zarobiła blisko 4k, a pracowała tego miesiąca niewiele mniej ode mnie.
Tak średnio to wychodzę teraz 3k póki jestem na zleceniu, ale to się zmieni jak przejdę na umowę o pracę i nie wiem ile wtedy wyjdzie.
Mam też na drugim i trzecim roku zrobić jakieś staże, więc dobrze by było jakbym już zaczął robić w branży na studiach, ale to tylko marzenia, a rzeczywistość jest brutalna często.

Korpo też nie jest złe. Kolega też tak pracował, zrezygnował ze wzg na nawał u nas na studiach. Przeniósł się gdzieś. Będziesz mieć fajnie doświadczenie. Każda praca jest ważna. Ponadto po prostu właśnie powoli rób to co chcesz. Odrazu nikt ci nie da 6000 czy 7000. Ale po jakimś czasie na pewno. Upartość to pierwsza cecha która Cię przybliży do celu. 

 

 

 

Edytowane przez Lalkaa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.