Skocz do zawartości

Rezerwacja hotelu, karta kredytowa, preautoryzacja


Rekomendowane odpowiedzi

Witam Braci, 

 

chciałem od Was zaczerpnąć porady, bo jestem w temacie zielony. 

 

Wybieram się we wrześniu na kilka dni do jednego z krajów zachodnich. W związku z tym, że fajnie się w jakimś wygodnym miejscu przespać, wszedłem na znaną stronę na "B", żeby zaklepać hotel.

 

Nie posiadam karty kredytowej. Mam tylko debetówkę MasterCard. Hotele wymagają preautoryzacji.

 

Pytania do Was:

 

1. Czy karta debetowa w takich przypadkach się sprawdzi? 

 

a)  Czy preautoryzacja się przyjmie? 

b)  Czy ewentualne zablokowane koszty na karcie debetowej podczas rezerwacji zostaną zwrócone w razie jej odwołania?(Oczywiście wszystko zgodnie z terminami) 

c) Czy będąc już na miejscu będę mógł opłacić ewentualną kaucję za pobyt kartą debetową z możliwością zwrotu pieniędzy na tę właśnie kartę? 

 

Obawiam się (nie wiem, czy słusznie, ale gdzieś tak zasłyszałem), że jak pieniądze na karcie debetowej zostaną zablokowane, tak już po ptakach - nie odzyskam ich. Zastanawiam się również jak hotele podchodzą do opłacania u nich usług kartami debetowymi (o ile w ogóle jest to możliwe). 

 

Proszę o rady.

Dzięki. 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.07.2020 o 17:20, Lethys napisał:

1. Czy karta debetowa w takich przypadkach się sprawdzi? 

Szczerze mówiąc, nie wiem. Nigdy nie używałem zwykłej karty w tym celu. Teoretycznie to jednak możliwe:

 

https://subiektywnieofinansach.pl/rezerwujesz-pokoj-w-hotelu-samochod-w-wypozyczalni-wycieczke-te-karty-sa-miara-twojej-wiarygodnosci-co-dzieki-niej-zyskujesz/

  • Like 1
  • Dzięki 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 7/20/2020 at 5:20 PM, Lethys said:

Czy karta debetowa w takich przypadkach się sprawdzi?

Obliterator praktycznie wyczerpał temat, ale może jakąś wartość dodam.

Kilka razy w różnych krajach, okazywało się w hotelu, że coś jest nie tak z firmową kartą, albo dany hotel jej nie honoruje - wtedy hotel potrafi odmówić przyjęcia depozytu w postaci żywej gotówki, czy debetowej Visy i debetowego MasterCarda. Mnie ratowała dopiero prywatna kredytówka.

Nie raz zdarzało się też, że hotel odmawiał przyjęcia zapłaty debetówką/gotówką, jeżeli rezerwacja była na kartę kredytową.

A najważniejsze - nigdy nie wolno takich hoteli liczyć na styk. Przy 10k zablokowanych za hotel, i następnych 10k zapłaconych za hotel z tej samej karty - liczy się to podwójnie, a czasem powrót "zablokowanych" środków to tygodnie.

Inna jest sprawa, jeśli patrzysz na mały hotelik gdzieś na uboczu, który liczy każdego klienta, zwłaszcza teraz - warto wtedy napisać maila na adres hotelu, pytając na jakich warunkach mogliby zarezerwować miejsce w przypadku, gdy nie chcesz płacić kartą kredytową (nigdy nie pisz, że jej nie masz - takich klientów nie obsługuje się). Wyjdziesz na ekscentryka, ale cóż - klient nasz pan.

On 7/20/2020 at 5:20 PM, Lethys said:

Czy ewentualne zablokowane koszty na karcie debetowej podczas rezerwacji zostaną zwrócone w razie jej odwołania?

Tak, jeśli uznają debetówkę za "poprawną" i przyjmą rezerwację nią. Czasem jednak potrafi to trwać tygodnie. Aha, i mówię z punktu "sieciowych" hoteli, dbających jakoś o reputację, a nie małych miejscówek. Jakieś lokalne wersje Januszy-hotelarzy - z takimi wszystko może się zdarzyć.

 

Dwie porady:

1. Sprawdź, czy Twoja debetówka dopuszcza możliwość wybrania gotówki w lokalnej walucie, w bankomacie - przewalutowanie. Zawsze warto mieć taką możliwość.

2. Załóż kredytową, tylko na wyjazd. Jak nie będziesz musiał jej użyć, zapłacisz kilkanaście czy dwadzieścia kilka zł, plus dwie wizyty w banku (albo nawet i to nie). A na miejscu, w razie W, będziesz mógl wyciągnąć z kieszeni.

 

  • Like 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.07.2020 o 17:20, Lethys napisał:

1. Czy karta debetowa w takich przypadkach się sprawdzi? 

 

a)  Czy preautoryzacja się przyjmie? 

b)  Czy ewentualne zablokowane koszty na karcie debetowej podczas rezerwacji zostaną zwrócone w razie jej odwołania?(Oczywiście wszystko zgodnie z terminami) 

c) Czy będąc już na miejscu będę mógł opłacić ewentualną kaucję za pobyt kartą debetową z możliwością zwrotu pieniędzy na tę właśnie kartę? 

a - nie wiem, możliwe że nie, bo nie jest to wymagana karta KREDYTOWA

b - chyba tak

c - Możliwe, że tak, bo karcie kredytowej, jaki i  debetowej srodki też są tylko BLOKOWANE po prostu bezpośrednio na Twoim koncie, czyli w banku widzisz mniej kasy na wydatki i widzisz kwotę zablokowaną. Czyli oni nie ZWRACAJĄ Ci kwoty, tylko ją ODBLOKOWUJĄ.

 

Opcja 1. Wyrób sobie kartę kredytową, nawet taką pre-paid.

 

Opcja 2. Znajdź na B.com takie hotele, które pozwalają na płatność na miejscu - chyba wtedy nie musisz podawać karty.

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 7/24/2020 at 9:44 PM, Imbryk said:

Wyrób sobie kartę kredytową, nawet taką pre-paid.

Pre-paid w krajach poza Polską, ma trochę inne znaczenie i zastosowanie. Pre-paida można kupić dziecku w ramach prezentu, albo wykorzystać do opłacenia jakiejś transakcji (nie do końca oficjalnej). Więc z jednej strony pre-paid ma znacznie ograniczone możliwości, i nie potwierdza ani danych, ani zdolności kredytowej klienta. Z drugiej strony, dorośli ludzie posługujący się pre-paidami, czasami wzbudzają niezdrowe zaciekawienie.

 

Jeśli już zdecydujesz się Lethys na wyrobienie karty, od razu idź w "normalną" - jak jej nie będziesz musiał użyć, to nie będzie problem. Pre-paid w hotelach - raczej się nie sprawdzi.

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Kespert napisał:

Pre-paid w hotelach - raczej się nie sprawdzi.

OK, @Kespert nie wiedziałem że taką "reputację" mają te karty. Słyszałem tylko o nich w USA, nawet nie wiem czy taką się wyrobić da w Europie, ale chyba tak.

 

38 minut temu, Kespert napisał:

pre-paid ma znacznie ograniczone możliwości, i nie potwierdza ani danych, ani zdolności kredytowej klienta.

A nie tak właśnie, że mocno udowadnia zdolność kredytową klienta na np. 3000 PLN, które sobie tam wpłacisz?

Ale OK, tutaj już teoretyzuję, bo w życiu takiej karty nie miałem.

 

@Lethys kartę możesz mieć nawet z ustawionym limitem 500 zł. Ja mam np. kartę z maksymalnym limitem powiedzmy 2000 EUR, ale ograniczyłem sobie do absolutnie minimalnego dopuszczalnego 600 EUR, choć wolałbym np. 200 EUR. Wg mnie jest to odrobinę bezpieczniejsze.

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.07.2020 o 17:20, Lethys napisał:

Nie posiadam karty kredytowej. Mam tylko debetówkę MasterCard. Hotele wymagają preautoryzacji.

Karty debetowe bywają różne. Z jaką kartą masz do czynienia najłatwiej rozpoznać po jej numerze, ale nie zliczając cyferki, tylko patrząc, jak one wyglądają - czy są wyraźnie wypukłe, czy odrobinę wklęsłe (nałożone na kartę czy w niej wycięte). Jest to wielkie uproszczenie, ale w większości przypadków wystarczy. Karta wypukła ma właściwości karty kredytowej i działa z założenia wszędzie tam, gdzie karta kredytowa. Karta wklęsła nadaje się tylko do bankomatów i płacenia w sklepie. Kredytowa ma limit kredytu, a debetowa wypukła ma saldo. To daje nawet pewną przewagę debetowej, bo limit kredytowy jest stały, a saldo możesz podnieść zasilając rachunek. To daje odpowiedź na Twoje pytanie:

W dniu 20.07.2020 o 17:20, Lethys napisał:

Czy karta debetowa w takich przypadkach się sprawdzi? 

Tak, w większości przypadków się sprawdzi. W praktyce czasem zdarzają się wpadki.

Miałem sytuację, że moja debetowa karta eurowa nie chciała przejść na bramce autostradowej. Nie i chuj. Karta złotówkowa to samo. Ustawiła się za mną kolejka, ludzie coś do mnie pokrzykują, no straszna siara. Wygrzebuję kredytówkę - ciach i bryk, poszło. Trzy MasterCardy, przy czym karta eurowa z jednego banku, a złotówkowa i kredytowa z drugiego.

W dniu 20.07.2020 o 17:20, Lethys napisał:

a)  Czy preautoryzacja się przyjmie? 

b)  Czy ewentualne zablokowane koszty na karcie debetowej podczas rezerwacji zostaną zwrócone w razie jej odwołania?(Oczywiście wszystko zgodnie z terminami) 

Tak, robiłem tak wielokrotnie, zarówno w PL jak i na obczyźnie używając kart PL i walutowych.

W dniu 20.07.2020 o 17:20, Lethys napisał:

Czy będąc już na miejscu będę mógł opłacić ewentualną kaucję za pobyt kartą debetową z możliwością zwrotu pieniędzy na tę właśnie kartę?

Tak. Przynajmniej w Europie nie powinno być z tym problemu. Nie raz też rezerwację robiłem na jedną kartę, a za pobyt płaciłem inną.

Godzinę temu, Kespert napisał:

Pre-paid w hotelach - raczej się nie sprawdzi.

Próbowałem parę razy. Czasem karta podarunkowa (czyli karta pre-paid) działa, czasem nie. Lepiej przyjąć, że nie, ryzyko jest duże.

W dniu 24.07.2020 o 21:44, Imbryk napisał:

Wyrób sobie kartę kredytową

To jest niegłupia rada. Są takie oferty, że jak przepuścisz przez kartę ileśtam kasy miesięcznie, to nie płacisz za kartę. A zakupy robisz, więc po prostu płacisz kredytówką. Okres bezodsetkowy masz zwykle coś 50 dni, więc jak raz w miesiącu rozliczysz kartę to jesteś zwycięzcą ;)

Edytowane przez Adams
  • Like 2
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Europie raczej MasterCard niż VISA. Nagminne jest szczególnie w Niemczech, że VISA nie działa. To czy karta jest debetowa czy kredytowa nie powinno mieć absolutnie znaczenia. 

 

Karty pre-paid w Polsce są drogie i bezsensownie się ich używa. Niby mają ułatwiać, a trzeba się o wiele więcej spowiadać ostatecznie. 

 

Bywają problemy ze zwrotem, z portalem na B nie miałem problemów. Warto się czasami skontaktować bezpośrednio z hotelem. Przy płatności z góry i rezygnacji z możliwości odwołania można stargować nawet powyżej 50% procent ceny pierwotnej, ale to jeśli jesteś pewny wyjazdu. 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Imbryk said:

nawet nie wiem czy taką się wyrobić da w Europie, ale chyba tak

Dało się nawet swego czasu taką wyrobić w Polsce przez internet, "in blanco". Bez żadnego potwierdzenia tożsamości. Nie wiem jak teraz, chyba UE zaczęło od kilku lat wprowadzać ograniczenia w tej kwestii, na mocy walki z finansowaniem terroryzmu.

1 hour ago, Imbryk said:

mocno udowadnia zdolność kredytową klienta na np. 3000 PLN, które sobie tam wpłacisz?

Czyli niczym nie różni się od gotówki, a tej - jak wiadomo - hotele potrafią odmówić :)

1 hour ago, Imbryk said:

kartę możesz mieć nawet z ustawionym limitem 500 zł.

@Lethys, tylko wtedy warto zmienić limit na 24 godziny przed planowanym zameldowaniem. To jest traktowane jak pierwsza weryfikacja wiarygodności i zdolności klienta, więc czasem trwa.

Raz się złapałem, że limit zmieniony w piątek, w poniedziałek w hotelu jeszcze był "minimalny" ?

 

53 minutes ago, Adams said:

Karta wypukła ma właściwości karty kredytowej i działa z założenia wszędzie tam, gdzie karta kredytowa.

To miało w założeniu umożliwiać użycie karty z "dziurkaczem"... który nawet w USA jest już anachronizmem, ze względu na łatwość podrobienia. Z tego względu, niektóre banki potrafią dawać "wypukłe" karty z pełną świadomością, że nie zadziałają jak kredytowa, tylko "dla prestiżu" i żeby tym przyciągnąć masowych klientów. Tak jak kiedyś łapali na "dowolny kolor karty" (wybierz czarny, to z daleka będzie wyglądać jak "black card" - ale tak nie zadziała...).

 

12 minutes ago, Piter_1982 said:

W Europie raczej MasterCard niż VISA.

Dopóki nie wyciągniesz HSBC czy AmEx, to masz podobne szanse pomiędzy VISA czy MasterCard, z lekką przewagą drugiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Adams napisał:

To jest niegłupia rada. Są takie oferty, że jak przepuścisz przez kartę ileśtam kasy miesięcznie, to nie płacisz za kartę

Łokurde w Polsce płaciłem wszystko kartą i nabijałem tysiace jakichś punktów, mil na MilesandMore, spoko to było.

 

Można rachunki płacić kartą, więc płacąc miesięcznie czynsz, prąd, gaz nabijasz sobie regularny obrót, rośnie Ci dobra historia kredytowa, kartę masz za darmo, jakieś zniżki w empiku czy coś, punkty zbierasz itp...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Kespert napisał:

Dopóki nie wyciągniesz HSBC czy AmEx, to masz podobne szanse pomiędzy VISA czy MasterCard, z lekką przewagą drugiego.

Automaty komunikacja miejskiej i przede wszystkim podmiejskiej, w miastach gdzie nie ma lotnisk raczej przyjmują tylko MasterCard. 

 

Zdarzyło mi się nawet, że sklep spożywczy całodobowy na dworcu we Frankfurcie nie obsługiwał kart w ogóle!  Mają tam lotnisko międzynarodowe i często latam od nich i już się przyzwyczaiłem, że lepiej mieć gotówkę. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.