Skocz do zawartości

Geniusz starych filmów


Trevor

Rekomendowane odpowiedzi

Zapewne wszyscy z nas kojarzą film Aliens. Jest tam taka scena która w genialny sposób pokazuje dlaczego Ripley jako kobieca postać jest szanowana zarówno przez widzów w/w filmu jak, i przez filmowych bohaterów. Poniższa scena świetnie to pokazuje:

 

 

Ripley podchodzi do Hicks'a i Apone'a i wykazując inicjatywę i charakter pyta czy może w czymś pomóc bo źle jej z tym że czuje się jak piąte koło u wozu.

 

Apone odpowiada "Nie wiem a jest coś w czym mogłabyś pomóc?" Co lekko ironicznie ma ją zbyć. Podejście na zasadzie "no zaskocz mnie panienko".

 

Mina Ripley świetnie to pokazuje tuż przed tym jak mówi że może obsługiwać tą ładowarkę. Spójrzmy na 2 podejścia jakie prezentuje Hicks, i Apone gdy Ripley zabiera się za obsługę ładowarki. Hicks jako kapral (bez odpowiedzialności) ma radochę obserwując jak działa dziewczyna (choć z początku powątpiewa) natomiast Apone bystrze obserwuje co robi Ripley (czy czegoś nie spieprzy). Dopiero na koniec gdy Hicks parska śmiechem udziela się to też sierżantowi Apone bo obydwaj są szczerze zaskoczeni, i to ich własnie śmieszy. To jest ten moment kiedy obydwaj wiedzą że mają do czynienia z kompetentną dziewczyną która potrafi o siebie zadbać. 

 

Ta scena jest świetna. Generalnie wszyscy powinni dążyć do takiej kompetencji jaką wykazała się Ripley w jak największej liczbie życiowych sytuacji żeby naprawdę być użytecznym. Wtedy zyskuje się szacunek (ale też przy zdecydowanej postawie). To właśnie te cechy w oczach widzów i bohaterów filmu sprawiły że i jedni i drudzy postrzegali Ripley jako kompetentną i zaradną dziewczynę która dała się lubić. 

 

Gdzie są dzisiaj takie filmy ja się pytam? Złota era zachodniej cywilizacji chyba właśnie dobiega końca, a z nią ta forma sztuki jaką było kino. Szkoda. Może jeszcze przyjdzie nam oglądać tak świetne filmy choć szczerze wątpię patrząc na to co wychodzi obecnie. Zanika umiejętność filmowców do zrobienia filmu z takim dystansem z taką przenikliwością, grą aktorską, historią, czy wielowymiarowymi postaciami które potrafiły nakreślić właśnie takie sceny jak ta. 

  • Like 12
  • Dzięki 3
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Trevor napisał:

Apone odpowiada "Nie wiem a jest coś w czym mogłabyś pomóc?" Co lekko ironicznie ma ją zbyć. Podejście na zasadzie "no zaskocz mnie panienko"

czyli shittest :P który koncertowo przeszła.

4 godziny temu, Trevor napisał:

Ta scena jest świetna. Generalnie wszyscy powinni dążyć do takiej kompetencji jaką wykazała się Ripley w jak największej liczbie życiowych sytuacji żeby naprawdę być użytecznym. Wtedy zyskuje się szacunek (ale też przy zdecydowanej postawie). To właśnie te cechy w oczach widzów i bohaterów filmu sprawiły że i jedni i drudzy postrzegali Ripley jako kompetentną i zaradną dziewczynę która dała się lubić. 

I popatrz - film koncentruje się na bohaterce, ciężko sobie wyobrazić męską wersję bohatera w tym filmie. W czasach, gdzie nie było serwowanych na siłę parytetów zrobiono film, który nie dzielił widowni jak teraz (chociażby popatrzeć na komentarze odnośnie kobiecej wersji Pogromców Duchów).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 8 miesięcy temu...
  • 4 miesiące temu...
W dniu 22.07.2020 o 21:23, Trevor napisał:

Zapewne wszyscy z nas kojarzą film Aliens.

 

Jeden z moich ulubionych filmów.

Najlepsza dla mnie część druga i te niezapomniane bekowe sceny z Hudsonem😆

 

 

W dniu 22.07.2020 o 21:23, Trevor napisał:

Jest tam taka scena która w genialny sposób pokazuje dlaczego Ripley jako kobieca postać jest szanowana zarówno przez widzów w/w filmu jak, i przez filmowych bohaterów.

 

A pamiętasz tą scenę z czwartej części gdzie Ripley gra jeden na jeden w kosza z Johnerem.

Ripley pokazała cwaniaczkowi kto jest liderem w grupie, która po tym nabrała do niej szacunku i respektu.

 

 

W dniu 22.07.2020 o 21:23, Trevor napisał:

Gdzie są dzisiaj takie filmy ja się pytam? Złota era zachodniej cywilizacji chyba właśnie dobiega końca, a z nią ta forma sztuki jaką było kino.

 

Praktycznie kino lat 80 i 90 poprzedniego wieku to klasyka.

Pamiętam jak jeszcze się chodziło do wypożyczalni kaset video, to były czasy🙂

A teraz to co 100 film jest dobry a cała reszta to postępowy chłam z poprawnością polityczną.

 

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Chodzi Ci o takie plakaty do powieszenia na ścianie? Jeśli tak to polecam galerię plakatu.  Zamawialem tam ostatnio plakaty do powieszenia na sciane w biurze, początkowo chciałem kupić w ikei ale w ostatnim czasie znacznie ograniczyli wybór plakatów i nie widziałem zadnych sensownych. Jeśli lubisz takie kino gangsterskie, polecam jeszcze scarface:

https://www.galeriaplakatu.com/scarface-czlowiek-z-blizna

Jeśli chodzi o filmy, które sam darzę większym sentymentem to będą to:

7. Wspaniałych /1960 rok/ i Rio Bravo
Poza tymi to wszechstronnie :
Głębia
Kontakt
Obcy 1 i 2
Predator 1 i 2
6. zmysł
Kod Merkury
Gladiator
Królestwo
Królestwo Niebieskie
Trylogia Bourne'a
Ja Klaudiusz - serial
Kariera N. Dyzmy - serial
Zaklęte Rewiry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.09.2021 o 14:44, Calhun napisał:

Swoja drogą zamawiał ktoś gdzieś plakaty filmowe? 

 

Dawno, dawno temu, gdy jeszcze pracowałem w kinie (popularna sieciówka) to gdy ktoś podszedł do obsługi i zapytał o plakaty aktualnie wyświetlanych filmów to przeważnie nie było problemu żeby dostać. Najczęściej dostawaliśmy tych plakatów o wiele za dużo w stosunku do tego co mogliśmy rozwiesić, więc nadmiar się rozdawało. Myślę, że dalej można próbować w kinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.