Skocz do zawartości

Rozporządzenie 673


heliocentric7

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie o "Rozporządzenie 673"

Firma w której pracuje znajduje się na terenie większego konglomeratu, w którym to, nie jest uznawane i przestrzegane wyłaczenie :

"2. Obowiązku określonego w ust. 1 nie stosuje się w przypadku:
3) osoby, która nie może zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, nie-pełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym albo głębokim lub niesamodzielności; okazanie orzeczenia lub zaświadczenia w tym zakresie nie jest wymagane;"

 

Napisałem do kierownictwa w tej sprawie i odpisali mi tak: 

 

"Działania pracowników ochrony wynikają z troski o zdrowie wszystkich osób przebywających na terenie "..........." i w żadnym razie nie mogą być interpretowane jako nękanie. W przepisach państwowych nie ma mowy o osobie mającej kłopoty z oddychaniem, tylko o osobie, „która nie może zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym albo głębokim lub niesamodzielności; okazanie orzeczenia lub zaświadczenia w tym zakresie nie jest wymagane;”
Tym samym, terenu "...." to wyłączenie nie dotyczy. Jeżeli pracownik ze względu na stan zdrowia nie może zakrywać ust lub nosa powinien zgłosić się do lekarza i otrzymać L4 (jest chory). Inne wymienione w przepisie sytuacje nie mają zastosowania, pracownicy podlegają profilaktycznym badaniom lekarskim, które muszą się zakończyć wydaniem orzeczenia o zdolności do wykonywania określonej pracy, tym samym muszą być również zdolni do zakrywania ust i nosa.
Zgodnie z Porozumieniem Pracodawców Ochrony Zdrowia szczególnie pacjenci z astmą, chorobami płuc (np. POCHP) powinni wyjątkowo chronić drogi oddechowe, gdyż są najbardziej narażeni na ciężkie powikłania związane z zakażeniem koronawirusem.
Zgodnie z opinią alergologów i internistów, „osobom z astmą i problemami z oddychaniem nie jest trudno oddychać przez bawełniane maseczki. Osobom z astmą i chorobami dróg oddechowych trudno jest oddychać przez maseczki specjalistyczne, które mają system filtrów. Natomiast maski chirurgiczne lub na przykład bawełniane, które są teraz polecane, nie powinny utrudniać oddychania osobom, które przemieszczają się w sposób spokojny po chodniku czy drodze.”
W związku z powyższy proszę o bezwzględne stosowanie się do zaleceń i przepisów wewnętrznych "......." które dla przypomnienia przesyłam w załączeniu.

 

Czy to jest legalne i zgodne z prawem ? Co mogę zrobić w tym przypadku ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, heliocentric7 napisał:

Co mogę zrobić w tym przypadku ?

Mieć jaja i powiedzieć nie. Kuzyn pracuje w KGHMie, totalne korpo mentalne i jako jedyny nie nosi maski i powiedział, że nie będzie nosił. Nic nie wymyśla i nie zasłania się 18.1. 3) chociaż mógłby dla świętego spokoju. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minutes ago, heliocentric7 said:

Czy to jest legalne i zgodne z prawem ? Co mogę zrobić w tym przypadku ?

Ponieważ :"osoby, która nie może zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia" nie oznacza osoby chorej (w sumie wszyscy jesteśmy chorzy) na tyle, żeby nie mogła normalnie funkcjonować zawodowo i społecznie. Jeśli "chorym" na COVID można być bezobjawowo, to można być i bezobjawowo chorym na astmę (mieć kłopoty z oddychaniem w maseczce). A to już jest diagnoza. Z astmą nie idzie się na L4. Zresztą nie musisz się nikomu tłumaczyć ani ujawniać tajemnicy lekarskiej. Masz przeciwwskazania i nie musisz ich dokumentować a przymus wysłania na badania żeby je potwierdzić jest szykanowaniem. 

 

Zasadniczo osoba zdrowa też ma jak najbardziej przeciwwskazania do noszenia. Chyba że u Was osoby zdrowe, które nie zamierzają sobie to zdrowie pogorszyć (niedotlenienie, bomba biologiczna w maseczce już po 20 minutach) wysyła się na L4 uznając za chore. Z tym że właśnie dysponenci powszechnego noszenia maseczek powinni iść na L4 z powodu niepełnosprawności intelektualnej, wymienionej w przepisie.

 

Jest wystarczająco dużo dowodów na to, że noszenie maseczki sprzyja pogorszeniu stanu zdrowia i ANI JEDNEGO na ich skuteczność w omawianym zakresie stosowania. Wie o tym min. "Szuminam", dlatego się kiedyś "wsypał" i przez pomyłkę z rozpędu prawdę powiedział. Zresztą jednym z aspektów maskowania, jest to, żebyśmy się nie pokapowali że i bez maseczek tak samo wolno się rozprzestrzeniają zarażenia. A zarażeni są, chociaż nosi się powszechnie maseczki. Co więcej, było ich mniej gdy jeszcze nie noszono. Pic i kant maseczkowy. 

 

A co możesz zrobić? Wiesz, na noże z pracodawcą to już jak chcesz. Ale może na początek zażądaj świeżej co 20 minut. Tyle czasu maseczka jest w miarę bezpieczna i takie są zalecenia cykli wymiany. Niestety mało pocieszające jest to, że najwięksi entuzjaści maseczek, zapłacą swoim zdrowiem najwięcej. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.