Skocz do zawartości

Za czym jesteście mac czy windows (szczególne branża IT)


Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, Reflux napisał:

Plus wielu programistów zwyczajnie go preferuje, ma szereg zalet.

@Reflux i @nowy00 Jakie są zalety Linuxa? 

 

1 godzinę temu, Patton napisał:

Jakoś nie mogłem się powstrzymać ?

No ale ładne, ładne, sam robiłeś? 

 

2 godziny temu, vand napisał:

Tylko MacOS, głównie przez fakt, że dużo dostępnego oprogramowania dla mnie, jest tylko na Maca.

 

Poza tym, wystarczy raz spróbować Maca (poza graniem w gry) i ciężko wrócić do Windowsa, bo wygoda korzystania jest o wiele wyższa, po prostu.

U mnie to samo z programami i też uważam, że system jest wygodniejszy i bardziej intuicyjny, chodź ostatnio spotkałam się z opinią, że wręcz odwrotnie więc postanowiłam zapytać jak to u was wygląda. 

 

2 godziny temu, BrightStar napisał:

Miałem dość starego iMaca

A podobno iMac to tragedia, ja akurat MacBook. iMac podobno to taki trochę dell G3, czyli jednak nie warto. Problemy, coś nie działa itd. 

 

1 godzinę temu, Obliteraror napisał:

traktujących markę z religijnym zapałem, trochę podobne odczucia mam do BMW.

Każdy system ma wady i zalety. Nie powinno się operać na tym że "bo fajne" tylko na argumentach. BMW matko uwielbiam. Mercedes jest za drogi jak za to co daje. To ceny z kosmosu za niewiele i za to że mamy logo mercedesa. BMW ma wszystko co potrzebne, spoko wygląd, mocny silnik i nie ceny z kosmosu. Chodź ja mężczyzną to nie jestem. BMW jest jedną z marek gdzie jeśli miałabym brać samochód z jakiejś "lepszej półki" to od nich. 

 

1 godzinę temu, pillsxp napisał:

Raz w sklepie Apple bawiłem się MacOS i kompletnie mi nie podszedł.

Bawić się to nie używać. Pierwszy raz jak dostałam maca czułam się jak dinozaur, nic nie umiałam zrobić. Jak chciałam kliknąć w touch pad to nie umiałam ??‍♀️. Jeden dzień mi zajęła nauka tego systemu. Ponadto mac ma takie ukryte zalety których nie poznasz w sklepie np. touch pad i gesty, można z maców dzwonić, wysyłać smsy, niby banał ale dość przyjemny, Retina, mi pasuje kopia powijalnego paska jak w iphonach. Łatwiejsza obsługa systemu i znalezienia różnych rzeczy. Nie mówie tu o touch barze czy już takich wyższych udogodnieniach bo to już jest w niektórych macach, same programy np u mnie w Adobe niczym się nie różnią od tych na win. Dla mnie kopia puki co, więc do tego się nie odnoszę. Może po prostu już się przyzwyczaiłam i pewnych rzeczy nie dostrzegam. 

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Lalkaa napisał:

A podobno iMac to tragedia, ja akurat MacBook. iMac podobno to taki trochę dell G3, czyli jednak nie warto. Problemy, coś nie działa itd. 

Poza tym bugiem bluetooth który zaczął się pojawiać od high sierry problemów nie miałem. A kilka lat już go używam. Tyle że konieczna jest wymiana dysków z HDD na SSD w starszych modelach takich jak mój.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zazwyczaj w dużych firmach takie rzeczy są narzucone z góry (w sensie jaki mamy wybór). Ktoś tym całym sprzętem musi też zarządzać.

 

Dużo zależy od preferencji użytkownika. W zasadzie możnaby pracować na każdym OS. No ale jest prawdą, że niektóry software może występowac tylko na jednej platformie. Do grafiki i 3d to raczej Mac, tak zawsze chyba bylo. Stabilnosc, stabilnosc, stabilnosc.

 

Przyklady:

 

Linux/Unix -> Linux, macOS

DevOps -> Linux, macOS

DBA -> Windows, Linux

Wintel -> Windows, macOS

Developerzy -> Windows, Linux, macOS

Testerzy -> Windows, Linux, macOS

MGMT -> Windows, macOS

UX/UI -> macOS

 

U mnie obecnie dopuszczone sa tylko Windows i macOS i niektorych to zirytowalo do tego stopnia, ze się zwolnili. ?

 

 

Edytowane przez Pankoneser
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Lalkaa napisał:

Jakie są zalety Linuxa?

Kolejność przypadkowa:
- Duże wsparcie community
- Ogromna wolność pod względem konfiguracji i dostosowania systemu do naszych potrzeb
- Stabilność 
- Linux jest znacznie lżejszy od Windowsa i zżera mniej zasobów
- Ogromny wybór dystrybucji i smaczków
- Bardzo fajne i użyteczne narzędzia developerskie - aczkolwiek muszę pochwalić Microsoft za nowy terminal oraz WSL.
- zarządzanie aktualizacjami
- sporo softu i narzędzi w tym kilka moich ulubionych programów zaczynało swe życie na linuxie :D 
- Niska cena :D


Taka ciekawostka, MacOS to też jest w części linux ?
To tak naprawdę bardzo mocno zmodyfikowana wersja BSD.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Agree.

Żebym wiedzial parę/naście lat temu, że MAC to linux - grałbym inaczej swoje karty choć i tak na nich wygrałem gdy w porę się o tym dowiedziałem.

Co do głównego pytania wątku - analogia:

Jaki samochód jest lepszy?

Młody, drogi, przystojny, czy z dużym potencjałem?

I a propios:

Jaki penis jest lepszy?

Wersja MAC czy Windows?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Pankoneser napisał:

Do grafiki i 3d to raczej Mac,

A właśnie miałam Ci napisać a sobie zapomniałam. Właśnie 3D robiłam na windowsie. Trochę się bałam o maca. Silnik unreal engine tez na windowsie mam. Może nie potrzebnie się bałam. 

 

7 godzin temu, Pankoneser napisał:

Linux/Unix -> Linux, macOS

DevOps -> Linux, macOS

DBA -> Windows, Linux

Wintel -> Windows, macOS

Developerzy -> Windows, Linux, macOS

Testerzy -> Windows, Linux, macOS

MGMT -> Windows, macOS

UX/UI -> macOS

Dzięki za to - ciekawiło mnie właśnie co jest dla kogo. 

 

2 godziny temu, Reflux napisał:

Taka ciekawostka, MacOS to też jest w części linux ?

Dzięki za zalety, a w jakiej? Co jest zmodyfikowane, wygląd? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Lalkaa napisał:

a w jakiej? Co jest zmodyfikowane, wygląd? 

Prawie, że cały rdzeń systemu jest tak naprawdę linuxem albo raczej systemem z rodziny BSD.

Co konkretnie ci nie powiem, na to pytanie może odpowiedzieć w 100% inżynier Apple.

Ale to co widać na pierwszy rzut oka to: Wygląd, File system, zarządzanie pamięcią, prawdopodobnie mają własne sterowniki do hardware, który ładują w swoich maszynach.
I pewnie wiele, wiele innych.

 

Wrzucę parę screenów ;) 


r01ej90pqot41.png

 

I9Wc_aoMuBQQWgT5CgDjBvsQHIzDrRZf0bz09cnC

 

Mogą wyglądać trochę znajomo ;) 
 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Reflux napisał:

sporo softu i narzędzi w tym kilka moich ulubionych programów zaczynało swe życie na linuxie

Tu jednocześnie leży jedyny minus tego systemu dla mnie - sporo dużych graczy softowych ignoruje platformę - jak chcesz porobić w grafice, to niestety Linux odpada, bo większości aplikacji, których potrzebujesz, zwyczajnie nie odpalisz.

 

Do plusów natomiast dodałbym jeszcze bezpieczeństwo - jeżeli komuś na nim zależy, to jest to z pewnością dobry wybór. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 hours ago, SzatanKrieger said:

A wieć co lepsze Mac vs Windows?

Moja odpowiedz, może być tylko jedna:

Eee tam dual boot. Pracowałem na takim lapku, ekran Retina i dwa systemy. Fajna rzecz jak kogoś antykonsumencka polityka Apple nie mierzi.

11 minutes ago, Patton said:

No nie do końca, ale to jest podane w linku.

Dzięki, spróbuję zainstalować na tablecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Windows zdecydowanie, Mac ma wiele wad, wiele rzeczy jest problematycznych, które w Windows w ogóle nie są problematyczne. A konsolę linuxową w Windowsie banalnie zainstalować, jest wiele pluginów i gotowców, np. Chocolatey. 

Linux to się nadaje jako system służący jako serwer dla jakiejś strony internetowej, ewentualnie do postawienia na nim Dockera i rozdzielania wirtualnych serwerów.

Do obsługi dla zwykłego użytkownika zarówno Linux jak i Mac są uciążliwe i robią sporo problemów tam, gdzie w Win w ogóle ich nie ma.

 

Mimo, że na co dzień pracuję używając serwerów linuxowych, tzn. nasze serwisy są na Linuxach+Nginx, to sam lubię używać jako swojego lokalnego serwisu oraz do codziennego użytku Windows.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20+ lat Linux daje mi chleb z masłem i miodem.

Jest jeszcze jedna rzecz.

Dla end-usera Windows może być, ale postaw na Windowsach te serwery jakie mogę postawić na Linuxie.

Zapłacisz dziesiątki jeśli nie setki tysięcy PLN za licencje.

Plus to, że mogę robić na Linuxie rzeczy o jakich "windziarzom" się nie śniło.

Za długa lista, żeby tu wyliczać.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, JoeBlue napisał:

20+ lat Linux daje mi chleb z masłem i miodem.

Jest jeszcze jedna rzecz.

Dla end-usera Windows może być, ale postaw na Windowsach te serwery jakie mogę postawić na Linuxie.

Zapłacisz dziesiątki jeśli nie setki tysięcy PLN za licencje.

Plus to, że mogę robić na Linuxie rzeczy o jakich "windziarzom" się nie śniło.

Za długa lista, żeby tu wyliczać.

 

To może jeszcze gwoli ścisłości dopisz dlaczego mnóstwo firm czy instytucji płaci gruby hajs za te licencje. I po co to komu potrzebne? Skoro można mieć wszystko za darmo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, lisoszakal napisał:

Mac ma wiele wad, wiele rzeczy jest problematycznych, które w Windows w ogóle nie są problematyczne.

Maca mam krótko bo od kwietnia, i nie spotkałam jeszcze żadnych problemów oprócz ale to jest takie creepy. 
 

Mam kopie danych na dysku zew ale z Windowsa wiec nie jest on formatowany pod Mac OS. Ale zgrywać na chmurę można, tylko na dysk nie. Pewnie to wiecie. Wiec zgrywałam sobie kopie na chmurę i nagle net mi przestawał działać. Żaden nie działał (mam tu na myśli dwa normalne plus hotspot kom.). No i tak próbowałam kilka dni ??‍♀️, za każdym razem to samo. W końcu zaczęłam szukać problemu, nie wiązałam tego wtedy z dyskiem. Ale potem nawet po włączeniu czy wyłączeniu kompa, nawet jak dysk był podłączony internet nie dział. Jak nagle dysk odłączyłem cudownie się naprawił. To było tak dziwaczne. 
 

Dlatego chętnie bym się dowiedziała jakie rzeczy mogą być problematyczne? 
 

@starsky Pamietam go,

czytałam. Dałam tam też komentarz. Niestety również nie umiem znaleźć.

Może komuś innemu się uda ?

Edytowane przez Lalkaa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Lalkaa

 

Choćby wyszukiwanie frazą po folderach, czy na dysku. W Mac-u pamiętam, że były z tym jakieś kłopoty. Różne podstawowe operacje jak kopiowanie folderów, itd. są jakieś nieintuicyjne i kłopotliwe.

Wielu ludzi wybiera Mac-a czy Linuxa bo mają jakieś kompleksy i chcą czuć się technologicznie na topie, a wydaje im się, że te systemy są jakieś lepsze od Windowsa, nowoczesne i bardziej trendy. Tymczasem dla zwykłego użytkownika oba te systemy są dużo gorsze od Windowsa do obsługi. Mac to w ogóle jest do czegokolwiek gorszy od Windowsa, jedynie z Linuxem sprawa wygląda inaczej, ale to już dla programistów. Instalacje na linuxie różnych bilbiotek, SQL-a, MySQL-a, Dockera, robienie konteneryzacji, Nginx-a, itd. jest bardzo łatwe, intuicyjne i wręcz przeznaczone do tego, Linux najlepiej nadaje się do stawiania na nim różnych serwisów. Na Linuxie tworzy się hosty i projekt, instaluje jakiegoś Nginx-a i odpala.

 

Jednak do zwykłego użytkowania dla normalnych zjadaczy chleba Linux i Mac są dużo gorsze, mniej intuicyjne i niepotrzebnie problematyczne niż Windows, dlatego większość jeśli ich używa, to po to, bo mają kompleksy i chcą być trendy, udawać, że się znają na technologiach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, lisoszakal napisał:

Jednak do zwykłego użytkowania dla normalnych zjadaczy chleba Linux i Mac są dużo gorsze, mniej intuicyjne i niepotrzebnie problematyczne niż Windows, dlatego większość jeśli ich używa, to po to, bo mają kompleksy i chcą być trendy, udawać, że się znają na technologiach.

Myślę, że dla zwykłego użytkownika Linux niekoniecznie będzie gorszy. Może wydawać się mniej intuicyjny dlatego, że większość jest przyzwyczajona do Windowsa, ale to co może być trudniejsze, to moim zdaniem tylko instalacja nowych programów. To się jednak zmienia, nie trzeba już samodzielnie konfigurować repozytoriów, używać apt-get install, bo większość dystrybucji ma graficzny menedżer oprogramowania i snap, który instaluje program za pomocą tylko jednej komendy. Nie musisz nawet wchodzić w przeglądarkę i pobierać plików, otwierasz tylko terminal i snap install spotify, snap install firefox i tak dalej...

 

Inny wielki plus Linuxa dla zwykłego użytkownika, to to, że może więcej wyciągnąć z laptopa. Zauważyłem, że lepiej odtwarza filmy, szybciej działa, sam instaluje większość sterowników. Przykładowo wczoraj po raz pierwszy podłączyłem drukarkę i nic nie trzeba było konfigurować, pojawił się dymek, że drukarka jest gotowa do użycia i tyle. Porównując Linuxa i Windowsa na moim laptopie, to Linux potrafi osiągnąć większą rozdzielczość ekranu i tutaj różnica jest dla mnie kolosalna, bo tak wpływa na komfort użytkowania, że praktycznie nie wyobrażam sobie powrotu na Windows. Nie trzeba się męczyć z aktualizacjami, w Windowsie trzeba było czasami czekać po kilkadziesiąt minut, aż zaktualizuje się system, a tutaj włączam terminal sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade i po temacie. Jest też interfejs graficzny praktycznie do wszystkiego i myślę, że starsi użytkownicy mogą z niego korzystać, młodszym będzie szybciej z terminala. 

 

Mój wuja miał Windowsa i co chwile mnie wołał, żebym mu naprawiał system bo zawirusowany, a jak zainstalowałem mu Linuxa to przez kilka lat nie miał żadnego problemu.

 

Godzinę temu, starsky napisał:

Wczoraj powstał ciekawy wpis na temat programowania utworzony przez jednego z użytkowników, ale szybko znikł. 
Czy tylko ja nie potrafię go znaleść?

Jak widzisz coś interesującego to rób screeny, bo niektóre wątki znikają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, starsky napisał:

Wczoraj powstał ciekawy wpis na temat programowania utworzony przez jednego z użytkowników, ale szybko znikł. 
Czy tylko ja nie potrafię go znaleść?   

Chyba moderacja uznała, że był to ten Arch czy jak mu tam i znów skasowali wszystkie jego wpisy. To trochę słabe, często nawet nie mają dowodów, a nie przeszkadza im to nie tylko banować użytkownika a jeszcze nawet kasować wszystkie jego wpisy. Często wystarczy im to, że kilku ludzi na forum krzyknęło, że to na pewno ten Arch. @Quo Vadis? @Mosze Red może warto by zwrócić na to uwagę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, kali napisał:

.Jak widzisz coś interesującego to rób screeny, bo niektóre wątki znikają.

Szkoda bo wątek wydał mi się ciekawy i chciałem wnieść trochę swojej opinii. 
Sorki za zaśmiecanie w tym temacie?

Edytowane przez starsky
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Quo Vadis? napisał:

@lisoszakal Wszystko jest pod kontrolą, kolego. W każdym razie dziękujemy za troskę i zwrócenie uwagi na prześladowania skierowane pod kątem usera - hydry, imć archa.

A czy da się przywrócić ten konkretny temat? Ja też na ten temat zwróciłem uwagę i sądzę, że był naprawdę znakomity, mógł pomóc wielu chłopakom, nie brakowało tu przecież wypowiedzi userów, że chcą rozpocząć karierę jako developer IT i nie wiedzą jak to zrobić. Sporo już tego tu czytałem, @starsky by się pewnie ze mną zgodził, @kali też się tam sporo wypowiadał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.