Skocz do zawartości

Web Development czy Data Science - co się bardziej opłaca w dłuższym terminie?


Strusprawa1

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim. Skończyłem w tym roku licencjat z geoinfomatyki i teraz zamierzam iść na magistra. Jednak już ciągnie mnie do pracy, bo mam 22 lata, a to już nie jest pierwsza młodość. Ostatnio mocno zafascynowałem się tematyką Deep learningu, jej możliwościami, jak również i po zapoznaniu dużo pomysłów wpadło mi do głowy związanych z tą dziedziną. W dłuższym okresie to połączone z robotyką i innymi pokrewnymi działami nauki i techniki jest prawdziwą żyłą złota.
Studiowałem w wojewódzkim mieście we wschodniej Polsce i zapewne tam zamierzam szukać pracy. Umiem Javę, JS, Pythona, C++ i podstawowe języki webu, czyli HTML i CSS. Z pracy licencjackiej to robiłem pracę w Blenderze i nawet nieźle mi wyszło, więc o grafice 3D też zdążyłem się nauczyć. Norma. W mieście moim dominuje głównie branża web development i nawet widziałem oferty pracy, przy których wpasowałbym się, choć bardziej jara mnie i widzę większy sens w branży nauki o danych. Mój brat studiował informatykę i dużo mi mówił, że stracił wiele lat próbując robić "to co lubi" oraz "to co go jarało" i teraz pluje sobie w twarz, że nie poszedł w to, co najbardziej rynek potrzebuje. Najbardziej polecał mi wyuczenie się Spring Framework, dopracowanie Javy i szukanie w tym. Jakie jest wasze zdanie na ten temat? Rozważałem także, aby najpierw pójść w javę, zwykła robota i zarabianie, a w międzyczasie douczanie się pythona, generalnie Data Science i w dłuższym okresie przebranżowienie się, ale wiadomo - warto iść od razu w jedno, ponieważ droga do seniora jest długa i wyboista. 

  • Like 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.08.2020 o 11:08, Strusprawa1 napisał:

Cześć wszystkim. Skończyłem w tym roku licencjat z geoinfomatyki i teraz zamierzam iść na magistra. Jednak już ciągnie mnie do pracy, bo mam 22 lata, a to już nie jest pierwsza młodość.

No tak. Za chwilę do trumny

Cytat

Ostatnio mocno zafascynowałem się tematyką Deep learningu, jej możliwościami, jak również i po zapoznaniu dużo pomysłów wpadło mi do głowy związanych z tą dziedziną. W dłuższym okresie to połączone z robotyką i innymi pokrewnymi działami nauki i techniki jest prawdziwą żyłą złota.

Pomysły ma każdy. Nie wszytkie realne czy opłacalne. 

Cytat


Studiowałem w wojewódzkim mieście we wschodniej Polsce i zapewne tam zamierzam szukać pracy. Umiem Javę, JS, Pythona, C++ i podstawowe języki webu, czyli HTML i CSS.

Raczej znasz podstawy wszystkiego. Linusem Thorvaldsem to nie jesteś 

Cytat

Z pracy licencjackiej to robiłem pracę w Blenderze i nawet nieźle mi wyszło, więc o grafice 3D też zdążyłem się nauczyć. Norma. W mieście moim dominuje głównie branża web development i nawet widziałem oferty pracy, przy których wpasowałbym się, choć bardziej jara mnie i widzę większy sens w branży nauki o danych.

Webdev dominuje wszędzie bo ma najniższy próg wejścia.  Serio. Janusz marketingowiec nauczy się WP i już jest w jakiś sposób webdevem. Z webdevu łatwo wejść w mobile dev

Cytat

Mój brat studiował informatykę i dużo mi mówił, że stracił wiele lat próbując robić "to co lubi" oraz "to co go jarało" i teraz pluje sobie w twarz, że nie poszedł w to, co najbardziej rynek potrzebuje. Najbardziej polecał mi wyuczenie się Spring Framework, dopracowanie Javy i szukanie w tym.

Coś w tym jest. Dobrze płacą ale zatrudniają głównie banki i firmy okołobankowe. Czasem klepiesz latami CRUDy i jesteś seniorem za dupogodziny z umiejętnościami juniora. Dużo zależy od tego co robisz sam

Cytat

Jakie jest wasze zdanie na ten temat? Rozważałem także, aby najpierw pójść w javę, zwykła robota i zarabianie, a w międzyczasie douczanie się pythona, generalnie Data Science i w dłuższym okresie przebranżowienie się, ale wiadomo - warto iść od razu w jedno, ponieważ droga do seniora jest długa i wyboista. 

Czemu w javę a nie np. C#. Czemu nie iść od razu w to co Cię jara? W tym też leży duża kasa acz niekoniecznie tam gdzie mieszkasz

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, wrotycz napisał:

Pytasz o techniczną stronę czy o to co lepiej robić - to co się lubi czy to co kasę przynosi?

Bardziej to co kasę przynosi. Jakbym robił to co lubię, to zająłbym się hodowlą gołębi za 2 tysie. Praca nie ma sprawiać przyjemności - wiadomo, nie ma sprawiać porzygu, bardziej pomiędzy. 
 

3 godziny temu, Libertyn napisał:

Czemu w javę a nie np. C#. Czemu nie iść od razu w to co Cię jara? W tym też leży duża kasa acz niekoniecznie tam gdzie mieszkasz

C# ma duże wykorzystanie w game dev, w którym tak naprawdę trudno się wybić. Kumpel w tym robił i jest to dużo roboty za bardzo mały zwrot. 

 

18 minut temu, syriusz napisał:

Web development to to, w czym robię. Używam na co dzień takich technologii jak Python, PHP, Symfony, Laravel, Django oraz JS: ReactJS, VueJS.

I roboty w tym jest od cholery. Do tego oprócz backendowych języków, w JS jest mnóstwo roboty, a będzie więcej. Niedługo PWA ogarnie nasz rynek do tego stopnia, że zamiast aplikacji mobilnych, większość będzie robić PWA, a PWA to strony internetowe otwierane i działające jak aplikacje mobilne, pisane głównie w JS i frameworkach JS.

Pytań o takie rzeczy i przetargów i pracy w takich rzeczach jest tak dużo, że jak wejdziesz w web development, to z tego chleba dom zbudujesz i może jeszcze mieszkanie dokupisz. To praca będzie Ciebie szukała.

Czyli dam sobie następne 2 miesiące na intensywne poduczenie się tego co podałeś. Dzięki za info!

 

 

19 minut temu, syriusz napisał:

Na dziś dzień idź w web development ALE najlepiej siedź blisko A.I. i data science, czyli polecam Python. Python, JS-y, itd. - będziesz blisko data science i A.I., bo Python to język związany z tym i nie będzie trudno się przebranżowić na data science lub rozszerzyć spektrum działania.

Czyli tak podwójnie, ale 70% web i 30% Data Science-A.I. 

 

20 minut temu, syriusz napisał:

No, z tym "umiem Javę, to i tamto" to chłopak trochę poleciał, ale darujmy mu, młodość ma swoje prawa i naiwności :)

Zapewne pierwsze pytanie o mechanizm refleksji albo wielowątkowość albo zasięg zmiennych i funkcje anonimowe w tych językach i byłyby kłopoty, ba, już z OOP proste pytanie co to jest np. keyword "final" w Javie i co on  zmienia. Albo np. pytanie o wzorzec Factory Pattern, czy inny Singleton.

Tak, przyznaję się. "Umieć" to za dużo powiedziane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Strusprawa1

Jeśli nie zamierzasz opuszczać obecnego miejsca zamieszkania, jedynym rozsądnym wyborem na tym etapie będzie Web Development.

Data Science w większej skali robi się głównie za oceanem, u nas załapać się może być trochę ciężko.

Sam mocno dryfuję w tym kierunku, choć bardziej w stronę Big Data - specyfika mojej pracy wymaga wiedzy również i w tej dziedzinie.

Web Developmentem na szczęście się obecnie nie param i niech tak już pozostanie.

 

@syriusz

A Ty jak - podszkoliłeś się już coś z OOP, czy dalej bieda? :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 hours ago, Strusprawa1 said:

Bardziej to co kasę przynosi. Jakbym robił to co lubię, to zająłbym się hodowlą gołębi za 2 tysie

Zapytałem o to choć uważam, że najlepiej robić to w czym się jest dobrym. Z kilku powodów. Po pierwsze najszybciej i najlepiej się "wyspecjalizujesz", po drugie, ludzie lubią to co robią i i tak to co robisz, i robisz dobrze, polubisz. I problem rozwiązany.  Jeśli znienawidzisz to problem się rozwiąże równie skutecznie.

A jeśli o rynek chodzi to nie mam pojęcia. Chyba najprościej się dowiedzieć od kogoś kto to robi.

 

Jak czytam o tym co w tym całym big data trzeba umieć to się zastanawiam gdzie oni w ogóle znajdują takich asów, ale to inna bajka.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, wrotycz napisał:

Zapytałem o to choć uważam, że najlepiej robić to w czym się jest dobrym. Z kilku powodów. Po pierwsze najszybciej i najlepiej się "wyspecjalizujesz", po drugie, ludzie lubią to co robią i i tak to co robisz, i robisz dobrze, polubisz. I problem rozwiązany.  Jeśli znienawidzisz to problem się rozwiąże równie skutecznie.

A jeśli o rynek chodzi to nie mam pojęcia. Chyba najprościej się dowiedzieć od kogoś kto to robi.

Nie chciałem zabrzmieć chamsko, ale wiesz o co mi chodzi - w życiu niemal nigdy nie robi się rzeczy przyjemnych w pracy, bo rzeczy przyjemne niemal w całości są po pracy (choć ostatnio czytałem, że największą przyjemność z pracy odczuwają budowlańcy, bo naocznie widzą owoce swojej roboty i czują dumę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Dostałem się na wszystkie złożone kierunki na magistra - czyli na geoinformatykę II stopień i na Informatykę II stopień. Co byście na moim miejscu wybrali? Od kilku dni się waham i wiadomo, że wchodzi w zdanie "idź tam gdzie lubisz", ale wolałbym tam, gdzie jest najpraktyczniej. Do geoinformatyki namawia mnie mój kumpel ze studiów, który tam zamierza kontynuować, ale niektóre przedmioty wydają mi się kompletnie scamem [tak to można rzec]. Także siostra znajomego tam była i mówiła, że jest to kiepska kontynuacja. Sam wcześniej byłem na geoinfie. 
Wiem, że pytanie się was o zdanie może być dziwne, ale chciałbym poznać wasze zdanie co do kierunku przyszłego zapotrzebowania na rynku. 

https://phavi.umcs.pl/at/attachments/2020/0116/135651-geoinformatyka-ii-program-2018-2019.pdf

https://phavi.umcs.pl/at/attachments/2018/0207/150938-informatyka-ii-stopien-ogolnoakademicki-specjalnosc-deweloperska-programistyczna-.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zamierzasz programować, wówczas nie zastanawiałbym się jakoś szczególnie i wbijał na informatykę.

Przedmioty są całkiem rozsądnie dobrane, niebezpieczeństwo widziałbym w przeterminowanej wiedzy prowadzących, co się zdarza.

Sporo tutaj zależy, czy trafi się na teoretyków, czy praktyków.

Najwyżej będziesz mieć więcej aspektów do skorygowania podczas pracy zawodowej :)

  • Like 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.