Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

11 minut temu, Analconda napisał:

Niektórzy jak ja są obiektywni. 

@Analconda Z przykrością muszą to napisać ale po przeczytaniu Twoich wypowiedzi w tym temacie wniosek może być tylko jeden - jesteś idiotą. Wybacz to nic osobistego, tylko stwierdzenie oczywistego faktu. Pozdrawiam.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Analconda napisał:

Eh.... kolego - nie każdy musi popierać reparacje. Niektórzy jak ja są obiektywni. 

Nie jesteś obiektywny, przeczysz sam sobie w co drugim zdaniu. 

 

Piszesz, że w Norymberdze dokonali egzekucji nad biednymi ludźmi, nie oni zutylizowali bestie - Niemców. 

 

Płaczesz, że pracujesz u Niemca - 'łolaboga patrzcie tyroz bo łón ma a jo ni mom' a tymczasem niee, reparacje nam się nie należą, ale mi należy się własne mieszkanie???

 

Ty nawet nie masz argumentów, ani jednego, tylko piszesz 'kontrowersyjne' treści dla atencji. Nie jesteś nawet spójny sam ze sobą w swoim światopoglądzie???

Edytowane przez Mosze Black
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Mosze Black napisał:

Piszesz, że w Norymberdze dokonali egzekucji nad biednymi ludźmi, nie oni zutylizowali bestie - Niemców. 

Ja jestem obiektywny a Ty właśnie użyłeś argumentu emocjonalnego. Norymberga to była farsa, ustawiony wyrok na pokaz i szopka dla mas.

 

3 minuty temu, Mosze Black napisał:

Płaczesz, że pracujesz u Niemca - 'łolaboga patrzcie tyroz bo łón ma a jo ni mom' a tymczasem niee, reparacje nam się nie należą, ale mi należy się własne mieszkanie???

Równie dobrze mógłbym pracować u Polaka. Co za różnica?

 

Reparacje się nie należą i już wyjaśniłem dlaczego.

Po za tym zrzekam się ich w imieniu Polski. Tak... dokładnie tak samo jak Duda śmie coś mówić za mnie chociaż go nie popieram i nie głosowałem na niego. Może i to śmieszne ale tak samo jak ci co chcą reparacji pomimo, że jak chcą kasy to mogą pracować u Niemca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Mosze Black napisał:

Nie jesteś obiektywny, przeczysz sam sobie w co drugim zdaniu. 

 

Piszesz, że w Norymberdze dokonali egzekucji nad biednymi ludźmi, nie oni zutylizowali bestie - Niemców. 

Jedyną wadą Norymbergi było to że stanowczo za wiele osób się z niej wymigało. Plus uważam że postawienie tam Karla Doenitza to pomyłka

Cytat

Płaczesz, że pracujesz u Niemca - 'łolaboga patrzcie tyroz bo łón ma a jo ni mom' a tymczasem niee, reparacje nam się nie należą, ale mi należy się własne mieszkanie???

Ale już komunistą się nie nazwie, choć nieraz jego wpisy przypominają nawoływania Lenina

Cytat

Ty nawet nie masz argumentów, ani jednego, tylko piszesz 'kontrowersyjne' treści dla atencji. Nie jesteś nawet spójny sam ze sobą w swoim światopoglądzie???

Spójny jest tylko w tym że nie zarucha

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Analconda napisał:

Ja jestem obiektywny a Ty właśnie użyłeś argumentu emocjonalnego. Norymberga to była farsa, ustawiony wyrok na pokaz i szopka dla mas.

Nie, to była sprawiedliwość, gdzie i tak postawiono za mało osób. Powinni zostać postawieni wszyscy esesmani, którzy później budowali Niemcy, efekty mamy dziś. Postawiono tylko garstkę. 

 

Jestem ciekawy co według Cb powinni zrobić, puścić ich do domu? Za zbrodnie przeciwko ludzkości? 

 

28 minut temu, Analconda napisał:

Równie dobrze mógłbym pracować u Polaka. Co za różnica?

Ta różnica, że Polska musiała się odbudować, Niemcy w tym czasie się rozwijali. Gdyby Polska dostała reparacje ochlokratyczny rząd musiałby za jakąś część wybudować mieszkania dla tych, którzy sb nie radzą, więc byłaby dużo większa szansa, że byś dostał, ZA DARMO. 

 

A dwa, jak chcesz coś budować nie wyrównując krzywd, nie dokonując sprawiedliwości? To nie zemsta, to sprawiedliwość. 

 

28 minut temu, Analconda napisał:

Reparacje się nie należą i już wyjaśniłem dlaczego.

Nie wyjaśniłeś. Rzuciłeś tylko kilka haseł na przysłowiowy odpierdol, sam pewnie nie znając ich znaczenia. 

 

28 minut temu, Analconda napisał:

Może i to śmieszne ale tak samo jak ci co chcą reparacji pomimo, że jak chcą kasy to mogą pracować u Niemca.

Są wolnymi ludźmi (jeszcze) i mogą robić co im się podoba, jednak różnica płac po wypłaconych reparacjach, nie była by już argumentem must have, bo tam 4x 'wincyj'. Ciekawe ile wtedy osób by się skusiło ^^. 

 

@Libertynskończyły mi się lajki, zgadzam się z tym co napisałeś ?

Edytowane przez Mosze Black
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Mosze Black napisał:

Jestem ciekawy co według Cb powinni zrobić, puścić ich do domu? Za zbrodnie przeciwko ludzkości? 

Kto decyduje o tym co jest zbrodnią? Jakiś podstawiony prokuratorek z ZSRR czy „sędzia” z USA którego łojciec pewnie miał czarnych niewolników?

 

Naziści się wycwanili i likwidowali ludność zgodnie z prawem.

Niestety - takie są fakty.

 

8 minut temu, Mosze Black napisał:

jak chcesz coś budować nie wyrównując krzywd, nie dokonując sprawiedliwości? To nie zemsta, to sprawiedliwość. 

Ja się nie czuje skrzywdzony. Ale sprawiedliwość skazać paru nazistów - albo wszystkich albo nikogo.

Po za tym dlaczego ofiary sądziły katów? XDDDDD

Niezła farsa to była.

 

11 minut temu, Mosze Black napisał:

Nie wyjaśniłeś. Rzuciłeś tylko kilka haseł na przysłowiowy odpierdol, sam pewnie nie znając ich znaczenia. 

Sam to pisałem i to nie kilka haseł a fakty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poruszając temat odszkodowań, na które w obecnej sytuacji gospodarki światowej nie ma szans warto przemyśleć do kogo by trafiły pieniążki.

 

Tutaj macie opis kto rządzi w Polsce:

https://wiernipolsce1.wordpress.com/2018/03/02/rzadza-nami-syjonistyczni-bandyci-bez-skrupulow/

https://wiernipolsce1.wordpress.com/2020/02/17/rzadza-nami-syjonistyczni-bandyci-bez-skrupulow-cz-2/

 

Dodatkowo mamy obecnie największą destrukcję gospodarczą Polski po latach 90...

Realna inflacja w Polsce to ok. 7%. GUS upadł.

 

118761203_1142905852772344_7242634300596

 

Podsumowując:

Nawet jak by jakimś cudem Niemcy dali Polsce tą kwotę to zostanie ona w 95% przelana na konta w USA i Izraelu, a dla Polaków zostaną ochłapy.

Oczywiście media zadbają by każdą inwestycję za reparacje wojenne (jej resztki) w Polsce otwierać z rozgłosem niczym Empire State w Nowym Yorku i motłoch ogłupiać do reszty już...

W Niemczech jeszcze funkcjonuje wywiad i oni są doskonale uświadomieni, że kasa by poszła do ich głównego konkurenta gospodarczego.

  • Like 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Analconda napisał:

Kto decyduje o tym co jest zbrodnią? Jakiś podstawiony prokuratorek z ZSRR czy „sędzia” z USA którego łojciec pewnie miał czarnych niewolników?

Niemcy byli sądzeni zgodnie z prawem naturalnym, ponadczasowym. Nie byli sądzeni prawem Risyjskim, Amerykańskim czy Brytyjskim, a naturalnym właśnie. I zgodnie z tym prawem otrzymali zasłużone wyroki.

 

32 minuty temu, Analconda napisał:

Naziści się wycwanili i likwidowali ludność zgodnie z prawem.

Niestety - takie są fakty.

Takie pierdolenie tępaków. 

 

Już w XIw. myśliciele doszli do wniosku, że nie każde prawo jest prawem. W tamtych czasach jeśli jakiś władca nie stosował się do zasad ponadczasowych, naturalnych i chrześcijańskich mieli prawo go obalić. Tak jest i teraz, o czym wielu zapomina. 

 

Już przed wojną powstały również konwencje, np. Haska, i Niemcy doskonale wiedzieli co robią i co za to grozi, oraz, że nie jest to żadne prawo a bezprawie. 

 

Gdyby weszło prawo, że można by Cię było od tak zabić to byłoby to prawem czy nie? Zgadzałbyś się z nim tak ochoczo, jak tu piszesz? 

 

40 minut temu, Analconda napisał:

Ja się nie czuje skrzywdzony. Ale sprawiedliwość skazać paru nazistów - albo wszystkich albo nikogo.

Nie wiem nawet jak to skomentować. 

Wybijali dziesiątki tysięcy słowian, czasem tylko i wyłącznie dla czystej przyjemności, a Ty piszesz co to za sprawiedliwość? 

 

Co Ty byś proponował? 

 

41 minut temu, Analconda napisał:

Po za tym dlaczego ofiary sądziły katów? XDDDDD

Sądzili sędziowie z Francji, USA, Wielkiej Brytanii i ZSRR. Ich ofiary były oskarżycielami. 

 

Farsą to były procesy w Niemczech po wojnie, gdzie więźniowie obozów byli ośmieszani i upokarzani, ale tego już nawet nie wiesz. 

 

 

To jest wypowiedź dorosłego człowieka. XDDDD. Nawal więcej tych XD, wyrażających więcej niż tysiąc słów. 

43 minuty temu, Analconda napisał:

Sam to pisałem i to nie kilka haseł a fakty.

Jakie fakty? 

 

Jedno z tych haseł:

 

- nie warto psuć relacji między krajami

 

Jest to myślenie 6 letniego dziecka. Osoba, która zatrzymała się na tym poziomie jest najzwyczajniej w świecie upośledzona, no takie są fakty. Jest to upośledzenie umysłowe, pojmować świat oczami kilkuletniego dziecka. 

 

Polska nie ma obecnie z Niemcami ŻADNYCH relacji na stopie przyjacielskiej, jesteśmy dymani i upokarzani przez nich, co chcesz niszczyć? Tu niczego nie ma. 

 

 

 

Nawet nie zdajesz sobie sprawy jakie bestialstwa zgotowali nam ci ludzie. Nie wszyscy, to fakt, ale ZDECYDOWANA WIĘKSZOŚĆ. Wszyscy oficerowie, którzy dokonali zbrodni przeciwko ludzkości, przeciwko życiu ludzkiemu powinni zostać sprawiedliwie usunięci ze społeczeństwa poprzez karę śmierci. 

 

 

Tak jak napisałem szukasz jedynie atencji i wypisujesz takie 'mundrości', których nawet nie umiesz uargumentować, uzasadnić. Potwierdzać to może również, zmieniony rzucający się w oczy, świecący awatar. Krzyczący wręcz zobacz, tu jestem. 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy dywagacjach o Norymberdze wychodzi polska "wyższość moralna".

 

Wtedy to była brudna gra każdej ze stron konfliktu. SS masowo ewakuowało się do RPA i Argentyny, również dzięki pomocy Watykanu. Wszyscy ktorzy byli cokolwiek warci dla koalicjantów byli wyłapywani i wywożeni do USA bądź ZSRR.

Dodatkowo nad Europą wisiało widmo 3 wojny pomiędzy USA a ZSRR.

 

Norymberga była bardziej pokazówką, niż rzeczywistym ukaraniem wszystkich winnych zbrodniom. 

Niby czemu potem Żydzi utworzyli Centrum Wiesenthala i w zasadzie do końca ubiegłego wieku aktywnie największych bandziorów poszukiwali?

 

Niemcy były kartą przetargową. Miały być buforem między kapitalizmem, a skazaną na komunizm resztą Europy i tak też się stało. 

 

Pamiętajmy też, że w wyniku 2 w.ś. Żydzi wygrali własne państwo. Fakt, kosztem milionów ofiar, ale nie jest to wygrana, ktora się trafia codziennie. I w dodatku wygrali będąc w istocie biernymi ofiarami. 

 

Nazywa się to wszystko realpolitik, a nie "wyższość moralna".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie raz zadawałem sobie pytania o wojnę. Jak to się zaczęło, gdzie był  zapalnik? Czy była możliwość uniknięcia 2 wojny światowej? Czy to po prostu co jakiś czas jest to schematyczne, że brudna krew musi się oczyścić jak to w organizmie. Albo ktoś lub coś temu pomaga.

Nie wiem nie umiem odpowiedzieć sobie na to pytanie, bo nie znam szczegółów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minutes ago, MG-42 said:

Nie raz zadawałem sobie pytania o wojnę. Jak to się zaczęło, gdzie był  zapalnik? Czy była możliwość uniknięcia 2 wojny światowej? Czy to po prostu co jakiś czas jest to schematyczne, że brudna krew musi się oczyścić jak to w organizmie. Albo ktoś lub coś temu pomaga.

Nie wiem nie umiem odpowiedzieć sobie na to pytanie, bo nie znam szczegółów.

Przyczyny wybuchu są dość dobrze opisane. Prekursorem była tymczasowość rozwiązań przyjętych w Traktacie Wersalskim kończącym 1 w. ś. - już wtedy, zdaje się marszałek Petain powiedział, że to nie jest pokój, tylko zawieszenie broni na 20 lat. Traktat upokorzył kraje Trojprzymierza, a szczególnie Niemcy. Doprowadziło to do destabilizacji, kryzysu gospodarczego, a w efekcie dojścia do władzy populistów z NSDAP i pewnego kaprala z wąsikiem... 

 

Czy można było uniknąć? Zapewne tak. Tylko wymagało to wykonania ryzykownych i stanowczych ruchów przez ościenne Niemcom mocarstwa, a takiego ryzyka nikt nie chciał się podjąć. Już w 23 chyba roku, Piłsudski proponował prewencyjne uderzenie na Niemcy. To był dobry moment. Bolszewicy dostali dopiero co łupnia, Niemcy były słabe. Potem zarówno Sowieci jak i Niemcy odskoczyli mocno technologicznie i window of opportunity znikło. 

 

We wrześniu była jeszcze szansa, gdyby alianci zdecydowanie uderzyli od zachodu. Ale Hitler w tamtym okresie głupi nie był i wiedział, że tego nie zrobią. A my wierzyliśmy i dlatego nieoddawanie nawet guzika drogo nas kosztowało. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 9/5/2020 at 9:13 PM, Libertyn said:

Wołyń w moim odczuciu jest jak noc św Bartłomieja. Masa drobnych nic nie znaczących czynników sprawiających że ich ofiara wycina płód z ciężarnej kobiety.

...

Ofiara - wycina płód? Ofiara morduje?

Byli tam porządni Ukraińcy, co ostrzegali sąsiadów co się będzie działo. I była "reszta" - ci, którzy sami wybrali, po której stronie staną. Że wezmą nóż, widły, piłę.

Także można być porządnym - albo, można szukać usprawiedliwień dla swego bestialstwa, którego usprawiedliwić się nie da!

Kwestia osobistego wyboru. Dokonał go Otto Schimek, dokonał Petlura. I każdy z UPA - z osobna.

Każdy z nich - sam zdecydował się zamordować innego człowieka.

Także Waszmość nie nazywaj ich ofiarami!

  • Like 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Kespert napisał:

...

Ofiara - wycina płód? Ofiara morduje?

Tak. Przyjrzyj się szkolnym masakrom w USA. Kto ich dokonuje. Z reguły szkolne kozły ofiarne. Ofiary wyśmiewania, bullyingu. W ludziach coś pęka. A Wołyń to ten sam mechanizm. 

Godzinę temu, Kespert napisał:

Byli tam porządni Ukraińcy, co ostrzegali sąsiadów co się będzie działo. I była "reszta" - ci, którzy sami wybrali, po której stronie staną.

To samo było w noc św. Bartłomieja. Jedni rżnęli inni chowali. Albo w GG Jedni donosili na Żydów, inni ich kryli

Godzinę temu, Kespert napisał:

Że wezmą nóż, widły, piłę.

Także można być porządnym - albo, można szukać usprawiedliwień dla swego bestialstwa, którego usprawiedliwić się nie da!

No. Ja nie usprawiedliwiam. Ja próbuje zrozumieć przyczyny. Normalna osoba od tak nie rzuci się na inną. Osoba zaszczuta która widzi w kimś przyczynę własnej biedy zachowa się inaczej

Godzinę temu, Kespert napisał:

Kwestia osobistego wyboru. Dokonał go Otto Schimek, dokonał Petlura. I każdy z UPA - z osobna.

Każdy z nich - sam zdecydował się zamordować innego człowieka.

Także Waszmość nie nazywaj ich ofiarami!

Co Petlura miał ze swojego wyboru? Co Petlura ma tu do rzeczy? On tylko nadstawiał dupy za Polaków a Polacy go kopnęli uznając Ukrainę sowiecką. 

 

Czy facet rzucający Borderke jest jej ofiarą czy oprawcą? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, MG-42 napisał:

Nie raz zadawałem sobie pytania o wojnę. Jak to się zaczęło, gdzie był  zapalnik? Czy była możliwość uniknięcia 2 wojny światowej? Czy to po prostu co jakiś czas jest to schematyczne, że brudna krew musi się oczyścić jak to w organizmie. Albo ktoś lub coś temu pomaga.

Nie wiem nie umiem odpowiedzieć sobie na to pytanie, bo nie znam szczegółów.

Na ujarzmienie Hitlera była zapewne jakaś szansa. Wystarczy wspomnieć projekt antyniemieckiej współpracy ZSRS i Zachodu. Problem w tym, że Stalin musiałby przemaszerować przez polskie ziemie, a na to zgody Becka już nie było (nie ma co się dziwić).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 hours ago, Libertyn said:

Przyjrzyj się szkolnym masakrom w USA. Kto ich dokonuje. Z reguły szkolne kozły ofiarne. Ofiary wyśmiewania, bullyingu.

Mordu dokonuje morderca.

Morderca morduje swoje ofiary. Ci, którzy giną z ręki mordercy, są ofiarami.

Powód dla którego ktoś zdecydował się zostać mordercą - pieniądze, bieda, zlecenia, seksualne zboczenie, zemsta za prześladowanie - nie ma tu nic do nazewnictwa. Może jedynie być jakąś okolicznością wziętą pod uwagę przez sąd - ale nie zmienia podstawowego faktu, że to dokonujący mordu jest mordercą.

4 hours ago, Libertyn said:

Albo w GG Jedni donosili na Żydów, inni ich kryli

Dlatego jednych nazywamy donosicielami (i za tą nazwą czasem szły wyroki śmierci), a drugich nazywamy bohaterami.

I tego jakoś nikt nie próbuje moralnie relatywizować.

Nikt nie nazywa kapusia mszczącego się za zbyt wysokie ceny "u Żydka w sklepie" donosem na Gestapo - OFIARĄ! A to też przecież "Osoba zaszczuta która widzi w kimś przyczynę własnej biedy"...

4 hours ago, Libertyn said:

Ja nie usprawiedliwiam. Ja próbuje zrozumieć przyczyny.

Nazywając morderców - ofiarami, relatywizujemy ich "dzieła" - bo jeśli nazwiemy ofiarą tego co strzelał, to kim staje się ten co zginął?

Dlatego morderca to morderca, ofiara to ofiara.

4 hours ago, Libertyn said:

Czy facet rzucający Borderke jest jej ofiarą czy oprawcą?

Jeśli odchodzi, zrywa kontakt i nie podejmuje pozaprawnych środków odwetowych - jest ofiarą.

 

Jeżeli "na pożegnanie" polewa ją kwasem / podrzyna gardło / dźga widłami / rozpruwa brzuch, jest oprawcą. I za takie akcje - powinien odpowiedzieć przed prawem i sądem - który nie będzie sądził go za ofiaryzm, a za morderstwo. Niezależnie od okoliczności łagodzących.

 

Przypadek specjalny - jeżeli siedział przykuty w piwnicy, i jedyną drogą ucieczki i powiadomienia Policji był fizyczny atak na Borderkę - wtedy, nadal pozostaje ofiarą. Jeżeli naprawdę nie miał innej możliwości.

Ale na Wołyniu nikt nie szedł z tyłu, i nie odstrzeliwał dezerterów. Szli riezać Lachów z własnej woli.

 

  • Like 2
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@maroon Hej tu ja, Arch? Takie znalazłem kiedyś ciekawostki: https://samiecweb.pl/post/15907/operacja-spinacz-czego-nie-mowia-w-podrecznikach-historii-o-naszych-sojusznikach

Spójrz kto rozdawał plusy i minusy w poście ?

 

Hitler założyciel Izraela - kojarzysz? Miałem gdzieś na pdf i zacząłem czytać, ale zmieniłem urządzenie i muszę przeszukać pliki. Nie do dostania już w wersji papierowej, chyba że teraz ktoś wystawił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 hours ago, Libertyn said:

Zbyt emocjonalnie podchodzisz

Być może masz rację. Pisałem już chyba, że dzięki ostrzeżeniom od Ukraińców moja rodzina zdążyła się z tamtych terenów ewakuować - tym niemniej ich opowieści pamiętam.

 

Za sto lat może, jak już pamięć żywa umrze, wtedy będą mogli dyskutować historycy o szczegółach - ale faktu kto mordował, a kto był mordowany, nie zmienią... mam nadzieję. W końcu, jak po ~80 latach mamy już "polskie obozy zagłady Żydów", to kto wie co za następne sto będą próbować mówić o Wołyniu.

 

Dajcie, bracie, kubeł wody:
ręce myć, gębę myć,
suknie prać — nie będzie znać;

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Btw. Polaków ćwiartowano i krzyżowano. Polacy mordowali księży i zakonników. 

Polacy gwałcili i rabowali. 

W Hiszpanii. Pod Napoleonem. 

Kto tu był winny? Gerylas nadziewający głowę Janka na gałąź? Janek który uczestniczył w paleniu wsi i ulżył sobie z córką gerylasa? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Libertyn,to co piszesz to potwarz dla stu tysięcy polskich cywilów bestialsko pomordowanych przez banderowską swołocz. Niewypalenie tego nowotworu do kości, polityczna poprawność epoki PRL, by nie "zadrażniać stosunków" odbija się negatywnie do dzisiejszego dnia. Okrucieństwo, które tam się dokonywało przebijało nawet wyczyny Dirlewangerowców na Woli.

  • Like 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minutes ago, Libertyn said:

Kto tu był winny? Gerylas nadziewający głowę Janka na gałąź? Janek który uczestniczył w paleniu wsi i ulżył sobie z córką gerylasa?

Obaj.

I jeśli ich dowódcy chcieli zachować jako-takie morale w oddziale, i status żołnierza, to obaj lądowali pod najbliższą ścianą, pluton ustawiał się w szereg - i oddział szedł dalej, minus jednego bandytę.

 

Chyba że cały oddział, wyłącznie miał na celu mordowanie, gwałcenie, sadyzm. Były takie oddziały wszędzie, jednak głównie po jednej stronie. I budziły takie obrzydzenie, że czasami wojsko/samoobrona sprzymierzało się z przeciwnikiem, by takie swołocze eliminować. Do zadziwiających sojuszy dochodziło - nie tylko z Niemcami, ale i z rosyjską partyzantką.

No i nie można zapomnieć, że UPA mordowała "każdego wroga" - także pośród swoich. Były takie miejsca, gdzie UPA miała na swych rękach znacznie więcej ukraińskiej krwi, niż NKWD, Niemcy i "polscy nacjonaliści" - razem wzięci. Dlatego między innymi nie mówi się o wojnie - a o Rzezi Wołyńskiej.

 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.