Skocz do zawartości

25 lat niewinności Tomasza Komendy - recenzja


gnukij1

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie wyszedłem z seansu, świeżo po piątkowej premierze filmu o P. Tomaszu Komendzie. Ilość emocji ile mi towarzyszyła była bardzo duża.

 

Film nakręcony na faktach, fabuła znana oparta na faktach, a mimo to czekało się na happy end... Który był bardzo gorzki. Aktorzy zagrali bardzo dobre role, Piotr Trojan jako niewiadoma, zagrał tak realnie, że opada mi kopara. Frycz, Kulesza jak zwykle na poziomie. Reszta wedle uznania, jednak na zadowalającym poziomie.

 

Emocje dopiero znajdują ujście w domu. Koleżanka i duża część wśród widowni damskiej płakały, Faceci zagryzali wargi.

Widać było po zakończonym seansie przygnębienie mocne. Nie polecam dla osób empatycznych. Wkurwienie, niemoc, złość, a czasem wręcz ból. Ciężko było oglądać, choć to tylko wierzchołek góry ukazanej przez reżysera

 

Podsumowując dobra produkcja, szkoda że oparta na faktach...

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę dodać jeszcze jedną bulwersująca rzecz już nie na temat filmu. Bardzo interesowała mnie postawa mamy zgwałconej 15 letniej  Małgosi, która po znalezieniu dwóch sprawców i uniewinnieniu Komendy domagała się przed sądem, aby Komenda "wrócił" do więzienia odbyć niesłuszna karę. W pale mi się nie mieści, jak można coś takiego mówić, do Boga ducha winnemu człowiekowi.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, gnukij1 napisał:

W pale mi się nie mieści, jak można coś takiego mówić, do Boga ducha winnemu człowiekowi.

Mi też nie, ale psychologicznie mogę to zrozumieć. Runął ich poukładany świat, nie tylko z powodu śmierci córki, ale również poczucie, że morderca za swój odbywa karę w więzieniu. I nie są w stanie przejść nad tym do porządku dziennego. Zamiast obwiniać system, obwiniają kogoś łatwiej "dostępnego". Inna rzecz, że to się kwalifikuje na proces cywilny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, gnukij1 napisał:

Muszę dodać jeszcze jedną bulwersująca rzecz już nie na temat filmu. Bardzo interesowała mnie postawa mamy zgwałconej 15 letniej  Małgosi, która po znalezieniu dwóch sprawców i uniewinnieniu Komendy domagała się przed sądem, aby Komenda "wrócił" do więzienia odbyć niesłuszna karę. W pale mi się nie mieści, jak można coś takiego mówić, do Boga ducha winnemu człowiekowi.

A czemu tu się dziwić? Sąd, prokurator, media, cała machina zjebania systemowego wmówiła, że to on, a później, że jednak nie on. Poza tym silne zakotwiczenie tragedii i masz takie perełki. Żyjemy w nienormalnym świecie.

Edytowane przez mac
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mac to fakt, ale po prostu takie rzeczy mi się nie mieszczą w głowie, są poza moimi zdolnościami poznawczymi. Wiadomo, że patrzę na to z pozycji obserwatora, ale w tej całej tragedii Komenda jest najbardziej poszkodowany. Już chyba lepiej skonać szybko niż żyć z tak chu*owa świadomością, będąc przy okazji nękanym jak za najgorsze przestępstwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warte obejrzenia, pierwszy film, w szczególności końcówka.

 

 

 

8 godzin temu, Koko564 napisał:

Film pokazuje jak wyglądało życie Tomasza Komendy w więzieniu.

Wszystkiego i tak by się nie dało pokazać. Pokazano tylko urywek tego, co miał Pan Tomasz przez 18 lat.

Edytowane przez Boromir
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Boromir ja bym nie mógł. Po pierwszym seansie film i tak odcisnął mocne piętno.

 

 

Tutaj jest wywiad z Tomkiem, w stacji telewizyjnej. Bardzo wku*`×ilo mnie podejście prowadzącej, brak totalnego wyczucia, uśmiech jakby co najmniej była na imprezie wobec zniszczonego człowieka. Na szczęście prowadzący Filip, jakoś współczuł temu człowiekowi, zachował względną empatię.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, gnukij1 napisał:

@Boromir ja bym nie mógł. Po pierwszym seansie film i tak odcisnął mocne piętno.

Widać, że TVN, więc czym jesteś zbulwersowany ? Niczego lepszego, obiektywnego z tej stacji nie można się spodziewać.

 

Ja idę na ten film, bardzo bym chciał, żeby był to Polski kandydat do Oskara.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykre jest to, że nic się w tym aspekcie nie zmieni. Ale przynajmniej reżyserzy zarobią na kolejnych filmach, Pisarze na książkach a dziennikarze na artykułach..  Po raz kolejny mamy produkt, który ma wywołać określone emocje. Ja się pytam - co dalej? Jaki będzie to miało wpływ na bezmiar sprawiedliwości. Zapewne skończy się, ze sprawa po jakim czasie ucichnie bo temat nie będzie już chwytliwy i znajdzie się nowy "produkt". Szkoda tylko człowieka mającego nieprzyjemność z Temidą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem w sobotę na filmie zgadzam się z autorem tekstu. Piotr Trojan zagrał bardzo dobrze i przekonująco. Agata Kulesza jako matka również. Film bardzo mocny były momenty gdzie sam gryzłem się w wargi. Facet przeżył prawdziwe piekło. Bohaterem dla mnie jest policjant, który sam od siebie doszedł do tego że za kratami siedzi niewinny człowiek... 

 

Ogólnie film polecam. Bardzo mocny, prawdziwy i szczery przekaz o niemocy, słabości i beznadziei Polskiego sądownictwa. 

 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, doler napisał:

Takie filmy jak ten będą utwierdzać kolejne pokolenia kobiet w tym kraju, że facet jest do dymania na każdym kroku. Prawnie, moralnie i finansowo. "Ja chce do domu MAMA" 

Raczej pokazywać prawdę, o tym, jaka była była Polska 20 lat temu, jak nie miałeś pieniędzy na dobrego adwokata, to nic nie ugrałeś, bandyckie Państwo. Po za tym, nie jeden cwaniak podobnie się tak zachowywał, jak trafił do pierdla , do celi z bandytami.

6 minut temu, gnukij1 napisał:

@Boromir mówię że nie dałbym rady iść po raz drugi do kina

Twoja sprawa.

6 godzin temu, Kimas87 napisał:

Ogólnie film polecam. Bardzo mocny, prawdziwy i szczery przekaz o niemocy, słabości i beznadziei Polskiego sądownictwa.

A najgorsze jest wym wszystkim, to, że były przypadki, że ludzie do Tomasza Komendy mówili, po tym, jak go uniewinnili, że powinien tam wrócić, straszne skurwysyństwo, spotkani na ulicy.

6 godzin temu, Perun82 napisał:

 nie będzie już chwytliwy

Nie sądzę, ten temat tak szybko nie minie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.