Skocz do zawartości

Nowe dowody osobiste - z odciskami palców


cst9191

Rekomendowane odpowiedzi

https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/nowe-dowody-osobiste-bedzie-min-informacja-o-odciskach-palcow/p5jkwzc,79cfc278

Oczywiście wszystko w ramach dbania o nasze bezpieczeństwo. 

Cytat

Jak mówił wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker, zmiany, nad którymi pracują wspólnie oba resorty, wynikają z konieczności wdrożenia prawa unijnego. Prawo to wymaga pobrania odcisków palców od osób, które będą miały wyrabiany dowód osobisty.

Cytat

Dane biometryczne w nowych dowodach będą mogły być odczytane we wszystkich państwach członkowskich UE.

 

Nawet dzieciakom nie odpuszczą:

 

Cytat

Jeśli chodzi o dowody dla niepełnoletnich, to w Polsce nie będą pobierane odciski palców u dzieci do 12. roku życia, a wydawane im dowody będą ważne przez 5 lat.

 

Ktoś może orientuje się, czym różni się dowód osobisty od e-dowodu? Czy każdy nowy dowód osobisty będzie zawierał w sobie czip, czyli będzie e-dowodem?

 

 

Edytowane przez cst9191
  • Like 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://ithardware.pl/aktualnosci/policja_pobrala_odciski_palcow_dilera_ze_zdjecia_narkotykow_w_whatsapp-5843.html

https://www.newsweek.pl/wiedza/nauka/kazdy-moze-ukrasc-twoj-odcisk-palca-wystarczy-zdjecie/bbys6zv

 

Jakie możliwości niesie baza danych korelująca odciski palców ze zdjęciami biometrycznymi, nie śniło się twórcom najstraszniejszych anty-utopii.

 

3 minutes ago, Lukas3k said:

wygląd nowego dokumentu będzie tylko jeden

Ja obstawiam stare i sprawdzone metody, np. tatuaż z numerem PESEL... byle w widocznym i nie do zasłonięcia miejscu.

https://en.wikipedia.org/wiki/ID2020

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Libertyn napisał:

Może zrezygnujmy z dowodów, paszportów, tablic rejestracyjnych i reszty. I tak powinniśmy płakać ze szczęścia ze zamordyści wprowadzili rodo i nasze dane osobiste nie są po prostu kolejnym towarem który można odsprzedać

RODO...

 

Jakiś czas temu zmieniłem nr telefonu. I od razu zaczęły do mnie wydzwaniać różne numery, przeważnie głuche telefony. Przypadek? No skąd, przecież rodo mnie ochrania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Libertyn napisał:

Może zrezygnujmy z dowodów, paszportów, tablic rejestracyjnych i reszty. I tak powinniśmy płakać ze szczęścia ze zamordyści wprowadzili rodo i nasze dane osobiste nie są po prostu kolejnym towarem który można odsprzedać

RODO jest po to by nasze dane osobiste mogła sprzedawać tylko wąska grupa ludzi na szczycie bez robienia sobie konkurencji :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, cst9191 napisał:

RODO...

 

Jakiś czas temu zmieniłem nr telefonu. I od razu zaczęły do mnie wydzwaniać różne numery, przeważnie głuche telefony. Przypadek? No skąd, przecież rodo mnie ochrania.

Wiesz że takie cos może być efektem tego że numer Twój wcześniej należał do stalkowanej osoby? To jest tak że jak zmieniasz numer to Twój zostaje na jakiś czas zamrożony a potem wypuszczony do puli numerów, które są rozdzielane między nowymi klientami. Ja od 10 lat mam ten sam numer i nawet telemarketerzy mnie omijają.. Ale może przejrzyj umowę. Może się okazać że dla zniżki zezwoliłeś operatorowi na obracanie Twoimi danymi.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Mosze Red napisał:

Stawiam, że za jakiś czas dojdzie do unifikacji dokumentów i w całej UE będzie jeden dokument, który zastąpi paszport i dowód osobisty. 

https://ithardware.pl/aktualnosci/unia_europejska_tworzy_wielka_biometryczna_baze_danych_wszystkich_obywatel-9145.html

 

Cytat

Parlament Europejski przegłosował stworzenie ogromnej, scentralizowanej bazy danych biometrycznych, do której będą miały dostęp organy ścigania każdego z państw członkowskich (choć z pewnymi ograniczeniami). Obecne prawo co prawda w większości ujednolica istniejące bazy danych biometrycznych krajów należących do UE, jednakże wspólna baza będzie dużo bardziej narażona na ataki hakerów. Dodatkowo obrońcy praw człowieka argumentują,że nowe przepisy mogą w przyszłości zostać rozszerzone, by wykorzystać taką bazę choćby do śledzenia obywateli. Niektórzy członkowie PE od lat próbują nakłonić turystów z państw UE do włączenia się w taką bazę danych, jednak ich działania były jak dotąd bezskuteczne. Teraz się to zmieni i to w zupełnie innej skali. Nowa baza danych ma nazywać się Common Identity Repository (CIR) i znajdować się w niej będzie 350 milionów ujednoliconych wpisów o obywatelach Unii Europejskiej. CIR będzie zawierać takie dane jak nazwisko, datę urodzenia, numer paszportu oraz dane biometryczne jak odcisk palca i skan twarzy. Wszystkie te dane będą dostępne dla 27 państw członkowskich.

Bydło trzeba znakować i ewidencjonować.

Edytowane przez Perun82
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Mosze Red napisał:

Stawiam, że za jakiś czas dojdzie do unifikacji dokumentów i w całej UE będzie jeden dokument, który zastąpi paszport i dowód osobisty. 

Tak i jakimś cudem zmieści się w mikropamięci i będzie wybór czy instalować w ręku czy na czole. Teraz bym postawił śmieszka, ale nie chodzi o ironię, bo to co piszesz to naturalna kolej rzeczy w uprzemysłowionym korpoświecie. Pojedynczy certyfikat.

Najczęściej mamy przy sobie telefony. Na nim można zainstalować i potencjalne aplikacje do poświadczenia o tożsamości, jak i oznaczenie chociażby pod kątem covida.

 

To ciekawe, bo w sumie dziś miałem taki dziwny sen, właśnie związany z telefonami.

Wyglądam sobie na zewnątrz i patrzę jak jedzie jeep z gościem z megafonem (ewidentnie jakiś starodawny mundur) i mówi ludności, aby przygotowała telefony.

Za chwilę zjawiają się wozy z ludźmi (takie do połowy odsłonięte), gdzie siedzi full osób, głównie młodzi (nie wygląda to na wojsko, raczej wycieczkę jakby szkolną). I się zastanawiam - to jakiś wolontariat? I gdzieś jakieś przekonanie, że chodzi o to, aby zweryfikować: kto jaki ma telefon, aby doprowadzić do jakieś identyfikacji/instalacji jakiś elementów na tym telefonie. Tylko jakich? I do czego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kespert napisał:

Ja obstawiam stare i sprawdzone metody, np. tatuaż z numerem PESEL

Stare niemieckie metody dla podludzi w obozach?

 

2 godziny temu, Libertyn napisał:

Może zrezygnujmy z dowodów, paszportów, tablic rejestracyjnych i reszty. I tak powinniśmy płakać ze szczęścia ze zamordyści wprowadzili rodo i nasze dane osobiste nie są po prostu kolejnym towarem który można odsprzedać

Im więcej czytam co piszesz kolego, tym bardziej jestem zaniepokojony publikowanymi treściami. 

Tablica rejestracyjna vs odcisk palca to duża różnica.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, cst9191 napisał:

Tu chodzi o powolne oswajanie ludzi. Zaczynamy od drobnostek, a kończymy na wszczepianych czipach. 

Do dupy niech sobie , ci co którzy chcą te czipy wczepią.

5 godzin temu, Lucjusz napisał:

Czytaliście "Nowy wspaniały świat" Huxleya? Tak mi się skojarzyło czytając to co piszecie. Książka z 1931 roku, polecam.

Poszperam, bo lubię czytać :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda nie nasz piekny kraj, ale Europa

 

https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/kary-za-posiadanie-zbyt-duzej-ilosci-gotowki-przy-sobie-w-holandii/ddkejye

 

Cytat

W przyszłości mieszkańcy i goście Rotterdamu będą mogli mieć przy sobie maksymalnie dwa tysiące euro w gotówce. Za posiadanie większej sumy zostaną ukarani grzywną w wysokości 2500 euro - donosi niderlandzki dziennik "De Telegraaf".

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 hours ago, DOHC said:

Stare niemieckie metody dla podludzi w obozach?

9 hours ago, Boromir said:

Do dupy niech sobie , ci co którzy chcą te czipy wczepią.

Mając wybór z trzech:

1. Tatuaż - darmowy, dla każdego dostępny (czoło) - czyli niemieckie "wraca nowe" :(

2. Chip - dopłacasz 50zł, ale jest "niewidoczny" gołym okiem (ręka)

3. Stopniowo wszystkie sklepy/urzędy/szkoły/komputery/telefony itd blokują usługi dla "nieznanych", w tym także blokują gotówkę

... obstawiam, że większość dobrowolnie wybierze chipa. Może nawet będą promocje, "załóż konto w naszym banku a chip dostaniesz gratis", albo "chip identyfikacyjny zamiast hasła, obowiązkowy do każdego sprzedanego Widowza 666".

 

@Boromir, poza Huxleyem i Orwellem, my też mamy "wieszcza" Zajdla, i jego "Limes inferior". Który może okazać się najbardziej trafioną wizją, moim zdaniem.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam wrażenie że ta cała niby covidowa mania robienia każdemu wymazów to też tworzenie jakiejś bazy danych genetycznych. Będzie taki pan Soros czy inny potrzebował nerkę lub serducho to już wie gdzie dokładnie mieszka najbliższy mu genetycznie dawca.

Tak tylko konfabuluję bo zwyczajnie nie wiem czy zwykły wymaz może dać aż tyle informacji ale w tych dzisiejszych pojebanych czasach wszystko jest możliwe.

Edytowane przez jaro670
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Boromir napisał:

O chipowaniu chyba jest coś mowa nawet w biblii, że to jest znamię bestii.

https://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=1101

 

Cytat

16 9 I sprawia, że wszyscy:
mali i wielcy,
bogaci i biedni,
wolni i niewolnicy
otrzymują znamię na prawą rękę lub na czoło
17 i że nikt nie może kupić ni sprzedać,
kto nie ma znamienia -
imienia Bestii
lub liczby jej imienia.

 

Edytowane przez cst9191
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.