Skocz do zawartości

Praca przy wacie szklanej


Druid

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

Mam pytanie, mój znajomy pracuje na dachach, przy docieplaniu dachów, wacie szklanej, często, żeby dostać się do dachu, musi przeciskać się przez dziury o wymiarach przykładowo 30cm na 30 cm, jak ktoś ma klaustrofobie, praca nie dla niego. Jakie powikłania ma się, jak długo pracuje się przy tego typu szkodliwych materiałach ? Pracodawca, nie pierze ubrań roboczych do prania, znajomy i jego koledzy piorą sobie w domach prywatnie ubranie, u mnie w pracy po ubrania robocze przyjeżdża firma zewnętrzna, raz w tygodniu zabiera, przywozi pranie. Jaka ustawa mówi o tym, że odzież roboczą ma obowiązek prać pracodawca, wiedząc, że wykonuje się ciężką prace, przy wacie szklanej, eternicie.

 

Proszę o rady.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś w dawnej pracy ocieplaliśmy poddasze wełną szklaną, bez maseczki przeciwpyłowej itd nie ma co się do tego zabierać, plus dobrze, gdyby inne warunki były spełnione, by zmniejszyć dyskomfort związany z tym zajęciem.

Tutaj jakiś poglądowy artykuł w temacie:

 

http://www.climowool.pl/porady/jak-bezpiecznie-pracowac-z-welna-mineralna/

Edytowane przez Dworzanin.Herzoga
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ja robiłem poddasza, stropy drewniane i wełna szła w to "mineralna" To tak ustawiałam sobie robotę etapami że robiłem to np. Dwa dni i "odbój" Później stelarz folia i płyty. Etapami się to robiło. Miałem tylko do tego ciuchy. Na dłuższą metę wpychać tylko watę to słabo. Pyli  się to wdycha i gryzie wszędzie. To wolałbym przy betoniarce stanąć jak tą watę pchać. Niby używałem maseczek ale to się oddycha, para osądza się na maseczce i bardziej przyklejają się odrobinki waty i wciąga do gardła. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Boromir napisał:

Pracodawca, nie pierze ubrań roboczych do prania, znajomy i jego koledzy piorą sobie w domach prywatnie ubranie,

Normalka...

 

Kilka lat temu miałem do czynienia z watą szklaną. Nie ma chyba nic gorszego. Maseczka z supermarketu budowlanego średnio sobie radziła, ale najgorzej było z pozbywaniem się tego syfu ze skóry.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 hours ago, JoeBlue said:

Pierwsze co mi się nasunęło to to, że za jakiś czas będzie ją miał w płucach, raczej już na zawsze

Od tego jest maska. Jak ktoś nie używa sam sobie szkodzi.

A ciuchy to jakieś robocze z grubego materiału i raczej do niczego innego się już ne nadadzą bo tego się nie da "wyprać" - jak się wbije to koniec. Dlatego grube, żeby nie przebiło. Do tego Skórzane rękawice, takie do spawania (całe ze skóry).

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Boromir napisał:

Jakie środki stosowałeś, żeby tego świństwa pozbyć się ?

Nie stosowałem szczerze powiedziawszy. To był mój pierwszy raz. Nie sądziłem że to takie dziadostwo, więc do pracy przy tym używałem tylko maseczki i nic poza tym.

 

-maseczka nie do końca podołała zadaniu lub ja za wcześnie ją zdjąłem - gdy pyłki jeszcze latały w powietrzu;

-skóra swędziała, szczególnie ręce. na włosach też było to świństwo

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Akadyjczyk napisał:

Jak by mi płacili 6k+ netto to bym się 2x zastanowił czy chce to robić ? 

Tyle wyciągniesz na Tirze- trasy krajowe. Z mniejszym uszczerbkiem na zdrowiu na dodatek nikt Cię nie wkurwia chyba, ze dochodzi kwestia niekomfortowego załadunku. Jeszcze w dużym mieście płaca budowlańcom godne pieniądze a co z małymi miasteczkami. Ile wyciągnie taki robotnik na wsi u prywaciarza? 4K z nadgodzinami za prace w szkodliwych warunkach? Dramat 

Edytowane przez Bartek2
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, JoeBlue napisał:

Pracowałem z godzinę przy wacie i miałem ją wszędzie.

Te cholerne niewidoczne małe włókna.

Ani to umyć ani wyskrobać.

Pierwsze co mi się nasunęło to to, że za jakiś czas będzie ją miał w płucach, raczej już na zawsze.

@Boromir w każdym sklepie BHP kupisz odpowiednią maskę do tego typu pracy wraz z filtrami. @JoeBlue musisz czekać na zaawansowane nanoroboty by usunąć te włókna :)

Dobra maska kosztuje pewnie ok. 200 zł, no chyba, że modele z osłoną oczów to od 350 zł ceny.

Przy zakupie warto też zobaczyć jaka cena filtrów. Żywotności nikt nie poda bo za dużo współczynników do wzięcia pod uwagę (wilgotność powietrza, warunki pracy, styl oddychania - grubsi oddychają ciężej itd.).

W usługach tego typu zarobki są dobre to pracodawca nie powinien się rzucać o kilka stówek tym bardziej, że weźmie na fakturę i odliczy VAT.

A i nie dajcie sobie wciskać używanych maseczek, ktoś mógł w nich kichać itd, nie wiadomo jak wyczyścił!

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Boromir napisał:

Podesłałbyś linka ?

A co sądzisz z pralnia, pracodawca ma obowiązek prania ubrań roboczych w takim przypadku ?

Ja używam do piaskowania z firmy 3M obecnie (ale to tylko cześć mojej pracy nie cały czas ;) ).

 

Link z maseczkami: https://www.3mpolska.pl/3M/pl_PL/firma-pl/all-3m-products/~/Wszystkie-produkty-3M/Bezpieczeństwo-i-Ochrona/Bezpieczeństwo-i-Higiena-Pracy/Półmaski-i-maski-wielokrotnego-użytku/?N=5002385+8709322+8711017+8711405+8720550&rt=r3

 

Katalog masek: https://multimedia.3m.com/mws/media/1158437O/respirators-and-masks-full-catalogue.pdf&fn=3M Poland Respirators and masks full CATALOGUE.pdf

 

Pranie takiej maski ogranicza się do wyjęcia z niej filtra i włożenia do wody na kilka godzin z dodanym np. balsamem Ludwik ;) Potem opłukujesz suszysz i gotowe.

No i po pracy powinieneś ją trzymać w worku foliowym by żadne pyły nie wlatywały (worek jest w zestawie), ale to zwykła reklamówka może być do tego.

Oczywiście filtrów nie myjesz jak zużyjesz to wywalasz i wkładasz nowy.

 

Ja nigdy nie kupowałem rzeczy do BHP przez internet. Zobacz sobie katalog i możesz osobiście sprzedawcę popytać, ponieważ będziesz lepiej ogarniał temat.

No i o ochronę uszów też możesz zapytać by ten pył maksymalnie przyblokować.

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Boromir napisał:

Dzięki za info, a kwestie prawne wiesz coś na ten temat ?

Takie rzeczy reguluje kodeks pracy: https://kodekspracy24.pl/X-bezpieczenstwo-i-higiena-pracy/konsultacje-w-zakresie-bezpieczenstwa-i-higieny-pracy.html

 

BEZPIECZEŃSTWO I HIGIENA PRACY


Rozdział 11 - Konsultacje w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz komisja bezpieczeństwa i higieny pracy
Art. 23711a.

§1. Pracodawca konsultuje z pracownikami lub ich przedstawicielami wszystkie działania związane z bezpieczeństwem i higieną pracy, w szczególności dotyczące:
1)zmian w organizacji pracy i wyposażeniu stanowisk pracy, wprowadzania nowych procesów technologicznych oraz substancji chemicznych i ich mieszanin, jeżeli mogą one stwarzać zagrożenie dla zdrowia lub życia pracowników,
2)oceny ryzyka zawodowego występującego przy wykonywaniu określonych prac oraz informowania pracowników o tym ryzyku
3)tworzenia służby bhp lub powierzania wykonywania zadań tej służby innym osobom oraz wyznaczania pracowników do udzielania pierwszej pomocy, a także wykonywania czynności w zakresie ochrony przeciwpożarowej i ewakuacji pracowników
4)przydzielania pracownikom środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego,
5)szkolenia pracowników w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.

§2. Pracownicy lub ich przedstawiciele mogą przedstawiać pracodawcy wnioski w sprawie eliminacji lub ograniczenia zagrożeń zawodowych.

§3. Pracodawca zapewnia odpowiednie warunki do przeprowadzania konsultacji, a zwłaszcza zapewnia, aby odbywały się w godzinach pracy. Za czas nieprzepracowany w związku z udziałem w konsultacjach pracownicy lub ich przedstawiciele zachowują prawo do wynagrodzenia.

§4. Na umotywowany wniosek pracowników lub ich przedstawicieli dotyczący spraw zagrożenia zdrowia i życia pracowników inspektorzy pracy Państwowej Inspekcji Pracy przeprowadzają kontrole oraz stosują środki prawne przewidziane w przepisach o Państwowej Inspekcji Pracy. (TO JUŻ BRUTALNE ROZWIĄZANIE SPRAWY)

§5. U pracodawcy, u którego została powołana komisja bezpieczeństwa i higieny pracy - konsultacje, o których mowa w § 1, mogą być prowadzone w ramach tej komisji, natomiast uprawnienia, o których mowa w § 2 i 4, przysługują pracownikom lub ich przedstawicielom wchodzącym w skład komisji.

§6. Pracownicy lub ich przedstawiciele nie mogą ponosić jakichkolwiek niekorzystnych dla nich konsekwencji z tytułu działalności, o której mowa w § 1, 2 i 4. Dotyczy to również pracowników lub ich przedstawicieli, o których mowa w § 5.

 

 

Dalsza część to w przepisowych wymogach odnośnie BHP by była tutaj masz ogólnie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.