Skocz do zawartości

Podział działki i przekształcenie z rolnej na budowlaną


Samiec:)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Dawno mnie już tu na forum nie było a to wszystko przez pracę i brak czasu. Nadażyła się ostatnio okazja inwestycyjna aby kupić tanio działkę rolną, przekształcić ją na budwlaną a następnie podzielić i sprzedać za praę lat z zyskiem. 

 

Moje pytanie brzmią:

 

Jaki jest koszt przekształcenia działki trochę ponad 30 ar z rolnej na budowlaną w woj. podkarpackim?

W jaki sposób podzielić ową działkę na 4 mniejsze razem z drogą dojazdową?

Ile musze odjąć metrów od działki jeśli na początku działki od strony głównej drogi stoi słup?

 

Jeśli ktoś robił coś takiego to proszę o odpowiedzi lub podpowiedzi kogoś kto zna się w temacie prawa budowlanego. I jeśli ktoś wie czy przepisy zmienią się może na korzyść budujących w przyszłych latach to też byl bym wdzięczny za wszelkie podpowiedzi. Z góry dziękuję i pozdrawiam. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostrożnie z tym. Wpakowałem jakiś czas temu sporo w teren rolny, wyczekałem się kilka lat na zmianę warunków zagospodarowania przestrzennego dla danego obszaru, złożyłem wniosek by się dowiedzieć że ta ziemia jest zbyt dobrej klasy i wg najnowszych wytycznych ma zostać rolną.

Straty nie będzie, ale do zysków daleko.

 

Niby można teren zasiedlić na specjalnych warunkach, ale nie taki był sens kupna. 

Jak masz czas, możesz czekać kilkanaście lat, kupuj. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy od planu zagospodarowania przestrzennego, co gmina planuje w tym miejscu. Nie łatwo takiego przekształcenia dokonać i nie zawsze się da, ogólnie to droga przez mękę.

Po ewentualnym przekształceniu, nie możesz nic sprzedać przez 5lat, chyba, że zapłacisz podatek. Udaj się do Gminy i podpytaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MPZP nie ma bo działka jest prywatna i z tego co mówili w gminie to nie ma tam w planie nic. Działkę obok ma moja luba i planuję z nią w przyszłości razem zrobić drogę dojazdową żeby nam urwali na planie po 2.5 metra a nie tylko 5 u jednego z nas. 

Odnośnie klasy to jeszcze nie wiem ale dzisiaj ma oddzwonić babka z gminy i powiedzieć bo ponoć na klasie III może się wybudować tylko rolnik. Czy jest możliwe że na tak małej działce rolnej są różne klasy gleby w różnych miejscach?

 

Ogólnie z tego co liczylem to była by to inwestycja na 12 %  w skali roku patrząc na dzisiejsze ceny działek w tej okolicy i patrząc na to że sprzedawałbym dopiero po 5 latach żeby ominąć podatek. Jeśli z podatkiem to trochę mniej oczywiście. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Samiec:) napisał:

MPZP nie ma bo działka jest prywatna i z tego co mówili w gminie to nie ma tam w planie nic. Działkę obok ma moja luba i planuję z nią w przyszłości razem zrobić drogę dojazdową żeby nam urwali na planie po 2.5 metra a nie tylko 5 u jednego z nas. 

Odnośnie klasy to jeszcze nie wiem ale dzisiaj ma oddzwonić babka z gminy i powiedzieć bo ponoć na klasie III może się wybudować tylko rolnik. Czy jest możliwe że na tak małej działce rolnej są różne klasy gleby w różnych miejscach?

 

Ogólnie z tego co liczylem to była by to inwestycja na 12 %  w skali roku patrząc na dzisiejsze ceny działek w tej okolicy i patrząc na to że sprzedawałbym dopiero po 5 latach żeby ominąć podatek. Jeśli z podatkiem to trochę mniej oczywiście. 

Nie patrz na ziemię jako inwestycję ze zwrotem w skali roku, od tego masz REITy i spółki wysokodywidendowe. Ziemia, czy metale to są inwestycje na ochronę przed inflacją. Jeśli chcesz zachować swoje oszczędności w czasie i masz okno na kilkanaście lat lub wiecej, idz w nieruchy. 
Jak chcesz mieć roczny dochód pasywny na 8-12 procent to pakuj się w REITy i spółki typu „value” z wysokimi dywidendami.

 

Ja kupiłem ziemię rolną ale z przeznaczeniem w MPZP na budownictwo jednorodzinne 10 minut od miasta wojewódzkiego i na przestrzeni dwóch lat od kupna orientacyjna wartość działki wzrosła o 50% względem ceny z 2018 roku, ale pamiętać trzeba również o inflacji ...

Edytowane przez LSD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejrzyj sobie dokładnie ortofotomapę dostępną tutaj: https://www.geoportal.gov.pl/

Jak powłączasz w menu odpowiednie ustawienia, to zobaczysz plan zagospodarowania, pozwolenia/zgłoszenia na sąsiednich działkach, hydrologię, zaklepane stanowiska archeo i kupę innych pożytecznych rzeczy.

Nie ma tanich działek...

 

3 hours ago, Samiec:) said:

MPZP nie ma bo działka jest prywatna

To nie ma żadnego znaczenia, MPZP obejmuje teren, a nie prawa własności. Państwo Ci mówi, co na prywatnej ziemi możesz postawić, nie Ty.

Gmina mogła udzielić Ci informacji ustnych poprawnych, lub na odczepnego - możesz do nich złożyć odpowiedni wniosek o "ustalenie statusu działki" bodajże, z wyszczególnieniem pytań o konkretną zabudowę.

 

3 hours ago, Samiec:) said:

ponoć na klasie III może się wybudować tylko rolnik. Czy jest możliwe że na tak małej działce rolnej są różne klasy gleby w różnych miejscach?

Według mnie, prawdę mówi - a przekształcenie na budowlaną to wtedy droga przez mękę. Działka może mieć bardzo dużo różnych klas gleby - zależy jak granice idą. Jak nie ma tego na orto- w dziale geodezji, to powinno być na wypisie i wyrysie dostępnym w gminie (wniosek o skrócony wypis i wyrys z określeniem klasy gruntów + uzasadnienie czemu wniosek składasz, skoro nie jesteś właścicielem + ~250zł+).

3 hours ago, Samiec:) said:

Działkę obok ma moja luba i planuję z nią w przyszłości razem zrobić drogę dojazdową żeby nam urwali na planie po 2.5 metra a nie tylko 5 u jednego z nas.

Szerokość drogi zależy od MPZP, załóż bezpieczniej że minimum to 8m szerokości plus plac manewrowy 12x12m (czasem 20x20) jeśli droga ma być ślepa i służyć jako jedyny dojazd pożarowy. Plus łuki na zakrętach prostych. Sporo spraw związanych z budową i wytyczaniem dojazdów wyznaczają przepisy p-poż i możliwość dojazdu wozu bojowego Straży, a nie osobówek.

Zapłać lokalnemu geodecie za "konsultacje" - powinien znać miejscowe warunki, i nawet bez pełnego wyznaczania powie Ci, czego możesz się spodziewać.

 

Natomiast pomysł budowy działki przy "lubej" - apage Satanas! Nie ma wielu gorszych opcji wpakowania się w bagno, dosłownie i w przenośni, na całe życie. Mieć eks za sąsiada...

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj, że może przyjść pan urzędnik i uznać, że jesteś przedsiębiorcą, a wtedy zostaniesz VATowcem ze wszystkimi tego konsekwencjami. Zastanów się czy nie warto założyć spółki tylko do tej jednej transakcji.

 

To że ziemia drożała w taki sposób, to wcale nie oznacza, że będzie. 

 

ps. jeśli można to zgłosić jako łąkę, to ogarnij wydzierżawienie i dopłaty. Chociaż teraz wchodzi nowy budżet więc różnie to może być. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.