Skocz do zawartości

Przerwa w oszczędzaniu


Carl93m

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie,

Myślicie, że zrobienie sobie przerwy w oszczędzaniu to dobry pomysł?

Mam uzbieraną poduszkę finansową i w domu rodzinnym, w którym nadal mieszkam, pozwoli mi to przeżyć jakieś 2 lata.

Jakbym musiał się wyprowadzić na stancję, to przeżyłbym za tą poduchę 6 miesięcy bez jakichś wyrzeczeń nie wiadomo jakich.

 

Co sądzicie o tym, żeby sobie popuścić, pofolgować na jakieś 2-3 najbliższe wypłaty i to co by poszło do "skarbonki", przepuścić na jakieś rzeczy co się lubi?

 

Trochę mnie to gryzie, ale kupiłbym sobie telewizor i kurtkę, albo jedno z nich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, cst9191 napisał:

Czasami można zrobić coś nieokuratnego, bandyckiego.

Aczkolwiek sprawiedliwego i rzetelnego ! 

 

16 minut temu, Carl93m napisał:

Trochę mnie to gryzie, ale kupiłbym sobie telewizor i kurtkę, albo jedno z nich.

Kupuj byczku, wydasz na siebie kilka koła i zaspokoisz rządzę.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Carl93m napisał:

Trochę mnie to gryzie, ale kupiłbym sobie telewizor i kurtkę

"Pić, pierdolić, nie żałować. Bieda musi pofolgować!"

Co prawda słyszałem to od kogoś, kto nie miewał oszczędności, ale co tam. Może Ci się przyda w rozterkach;)

 

Mówi się, że warto się nagradzać. Jeśli oszczędzałeś długo z wyrzeczeniami i masz efekty, zrób sobie prezent. Dalsze oszczędzanie będzie mniej uciążliwe.

 

 

 

  • Like 2
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Carl93m napisał:

 

Co sądzicie o tym, żeby sobie popuścić, pofolgować na jakieś 2-3 najbliższe wypłaty

Ja tak od 2 lat robię ponad. 80% pensji idzie na rozrywkę czyli ponad 1200 euro a 320 by przetrwać.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@cst9191 odłożone pieniądze całe te są nie do ruszenia.

 

Ugułem w ubiegłym miesiącu wydałem 2k na ubrania, 500zł na perfumy i trochę się zastanawiam, bo filmy oglądam na kompie, a tak na TV byłoby jakościowo. 

I kurtka skórzana wspaniała, z tym że zaraz lockdown i będzie dalej w domu trzeba. 

 

Zazwyczaj 2k odkładam na miesiąc i niby bym sobie coś kupił, ale z drugiej strony, miałbym więcej na koncie. Z trzeciej strony to tylko papier, który ciągle się dewaluuje...

 

@Analconda o stary, to w rok mógłbyś zaoszczędzić z 10k euro. Nie żałujesz tej przewalonej kasy?

 

Też się boję, że złapię zły nawyk rozpieprzania hajsu po takiej przerwie. 

Edytowane przez Carl93m
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Carl93m napisał:

I kurtka skórzana wspaniała,

Proponuję zakup tej oto kurtki, co prawda nie skórzana, ale niektórzy byli w stanie przeżyć w niej 3 dni w lesie w zimie. Trzyma ciepło!

 

maxresdefault.jpg

 

Do tego spaniała, okuratna czapka z daszkiem:

 

comment_mFDaMYahN6JNqp38l2op0BVd03CZUclQ

 

I możesz jechać na gogiel mogiel.

  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@cst9191 ja nie wiem co ze mną jest, ale ja tego Majora to lubię. Ma swoje za uszami, ale mimo to jego strusia twarz wzbudza we mnie sympatię xd

 

Cieszę się też że zrobił sobie trochę na tym YT, szkoda tylko że to nitro... 

 

@Analconda to teraz wiem skąd ci pro gracze na metin2 byli xd jak ktoś kupiłby smocze monety za 4000k PLN i tak co miesiąc to kurde xd

Edytowane przez Carl93m
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Analconda napisał:

Ja tak od 2 lat robię ponad. 80% pensji idzie na rozrywkę czyli ponad 1200 euro a 320 by przetrwać.

Z ciekawości, na co tyle wydajesz? Pytam, bo pisałeś ostatnio że spędzasz czas głównie przed laptopem. 

Wydawałoby się, że to sprzyja oszczędzaniu. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Carl93m napisał:

@cst9191 ja nie wiem co ze mną jest, ale ja tego Majora to lubię. Ma swoje za uszami, ale mimo to jego strusia twarz wzbudza we mnie sympatię xd

 

Cieszę się też że zrobił sobie trochę na tym YT, szkoda tylko że to nitro... 

Też go lubię, kiedyś się z niego nabijałem, ale gdy dowiedziałem się że miał przewalone życie, to zmieniłem podejście. Najbardziej mnie wkurwiają tzw. redaktorzy, którzy mają go w dupie, ale przychodzą nagrywać jak ćpa w lesie, albo robią sobie z niego jaja.

3 minuty temu, Yolo napisał:

Z ciekawości, na co tyle wydajesz? Pytam, bo pisałeś ostatnio że spędzasz czas głównie przed laptopem. 

Tutaj możesz się dowiedzieć, gdy Kononowicz rozmawiał przez telefon z @Analconda

 

 

 

Żart :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, cst9191 napisał:

Tutaj możesz się dowiedzieć, gdy Kononowicz rozmawiał przez telefon z @Analconda

 

Jakoś nie trawię tych wszystkich pato- s. 

Choć za łebka ciągnęło mnie do takich, miałem sąsiadów w dużo gorszej kondycji. 

Lubiłem przebywać z nimi, przyglądać się im. Tak samo ze starymi ludźmi. Nie wiem skąd mi się to brało. 

Taka dygresja:) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Yolo napisał:

Z ciekawości, na co tyle wydajesz? Pytam, bo pisałeś ostatnio że spędzasz czas głównie przed laptopem. 

Wydawałoby się, że to sprzyja oszczędzaniu. 

Jak skończyłem wydawać kasę na PC...

To tera leci na ubrania, Wrocław, sprzed do nagrywania...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odłóż sobie pewną kwotę, żeby nie czuć swego rodzaju żalu za straconymi pieniędzmi. Nie rozwalaj wszystkiego, bo uwierz - to uzależnia. 

Resztę przechulaj, jak bardzo sobie życzysz. W końcu życie nie jest tylko po to, żeby oszczędzać i ciułać grosz do grosza tylko i wyłącznie. To jest tzw. psychologiczny skrypt biedy, charakterystyczny dla osób dorastających w mentalności niedostatku, gdzie ciągle trzeba odkładać pieniądze i nawet najgorsze graty chomikować, bo w niewiadomej przyszłości mogą okazać się potrzebne.

Spraw sobie coś fajnego, a rozerwiesz się i trochę poczujesz życia w życiu. Warto. :) 

Na zdrowie i miłej zabawy. :) 

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę wydawać dużo kasy ale jedynie na dobre jakościowo rzeczy. Po 30 stać mnie na wszystko co chcę. A potrzeb nie mam jakichś nie wiadomo jak wielkich. 

Doszedłem do takiego momentu w życiu że:

Chlopakizbarakow - znaleziska i wpisy o #chlopakizbarakow w Wykop.pl - od  wpisu 30104575

 

Może zamiast wydawać 3 całe pensje nagradzaj się drobnymi rzeczami? Czasami jakaś pierdoła potrafi poprawić humor.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co się całe życie zarzynać. Jak masz takie fantazje to skorzystaj z tej kasy, którą masz. 

 

Przez całe życie mam problem, że mi na wszystko żal kasy. A całe oszczędności, które zbierałem, odmawiając sobie wszystkiego jak byłem nastolatkiem, dzisiaj jestem w stanie zarobić w 2 tygodnie.

 

Gorzej tylko, że chcesz kasę wsadzić w takie rzeczy jak telewizor, które do nieczego fajnego nie są potrzebne a potem zabierają czas.

 

Pomyśl czy nie warto się zabawić w jakiś inny sposób, nie kupować rzeczy tylko zainwestować w siebie np. sportowe przygody (kurs wspinaczki, obóz surfingowy, treningi bokserskie, jak nie lubisz sportu to mogą być podróże lub warsztaty driftu :P) 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Pacman napisał:

Pomyśl czy nie warto się zabawić w jakiś inny sposób, nie kupować rzeczy tylko zainwestować w siebie np. sportowe przygody (kurs wspinaczki, obóz surfingowy, treningi bokserskie, jak nie lubisz sportu to mogą być podróże lub warsztaty driftu :P) 

No dokładnie, we wrześniu odbyłem 2 skoki na bungee i pot zalewa mnie na samą myśl na dzień dzisiejszy, na telewizor, telefon miałbym już dawno wyjebongo, a tak to ostre emocje, to się pamięta całe życie, jak to się mówi.

 

Moje propozycje :

 

- skok na bungee

- przejażdżka super samochodem na torze

- super, turbo hiper VIP kurewka

- kurs gotowania, byłem ostatnio, zajebistych ludzi poznałem ( fajne duperki )

- Tajski masaż

-Paintball

- Obóz survivalovy, chociaż jak mieszkasz w PL, to masz na co dzień 

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co ci te rzeczy? Wydałeś ponad 2 koła na ubrania, a kupiłeś je w jakimś konkretnym celu, czy będą leżeć w szafie? Jeśli w kurtce będziesz latać tylko do biedry, to stracisz pieniądze. Ja jestem na tak, żeby wydać coś na siebie, ale tylko wtedy jeśli niesie to za sobą jakieś zyski.

 

Ubrania tak, bo --> chcesz się podobać kobietom, chcesz dobrze prezentować się w pracy.

 

Telewizor tak, bo --> dobrze cię to relaksuje wieczorem po odwaleniu wszystkich spraw.

 

Można powiedzieć, że w takich sytuacjach wydawanie pieniędzy jest jednocześnie inwestycją. Poszukaj rzeczy, które jednocześnie cię ucieszą i wniosą coś do twojego rozwoju. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja planuje budżet w inny sposób, ale mam niskie wydatki.
Więc jak jest pensja X :
-20% wydatki stałe (u mnie bardzo niskie)
-15% przyjemność
-10%żarcie
-55% oszczędzam, ale jak ma już uskłdadaną poduszkę ,to rzeczy które chcę kupuje na raty, żeby nie zaburzać przypływu gotówki ani nie wydawać oszczędności (no chyba, że jak ostatnio auto mi jebnie i 500zł w dupę poszło). Rat nie biorę jak najniższych, a tak żeby nie przekraczały 20% budżetu i rozkład się wtedy lekko zmienia. Pytanie też na co oszczędzasz, bo oszczędzając 2k miesięcznie (W sumie podobnie tyle co ja xD), to na mieszkano nie uzbierasz za szybko...
Ja tam zbieram poduszkę, żeby stąd móc wyjechać bezpiecznie z tego kraju xD.

Edytowane przez Gromisek
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Gromisek napisał:

Pytanie też na co oszczędzasz, bo oszczędzając 2k miesięcznie (W sumie podobnie tyle co ja xD), to na mieszkano nie uzbierasz za szybko...

A daj spokój. Nie kupię kurnika w bloku za moje oszczędności życia. 

Ale to pieśń przyszłości na razie muszę skupić się na tym jak więcej zrobić w tym IT.

Ewentualnie zmienić zawód na operatora czegoś tam, ale chyba już nie ma co się migrować do kolejnych zawodów. Może kiedyś pyknie i zarobię z te 6k netto to bym mógł coś poodkładać. Pracuję po godzinach nad skillem, mam nadzieję, że ten czas odpłaci kiedyś. 

 

Chyba kuźwa kupię tą kurtkę, przecież taka skóra mi na lata starczy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Carl93m Tak jak najbardziej sobie kup. Nigdy nie żyj jak moja babcia, która uzbierała w gotówce ze 200k(przy polskich emeryturach lol), a i tak na koniec odeszła niestety. I na cholerę jej te pieniądze były? A żyła jak mysz kościelna... Także po prostu nie rozwalić wszystkich oszczędności, lub całego budżetu, a raz na miesiąc takie wydatki sobie kupowć, a nie wszystko na raz. Chyba, że ci się lodówka zepsuje czy coś to po to są oszczędności na takie wypadki nagłe, czy tam auto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.