Skocz do zawartości

Podpisanie rozdzielności majątkowej tuż przed rozwodem - czy to może nieść niebezpieczeństwo?


Filisto

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry lub dobry wieczór Panom lub Paniom,

 

Jestem tuż przed złożeniem pozwu o rozwód do mojej żony. Dogadaliśmy się, że będzie to sprawa bez orzekania o winie i nie będzie mi robić problemów. Brak dzieci, brak innych zobowiązań.

Ostatnio jednak poprosiła mnie o to abym podpisał rozdzielność majątkową w celu aby mogła sobie kupić nieruchomość na kredyt, zależy jej na czasie.

 

Byłbym wdzięczny jak by mi ktoś potwierdził że jest to całkowicie dla mnie bezpieczne - że nie może wystąpić sytuacja w której bank/sąd mógłby do mnie wystąpić o pomoc żonie (jeszcze) w spłacie zobowiązań?

 

Edytowane przez Filisto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Filisto napisał:

Byłbym wdzięczny jak by mi ktoś potwierdził że jest to całkowicie dla mnie bezpieczne

Co do zasady - neutralne...

 

35 minut temu, Filisto napisał:

że nie może wystąpić sytuacja w której bank/sąd mógłby do mnie wystąpić o pomoc żonie (jeszcze) w spłacie zobowiązań?

... z jednym wszakże wyjątkiem ?

 

Założenie:

1. Rozdzielność majątkowa

2. Małżonka kupuje nieruchomość do majątku odrębnego za środki własne* + kredyt

3. Małżonka jest jedynym kredytobiorcą. A raczej - Ty NIE jesteś współkredytobiorcą.

 

W takim wypadku bank nie ma prostego wyjścia na Ciebie - nie jesteś kredytobiorcą, nie ma na Ciebie "3 kos" (art 777 kc - oświadczenie o poddaniu się egzekucji).
TEORETYCZNIE mógłby próbować dochodzić czegoś_tam od Ciebie na zasadzie solidarnej odpowiedzialności za dług, próbując dowieść, że cały ten cyrk był działaniem na szkodę wierzycieli (fikcyjna umowa rozdzielności bezpośrednio przed transakcją, kupione na żonę, żeby "uszczelnić się" przed roszczeniami). Trochę trudne.

* Pytanie skąd wziął się hajs na wkład własny, skoro macie wspólnotę majątkową? Jeśli z majątku dorobkowego, to teoretycznie "dołożyłeś się do biznesu" itd.

 

Większym ewentualnym zagrożeniem jest alimentacja na (eks)małżonkę. Jeżeli w przeciągu 5 lat od momentu orzeczenia rozwodu bez orzekania o winie małżonka "popadnie w niedostatek", to sąd może na Ciebie nałożyć obowiązek alimentacyjny.

Jeżeli pozostajecie formalnie małżonkami, to taki obowiązek istnieje ciągle - żona w każdej chwili może zażądać alimentacji, "bezterminowej" - do czasu ustania małżeństwa przez rozwód + 5 lat.

Środek zapobiegawczy? Orzeczenie wyłącznej winy żony ?

Albo znalezienie jelenia, który przejmie tą "pałeczkę" (ponowny ożenek = ustanie obowiązku wobec ożenionego). ?

 

Najbezpieczniej -> rozwód -> niech się bawi w swoje nieruchomości ?

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, misUszatek napisał:

A jakaś kasa już poszła a tą nieruchomość? Jeżeli tak to kto wyłożył?

Jeszcze nie. Wkładem własnym będą (nasze oszczędności / 2; czyli tak jak się dzielimy przed rozwodem) + pewnie coś jej rodzice dołożą.

Edytowane przez Filisto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dobre rozwiązanie  ale z podziałem majątku  przez Notariusza

        Sam za namową adwokata to zrobiłem pomimo iż  rozwód był z tych trudnych......

Najważniejsze ,że by dokładnie ustalić podział majątku i zapisać w umowie notarialnej co kto bierze...

Dopilnuj aby znalazł się  ostatni punkt :

,że umowa podziału obejmuje cały wspólny majątek i strony nie będą zgłaszać w przyszłości żadnych roszczeń.

Notariusz już wie jak to zapisać ,ten zapis uchroni Cię  przed na przykład żądaniem przelania połowy twoich składek emerytalnych...

 

In plus brak problemów przy rozwodzie  i orzeczenie rozwodu na pierwszej rozprawie pomimo tego ,że mieliśmy dzieci.

 I w razie ewentualnych  przyszłych  gadek odsyłasz byłą  do umowy notarialnej:) 

        Niestety jak wielu ja też po rozwodzie miałem próby ugrania jeszcze czegoś bo zapomniała wyszarpać przed rozwodem

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.