Skocz do zawartości

Giełda, biuro rachunkowe rozliczające dochody w kraju i za granicą


alphachad

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Chciałbym rozpocząć inwestowanie na giełdzie. Myślę o rozpoczęciu inwestowania długoterminowo, regularnie niedużych kwot (ok 1000zł) w dobrze rokujące, dywidendowe spółki na GPW. Dodatkowo myślę o inwestowaniu krótkoterminowo niewielkiej, spekulacyjnej, wręcz hazardowej części portfela w spółki które zakładam, że w krótkim terminie wzrośnie wartość ich akcji. Jeśli stracę- pal licho, bo nie zamierzam inwestować kapitału z którym nie mogę się rozstać. Zakładam jednak, że zarobię. Rzecz w tym, że nie będą to duże kwoty. Np. Jeśli będę posiadał akcje warte 1000zł spółki, która wypłaci 10% dywidendy, to będzie to w skali roku 100zł jeśli dodatkowo agresywna część portfela w kwocie dajmy na to 500zł zarobi mi 25% to będzie to 125zł- razem 225zł w skali roku.

Jako że przebywam i zarabiam za granicą to będę musiał tą śmieszną kwotę rozliczyć zarówno przed urzędem skarbowym w Polsce jak i w tym wypadku Holandii. Przyznam szczerze, że o ile pit potrafię sam rozliczyć, to takie sprawy podatkowe, to dla mnie czarna magia.

Czy ktoś rozliczał już giełdę i zarobki zagraniczne przed dwoma urzędami skarbwymi i może polecić sprawdzone polskie biuro rachunkowe?

Czy orientujecie się ile taka usługa będzie kosztować?

Z góry dzięki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Online wszystko zrobisz, pit 38 to bułka z masłem. Jeżeli jesteś rozliczany w Polsce to masz podsumowanie dochodów/strat na portalu ministerialnym, tym podatkowym, wchodzisz na to, logujesz się po peselu i przychodzie za rok poprzedni i akceptujesz, tyle. Za granicą już we własnym zakresie.

 

Na rachunku maklerskim masz zakładkę z pitem, oni wszystkie dane przekazują us, niezależnie od tego, czy masz stratę, czy zyski. Podatek 19% płacisz po zaakceptowaniu PIT docelowo.

Edytowane przez mac
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@alphachad jeśli jeszcze nie masz rachunku mogę polecić bossa.pl. nic nie płacisz za otwarcie i prowadzenie rachunku. podatek od dywidendy płacony jest automatycznie przez spółkę czyli od razu dostejasz 81% kwoty dywidendy na swoje konto. zatem jedyny podatek do rozliczenia to podatek od sprzedaży akcji. tak jak pisał @mac jest to b. proste. biuro wszystko podlicza i będziesz widział ile masz ewentualnie zapłacić po roku.

 

poczytaj też o IKE/IKZE - jest opcja posiadania rachunku w którym nie płacisz podatku. ewentualny podatek płacony jest dopiero gdy osiągasz wiek emerytalny. teoretycznie jest to ciekawe rozwiązanie. jednak spotkałem się z poglądem, że może to być ryzykowne gdyby Skarb Państwa miał duża dziurę budżetową to nagle mogliby jakiś podatek wymyślić od tego. osobiście wydaje mi się to dość mało prawdopodobne ale pewności nie ma..

 

co do płacenia podwójnego podatku - nie mam pojęcia jaką umowę ma Polska z Holandią. można takie info znaleźć w sieci i możesz nawet sam taką umowę przeczytać. jednak w Polsce podatki od giełdy są super proste więc w najgorszym układzie gdybyś musiał ten przychód raportować także w Holandii powinno to być do zrobienia. wydaje mi się, że skoro jesteś w Holandii to prościej chyba tam iść do doradcy podatkowego i niech on powie jak to zrobić na gruncie tamtejszego prawa. zapłacisz raz za poradę i będziesz wiedział.

 

inna sprawa, że jeśli faktycznie mają to być kwoty takiej wielkości jak napisałeś to pytanie czy jest sens w ogóle je raportować w Holandii? zwykle jest tak, że jeśli w Polsce jest stawka  19% od przychodu z zysków kapitałowych, a w Holandii dajmy na to stawka wynosi 21% to tam należy dopłacić brakujące 2%. od kwot takich jak napisałeś to będzie kilka-kilkadziesiąt euro czyli kwota na granicy błędu.

 

jeszcze jedna uwaga - w przyszłości zamierzasz wrócić do Polski? jeśli nie to może otwórz rachunek w Holandii i będziesz miał jeden system podatkowy z głowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Diogenes napisał:

podatek od dywidendy płacony jest automatycznie przez spółkę czyli od razu dostejasz 81% kwoty dywidendy na swoje konto

To sie tyczy większości spółek. Ale niektóre notowane na GPW czy NC są zarejestrowane w innym kraju. Np. Asbis zarejestrowany na Cyprze, a tam podatek jest 0%. Wtedy niestety trzeba ręcznie liczyć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj już widzę, że nie ma pełnej zgody co tego jak to zrobić ? Ponawiam zatem pytanie. Konkretne biuro rachunkowe ktoś poleca? hmm? Chętnie dam komuś zjeść za mnie tą bułkę z masłem ? i zapłacę :D Chodzi może przede wszystkim o to że osiągnę dochód w dwóch krajach i dochód z każdego muszę wykazać w rozliczeniu z tym drugim ;) i uniknąć podwójnego opodatkowania jak i listów poleconych z US w KL Polska. Chce kupić spokój. Bo gdyby chodziło o rozliczenie samego pitu od brokera przed polskim US to faktycznie nie problem. 

Mam rachunek w ING jeszcze nie zasilony nawet depozytem. Jeśli jest możliwość całkowicie zdalnego otwarcia rachunku na bossie to ta opcja jest na stole, bo słyszałem, że mają fajny etf na srebro.

Na kawalerke mnie na ten moment nie stać i z tego co widzę ta forma inwestowania niesie ze sobą wiele niewygód, ale monitoruję sytuację ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jakim kraju masz rezydencję podatkową? Podatki od zysków kapitałowych płacisz tam gdzie masz główną rezydencję podatkową, czyli tam gdzie rzeczywiście przebywasz ponad 183 dni w roku.

 

W Holandii z tego co wiem jest całkiem ciekawy zystem - nie ma w ogóle podatku od zysków kapitałowych do kwoty rzędu kilkunastu tysięcy euro (musiałbyś sprawdzić ile dokładnie) a powyżej tej kwoty płacisz jakiś  niewielki stały procent od wartości *wszystkich posiadanych aktywów* typu akcje, gotówka, bitcoiny.  Więc przy większych zyskach z spekulacji jest to system bardziej opłacalny niż 19%  podatków od osiągniętych zysków.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.