Skocz do zawartości

Wymiana karty graficznej?


gnukij1

Rekomendowane odpowiedzi

16 hours ago, Bohun said:

Kiedyś byłem zwolennikiem procesorów AMD, podniecałem się ich osiągami w stosunku do ceny ,ale to były to okolice 2000 roku - przejechałem się kilka razy na tych procesorach(IMHO albo się grzały jak pojebane, albo coś potrafiło się wykrzaczyć nawet - czemu to nie wiem doo końca, brak kompatybilności do końca itd.) :( 

Moje FX 8320 z 2012 chodzi 4.3Ghz (z 3.5GHz). Sam się dziwie że tak długo jadę na jednym procku. 

On 10/27/2020 at 6:47 PM, gnukij1 said:

AMD FX 4100 -4rdzenie po 3.6

4gb ramu

GE force gt 610 - 1gb pamięci

Zasilacz 510W.

Jeśli celujesz w 1080 (FHD) a płyta w tym kompie jest kompatybilna z FX-4170 to możesz zrobić tani upgrade, CPU+RAM+GPU.

U mnie FX-8320 + RX 580 + 16GB RAM + SSD i śmiga wszystko typu Assasin Origins.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Orybazy napisał:

Moje FX 8320 z 2012 chodzi 4.3Ghz (z 3.5GHz). Sam się dziwie że tak długo jadę na jednym procku. 

(...)

Po kolei Ci wymienię co miałem ze stajni AMD żeby potem nie było czemu mam zdanie takie jakie mam:

1)Athlon Thunderbird 1GHz - płyta główna bez możliwości podkręcania, procek na oryginalnym radiatorze zagrzewał się do ok 75*C(wtedy to było uznawane za normę, dla Intela to byłaby smierć) i wychodzić potrafił z gry.

Zamontowałem radiator chyba ze trzy razy razy większy - temperatura spadła, ale huj go strzelił i tak :( 

2)Z braku laku przeszedłem na jakiś czas na Durona 800MHz - porażka pod względem wydajności w stosunku do tego wyżej, nie spolił się ;) 

3)AMD Core Duo z 1.5 GHz - na początku fajnie, ale zauważyłem że były najwyraźniej jakieś problemy z kompatybilnością bo system potrafił się wykrzaczać w przypadkowych momentach, czasem w grze, czasem w przeglądarce :( 

4)Przerzuciłem się na Intela i problemów brak(miałem od I3 po I7 i nie narzekam, choć jestem przekonany że architektura CISC zostanie porzucona w przyszłości, oczywiście na rzecz procesorów oo wiele więcej niż kilku rdzeniowych procesorów RISC) ;) 

P.S.

Nie zdołałem dojść w AMD do serii FX, jakoś mnie to oomineło ale z tego co widzę to dzisiaj "żondzi" Ryzen, posądzam że spróbuję w przyszłości ;) 

Karta graficzna dla mnie to tylko NVIDIA i ament ;) 

Pozdro

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 hours ago, Bohun said:

Nie zdołałem dojść w AMD do serii FX, jakoś mnie to oomineło ale z tego co widzę to dzisiaj "żondzi" Ryzen, posądzam że spróbuję w przyszłości ;) 

Jestem trochę fanbojem AMD, bo lubię underdoga :). Miałem inną ściężkę, kupiłem kiedyś płytę Gigabyte GA7N400Pro2 chyba pierwsza na chipsecie Nvidii. 

Na jednej płycie miałem 5 procków od Durona 800 po Bartona 3.2GHz. Athlony kręciłem odblokowując mnożnik, nigdy nic mi nie padło. Chłodzenie zawsze nie żałowałem kasy był Thermaltake full miedź (już teraz takich nie robią :).

Przerobiłem Athlony X2, X3, Phenomy teraz FXy będzie kiedyś Ryzen.

Dla mnie AMD zawsze miało lepszy stosunek wydajności do ceny. Zwiększało wydajność architekturą a nie podbijaniem MHz jak Intel.

Intela lubię w laptopach, w PC skończyłem na Pentium 100 :). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać mamy inne doświadczenia i tyle, puki co wolę kombinację INTEL + NVIDIA, choć jak powiadam że Intel/AMD poszły bardzo w technologię CISC i okazuję się że wrócimy do korzeni czyli RISC tylko z czasem, co się obserwuje bardzo wyraźnie w urządzeniach z systemem android.

Zresztą sama budowa karty graficznej na której se wyreżyserujesz własne lądowanie na księżycu tylko w domu w tydzień to taka właśnie struktura i widać co potrafi.

Architektura CISC była super puki rosła liczba rozkazów ich optymalizacja w mikrokodzie i częstotliwość taktowania samego procesora, która jak widać asymptotycznie zbliża się do 5GHz bardzo powoli w normalnych warunkach chłodzenia, efekt ten jest przypisywany zjawisku tunelowania elektronóf - tak wiem, to kobiety bardzo podnieca ;) 

Tak, czy owak lepiej rozpierdolić 10mld tranzystorów na załółżmy 1000 prostych rdzeni, niż na 13 skomplikowane CISC(z których i tak część instrukcji jest wykorzystywana raz w roku), programu nie musimy optymalizować na najniższym poziomie bo zrobią to dla nas inne programy napisane dla nas przez nas i tyle ;) 

Ehh, rozmazyłem się przy kieliszku "wódki" ;) 

P.S.

Liczby które podałem są z dupy wzięte dla przykładu ino i żeby potem kktoś mi nie wyskoczył ze skalą ;) 

P.S.

A500 Rulez ;) 

 

Edytowane przez Bohun
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Zainwestowałem w porządny sprzęt, postanowiłem że nie będe dziadował i kupie na lata

 

Ryzen 5 5600x

2x16GB Ramu 3200hz FuryX

AORUS ELITE B550 v2

DYSK SSD 500 gb

I Oczywiście czekam na kartę graficzną RTX 3060ti, na którą się  nie doczekam xD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mosze Red niezła inwestycja i że wogole przyszła

 

Ja zamówiłem za pobraniem na morele tą kartę w preorderze, za 2400 ale byłem na dalekiej pozycji podobno. I sobie czekam 2 miechy, a niewiadomo kiedy będzie i czy. Prędzej czy później powinna przyjść, więc nie anuluje zamówienia.

 

Na alledrogo licytacje tej karty za ponad 4 koła. Widziałem za 4,3k. A od ręki jeszcze parę stówek więcej. Rozbój w biały dzień, do czego doprowadzili górnicy. Chyba, że to jest celowe podbijanie cen, poprzez niski wypust.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mosze Red ale kupiłeś z nastawieniem do gier czy po prostu żeby wzmocnić kompa? Ja mam Intela HD530 ale jak kupiłem GeForce GTX 1660 SUPER GAMING OC 6GB i Vegas nic się nie zmienił, dlatego postanowiłem oddać, ale plusem było to że 4k i 6k płynnie mi odtwarzało... ale tyle kasy tylko dla czgeoś takiego... nie wiem nie wiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gnukij1

 

Czekałem 5 dni na kartę, wziąłem przedostatni egzemplarz. 

 

Za 4,5 - 4,7 można od ręki dostać rtx 3070 a to sprawia że 3060TI w cenie 4k+ jest totalnie nieopłacalna.  

 

Stare modele kart przez niedobory też kosmicznie w górę poszły gtx 1050TI po 1200 PLN, jakieś radeony rx 570, które kosztowały już poniżej 800 teraz przebijają 1500.

 

 

@dyletant do grania - przesiadka z 1070, w prawdzie mało gram, ale jak znajdę czas na Cyberpunka czy Red Dead to się przyda. Rozważałem 3070, ale do i7 7700 nie było sensu wkładać tej karty, a jednostki na razie nie zmieniam, do moich potrzeb z nakładem starcza.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak kart na rynku i ceny mogą być spowodowane przez Chinczyków - nvidia nie daje rady produkować tyle chipsetów GPU. Oni wukupują wszytko na koparki krypto, nie, nie na BTC, na ETH i inne... Teraz skupują nawet mocne laptopy z grafikami nvida, więc ceny w górę!!! Soon.

Tak też było na ostatniej hossie 2017.

 

Pamiętam jak kiedyś w Chinach coś się stało (jakis kataklizm pogodowy) w rejonie gdzie poważni gracze na rynku mieli fabryki HDD. Dobrze wspominam, troszkę zarobiłem.

Edytowane przez zuckerfrei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Mosze Red napisał:

Rozważałem 3070, ale do i7 7700 nie było sensu wkładać tej karty, a jednostki na razie nie zmieniam, do moich potrzeb z nakładem starcza.

 

Kiedyś rozkminiałem, czy gdybym modernizował kompa kupionego w '17r, wystarczy po kosztach zmienić procka z i5 7 generacji na i7 7 generacji, ale jednak jeżeli w dalszej przyszłości coś

będę zmieniać, to płyta główna + procek obowiązkowo byłby do wymiany i nie wiem, czy nie wziąłbym czegoś z AMD.

 

Zdziwiłem się, ż obecnie I7-7700 w grach ma kilka % mniejszą wydajność niż I3-10100. 😮

Ładnie ich AMD docisnęło i wymusiło rozwój na Intelu heh.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dworzanin.Herzoga ta 1 - 2% różnica bierze się tak naprawdę nie z samego procesora tylko z tego, że płyty pod 10 generację obsługują szybsze kości RAM.

 

 

Tak czy siak, mój i7 7700 z rtx 3060TI posłuży mi jeszcze spokojnie 2-3 lata, szczególnie, że mam 32 giga RAM i wszystko jest na SSD.  Ta konfiguracja w większości gier w 1080p i tak wyciąga powyżej 100 FPS, w najbardziej wymagających w okolicach 60 FPS. 

 

Jak przyjdzie czas na kolejny upgrade, to wymiana całej jednostki. 

 

Na chwilę obecną gry są dalej bardziej wymagające graficznie niż procesorowo, między 7 a 10 generacją różnice w wydajności w grach nie powalają. 

 

https://www.youtube.com/watch?v=KW7pMSKkCLE

 

Jeśli przez ten czas AMD utrzyma poziom w stosunku do Intela i utrzyma politykę cenową to moja kolejna platforma będzie miała jakiegoś Ryzen 7 zapewne.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Mosze Red napisał:

@Dworzanin.Herzoga ta 1 - 2% różnica bierze się tak naprawdę nie z samego procesora tylko z tego, że płyty pod 10 generację obsługują szybsze kości RAM.

 

Rozumiem. Akurat w tym konkretnym teście który zalinkowałem, prędkość ramu i reszta kompa przy obu procesorach była taka sama, wg tego co jest napisane w opisie.

Z tego co czytałem, na niektórych płytach głównych da radę odpalić szybszy ram z siódmą generacją, tylko trzeba aktywować profil XMP w UEFI.

Ale o co w tym chodzi konkretnie, nie wiem. 😊

 

12 minut temu, Mosze Red napisał:

Tak czy siak, mój i7 7700 z rtx 3060TI posłuży mi jeszcze spokojnie 2-3 lata, szczególnie, że mam 32 giga RAM i wszystko jest na SSD.

 

Zapas mocy jest. 😊 

 

15 minut temu, Mosze Red napisał:

Na chwilę obecną gry są dalej bardziej wymagające graficznie niż procesorowo, między 7 a 10 generacją różnice w wydajności w grach nie powalają. 

 

https://www.youtube.com/watch?v=KW7pMSKkCLE

 

Faktycznie, spodziewałem się trochę większych różnic. 😊

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Dworzanin.Herzoga napisał:

Faktycznie, spodziewałem się trochę większych różnic. 😊

 

Lepsza ciekawostka, Cyberpunk na prawie 9 letniej i7 trzeciej generacji, w ustawieniach ultra.  To pokazuje jaki zapas mocy miały/ mają procesory i7 od 3 generacji w górę. Każda nowa generacja była powolną ewolucją, a nie rewolucją. 

 

Wszystko rozbija się o grafikę tak naprawdę. 

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Orientujecie się panowie, gdzie w dużych ilościach są dostępne karty graficzne?

Może być z zagranicy nawet, z opcją dostawy do Polski.

Zapisałem sobie Currys i Evga.

W tych morelach, to przychodzi im chyba po 5 kart graficznych xD

https://www.olx.pl/oferta/rtx-3060-ti-3070-3080-rx5700-pomoc-w-zakupie-bot-CID619-IDIsJAy.html#9a665c0f99;promoted

Zobaczcie do czego doszło xD

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, gnukij1 napisał:

W tych morelach, to przychodzi im chyba po 5 kart graficznych xD

 

Niekoniecznie, ostatnio na wykopie ktoś wrzucił znalezisko i film z taką treścią:

Także chyba coś jest nie halo. 😊

Edytowane przez Dworzanin.Herzoga
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.