Skocz do zawartości

Spawanie metodą TIG - Początki


Majlooo

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim :)

Ciekawi mnie czy są tu jacyś więksi lub mniejsi fachowcy od tej metody spawania.

Obecnie zajmuję się po godzinach czymś zupełnie innym (stolarka) lecz jako, że przyszłość wiążę mocno z motorsportem i jaram się wszelkiej maści pojazdami/budową, to rozmyślam, czy nie pójść dodatkowo w tą stronę, by móc coś tworzyć przy tych np. samochodach. Ulepszać, modyfikować.

Nie mam nawet 30, więc na pewno to jest dobry moment, na rozpoczęcie nauki. 

 

Tak więc, jakieś porady dla początkującego chętnie przyjmę, jak ugryźć temat ;) 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Orybazy napisał:

Też bym chętnie poczytał bo spawanie jest jedną z rzeczy której nie ogarniam, pożyczyć spawarkę mogę ale umiejętności i wiedzy mam zero.

Kupuj Bracie parę profili/płaskowników i próbuj ? w czym problem?

 

Na pewno sa na YT jakieś poradniki.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minutes ago, Wincenty said:

Na pewno sa na YT jakieś poradniki.

Są tylko mi się nie chce jakoś uczyć, ostatnio wydech chciałem wieszak cyknąć i skończyło się na metalowej taśmie i śrubach. Jakiś większy projekt muszę sobie wymyślić.

  • Zdziwiony 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Cpt_Red napisał:

MIG i do większości zastosowań wystarczy

Do większości tak. Ale jak się chce spawać nierdzewkę i mieć nierdzewny spaw, to się przydaje. Poza tym przydatna jest możliwość zespawanie dwóch elementów poprzez ich stopienie, dodatkowo można spawać ze sobą  cienkie blachy. 

MIG iem potrafie spawać, ale też chętnie nauczyłbym się TIGiem. Na YT jest pełno filmów, alę bez praktyki, to nic z tego nie będzie. Kupić spawarkę i próbować.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, Leniwiec said:

Ale jak się chce spawać nierdzewkę i mieć nierdzewny spaw, to się przydaje.

Małą daję szansę na spawanie nierdzewki komuś komu się nie chce uczyć.

To co spawał w warsztacie samochodowym nowo przyjęty pracownik pół dnia oderwałem w pół godziny obcęgami, bo nie można było tego tak zostawić.

Samochód klienta rozleciałby się na drugim zakręcie.

 

Pytanie:

Po czym ocenia się, że spaw jest dobry?

Różne mogą być odpowiedzi, posłuchajmy co bractwo ma do powiedzenia.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
W dniu 30.10.2020 o 15:37, Cpt_Red napisał:

A tak z ciekawości czemu TIG? Prościej na początek opanować przecież np. MIG i do większości zastosowań wystarczy.

Bo po prostu mega mi się podoba wysokiej klasy spaw po TIGu :) I akurat mam wkręte, że przeróbki i modyfikacje (głównie auta offroad) chcę robić tigiem, jak najładniejsze i jakościowo najlepsze spawy. Buduję własnie garaż i w sumie sprzęt mam wybrany. Dam znać na wiosnę, jak wyjdą pierwsze potwory.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam ostatnio mam ślusarską zajawkę. Do tego fascynuje mnie produkcja noży. Na kucie stali mógłbym patrzeć godzinami, jak ta rozgrzana do czerwoności masa formuje się jak plastelina :D 

Spawarę sam sobie kupię, chociaż spawać nie bardzo mam co, jedynie coś okołodomowego najwyżej, albo do produkcji jakichś drobnych sprzętów. Na razie chcę zrealizować parę pomysłów lamp steam-punkowych, ale tu wystarczy mi lutowanie miedź/mosiądz  na miękko a to mam perfect opanowane. 

 

Co do ćwiczeń TIG widziałem taki motyw z montowaniem wkładu od długopisu w miejscu elektrody i takim prowadzeniem, żeby rysować tym po kartce np. naklejonej na rurę, żeby wprawiać rękę. 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Rnext napisał:

Sam ostatnio mam ślusarską zajawkę. Do tego fascynuje mnie produkcja noży.

Mam znajomego co robi noże w klitce 2x2m i jestem w szoku co za cuda tworzy, przy zupełnie zwykłym sprzęcie, absolutna podstawa.

I najlepsze jest to, ze ludzie na grupach się zabijają prawie o te noże.

Super sprawa :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwaga uwaga, już ruszyły projekty Centralnych Okręgów Szkoleniowych, gdzie płacicie kilkanaście procent kwoty szkolenia, a reszta jest refundowana. Można zrobić kurs za około 10 000zł płacąc ułamek kwoty. Niech każdy zainteresowany czym prędzej sobie ogarnie, bo potem już nie będzie szans. Ważne jeszcze z tego co wiem niecały tydzień.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.01.2021 o 09:40, Majlooo napisał:

Bo po prostu mega mi się podoba wysokiej klasy spaw po TIGu :) I akurat mam wkręte, że przeróbki i modyfikacje (głównie auta offroad) chcę robić tigiem, jak najładniejsze i jakościowo najlepsze spawy. Buduję własnie garaż i w sumie sprzęt mam wybrany. Dam znać na wiosnę, jak wyjdą pierwsze potwory.  

Dobrze mieć wizję co się chce, działaj w takim razie :)

Ja uznałem, że MIG do moich amatorskich zastosowań wystarczy. Trochę już przy swoich gratach porobiłem i bardzo zadowolony jestem. Może nie zawsze spawy mi idealne wychodzą ale odpadać nic nie odpada :) a u blacharzy bym majątek zostawił jakbym chciał porobić to co już dokonałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Wracam z małą i późną aktualizacją (na sam sprzęt czekałem 1.5 miesiąca...)

 

Pierwsze dni to czas palenia stali :D

Ale później to już zaczynam czuć temat, a do wyczucia jest tutaj wiele.

Fotka z piątego dnia prób po godzinę czy dwie dziennie.

 

Bardzo fajna zabawa, wsiąkam w to, jeszcze z dwa miesiące i może nie będzie wstydu coś komuś pospawać :)

 

Day5.thumb.jpg.82a68382a3f52025e11a688f6e39beee.jpg

  • Like 4
  • Dzięki 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem cały zestaw do motorsportu ze strony TigLab.

Sprzęt firmy SPARTUS model 208. 

Całość kosztowała niecałe 4k. 

Widziałem, że dużo poważniejszych garaży tego używa i chwalą, nie żałuję :) Do zastosowań samochodowych zdecydowanie wystarczy. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.