Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

5 minut temu, Templariusz napisał:

To jest wroga kapitalistyczna propaganda !! Samemu towarzyszu to możecie sobie co najwyżej dupę gazetą podetrzeć bo Twój przydział papieru toaletowego już się skończył. 

XD. Nie jestem komunistą.Nie w dzisiejszych warunkach. Ale za lat 200 różnie może być. Może będzie komunizm, a może będziemy toczyć wojny na innych planetach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minutes ago, Libertyn said:

Zatem co Ci ludzie maja robić? Np. teraz? Ta masa usługodawców których usługi stały się zbędnym wydatkiem?

No w socjalizmie, do którego wracamy, jest gospodarka sterowana przez państwo. Będą klepać biedę jak to w socjalizmie (ja też).

 

55 minutes ago, Libertyn said:

A kiedyś można by było Cię bezkarnie wywalic z domu, dom rozwalić  i nie zapłacic złamanego grosza. Tak jakoś do XIX wieku. A prawo własnosci mogłes sobie gdzieś wsadzić

Ale gdzie? W starożytności, w Grecji, Rzymie nie było prawa własności? W średniowieczu nie było takiej Magna Carty?

https://www.britannica.com/topic/Roman-law/The-law-of-property-and-possession

https://content.sciendo.com/view/journals/seeur/11/1/article-p145.xml?language=en

1 hour ago, Libertyn said:

Niszczenie rolnictwa to "wolny rynek"  Mokebe nie baw się w cła i nie pilnuj gospodarki. Wolny rynek jest najlepszy, my sobie będziemy dotować nasz eksport i wprowadzać cła na Twoje produkty których nie chcemy. W zasadzie to kupimy banany a ty kupuj od nas resztę i broń boże nie rozwijaj gospodarki

Jasne, jaki przedsiębiorca ma interes eksportować swoje produkty za darmo na swój koszt? Za tą "pomoc" płacą rządy podatkami zagrabionymi od swoich obywateli.

Ja akurat jestem za cłami. Jeśli ktoś pilnuje granic, co kosztuje, to ma prawo pobierać za to opłatę.

1 hour ago, Libertyn said:

I super. Na ile wyceniasz swoje przyrodzenie?

Nie rozumiem, chcesz kupić czy co? 

 

1 hour ago, Libertyn said:

Akcje humanitarne są. ale to jest zabieranie wędki i dawanie rybiej głowy

W większości przypadków tak, ale jak prywatne osoby chcą to robić to niech robią.

1 hour ago, Libertyn said:

To że na tym gospodarki nie utrzymasz.

To jest objaw dostatku. Kojarzysz piramidę Maslow'a? Jeśli masz wolny rynek i jest zapotrzebowanie na psie wizażystki to znaczy że wszystko inne jest zapewnione. Znam ludzi którzy biorą psa do fryzjera. Rodzaj ludzi, którzy głodem nie przymiera. Nie ma w domu dylematów, kupujemy dzisiaj chleb czy odkładamy na manicure dla Reksia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Analconda said:

Lepiej by pare osób było na szczycie niż żeby wszędzie panoszyli się złodzieje w nowych samochodach.

Jakich samochodach, wszyscy będą równie biedni jak w PRL. No chyba że będą w partii. 

1 hour ago, Analconda said:

Na pewno na wyższym niż prywaciarze.

A kto to będzie ustalał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem skąd to się bierze?

Tatuś źle zrobił komunizm to ja zrobię go lepiej?

I tak co generacja, do zajebania.

 

Czy ktoś ogarnia, że socjalizm czy komunizm są niczym innym jak strategią biznesową, ludzi nie potrafiących niczego pożytecznego, wychodzących z ofertą handlową do ludzi oferujących tyle samo?

(w wolnym tłumaczeniu - oferta bezużytecznych społecznie do bezużytecznych społecznie)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Libertyn said:

Nie. Na przemyśle, nowych technologiach, elektronice.

Zacznij lepiej od wody, żarcia i opału. Tabletem się nie najesz, komórką nie napijesz.

1 minute ago, Analconda said:

Nie wiem ale mam nadzieje, że prywaciarze zostaną zaciągnięci za uszy do normalnej roboty.

Kiedyś się udało i patrz co wyszło:

https://www.history.com/news/ukrainian-famine-stalin

4 minutes ago, Rnext said:

I tak co generacja, do zajebania.

Co trzecie :). Jedna doświadcza, kolejna się nasłucha, następna się śmieje z bajdurzeń rodziców i dziadków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Rnext napisał:

Nie wiem skąd to się bierze?

Tatuś źle zrobił komunizm to ja zrobię go lepiej?

I tak co generacja, do zajebania.

 

Powinno go najpierw, nie wiem, na mrówkach przetestować, albo na hodowli chomików syryjskich. Poza tym nie wiem, skąd się uroił ten paranoiczny pogląd, że każdy przedsiębiorca o niczym innym nie marzy i nic nie powoduje jego maksymalnego wzwodu niż stuprocentowe wyżyłowanie własnych pracowników. Z czystej złośliwości albo demonicznej natury.

 

To jest tak odjechana aberracja, że trudno to spokojnie tłumaczyć.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Obliteraror napisał:

Powinno go najpierw, nie wiem, na mrówkach przetestować, albo na hodowli chomików syryjskich.

Mrówki to komuniści. Każda równa jedna równiejsza. W dodatku feministki - wreszcie kobiety się do roboty wzięły by mężczyżni mogli się byczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Orybazy napisał:

No w socjalizmie, do którego wracamy, jest gospodarka sterowana przez państwo. Będą klepać biedę jak to w socjalizmie (ja też).

Podobnie w Azjatyckich tygrysach :) To że możesz kupić Samsunga to efekt państwowej interwencji

1 godzinę temu, Orybazy napisał:

Ale gdzie? W starożytności, w Grecji, Rzymie nie było prawa własności? W średniowieczu nie było takiej Magna Carty?

W Rzymie mogłeś być skazany na banicje i stracić majątek. Magna Charta zaś musiała być wywalczona. Jean sans Terre nie podpisał jej z własnego kaprysu

1 godzinę temu, Orybazy napisał:

https://www.britannica.com/topic/Roman-law/The-law-of-property-and-possession

https://content.sciendo.com/view/journals/seeur/11/1/article-p145.xml?language=en

Jasne, jaki przedsiębiorca ma interes eksportować swoje produkty za darmo na swój koszt? Za tą "pomoc" płacą rządy podatkami zagrabionymi od swoich obywateli.

Za tą pomoc płaci się koncesjami na pozyskiwanie kruszców. Cała elektronika z bateriami stoi na koltanie wydobywanym w Kongo ale sprzedawanym przez przez firmy z siedzibami w Londynie.

1 godzinę temu, Orybazy napisał:

Ja akurat jestem za cłami. Jeśli ktoś pilnuje granic, co kosztuje, to ma prawo pobierać za to opłatę.

Ale to jest najbardziej antyrynkowa rzecz

1 godzinę temu, Orybazy napisał:

Nie rozumiem, chcesz kupić czy co? 

Błąd lekarski. Ile byś odszkodowania chciał za to że jakis piekarz co sie nazwał urologiem majstruje Ci w genitaliach.

1 godzinę temu, Orybazy napisał:

 

W większości przypadków tak, ale jak prywatne osoby chcą to robić to niech robią.

Na ogół jednak to są agencje rządowe. Btw. Izrael otrzymuje pomoc humanitarna od USA

1 godzinę temu, Orybazy napisał:

To jest objaw dostatku. Kojarzysz piramidę Maslow'a? Jeśli masz wolny rynek i jest zapotrzebowanie na psie wizażystki to znaczy że wszystko inne jest zapewnione.

Ale jak masz same psie wizażystki i nagle jest kryzys to gospodarka nurkuje w dół bardziej niz gdybyśmiał jeszcze fabrykę

1 godzinę temu, Orybazy napisał:

Znam ludzi którzy biorą psa do fryzjera. Rodzaj ludzi, którzy głodem nie przymiera. Nie ma w domu dylematów, kupujemy dzisiaj chleb czy odkładamy na manicure dla Reksia. 

Niech stracą pracę to będzie dylemat. I myślęże manicure pierwszy pójdzie w odstawke

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minutes ago, Libertyn said:

Podobnie w Azjatyckich tygrysach :) To że możesz kupić Samsunga to efekt państwowej interwencji

W Singapurze jest socjalizm? Telefony Samsunga projektują państwowe agencje? 

16 minutes ago, Libertyn said:

W Rzymie mogłeś być skazany na banicje i stracić majątek. Magna Charta zaś musiała być wywalczona. Jean sans Terre nie podpisał jej z własnego kaprysu

Czyli jednak było prawo własności przed XIX w., uff.

16 minutes ago, Libertyn said:

Za tą pomoc płaci się koncesjami na pozyskiwanie kruszców. Cała elektronika z bateriami stoi na koltanie wydobywanym w Kongo ale sprzedawanym przez przez firmy z siedzibami w Londynie.

Bez zachodnich technologii te kruszce były by g warte. Podobnie ropa. Gdyby nie technologia crakingu ropy i silniki spalinowe dalej by tam najbardziej wartościowe wielbłądy

 

16 minutes ago, Libertyn said:

Ale to jest najbardziej antyrynkowa rzecz

Granice i państwa to nie wolny rynek. 

 

16 minutes ago, Libertyn said:

Błąd lekarski. Ile byś odszkodowania chciał za to że jakis piekarz co sie nazwał urologiem majstruje Ci w genitaliach.

Nie wiem, ale odszkodowanie powinno być adekwatne do tego kogo zatrudniłem do majstrowania. Jak felczera to małe, jak lekarza to duże.

 

16 minutes ago, Libertyn said:

Na ogół jednak to są agencje rządowe. Btw. Izrael otrzymuje pomoc humanitarna od USA

Nie humanitarną a 5mld+ na uzbrojenie. Poczytaj jak się bronili przed F16. Chcieli własny samolot robić ale USA im dawało i groziło że jak nie wezmą to im odetną kasę. W Polsce zapłaciliśmy i dostaliśmy Astrę III jako transfer technologii.

16 minutes ago, Libertyn said:

Ale jak masz same psie wizażystki i nagle jest kryzys to gospodarka nurkuje w dół bardziej niz gdybyśmiał jeszcze fabrykę

Wizażystki psie są po rolnictwie i fabrykach, nie odwrotnie.

 

16 minutes ago, Libertyn said:

Niech stracą pracę to będzie dylemat. I myślęże manicure pierwszy pójdzie w odstawke

Dokładnie, bo to czubek piramidy.  

Edytowane przez Orybazy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, Libertyn said:

ALe cła to jest najbardziej szkodliwa rzecz dla wolnego rynku handlu międzynarodowego

Dla rynku międzynarodowego jak najbardziej szkodliwa. Ja akurat jestem za państwami narodowymi i cła to cena za to że chronią cię granice.

Cła zresztą muszą być racjonalne. Cło zaporowe na banany czy ropę to zero importu i zero zysku z cła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Orybazy napisał:

Dla rynku międzynarodowego jak najbardziej szkodliwa. Ja akurat jestem za państwami narodowymi i cła to cena za to że chronią cię granice.

Wiesz po co są cła? Po to by rozwijać rodzinny przemysł. To oczywiste ze nie będziemy nakładali cła na banany, bo sami ich nie uprawiamy. Ale już cła mogą na smartfony by ludzie kupowali myPhone zamiast iPhone. Cały dzisiejszy zachód wyrósł na protekcjonizmie.  A potem doszło do dekolonizacji i nagle wszyscy trajkotali o wolnym rynku. 

8 minut temu, Orybazy napisał:

Cła zresztą muszą być racjonalne. Cło zaporowe na banany czy ropę to zero importu i zero zysku z cła.

Wiadomo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minutes ago, Libertyn said:

Wiesz po co są cła? Po to by rozwijać rodzinny przemysł. To oczywiste ze nie będziemy nakładali cła na banany, bo sami ich nie uprawiamy. Ale już cła mogą na smartfony by ludzie kupowali myPhone zamiast iPhone. Cały dzisiejszy zachód wyrósł na protekcjonizmie.  A potem doszło do dekolonizacji i nagle wszyscy trajkotali o wolnym rynku. 

W kapitalistycznym kraju cła powinny być ustalane tak, by maksymalizować zyski a nie manipulować gospodarką. Dochody powinny iść na utrzymanie armii i straży granicznej. Czym się kończy protekcjonizm można zobaczyć na przykładzie Harley Davidsona. Regan chciał im pomóc w konkurowaniu z japońskimi markami, nałożył wysokie cła na ciężkie motocykle. HD zamknął się w niszy, nie inwestował w rozwój produktów i technik wytwarzania. Gdy ktoś spoza USA kupuje cruisera woli raczej Yamahę, Hondę bo bardziej niezawodna, tańsza i nowocześniejsza. HD nawet nie potrafił zrobić konkurencji dla takiego Goldwinga. Co mamy teraz, klienci HD w USA już na emeryturach a firma przenosi produkcję za granicę.

Z protekcjonizmem jak z dzieckiem, gdy będzie żyć pod ochronnym kloszem nic się nie nauczy. Gdy klosza zabraknie zderzenie z rzeczywistością będzie bolesne.

16 minutes ago, Krugerrand said:

Korea Północna nocą, kraj mlekiem i miodem płynący, poza Kubą ostatni taki bastion na świecie:

W Korei Płn. ciemno bo ludzie śpią spojnie w domach a nie zapieniczają na trzeciej zmianie w fabryce na Mercedesa właściciela ;). 

Edytowane przez Orybazy
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Orybazy napisał:

W kapitalistycznym kraju cła powinny być ustalane tak, by maksymalizować zyski a nie manipulować gospodarką. Dochody powinny iść na utrzymanie armii i straży granicznej. Czym się kończy protekcjonizm można zobaczyć na przykładzie Harley Davidsona. Regan chciał im pomóc w konkurowaniu z japońskimi markami, nałożył wysokie cła na ciężkie motocykle. HD zamknął się w niszy, nie inwestował w rozwój produktów i technik wytwarzania. Gdy ktoś spoza USA kupuje cruisera woli raczej Yamahę, Hondę bo bardziej niezawodna, tańsza i nowocześniejsza. HD nawet nie potrafił zrobić konkurencji dla takiego Goldwinga. Co mamy teraz, klienci HD w USA już na emeryturach a firma przenosi produkcję za granicę.

Z protekcjonizmem jak z dzieckiem, gdy będzie żyć pod ochronnym kloszem nic się nie nauczy. Gdy klosza zabraknie zderzenie z rzeczywistością będzie bolesne.

Można zobaczyć też na przykładzie niektórych Czeboli lub Keiretsu. LG, Samsung, Mitsubishi, Honda

 

Można zobaczyć w Niemczech. 

 

A przykład Harleya jest specyficzny. Bo ta marka jest tak amerykańska że szkoda gadać. To symbol. Kij z tym że są bardziej komfortowe marki. To symbol i na symbolice zarabia. Na legendzie. Masz knajpy, koszulki i gadżety. Troche jak z Hard rock cafe. Masz całą społeczność. To jest jak z grami pc. Masz, coś leciwego, z kiepską grafiką. Ale masz społeczność. Tykasz to i unowocześniasz, wszyscy uważają że spierdoliłeś tytuł. I sprzedaż ci spada. 

 

 

Harley nie mógł się rozwijać bo jego użytkownicy chcieli go takiego jakim był. Tak samo nie chcieli i nie chcą by ich samochody wyglądały jak tw w w Europie. Dopiero niedawno zaczęli przechodzić na emeryturę a bardziej to tracić zdrowie

 

A następcy są biedniejsi więc hamerykańskość ustępuje pola względom praktycznym i coraz bardziej popularne są te japońskie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Templariusz napisał:

Za to komunizm w tej materii może pochwalić się znacznymi osiągnięciami. 

  • Wysoko postawiona poprzeczka, nie ma co. 

Za kapitalizm nikt tyle nie walczył i nie ma już prawie wolnych rynków, to właśnie kapitalizm jest utopią.

 

11 godzin temu, Krugerrand napisał:

Dokładnie tak. Historia świata jest na to dowodem.

Historia przestaje się liczyć, wcześniej nie było takich metod kontroli jak obecnie, nie było pierwszych robotów które mają zastąpić ludzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Libertyn napisał:

Dążymy do pełnej automatyzacji wszystkiego w celu redukcji kosztów. Kłopot w tym że jeśli wszystko nbędzie automatyzowane to nie będzie zwyczajnie zapotrzebowania na ludzka pracę

Jeśli wszystko będzie zautomatyzowane lub zastąpione przez sztuczna inteligencje, od robotnika po nauczyciela, to zmieni się też podejście do pieniądza czy samej pracy. Nie bój się, ludzie sobie poradzą, są kreatywni. 

 

A co do tego, co pisali koledzy wyżej. Pomyśl ile nowych zawodów powstanie, ile możliwości przed nami 

 

Np wraz z rozwojem robotyzacji, będą się też pojawiać problemy natury etycznej. Lewicowcy przyszłości będą walczyc o prawa androidów i gnębić robofobów. Twój kumpel android będzie chodził do cyberterapeuty,  a robo-pies, przypilnuje domku letniskowego na Wenus. A pomyśl ile pracy czeka przyszla klasę robotnicza, wysyłana do kopania diamentów na księżycach Jowisza. No i nie zapominajmy -nieustanne walki z obcymi. Roboty po łokcie 

 

Edytowane przez Johnny_B
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Obliteraror napisał:

Powinno go najpierw, nie wiem, na mrówkach przetestować, albo na hodowli chomików syryjskich. Poza tym nie wiem, skąd się uroił ten paranoiczny pogląd, że każdy przedsiębiorca o niczym innym nie marzy i nic nie powoduje jego maksymalnego wzwodu niż stuprocentowe wyżyłowanie własnych pracowników. Z czystej złośliwości albo demonicznej natury.

zrobili eksperyment w ten deseń, eksperyment Callhouna inaczej mysia utopia, nie wyszło najlepiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Gigi napisał:

Za kapitalizm nikt tyle nie walczył

Na tym polega właśnie różnica. Komunizm trzeba ludziom narzucić terrorem, nie ma innego sposobu. Przedsiębiorczość i ludzka pomysłowość są naturalnymi ludzkimi odruchami i jeśli nie będą ograniczane po prostu same zaistnieją,  nie ma potrzeby przelewać za nie krwi. To że za kapitalizm nie trzeba walczyć /chyba że w obronie przed komunistami/ to jego naturalną cechą. Powyższy argument jest jednym z najbardziej głupich i samo zaorujących się argumentów jakie słyszałem.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komunizm zrodził się właśnie z ludzkiej pomysłowości i dzięki przedsiębiorczości. Zwycięzcy zostali nagrodzeni przez Boga i kształtują świat według swojej wolnej woli. Człowiek został zesłany na Ziemię po to, by na niej walczyć.

 
"Nie przyszedłem nieść wam pokój - ale miecz."
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.