Skocz do zawartości

Paczkomaty inpost


Rekomendowane odpowiedzi

Niedawno zakupiłem na Allegro pewien przedmiot. Jak zwykle zażyczyłem sobie go dostarczenia do tego samego paczkomatu z którego korzystam już od kilku lat. Kilka dni poźniej przyszedł SMS, że paczka jest gotowa do odbioru. Przy paczkomacie postanowiłem skorzystać z opcji zdalnego otwierania paczkomatu. Niestety nie otwarła się żadna skrytka. Dokładnie sprawdziłem czy jakieś drzwiczki się nie zacięły i nie odskoczyły. Pomyślałem zdarza się, skoro paczkomat się nie otworzył to paczkę znajdą i pewnie za kilka dni dostarczą ponownie. Niestety odpowiedź na reklamację była negatywna, według inpost paczka została odebrana poprawnie, bo tak mają w systemie.

 

Czułem, że coś sie nie zgadza i pojechałem ponownie w to miejsce. Zobaczyłem, że w odległości 50 m znajduje się drugi paczkomat. Teraz juz rozumiem co się stało, pomyliłem paczkomaty jednak sama ta pomyłka nie wystarczyłaby. Funkcja zdalnego otwierania paczkomatu otworzyła ten drugi paczkomat mimo że stałem przy pierwszym. Inpost twierdzi, że paczkomat można otworzyć tylko jak stoi się w odległości 10 m od paczkomatu. Jak widać jest to nieprawda, paczkomat można otworzyć z całkiem sporej odłegłości przypadkowo co jest poważnym naruszeniem bezpieczeństwa.

 

Oczywiście  moja paczka zniknęła, mogę sobie wyobrazić, że jest to robota jakiejś grupy przestępczej. Pewnie już zauważyli tą lukę w bezpieczeństwie. Jak stawiają paczkomaty obok siebie to ludzie będą się mylić często. Wystarczy tylko czekać i odbierać paczki. Moja strata jest niewielka więc chyba nie będę eskalował sprawy jednak nie zaufam już firmie inpost. Na pewno zdają sobie sprawę, że ich rozwiązanie w oparciu o GPS nie zapewnia dokładności 10 m ale będą dalej reklamować funkcję zdalnego otwierania jako szybką i bezpieczną. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, wapas napisał:

e  moja paczka zniknęła, mogę sobie wyobrazić, że jest to robota jakiejś grupy przestępczej

Prędzej Sebiks, który sobie stał pod żabką z browcem i nagle mu się "drzwiczki do bogactwa" same otworzyły. ?

 

Paczkomat ma kamery, w okolicy też pewnie jest monitoring. Może można z tym pójść na policję? Ale pewnie nie warto jak tania paczka.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamery są i pewnie archiwizują nie za długo, bo wbrew pozorom to sporo danych. Zwykle jest dysk nadpisywany, "w kółko". W sklepach jest to 2 tygodnie a czasami ponad 50 dni, chociaż przepisy każą kasować wcześniej, to różnie to bywa.

 

Zgłosić warto, bo takie ziomeczki rozwijają kunszt. Tak jak warto wspierać dobre firmy, tak złe zachowania trzeba tępić. Za kilka lat zabiją kogoś pod twoim blokiem i będzie lament w mediach, ojjoj czemu nikt nie zareagował. Od lat okradali paczkomaty, rzucali kamieniami w koty, czasem jakaś wycieraczkę urwali od auta. Na szwendali się, przygód szukali, ale kto by tam zgłaszał takie banały.  

 

ps. warto dzwonić na infolinie, jest numer na każdym paczkomacie. Równie dobrze mogła paczką "zaopiekować" się osoba obsługująca paczkomat. Mnie się zdarzyło, że kurier dobrał się do paczki. Reklamacja rozpatrzona pozytywnie.  Gość jeszcze miał potem pretensje jak mnie spotkał w kolejce, czemu robiłem mu problemy o taka pierdołę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wapas napisał:

Inpost twierdzi, że paczkomat można otworzyć tylko jak stoi się w odległości 10 m od paczkomatu. Jak widać jest to nieprawda, paczkomat można otworzyć z całkiem sporej odłegłości przypadkowo co jest poważnym naruszeniem bezpieczeństwa. Na pewno zdają sobie sprawę, że ich rozwiązanie w oparciu o GPS nie zapewnia dokładności 10 m ale będą dalej reklamować funkcję zdalnego otwierania jako szybką i bezpieczną. 

 

Opisz ich sytuację na LinkedIn, z tego co kojarzę ich CEO lubi dyskutować tam z klientami. Możesz też powiadomić niebezpiecznik.pl mają dobre zasięgi i lubią takie klimaty :)

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wapas napisał:

Oczywiście  moja paczka zniknęła, mogę sobie wyobrazić, że jest to robota jakiejś grupy przestępczej. Pewnie już zauważyli tą lukę w bezpieczeństwie. Jak stawiają paczkomaty obok siebie to ludzie będą się mylić często. Wystarczy tylko czekać i odbierać paczki. Moja strata jest niewielka więc chyba nie będę eskalował sprawy jednak nie zaufam już firmie inpost. Na pewno zdają sobie sprawę, że ich rozwiązanie w oparciu o GPS nie zapewnia dokładności 10 m ale będą dalej reklamować funkcję zdalnego otwierania jako szybką i bezpieczną

Niekoniecznie grupa przestępcza. Apka inpostu nie otworzy Ci drzwiczek bez dostępu do GPS, a sam odbiornik może mieć problem ze złapaniem pozycji. Różnica 50m jest spora i wątpię, aby to problem był z fałszywym wskazaniem lokalizacji. W teorii mogła być sytuacja, gdzie apka dostaje chwilowy sygnał w okolicy drugiego paczkomatu, a funkcja porównująca bardziej kojarzy go z tym drugim, niż tym przy którym Ty stałeś. A może po prostu programista coś spieprzył i sprawdzanie pozycji nie było właściwie zakodowane. Kto wie...fajnie, że o tym napisałeś.

 

Jeśli masz konkretne podejrzenie to napisz np. do niebezpiecznika, oni tam takimi przypadkami z naruszeniami bezpieczeństwa się zajmują i opisują je na blogu.

 

Z drugiej strony to też taka "kara" za brak uważności. Piszesz, że masz sprawdzony od kilku lat paczkomat, a idziesz do innego. Musiałeś mieć niezłego mindfucka tego dnia :P

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minutes ago, Leniwiec said:

Nie rozumiem w takim razie jak mogłeś pomylić paczkomat ? Tłumaczenie inpost dziwne.

Jestem przekonany, że przy zamawianiu na Allegro podałem ten sam paczkomat co zwykle. To raczej inpost przekierował go do innego niż zwykle. Pojechałem odebrać tam gdzie zwykle. Oczywiście powinnienem sprawdzić numer paczkomatu ale jak się coś robiło bez problemu dziesiątki razy to się wykształcił automatyzm. Drugi paczkomat nie powinnien się po prostu otworzyć z takiej odległości. Jak mają taki problem to powinni wyłączyć tą funkcję w paczkomatach stojących blisko siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, wapas napisał:

Funkcja zdalnego otwierania paczkomatu otworzyła ten drugi paczkomat mimo że stałem przy pierwszym.

No ale Ty tego nie wiesz, tylko tak zgadujesz.

1 godzinę temu, wapas napisał:

Inpost twierdzi, że paczkomat można otworzyć tylko jak stoi się w odległości 10 m od paczkomatu. Jak widać jest to nieprawda

Dowodem jest Twój domysł, żeby nie powiedzieć - urojenie. Ale skoro tak twierdzisz to może zamów parę razy coś do tego paczkomatu i otwieraj go stojąc przy tym drugim dokumentując wszystko nagraniem. Będziesz miał dowód, a ja wejdę pod stół i odszczekam te tekstu o urojeniach. Pasuje?

15 minut temu, wapas napisał:

To raczej inpost przekierował go do innego niż zwykle.

Też mnie to spotkało, że paczka poszła do paczkomatu na drugim końcu miasta. Ale to była wina Allegro.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minutes ago, Adams said:

No ale Ty tego nie wiesz, tylko tak zgadujesz.

Dowodem jest Twój domysł, żeby nie powiedzieć - urojenie. Ale skoro tak twierdzisz to może zamów parę razy coś do tego paczkomatu i otwieraj go stojąc przy tym drugim dokumentując wszystko nagraniem. Będziesz miał dowód, a ja wejdę pod stół i odszczekam te tekstu o urojeniach. Pasuje?

Też mnie to spotkało, że paczka poszła do paczkomatu na drugim końcu miasta. Ale to była wina Allegro.

 

Jak mawiał Sherlock Holmes jak się wykluczy to co niemożliwe to nawet to co nieprawdopodobne musi być prawdą. Faktem jest, że stałem przy niewłaściwym paczkomacie. Uruchomiłem zdalną funkcje otwierania. Paczkomat przy którym stałem się nie otworzył, status przesyłki zmienił się na odebrany. Wynika stąd, że otworzyłem inny paczkomat. Tak, zamierzam przeprowadzić eksperyment tylko potrzebuję asystenta żeby filmował w drugim miejscu. Zresztą znalazłem podobne przypadki opisane na wykopie, otworzenie paczkomatu nawet z większej odległości. Tak więc firma wie o tym, że to nie działa poprawnie ale nic nie robi. Tutaj link  https://www.wykop.pl/wpis/48512581/mirki-ale-przytrafila-mi-sie-dzisiaj-sytuacja-dost/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, wapas napisał:

Jestem przekonany, że przy zamawianiu na Allegro podałem ten sam paczkomat co zwykle. To raczej inpost przekierował go do innego niż zwykle

Miałem raz sytuację, że zamawiałem do jednego, a docelowo znalazł się w innym. Ale tu prawdopodobnie zawinił system transakcyjny (albo moja nieuważność przy zamawianiu).

Mogło więc być tak, jak napisałeś.

Jest jeszcze inna opcja - przy wskazywaniu opcji z mapy, przy małym powiększeniu możliwość pomyłki przy wskazaniu jest większa.

 

Ale to nie ma teraz większego znaczenia.

Liczy się reklamacja i to co masz w dokumentach na obronę swojej linii (sms, maile).

Co do gps możesz w google wpisać "how to get position history" dla swojego telefonu i zobaczyć czy masz dostęp do pozycji gps z tamtego czasu.

10 minut temu, wapas napisał:

Tak, zamierzam przeprowadzić eksperyment tylko potrzebuję asystenta żeby filmował w drugim miejscu.

Jak będziesz realizował to włącz sobie jakieś aplikacje do nagrywania ekranu, będziesz miał lepszy materiał dowodowy.

Warto by było również zainstalować apkę do zapisu pozycji z GPS chociażby do jakiegoś znanego formatu jak NMEA lub garminowy GPX. Po tym będzie wiadomo, jakie wskazania GPS będą przy staniu przy paczkomacie. Niestety wstecz tego nie zrobisz (ale producent czy służby prawdopodobnie mogą - bo tego typu informacje ponoć zapisują się w telefonach, nawet bez naszej wiedzy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też są dwa obok siebie, jak pierwszy raz odpierałem paczkę z paczkomatu to nie wiedziałem, że tam dwa obok siebie są, podszedłem do paczkomatu, wpisałem kod, a tu, że niepoprawny.

 

Próbowałem kilka razy, myślę sobie co ja ułomny jakiś jestem czy jak. Pierwszy raz odbierałem więc myślę dzwonię na infolinię xD, pytam Pana grzecznie czy coś się tu nie zacięło czy jak, mówię, że wpisuję kod wszystko po kolei jak trzeba i nic. Sprawdza, sprawdza i po chwili mówi: "Panie a Pan to do dobrego paczkomatu to wpisuje?" xD Wtedy właśnie się kapnąłem, że każdy paczkomat ma swój kod, a ja wpisywałem go do tego obok. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Jorgen Svensson napisał:

Wtedy właśnie się kapnąłem, że każdy paczkomat ma swój kod, a ja wpisywałem go do tego obok. 

Coś podobnego przerabiałem.

Teraz dziękuję sobie w duchu, że nie zainstalowałem apki inpostu. Niby można odebrać szybciej, ale taka niespodzianka z potencjalną możliwością otworzenia skrytki w innym paczkomacie to nic miłego. Niestety to wada automatyzacji - ma duży potencjał wyręczania nas w uważności.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.