Skocz do zawartości

Nowy sprzęt komputerowy


Carl93m

Co wybrać?  

36 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Którą opcję wybrać?

    • Macbook Pro 16 cali, 32 GB i7 9gen. Cena +/- 13.000 PLN  -  piękny komputer, mocarny, wspaniały OS, jedyna wada to fura hajsu. Jakby mi ten komputer posłużył porządnie 4-5 lat to why not?
      2
    • Lenovo Legion 32 GB i7 9 gen. Cena +/- 5000 PLN   -  na tej opcji sporo oszczędzam, rewelacyjny stosunek wydajności do ceny, ale lapek brzydki, a mi zależy też na estetyce
      1
    • Komputer stacjonarny za +/- 6000 PLN  -  zrobiłem sobie zestaw na xkom i wygląda to ekscytująco, bym mógł sobie go samemu złożyć etc.
      8
    • Dokupić sobie 16GB ramu do obecnego kompa - intel core i5 7500, 4 rdzenie, geforce 1050ti
      6
    • Nie kupować nic, zamknąć pizdę i siedzieć cicho, nie ulegać żądzom konsumpcjonizmu
      19


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Nie wiem czy znowu mi się nie włącza tryb: "Przejeb hajs, bo nudno i nic się nie dzieje,  a jak kupisz coś nowego sobie to będzie lepiej".

Mam komputer, na który niby nie narzekam, jedynie ramu zaczyna braknąć przy odpalaniu lokalnie całego systemu w architekturze mikroserwisów. Potrafi się mi skończyć ram i zablokować kompa.

Proste rozwiązanie to dokupienie ramu, bo mam 2 wolne sloty jeszcze. 

 

Jednak kusi mnie, żeby sobie kupić jakąś nową zabawkę i rozważam 5 opcji:

1) Macbook Pro 16 cali, 32 GB i7 9gen. Cena +/- 13.000 PLN  -  piękny komputer, mocarny, wspaniały OS, jedyna wada to fura hajsu. Jakby mi ten komputer posłużył porządnie 4-5 lat to why not?

2) Lenovo Legion 32 GB i7 9 gen. Cena +/- 5000 PLN   -  na tej opcji sporo oszczędzam, rewelacyjny stosunek wydajności do ceny, ale lapek brzydki, a mi zależy też na estetyce

3) Komputer stacjonarny za +/- 6000 PLN  -  zrobiłem sobie zestaw na xkom i wygląda to ekscytująco, bym mógł sobie go samemu złożyć etc.

4) Dokupić sobie 16GB ramu do obecnego kompa - intel core i5 7500, 4 rdzenie, geforce 1050ti

5) Nie kupować nic, zamknąć pizdę i siedzieć cicho, nie ulegać żądzom konsumpcjonizmu

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz dobry internet i gry na steamie, to przy użyciu geforce now (30-40zł/mies) możesz grać w większość nowych tytułów. Ma to swojej ograniczenia, ale jest spora liczba gier to wykupienia. Ewentualnie zrobić, jak mój przyjaciel, który kupił używanego xboxa one za ~600zł i kupić game passa jakoś 200zł za rok i koło 200 gier.

Wiem, że jesteś informatykiem, więc jeśli do pracy szukasz, to wtedy inna historia  i trzeba inwestować : P.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam stacjonarnego za jakieś 10 koła i żałuje wydanych pieniędzy. Poprzedni za 4 kafle z dokupionym RAMem dawał by radę na spokojnie.

Co do Mackbooka Pro to nowego do pracy bym nie kupił. Używany, kilkuletni za kilka tysi się sprawdzi. Znając Apple'a to parametrami zapewne

niewiele się róznią. Za to cenaaaa....

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Carl93m napisał:

Witajcie,

Nie wiem czy znowu mi się nie włącza tryb: "Przejeb hajs, bo nudno i nic się nie dzieje,  a jak kupisz coś nowego sobie to będzie lepiej".

Mam komputer, na który niby nie narzekam, jedynie ramu zaczyna braknąć przy odpalaniu lokalnie całego systemu w architekturze mikroserwisów. Potrafi się mi skończyć ram i zablokować kompa.

Proste rozwiązanie to dokupienie ramu, bo mam 2 wolne sloty jeszcze. 

 

Jednak kusi mnie, żeby sobie kupić jakąś nową zabawkę i rozważam 5 opcji:

1) Macbook Pro 16 cali, 32 GB i7 9gen. Cena +/- 13.000 PLN  -  piękny komputer, mocarny, wspaniały OS, jedyna wada to fura hajsu. Jakby mi ten komputer posłużył porządnie 4-5 lat to why not?

2) Lenovo Legion 32 GB i7 9 gen. Cena +/- 5000 PLN   -  na tej opcji sporo oszczędzam, rewelacyjny stosunek wydajności do ceny, ale lapek brzydki, a mi zależy też na estetyce

3) Komputer stacjonarny za +/- 6000 PLN  -  zrobiłem sobie zestaw na xkom i wygląda to ekscytująco, bym mógł sobie go samemu złożyć etc.

4) Dokupić sobie 16GB ramu do obecnego kompa - intel core i5 7500, 4 rdzenie, geforce 1050ti

5) Nie kupować nic, zamknąć pizdę i siedzieć cicho, nie ulegać żądzom konsumpcjonizmu

 

 

Kup stacjonarkę, ale zaczekaj na RTX 3060. Niedługo premiera, a karta będzie tania i potężna, powinna zmieścić się w twoim budżecie.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie nie doprecyzowałem z tą mobilnością. Stacjonarka mnie przywiązuje do miejsca, a jak się skończy pandemia, chciałbym coraz mniej siedzieć w tej zasranej pieczarze.

Jednak wydajność stacjonarki bardzo kusi. 

 

Btw. zrobię i tak zgodnie z ankietą. Na razie według ankiety, pozostanę przy i5 7500 :) 

 

Ale poczekam na głosy posiadaczy Maców, bo może ta ogromna kwota to będzie działać jak buty:

- kup buty Adidas za 300zł i wymień za 3 lata

- kup buty chińskie za 50zł z targu i wymień za 3 miesiące. 

 

@Gromisek @DuchAnalityk ja to zdziadziałem do tego stopnia, że nawet w gry nie gram. Zainwestowałem 2 lata temu w GPU po to, żeby podłączyć monitor 4k do DisplayPort i żeby pograć w gry strategiczne. Gram sobie tylko z raz na miesiąc w: https://store.steampowered.com/agecheck/app/620590/

Fifa u brata na xbox, ale też nam się już znudziła, więc dawno nie była włączana.

Także Karta graficzna to by była jakaś zwykła, żeby odciążyć zintegrowaną z CPU i żeby Display Port 4k skalowanie etc. dobrze robiła na 2 monitory. A to już trochę jest do roboty. 

Edytowane przez Carl93m
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Carl93m - Wszystko zależy od tego po co Ci ten komp. Ja bym polecił... macbooka :) Dla mnie to rewelka system do pracy. I jest jeszcze jedna kwestia z nim związana, o której nikt nie wspomniał. W pewnym sensie nie można na nim grać w gry. I teraz biorąc pod uwagę Twoje problemy (czyli kiszenie się w domu, brak ludzi, chęć wyjścia) rozkmiń sam czy to plus czy minus ;) Gdybym miał stacjonarkę to na 100% bym grał w gry. A tak nie gram bo nie mogę. I cieszy mnie to bo to niesamowity pochłaniacz czasu. Chętnie wrócę do gier kiedyś, ale to nie jest ten moment. Szkoda mi żeby młodość przepierdolić na granie w gry.

 

Inna opcja to "zamknąć pizdę bo konsumpcjonizm" :)

Edytowane przez self-aware
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Carl93m zmodernizuj aktualny sprzęt. Mam dwie propozycje. 

 

Na allegro znajdziesz nowe i7 7700 za 999 PLN.

 

Do tego kup 16 giga RAM np: https://www.morele.net/pamiec-patriot-signature-premium-ddr4-16-gb-2666mhz-cl19-psp416g2666kh1-6495092/

 

I mocniejszą grafikę: https://www.morele.net/karta-graficzna-gainward-geforce-gtx-1660-ghost-oc-6gb-gddr5-426018336-4474-6025873/

 

Wydasz jakieś 2350 PLN. 

 

Sprzedajesz stary procesor i grafikę, odzyskasz kilkaset złotych więc cały upgrade wyniesie mniej niż 2k.

 

 

Druga opcja to wymienić płytę i procesor np. na: 

 

https://www.morele.net/plyta-glowna-msi-h410m-pro-6958164/  

 

https://www.morele.net/procesor-intel-core-i5-10400f-2-9ghz-12-mb-box-bx8070110400f-6731007/

 

Grafika i RAM jak wyżej wyjdzie ponad 2400 PLN.

 

Tyle, że wtedy do sprzedania masz też starą płytę główną i starą pamięć RAM więc odzyskasz więcej pieniędzy. 

 

Taka opcja wyjdzie poniżej 2k jak sprzedasz stare części.

 

 

Ewentualnie możesz dołożyć kilka setek więcej do mocniejszej karty typu GF 2060 lub Radeon 5600 XT. .

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako wieloletni Win+Mac-User, powiem Ci - Maca (obecnie) ekonomicznie nie warto. To tylko emocje ;) IMO relacja cena/sprzęt jest nie do przyjęcia przy trzeźwej analizie. Do OSX też na tyle przywykłem, że nie robi na mnie specjalnie wrażenia, ani ziębi ani grzeje. Też potrafi się coś wysypać, nie chodzić, zwiesić etc. To już też nie te czasy, że wyświetlacz klasy Retina był dostępny tylko w makowinach a akurat na czymś takim komuś zależało. Z mojej perspektywy, "maka" nie wyróżnia nic na tyle specjalnego, żeby ani było mi niezbędne, czyniło cokolwiek sprawniejszym, było warte x-krotności ceny tej technologii. Nawet teraz piszę z Della z Win10 a iMac27" stoi obok wyłączony. OK, mimo, że patrzę na 27" iiyamę 4k to ekran Mac'a jest jakiś przyjemniejszy w odbiorze. Ale to raczej skutek przywyknięcia do jego błyszczącej powierzchni. przy "chropowatej" i matowej iiyamie. Tyle. Ze stajni Apple zostały mi jedynie dwa iPady (mini+zwykły) i prawie nieużywany iMac - praktycznie już tylko do fotografii z LR i PS. Z iPhonów wyszedłem, laptopa też mam Della z Win10. 

  • Like 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 hours ago, Gromisek said:

który kupił używanego xboxa one za ~600zł i kupić game passa jakoś 200zł za rok i koło 200 gier.

W tym roku wyłapałem na Aledrogo XBox One Elite z Elite padem za 700 PLN, Game pass kodami 6PLN za 2 tygi, uruchamiasz gdy masz czas grać. Xbox One X Cyberpunkowy za 1100 od kumpla odkupiłem.

Do grania, korzystniej niż konsola kompa nie złożysz.

 

Jak chcesz trochę hajsu przepalić zacznij tworzyć kolekcję, kompy retro, konsole, gry. Frajda z wyszukiwania i będzie szło kasę odzyskać.

Macbook Pro z salonu, jak auto, po wyjeździe będzie połowę warty.  

13 hours ago, Carl93m said:

Gram sobie tylko z raz na miesiąc w: https://store.steampowered.com/agecheck/app/620590/

Ancestor Legacy, dostałem nawet pudełkową wersję, tyle gier w kolejce jeszcze, tak mało czasu ... .

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem po 8 latach nowy desktop Ryzen 12 rdzyni 24 wątki i nie żałuję, lepiej kupić sobie dobrego desktopa oraz używany macbook pro jak masz taki budżet. Serio, używane maki dobrze trzymają cenę. Kiedyś miałem macbooka air 11 cali, po 1,5 roku od zakupu sprzedałem go za ta samą cenę i kupiłem sobie macbooka pro  z uk :)

Nie ma co przepłacać bez potrzeby, tym bardziej ma maki.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Leniwiec napisał:

Jeśli nie potrzebny ci laptop, zmodernizowałbym posiadany sprzęt-kupa kasy zostanie Ci w kieszeni.

To zależy od mobo. Jak ma stare mobo to musi wymienić niemal wszystko

Edytowane przez Libertyn
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Libertyn mam właśnie Asrocka fatality B250 Gaming. I nie da rady bez zmiany, bo ona ma stare gniazdo LGA1151 Caby Lake, a te nowsze procki Coffe Lake jest niekompatybilny ze starszą wersją... Intel.

Więc płyta, procek, 16gb ramu + zasilacz, bo mam Corsair 550W, a dokupiłbym jakiś +700W.

 

Nie chcę modernizować tego kompa. Chyba kupię nową stacjonarkę z jakimś bardziej przyszłościowym socketem, żeby można była nowsze procki wstawiać, a nie kręcą z tymi socketami.

Ten obecny komp ma też tanią obudowę, kupiłbym lepszą. Wykręciłbym z niego wiatraki oprócz procesora i by sobie robił za serwer domowy zamiast Raspberry PI.

 

Btw. rezygnuję z Intela, próbuję się na AMD przerzucić. Ale jeszcze wszystko przemyślę. 

Budowałbym nowego desktopa pod ten procesor AMD Ryzen 9 3900x

https://www.x-kom.pl/p/500091-procesor-amd-ryzen-9-amd-ryzen-9-3900x.html

Edytowane przez Carl93m
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie te zestawy stąd są zawsze dobrym barometrem https://www.purepc.pl/jaki-komputer-kupic-zestawy-komputerowe-na-pazdziernik-2020

Czy Ty @Carl93m w ogóle wiesz czego chcesz? Bo skoro wrzucasz do jednego wora maki, stacjonarkę i peceta to mam wrażenie, że średnio. Do poważnej pracy na lapku i tak trzeba monitora zewnętrznego, więc to nigdy w pełni mobilne nie będzie. Choć nikt nie broni w sumie monitora wrzucić do walizki...
Jeśli rzeczywiście na tym kompie się uczysz i sprzęt utrudnia odpalanie rzeczy to zmodernizuj stacjonarkę. Zawsze możesz sobie kupić taniego lapka do zdalnej zabawy na zdalnych serwerach albo swojej stacjonarce.

Z takich uwag jeszcze pracując ileś lat w branży IT na służbowych laptopach - one są głośniejsze (nawet używane stacjonarnie, podpięte do monitora) znacznie od stacjonarki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mosze Red Też planuje jakiś upgrade. Mam płytę na sockecie 1151, czyli ten i7 7700, który proponowałeś wyżej, wejdzie. Ale... Jaką najmocniejszą grafę jestem w stanie do niego dorzucić, żeby nie był wąskim gardłem całej konfiguracji? Myślałem nad RTX 3070, ale czy ten i7 nie będzie go ograniczał w gierkach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.