Skocz do zawartości

Badanie testosteronu, prolaktyny itp. - wstrzemięźliwość


fischer

Rekomendowane odpowiedzi

Nie nie trzeba. Masz zlecone badanie tylko testa (wolny czy całkowity) i prolaktyny ? Jeżeli tak to zastanów się nad zmianą lekarza. Powinno się robić test wolny i całkowity, lh, fsh, tsh, estradiol, prolaktyne, shbg. Ja dorzuciłbym jeszcze poziom wit d3, lipidogram - to takie minimum.

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Sankti Magistri napisał:

Masz zlecone badanie tylko testa (wolny czy całkowity) i prolaktyny ?

To jak w końcu z tą wstrzemięźliwością bo są dwie sprzeczne opinie?

Takie mam zlecone:

  • Glukoza na czczo we krwi żylnej
  • Hormon tyreotropowy - TSH
  • Lipidogram
  • Mocz - badanie ogólne
  • Morfologia pełna - analizator - krew
  • Hormon luteinotropowy - LH
  • Prolaktyna - PRL
  • Testosteron - T
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Badania mają odzwierciedlać rzeczywisty stan organizmu, więc jeżeli np codziennie uprawiasz samogwałt to keep it going son ;)

Badania które wkleiłeś mają jakiś tam sens, dają ogólny obraz hormonalny ale jak pisałem wcześniej, dorzuć fsh, estradiol, test wolny i shbg.

 

Jeszcze ponowię pytanie @boromir do czego potrzebujesz tych badań ?

Edytowane przez Sankti Magistri
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam wyniki. Wg norm ok ale w necie czytałem, że testosteron mógłby być trochę wyższy:

Hormon luteinotropowy - LH
LH (s) 4,34 mIU/ml  Norma 1,7 - 8,6
Prolaktyna - PRL
PRL (Prolaktyna) 200 uIU/ml Norma 86-324
Testosteron - T
Testosteron 5,82ng/ml Norma 2,8-8
TSH (s) 1,55 uU/m Norma l0,27 - 4,2
Cholesterol całkowity (jedn. tradyc.) 167 mg/dl
Triglicerydy (jedn. tradyc.) 87 mg/dl
Cholesterol HDL (jedn. tradyc.)45 mg/dl
Nie-HDL 121,5 mg/dl
Cholesterol LDL (jedn. tradyc.) 104 mg/dl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
W dniu 3.12.2020 o 14:22, Sankti Magistri napisał:

owinno się robić test wolny i całkowity, lh, fsh, tsh, estradiol, prolaktyne, shbg

Po Twoim poście zrobiłem sobie badania żeby zobaczyć co i jak, jakieś opinie? czekam na wolny jeszcze.

TSH 1,230 µIU/ml  0,27 - 4,2

FT4 1,02 ng/dl  0,93 - 1,71

FSH  4,55 mIU/ml  1,5 - 12,4

LH 5,55 mIU/ml  1,7 - 8,6

Prolaktyna 7,4 ng/ml  4,04 - 15,2

Testosteron 6,46 ng/ml  2,49 - 8,36

SHBG 9,70 nmol/l  18,3 - 54,1

Estradiol 32,6 pg/ml  11,3 - 43,2

ogólnie to borykam się z niewielkim nadciśnieniem ok 140/80. 

Edytowane przez radeq
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Sankti Magistri napisał:

cukier i usg jamy brzusznej żeby zobaczyć czy nie masz czasem stłuszczonej wątroby. Jesteś otyły ? Masz dużo stresu ? To też powoduje niskie shbg.

Źle skopiowałem, SHBG  39,70 nmol/l

 

waga ok 85kg przy 180 cm, umięśniona sylwetka, bf ok 15-20%, cukier na czczo jakoś ok 90 zawsze wychodził albo ciut niej nawet, stresu raczej niewiele, dość swobodne życie prowadzę, chociaż dużo rywalizacji, 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie od wczoraj alkohol ograniczam do minimum, bo zdarza się czasami 5-6x w tygodniu coś dziabnąć i zastanawiam się nad jakimś lajtowym cardio, bo tak to głównie siłka i treningi ala interwałowe, a do ciśnienia lekarz z kadry się doczepił i dostałem tylko na pół roku zaświadczenie. Za tydzień holter, a za dwa echo serca (3 lata temu wyszło że przerośnięta któraś z komór, nie pamiętam teraz która), z ekg wyszła bradykardia. 

Edytowane przez radeq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, radeq napisał:

Jakiej firmy polecasz? bo z tego labone i jarrow nie widzę by mieli, tylko w setach. 

Możesz wziąć swanson'a Triple Boron Complex o ile nie lubię tej marki to ten produkt jest całkiem ok.

Inna opcja to możesz połączyć sobie bor z NOW i ten z Aliness, dwie różne formy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podam moje wyniki, może doradzicie mi jak je poprawić. Od zrobienia badania suplementuje witaminę d3 5000iu, ashwagandha 50g (Apollo hegemony), fenugreek 2 kapsułki (Now), eurycoma longjack 5 razy w tygodniu po 1 kapsułce (Apollo hegemony). Za kilka tygodni powtórzę wyniki i zobaczę czy coś się poprawiło. 

 

Tsh 2.42 µIU

Fsh 2.82 mlU

Lh 2.36 mlU

Estradiol 14 pg

Prolaktyna 7.63 ng

Testosteron 390.74 ng

Testosteron wolny 11.75 pg

Kortyzol 15.02 pg

Shbg 41.14  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, radeq napisał:

Podałeś dobrą jednostkę? 

Ten swanson ma 3 mg na tabletkę (ale nie wiem czy to ilość boru w borze, czy co dokładnie). 

Literówka. Chodzi o mg.

 

@dawson Uważaj z Ashwaghandą. To nie jest bezpieczny suplement. Nie masz podwyższonego kortyzolu więc bym odstawił. Lepiej sprawdzi się różeniec górski jeżeli tak bardzo chcesz adaptogen.

Teść nisko. Jak u Ciebie z dietą, snem, aktywnością fizyczną ? O to trzeba zadbać w pierwszej kolejności.

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trening siłowy 3x w tygodniu, 10k krokow robie codziennie. Mam takie dni, że czasem mało śpię (ok.5h). Alkoholu prawie nie piję, nie palę papierosów, zero napojów słodzonych, bialko tak ok. 2g na kg masy ciała. Mam delikatną oponkę na brzuchu, myślę, żeby zrzucić tak. 3-4 kg i będzie dobrze. 

Myślałem, że ashwagandha to jeden z bezpiecznijszych adaptogenow, nawet polecany przy niskim testo. Spróbuję ten różeniec górski. Myślisz, że dla mnie ten Bor też będzie dobry?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Sankti Magistri napisał:

Literówka. Chodzi o mg.

 

@dawson Uważaj z Ashwaghandą. To nie jest bezpieczny suplement. Nie masz podwyższonego kortyzolu więc bym odstawił. Lepiej sprawdzi się różeniec górski jeżeli tak bardzo chcesz adaptogen.

Teść nisko. Jak u Ciebie z dietą, snem, aktywnością fizyczną ? O to trzeba zadbać w pierwszej kolejności.

Skąd info że ashwaghanda jest niebezpieczna? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@dawson Myślę że każdy powinien suplementować bor. W Twojej sytuacji też zarzuciłbym 9mg i po 6 tygodniach powtórzył badania. 

 

@3nd3x0  Badania, podcasty i sprawdzanie na sobie. W zarządzaniu stresem/kortyzolem lepiej sprawdzą się probiotyki szczególnie szczep Rosell, wspomniany różeniec górski oraz dla niektórych cbd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.