Skocz do zawartości

baca

Rekomendowane odpowiedzi

Mam w cholerkę zdjęć z bardzo różnych miejsc, itd.

Mój staruszek mi marudzi bym zrobił z nimi porządek ku potomnym i mu je jakoś poopisywał. Przeglądając wujka googla tak się zastanawiałem jak do tego podejść (CMS na własnym serwerze, oprogramowanie lokalne, jakieś tam galerie w necie) i pojawił się m. in. pomysł by zdjęcia trochę pozarabiały.

Zagadnienie jest, że tak powiem wielowymiarowe, więc jeżeli ktoś ma doświadczenie w tym temacie to poprosiłbym o jakieś rady / informacje w poniższych zagadnieniach.

 

1/ Opisywanie i katalogowanie zdjęć.

Co się stosuje "wystawiając zdjęcie ludzkości"? Znaczniki EXIF (z tego co widzę podstawowe nie mają za dużo "miejsca") czy są też jakieś inne sposoby stosowane w "środowisku"?

Dodatkowo jakieś rady co do fajnego oprogramowania EXIF? Chociażby po to żeby umieścić typ licencji w zdjęciu.

 

2/ Licencje.

Jakie są stosowane w tej "branży"? Która fajna, która nie? ;-) Na co uważać, etc. Może jakieś info z praktyki przenoszenia praw autorskich w "tej branży", itp.

 

3/ Polecanie "miejsca" w Internecie lub inne stosowane metody do "sprzedaży" zdjęć.

 

4/ Ceny.

Jak to się mniej więcej kształtuje na rynku i jakie cechy determinują cenę zdjęcia. Sprawa jest rozpatrywana z czysto "artystycznego punktu widzenia", czy też gdzieś komuś przydają się zdjęcia z bardziej "praktycznego" punktu widzenia (lokalizacja, tematyczne, itd.).

 

5/ Inne sprawy których nie wziąłem pod uwagę a występują w "zagadnieniu".

 

Sumując - w tym temacie jestem super-świeżynka więc mile widziane informacje "z życia wzięte" lub jeżeli ktoś nie ma praktyki w temacie to chociażby namiary w kierunku czego i gdzie dokładniej szukać :-)

 

Z góry podziękował :-)

 

PS. Wszystkie zdjęcia są w JPG.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja mogę pomóc od strony technicznej jeżeli chodzi o obróbkę plików.
Jak korzystasz z Photoshopa to zainteresuj się takim zagadnieniem jak akcja, wsad (batch) i automatyzacja. Znajdziesz tutoriale w necie.
Dzięki tym narzędziom możesz szybko na kilkudziesięciu polikach lub nawet folderach na raz zmieniać rozmiar, robić korekty kontrastu/gamma + w zasadzie wszystkie inne operacje jakie oferuje Photoshop.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Może się przyda potomnym ;-)

Ad 1/

Do "obrabiania" znaczników EXIF polecam exiftool

http://www.sno.phy.queensu.ca/~phil/exiftool/

Prawdziwy kombajn, dzięki któremu za pomocą jednego polecenia, możemy sobie chociażby wyeksportować do CSV z tysięcy zdjęć interesujące nas dane.

 

Dla lubiących mapki - polecam konwerter

http://www.gpsvisualizer.com/

dzięki któremu przekonwertujemy sobie surowe dane ze zdjęć w formacie CSV czy też GPX do formatu googlemaps (KML/KMZ), SVG, czy też innych.

Biorąc pod uwagę, że Google wypuścił dla ludzi możliwość budowania własnych map za pomocą My Maps, to okazuje się to, przy nałożonych limitach, ciekawym rozwiązaniem do budowania do użytku własnego, map z danych zawartych w zdjęciach, które można wykorzystać np. w serwisach opartych na WWW.

 

No właśnie, WWW.

Aby docelowo nie bawić się pierdylion razy w konwersje danych powiązanych ze zdjęciami, to dobrze jest zastanowić się nad docelową formą składowania danych ze zdjęciami.

Mi wyszło, że jeżeli chodzi o dane to trzeba zaufać standardowi SQL.

Tym sposobem rozwiązaniem okazuje się brygada znana linuksowcom jako LAMP (Linux-Apache-MySQL-PHP).

Dla windowsowców, którzy nie są obeznani ze stawianiem własnych serwerów WWW, instalacją PHP, czy MySQL - myślę że warto polecić "gotowe pakiety WAMP (Windows-Apache-MySQL-PHP)" pozwalające uruchomić tą platformę w "ich" systemie. Osobiście polecam UniServerZ, z racji jego lekkości, modułowości i przenaszalności.

 

Zbierając to co powyżej do kupy można sobie zbudować bazę danych posiadanych zdjęć z frontendem w postaci strony WWW (więc w miarę szybkie do ewentualnej publikacji w sieci Internet), za pomocą chociażby oprogramowania typu Joomla i Joomgallery.

Takie coś, jest przenoszalne pomiędzy większością systemów operacyjnych używanych na rynku.

 

PS. Co do innych punktów, to znane mi są "ogólne" rozwiązania dotyczące praw autorskich na świecie, aczkolwiek, miło by było usłyszeć od jakiegoś praktyka o jakiś "dodatkach" stosowanych w tej branży. No i kwestia cen oraz miejsc gdzie ową sprzedaż można by uskutecznić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.