Skocz do zawartości

Ostrzeżenie przed poradami internetowych guru "inwestowania" (na przykładzie Tradera 21)


Lukas3k

Rekomendowane odpowiedzi

3 minutes ago, Personal Best said:

tzn. który się nie dorobił Trader czy ten chłopak który go krytykuje?

Trader oczywiście. @spacemarine częściowo pracę domową odrobił, bo wie na czym się dorobił. A chłopaka, co krytykuje pominę milczeniem. Nie robi się takich rzeczy w taki sposób. 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, maroon said:

Trader oczywiście. @spacemarine częściowo pracę domową odrobił, bo wie na czym się dorobił. A chłopaka, co krytykuje pominę milczeniem. Nie robi się takich rzeczy w taki sposób. 

 

Trader 21 i wielu innych to sa pierwsze osoby do odstrzału jak przyjdzie kryzys, dlaczego ? bo dla włądzy i społeczeństwa są ekonomicznie niepotrzebni

 

 

To są prawdziwe problemy większości krajów.

 

A youtuberzy sami na siebie kręcą bicz, szczególnie ci snujący wizje o podbojach innych krajów. Jak mi spadnie bomba albo przyjdą żółnierze rosyjscy do kogoś z moich bliskich. To znajde osoby odpowiedzialne za to że nakłaniali społeczeńśtwo i rząd do tego by ingerować w sprawy krajów rosyjskich. 

 

Jacek Bartosiak całkowicie zapomina że jest wprowadzana rewolucja marksistowska w Polsce, że naród jest okradany i depopulowany. Siedzą i mącą.

MOże o tym Jacek Bartosiak powie ? Że bankierzy okradli Polske z zasobów i przemysłu, że zdemoralizowali i dalej to robią młodzież ? że to się skończy upadkie całkowitym ? że konlfikt z Rosją jest całkowicie przegrany i w najlepszym wypadku Polska została by krajem satelickiem rosji, a w najgorszym lejem po bombie atomowej ?

Może Leszek Sykulski zapytał o coś sensownego, a mianowicie o demografie, że Jest bardzo słaba w Europie, natomiast reszta unika tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, tylkochwila133 napisał:

Jacek Bartosiak całkowicie zapomina że jest wprowadzana rewolucja marksistowska w Polsce, że naród jest okradany i depopulowany. Siedzą i mącą.

MOże o tym Jacek Bartosiak powie ? Że bankierzy okradli Polske z zasobów i przemysłu, że zdemoralizowali i dalej to robią młodzież ? że to się skończy upadkie całkowitym ? że konlfikt z Rosją jest całkowicie przegrany i w najlepszym wypadku Polska została by krajem satelickiem rosji, a w najgorszym lejem po bombie atomowej ?

Może Leszek Sykulski zapytał o coś sensownego, a mianowicie o demografie, że Jest bardzo słaba w Europie, natomiast reszta unika tematu.

 

Po prostu takie Jacusie B. siedzą na tyłkach w swoich biurach i myślą jakie kity wciskać idiotą co marnują swój bezcenny czas na oglądanie ich mądrości, których wynik jest już kompletnie losowy.

Założył sobie klapki na rzeczywiste problemy i wciska kit coś o wojnie Polski z Rosją... Druga opcja to sam pochodzi z marksistowskiej rodziny i ma plecy na gadanie takich głupot bo zero konsekwencji.

W końcu w dalszym ciągu sądownictwo w Polsce to komuna, a jak Polak nie chce temu podlegać to zostaje zrzeczenie się obywatelstwa, albo inne mocne ruchy.

 

Genialny wykład na ten temat:

 

Polska z Białorusią by przegrała, a co dopiero Rosją!

Jak dla mnie ten cały Bartosiak (czy jak mu tam jest) to zadaniowiec!

 

Edytowane przez Lukas3k
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minutes ago, Lukas3k said:

 

Po prostu takie Jacusie B. siedzą na tyłkach w swoich biurach i myślą jakie kity wciskać idiotą co marnują swój bezcenny czas na oglądanie ich mądrości, których wynik jest już kompletnie losowy.

Założył sobie klapki na rzeczywiste problemy i wciska kit coś o wojnie Polski z Rosją... Druga opcja to sam pochodzi z marksistowskiej rodziny i ma plecy na gadanie takich głupot bo zero konsekwencji.

W końcu w dalszym ciągu sądownictwo w Polsce to komuna, a jak Polak nie chce temu podlegać to zostaje zrzeczenie się obywatelstwa, albo inne mocne ruchy.

 

Genialny wykład na ten temat:

 

Polska z Białorusią by przegrała, a co dopiero Rosją!

Jak dla mnie ten cały Bartosiak (czy jak mu tam jest) to zadaniowiec!

 

 

Ja nie wychwalam Rosji, poprostu nie chce konfliktów, bo na te 36 milionów ludzi co w Polsce mamy terytorium Polski pokrywa zapotrzebowanie na surowce, klimat jest okej. Nic więcej nie potrzeba.

 

Natomiast zauważyłem że w tych dyskusjach politycznych wszyscy obawiają się jak diabeł święconej wody sojuszu USA z Rosją. NIe mam pojęcia dlaczego, ale moge się domyślac. Polscy komuniści chyba pamiętają jeszcze czystki stalina.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyż wszystko nie jest dualne:) Oglądając Grafa i Tradera odczarowałem się z inwestowania zostanę przy oszczędzaniu. Każdy coś dla siebie może  otrzymać lub wyciągnąć od drugiego.

Tradera start na internateach pamiętam jak sczeszę oglądałem NTV. Jednym pomoże innym nie.

W  Książce Jakuba Mościckiego "Nie Inwestuj" na str 55 podaję dane z KNF na rynku Forex straciło 78,9.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się bardzo podobała książka Tradera.

 

Powinna się nazywać elementarz świadomego człowieka - choćby z samego względu na to jak opisuje i wprowadza w tematykę dodruki pieniądza przez banki centralne kiedy odwraca się naszą uwagę jakimiś reptilianami, 70cioma płciami i pierdoleniem o płaskiej ziemi oraz milionem innych farmazonów Trader pokazuje prawdziwe niebezpieczeństwo.

 

Mówię to jako osoba dopiero zaczynająca przygodę z rynkami.

 

A tak poza tym wygląda na mega sympatycznego gościa.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolejny podejrzany kanał to wroclawskidworek, jedzie po emerytach, głównie obwinia tych biednych emerytów co maja jedno mieszkanie, natomiast nie wspomina o majątkach bankierów, współpracowaników służb itp. Tak jak by chciała przekierowac złoźć młodych na starych emerytów, a wtedy bankierzy przejmą ich mieszkania.To jest celowe, bo normalnie by je przekazali młodym, a ona prowokuje tak by trafiło to do banków.

 

 

 

oczywiście stare dziady pokroju georga sorosa, rockefellera są pasożytami, ale ona to w taki sposób formułuje żebym obwiniał swoją babcie która całe życie przepracowała w zakładzie przemysłowym. Szmata skłóca społeczeńśtwo.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś tu wspomniał też o Koniecznym, więc wrzucę fragment jego dzisiejszego posta z FB;

Cytat

Tak też powstały blogi, fora, yt, fb itp. mówiłem bez sensu o kryptowalutach z nadwyraz dużą ekscytacją. Bez sensu dawałem się podpuścić ludziom na jakieś moje wróżenia z fusów i predykcje cenowe... I tak też po czasie zauważyłem, że ludzie słyszą to co chcą usłyszeć. Dla przykładu gdy ludzie pytali się mnie ile może urosnąć LISK powiedziałem wyraźnie, że jeżeli hossa będzie trwać w 2018 to może dojść nawet do 100$. Oczywiście część ludzi nie usłyszała "jeżeli hossa będzie trwała w 2018" tylko usłyszeli, że konieczny powiedział coś w stylu "lisk na bank urośnie do 100$" Tak samo gdy widzowie prosili mnie o typy kryptowalut na rok 2018 nagrałem dla nich taki film... Pokazująć projekty hypowe, z potencjałem, nisko w MC. oto film. https://www.youtube.com/watch?v=B5RQzhLKG_8 w filmie tym wyraźnie mówię między 1min a 3min iż są to projekty z dużym potencjałem POD WARUNKIEM, ŻE RYNEK KRYPTOWALUT BĘDZIE SZEDŁ DO GÓRY W 2018 TAK SAMO JAK RÓSŁ W 2017 ACZKOLWIEK DUŻO LUDZI TWIERDZI, ŻE TO KONIEC WZROSTÓW BO RYNEK URÓSŁ ZA DUŻO. Niestety ludzie kolejny raz usłyszeli to co chcieli usłyszeć nie było tam warunku jaki musi zostać spełniony... dla ludzi na hype konieczny powiedział "kupuj te projekty bo na bank będą rosnąć" Wtedy też zauważyłem, że czego by się nie zrobiło, czego by się nie powiedziało to ludzie słyszą to co chcą usłyszeć i szukają tylko potwierdzenia pewnych założeń które mają w głowie... Była to dla mnie duża zmiana w głowie i postanowiłem się wycofać ograniczając tylko do wiadomości,researchy oraz pokazywania projektów z ciekawymi wydarzeniami... nie chciałem by ludzie sami siebie krzywdzili i tak tak też gdy robię research, który zajmuje mi 2-3tygodnie to uważam, że byłoby to bardzo samolubne z mojej strony gdybym nie poświęcił ekstra 2-3h na nagranie, rendering i upload dzięki czemu inni mogą zaoszczędzić te 2-3tyg czasu... W filmach także wyraźnie nie mówię czy projekt jest fajny czy zły... pokazuję wszystkie plusy oraz wszystkie minusy projektu a widz niech sam sobie decyduje co chce z tymi informacjami zrobić. Tak samo działają wiadomości ze świata kryptowalut...

 

I zapewne tak jak to tłumaczyłem wcześniej w lwiej części i na tym opiera się krytyka T21 :)

Tak samo i Marek coś nieraz tłumaczy a ludzie rozumieją na opak lub rozumieją tak jak chcą coś zrozumieć.

 

Mam jakiś uraz do ludzi, którzy to "demaskują" oszustów czy krętaczy.

Po pierwsze ciekawi mnie jaki mają w tym interes, bo ludzie nie działają z altruistycznych pobudek.

Po drugie widzę typowego pieniacza, wypisz wymaluj Sekułę, który to dopierdoli się do czegokolwiek.

Po trzecie chyba ktoś ma za dużo czasu, że zajmuje się takimi pierdołami, jak ktoś kręci wałki to od tego są odpowiednie służby a nie samozwańczy szeryf z internetu.

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie śledzę aktywności osób opisanych powyżej, ale od dawna obserwuję pewne zjawiska związane z tytułem wątku.

 

'Internetowi guru'- osoby wkładające duży wysiłek w propagowanie swojej wiedzy i/albo przekonań. Wysiłek polegający na doskonaleniu warsztatu i technik przekazu, przygotowanie materiału do wideo, zakupu sprzętu czy nawet pisanie obszernych postów jeśli brać pod uwagę mikroskalę- fora internetowe. Mentorski ton.

Z tym drugim mam pewne obserwacje, tym się chcę podzielić.

 

Warto na początek zadać sobie pytanie o powody takich aktywności.

Moim zdaniem, może to być potrzeba budowania wizerunku mającego zrekompensować niskie poczucie wartości, sposób zaspokajania więzi socjalnych uczestnicząc w rozmowach grona osób o podobnych poglądach (ale to raczej nie jest postawa 'guru'), czy realna potrzeba dzielenia się czymś, w czym mamy realne osiągnięcia albo przynajmniej tak nam się wydaje.  Na zasadzie gąbki, która wchłonie pewną ilość wilgoci, ale później wszystko oddaje.

W duchowości, mistyce czy ezoteryce to pojęcie światła, energii, którym do pewnego stopnia się nasycamy by po jego przekroczeniu zacząć promieniować.

 

Jak to sprawdzić, z kim mamy do czynienia?

 

Trzeba zacząć od tego, że wymienione wyżej postawy mogą się przenikać, mieszać ze sobą. Dla mnie przykładem takiej osoby tutaj jest @absolutarianin- gość budzący we mnie dużą sympatię, mający ciekawy sposób patrzenia na świat i sporo wiedzy, inteligentny, wiodący życie jakie sam mam zamiar kiedyś prowadzić, choć z nieco inną energią i skupiając się bardziej na zapleczu.

Jednocześnie, ten sam człowiek potrafi pisać w sposób dyskredytujący rozmówcę, a nawet całe społeczeństwo tylko dlatego że myślą w inny sposób, swoje wybory i wiedzę uważając za nadrzędne.

@absolutarianin, sorry że podałem Twój przykład, u Ciebie po prostu widać mieszankę tych dobrych i złych cech, za to mam wrażenie że nie masz zwyczaju się obrażać.

 

Kryterium wiarygodności jest weryfikowanie głoszonych przekonań z rzeczywistością. 

Np. uczestniczyłem kiedyś długo w forum hobbystycznym, po jakimś czasie wybiłem się tam i zacząłem być zapraszanym na zloty. Trochę konspiracyjnie, bo nasze zainteresowania mogły sprowokować kłopoty.

Wspominam o tym, żeby uzmysłowić że na te spotkania jeździły osoby zweryfikowane, z jakąś historią i wiedzą deklarowaną na forum.

Pamiętam swoje zdziwienie, kiedy zaczęliśmy pokazywać sobie rzeczy zrobione przez siebie, związane z hobby. Okazało się, że formowy wizerunek czasem ma się nijak do realnych efektów. Czasem, bo nie była to norma.

 

Nie zawsze da się to zweryfikować, bo dana osoba unika spotkań, sami nie możemy brać udziału albo obiekt rozważań jest na tyle niejednoznaczny i wielowątkowy że nie istnieje realny, mierzalny sposób weryfikacji.

Wtedy warto się przyjrzeć jak taka osoba reaguje na krytykę. Nie na krytykanctwo, ale na krytyczne spojrzenie. 

Jeśli robi to w sposób emocjonalny i nieadekwatny do sytuacji, prawdopodobnie broni swojego wizerunku, którym zaspokaja różne potrzeby.

Kiedy jesteśmy pewni siebie i swojej wiedzy, mamy zintegrowaną osobowość, nie ma potrzeby takiego zachowania i to widać.

 

Jest wreszcie i tak, że można spotkać osoby z rzeczywistą wiedzą i osiągnięciami, które nie harmonizują ze zintegrowaną osobowością i dojrzałością emocjonalną. Tak też bywa.

Wtedy dana osoba może się rzucać i bronić w słaby sposób dobrych tez.

To nie przeszkadza, kiedy chodzi np. o temat inwestycji czy wiedzę nt. galaktyki mlecznej. Ale jeśli temat dotyczy emocji, dana osoba deklaruje wiedzę a jej zachowanie tego nie pokazuje, powstaje zgryz. To podważa jej wiarygodność, ale sama wiedza może być dobra.

Sam zaliczyłem na tym polu wpadkę, mając określony poziom świadomości i wiedzę, które poszły w rozsypkę w określonej sytuacji.

Podobne obserwacje zaobserwowałem u pewnej ex. Długo po rozstaniu narzucała się z wiedzą, która była dobra sama w sobie. Tyle, że powinna ją zastosować do siebie i tego nie widziała.

 

Wtedy dopiero powstaje dysonans- widzisz że ktoś ma wiedzę, jego słowa są ok, ale czyny temu przeczą.

 

I bądź tu mądry człowieku ;) 

 

 

 

 

 

Edytowane przez Yolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minutes ago, Yolo said:

I bądź tu mądry człowieku ;) 

 

Nie będziesz tu mądry człowieku, muszę cię zmartwić.

 

Żyjemy na trzecim poziomie świata, tu nie ma obiektywnej wiedzy. Przebłyski jej pojawiają się na poziomie czwartym, na poziomie piątym dopiero wszystko, co wiesz, wiesz obiektywnie. Nie jest to wszak cała wiedza o świecie, w którym żyjesz, kompletna. Ona zaczyna się od poziomu szóstego, ale na tym poziomie możesz ją jeszcze utracić. Dopiero od poziomu mistrzowskiego, siódmego, posiadasz ją w sposób trwały.

 

By wyjść z trzeciego poziomu świata potrzebny jest wtrząs. Cała reszta to tylko bezproduktywne kręcenie się w kółko.

 

 

W trakcie jednej z kolejnych rozmów, znów poruszyliśmy temat dróg. – Człowiekowi kultury zachodniej – powiedziałem – jest oczywiście trudno uwierzyć i zaakceptować to, że nieświadomy fakir, naiwny mnich czy też jogin, który wycofał się z życia, mogą podążać drogą ewolucji, podczas gdy wykształcony Europejczyk, uzbrojony w ścisłą wiedzę i wszystkie najnowsze metody badań, nie ma żadnej szansy i porusza się w kole, z którego nie ma ucieczki. – Tak, a to dlatego, że ludzie wierzą w postęp i kulturę – powiedział G. – Nie istnieje żaden postęp. Wszystko jest takie, jakie było tysiące i dziesiątki tysięcy lat temu. Zmienia się zewnętrzna forma. Esencja pozostaje taka sama. Człowiek pozostaje dokładnie taki sam. “Cywilizowani" i “wychowani" ludzie maje dokładnie takie same zainteresowania jak najciemniejsi dzicy. Współczesna cywilizacja opiera się na przemocy, niewoli i pięknych słowach, ale te wszystkie piękne słowa o “postępie" i “cywilizacji" są tylko słowami. Wywarło to na nas, oczywiście, szczególnie silne wrażenie, ponieważ zostało powiedziane w roku 1916, kiedy to najnowszy przejaw “cywilizacji" w postaci wojny, jakiej jeszcze świat nie widział, powiększał się i rozwijał, wciągając w swą orbitę coraz więcej milionów ludzi. Pamiętam, że kilka dni przed tą rozmową widziałem na Litejnym dwie olbrzymie ciężarówki wypełnione do wysokości pierwszego piętra nowymi, nie pomalowanymi, drewnianymi kulami. Nie wiem dlaczego, ale ich widok szczególnie mnie uderzył. Te góry z kul do nie rozerwanych jeszcze nóg stanowiły szczególnie cyniczną drwinę z tego wszystkiego, co służyło ludziom do okłamywania się. Mimowolnie wyobraziłem sobie, że podobne ciężarówki krążą na pewno po Berlinie, Paryżu, Londynie, Wiedniu, Rzymie i Konstantynopolu. W rezultacie, wszystkie te miasta, które tak dobrze znałem i lubiłem właśnie dlatego, że były różne, że się uzupełniały i kontrastowały ze sobą, stały mi się teraz tak samo wrogie, jak wrogie były wobec siebie; miasta rozdzielone nowymi murami nienawiści i zbrodni. Podczas spotkania powiedziałem naszym ludziom o tych załadowanych kulami ciężarówkach i o moich myślach na ten temat.
– Czego oczekujesz? – powiedział G. – Ludzie są maszynami. Maszyny muszy być ślepe i nieświadome. One nie mogą być inne i wszystkie ich działania są zgodne z ich naturą. Wszystko się zdarza. Nikt niczego nie czyni. Postęp i cywilizacja, w prawdziwym tego słowa znaczeniu, mogą pojawić się tylko jako wynik świadomych wysiłków. Nie mogą pojawić się jako wynik nieświadomych, mechanicznych działań. A jakiego to świadomego wysiłku może podjąć się maszyna? Jeśli jedna maszyna jest nieświadoma, to wtedy sto maszyn jest nieświadomych, i również tysiąc maszyn czy też sto tysięcy maszyn albo milion. A nieświadoma działalność miliona maszyn musi nieuchronnie spowodować zniszczenie i eksterminację. To właśnie w tych nieświadomych i bezwolnych przejawach leży całe zło. Jeszcze nie rozumiecie i nie umiecie sobie wyobrazić wszystkich skutków tego zła. Ale nadejdzie czas, gdy to zrozumiecie. Na tym, o ile pamiętam, rozmowa się zakończyła.
(Fragmenty Nieznanego Nauczania)

 

Edytowane przez absolutarianin
  • Like 1
  • Dzięki 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 11.12.2020 o 13:15, Obliteraror napisał:

Graf jest dużo bardziej żenujący, niż Trader, jak dla mnie.

no Graf to kabareciarz jak dla mnie. Gada na jedno kopyto jak to źle będzie, że kryzys i kryzys. W końcu nadszedł kryzys i wydziera się jaki to prorok z niego.

Inwestuje w mieszkania w krajach 3 świata xD Nawet nie będzie wiedział na codzien czy mu jakieś Silvy nie powchodziły do środka, za każdy przelot nie źle zabuli.

 

Jak dla mnie trader jest spoko, wiadomo, że się myli, ale dużo wiedzy fundamentalnej sprzedaje. Słucham i czytam go od 2016.

 

Z poważnych ekonomistów, polecam tych:

Krzysztof Kolany (redaktor/analityk bankier.pl)

- Sobiesław Kozłowski (doradca inwestycyjny Noble Securities)

- Przemysław Kwiecień (g. ekonomista X-trade brokers)

- Phil Konieczny (w kwestii kryptowalut oraz przeglądu wiadomości)

- Kamil Garncarz (kolega tego powyżej)

- Janusz i jego kanał na jutubie https://www.youtube.com/c/InwestowaniejestProste/about (codzienne podsumowania GPW)

Edytowane przez pytamowiec
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 12/11/2020 at 11:22 PM, tylkochwila133 said:

kolejny podejrzany kanał to wroclawskidworek, jedzie po emerytach, głównie obwinia tych biednych emerytów co maja jedno mieszkanie, natomiast nie wspomina o majątkach bankierów, współpracowaników służb itp. Tak jak by chciała przekierowac złoźć młodych na starych emerytów, a wtedy bankierzy przejmą ich mieszkania.To jest celowe, bo normalnie by je przekazali młodym, a ona prowokuje tak by trafiło to do banków.

 

 

 

oczywiście stare dziady pokroju georga sorosa, rockefellera są pasożytami, ale ona to w taki sposób formułuje żebym obwiniał swoją babcie która całe życie przepracowała w zakładzie przemysłowym. Szmata skłóca społeczeńśtwo.

dokladnie tak to wyglada, zapalila mi sie zarowa  i to czerwona jak kilka razy jej posluchalem a do tego jak stwierdzila ze balcerowicz byl najlepszym co moglo nam sie przytrafic.. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.