Skocz do zawartości

Jak leczyć nadciśnienie ?


Druid

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie forumowicze :)

 

Ostatnio zaczynam badać sobie ciśnienie, nigdy tego nie robiłem, ale zauważyłem, że mam 150/80, nie znam się wogule na tym, czy są tutaj jacyś ciśnieniowcy ? Często ciśnienie mi się zmienia, zawsze jak mam sesję na studiach, kiedy jestem zdenerwowany, zestresowany, bardzo czesto mam bardzo wysokie. Jakie polecacie środki zapobiegawcze, żeby za 10, 15 lat nie miał zawału albo jakiś poważnych powikłań, dieta ? Jem owoce, warzywa ? Sport ? Biegam różne dystansy, mój rekord to 57 km. Tylko mankamentem mym jest, że lubię sobie od czasu do czasu napić się alkoholu raz na tydzień, raz na dwa tygodnie, w tygodniu nie pije alkoholu wogule, mam taką zasadę, a tak że nie zdrowo zjeść o różnych porach, ze względu na pracę na zmiany. Co polecacie, żeby zbić ciśnienie, jak macie wysokie ?

 

 

Proszę o rady  :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile masz lat? Wzrost, waga? Jakie było najwyższe? 

Najważniejsze jest to, że widzisz problem. Masz wysokie - od razu reakcja. Udaj się do kardiologa. Zbada ci je i powie co i jak. Warto o to zadbać bo po wielu latach bez reakcji źle się to zazwyczaj kończy. 

Regularnie je sobie mierz. 

Może ci też @mac coś doradzi.?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, KolegiKolega napisał:

wyeliminuj sól z jadłospisu.

A sól morska ?  Jodowana ?

1 minutę temu, $Szarak$ napisał:

Ile masz lat? Wzrost, waga? Jakie było najwyższe? 

30 kilka, 185cm, 80 kg. Najwyższe 180 coś tam, bo miałem ciężki egzamin na uczelni z podstaw mechatroniki, którego nie wiedziałem czy zdam za 4x razem.

3 minuty temu, $Szarak$ napisał:

Regularnie je sobie mierz. 

Właśnie zacząłem, bo się przeraziłem.

Edytowane przez Boromir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Boromir napisał:

A sól morska ?  Jodowana ?

Chlorek sodu. Ekologiczna sól bio z certyfikatem zawiera takie same jony sodu jak sól wypadowa będąca odpadem przy produkcji sody kaustycznej (tym niemniej unikaj spożywania soli wypadowej, ona się co najwyżej nadaje do posypywania ulic zimą)

 

Soli jest masę w pożywieniu, zwłaszcza jeśli zdarza ci się jadać tak zwaną żywność przetworzoną. Parę plasterków wędliny zapewni ci dość soli do przeżycia. Jeśli korzystasz z placówek zbiorowego żywienia - bary, stołówki studenckie - to się nie martw, swoją porcję soli dostaniesz.

 

Sól jest wszędzie, nawet w słodyczach. To jest chyba najtańszy i najczęściej stosowany konserwant.

 

I do lekarza. Nadciśnienie może mieć różne przyczyny, niektóre dość nieprzyjemne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Mierzysz sam najpierw, powiedziałbym przez miesiąc. Prawidłowe górne 140/90, ale już też trochę podejrzane.

2. Idziesz do kardiologa holter 24 zakładasz, później echo serca, konsultacje,

3. Ja mam w stresie ciśnienie 120/80 z tabletkami, więc to gówno, a nie wymówka

4. Kardiolog przypisuje tabletki, bierzesz do końca życia regularnie, codziennie i czujesz się lepiej.

5. Raz na dwa lata powtarzasz echo, kontrolujesz się od czasu do czasu.

 

Większość zgonów w Polsce wynika ze schorzeń sercowo-naczyniowych.

 

Domowe metody to czosnek, wysypianie się, uregulowanie cyklu życia, aeroby codziennie. Można też wprowadzić suplementację, regularny trening fizyczny, ale to tylko środki zapobiegawcze.

 

Niestety tylko kardiolog powie prawdę i samoobserwacja, mierzenie ciśnienia raz ran, raz wieczorem, później holter dla potwierdzenia i wtedy wiesz na czym stoisz. Jeden pomiar okolicznościowy nic nie znaczy.

 

Pomaga zbicie wagi, rzucenie nałogów, kontrola cukru i wykluczenie soli z diety całkowite.

Edytowane przez mac
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.12.2020 o 01:38, mac napisał:

Pomaga zbicie wagi, rzucenie nałogów, kontrola cukru i wykluczenie soli z diety całkowite.

 

1. Cukier powoduje bardzo wiele mega nieprzyjemnych rzeczy w naszym organizmie polecam zainteresować się keto lub (jeśli uważasz, że keto te ekstremum) low carb @Boromir. Ewentualnie dieta dopasowana do Ciebie i Twojego stylu życia - jest tego dużo - mam znajomych co chwalą sobie dietę pod grupę krwi itp.. Glukometr + paski to nieduży wydatek. Ja mierzę cukier codziennie, na początku keto po kilka razy dziennie i cały czas utrzymuję się w wartościach 65-80, chyba, że popiję ale wtedy to wiadomo, że szkoda pasków bo alkomat lepszy ?

2. @mac wykluczenie soli powinno być dopasowane do diety np. przy keto usuwając sól możesz sobie zrobić niezłe kuku.

 

Polecam wszystkim appkę fitatu - warzysz posiłki i wiesz ile czego przyjmujesz, jaki cholesterol etc. Jest w wersji free i premium, free wystarczy dla 99% ludzi.

 

PS Jeśli chodzi o alko ja się przesiadłem z piwa i wódeczki (ta ostatnia tylko okazjonalnie z kumplami) na wina, szczególnie wytrawne. Czasem gin z tonikiem. Piwo to płynny chleb - z wszystkimi tego konsekwencjami..

Edytowane przez niemlodyjoda
  • Like 2
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku jak ze wszystkim badania:

 

1. Poziom metabolitu 25OH

2. Kwas moczowy we krwi

3. Cholesterol całkowity

4. Trójglicerydy

5. Insulina

 

Wrzucasz wyniki i patrzymy.

 

W dniu 18.12.2020 o 22:54, Boromir napisał:

Co polecacie, żeby zbić ciśnienie, jak macie wysokie ?

Co ty chcesz zbijać jak nie znasz przyczyny? Chcesz "leczyć" objawy łykając tabletkę do końca życia?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile masz lat?

 

Idź na próbę wysiłkową i echo serca. Skoro robisz takie dystanse to pewnie co kilka lat wypadałoby profilaktycznie zerknąć na serce.

 

Mi na urządzeniu też pokazuje że niby nadciśnienie, a na próbie wysiłkowej babka gadała że jest ok. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Boromir

Pij dużo wody mineralnej, dbaj o zapewnienie odpowiedniego poziomu sodu/potasu/wapnia/magnezu.  Polecam też dołączyć do diety marchewki/buraki i jakieś zielone warzywa. Buraki są bardzo dobre dla układu krwionośnego, a są niedrogie. 

Buraki to cenne źródło kwasu foliowego (substancja ważna dla kobiet planujących ciążę), witamin B6, B12, A i C, a także żelaza, wapnia, magnezu. Potrafi obniżyć ciśnienie krwi.

 

Co jest w marchewce?

Wśród składników odżywczych występujących w marchwi są:

  • Minerały (potas, sód, fosfor, wapń, magnez, żelazo, cynk, jod i selen)
  • 90% wody
  • 7% węglowodanów
  • 1 gram białka
  • 3 gramy błonnika
  • A jeśli to nie wystarczy – marchew zawiera również duże ilości witamin C i A, a także witamin z grupy B (B1, B2, B3, B6 i kwas foliowy). Finalnie – marchew zawiera tylko 35 kalorii na 100 gramów.
     

Jabłka też polecam,  a tu korzyści: https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/co-jesz/jablka-chronia-przed-zawalem-i-zaparciami-wzmacniaja-zeby-ulatwiaja-od-aa-eL7G-nbqe-BXwm.html

Jak widać owoce i warzywa są lepszym rozwiązaniem niż wpieprzanie prochów, suplementów. 

Wystarczy rozsądnie rozplanować tygodniową dietę z uwzględnieniem warzyw owoców, przypraw (tak, one też mają duży wpływ). 

Ograniczyć PRZETWORZONE JEDZENIE do kompletnego minimum, a FAST FOODY definitywnie wyrzucić z diety. Ewentualnie samemu zrobić w domu od podstaw. Gotowe fast foody to taki syf, że to głowa mała. Nie wiesz w jakich warunkach te mieso mają, czy jest świeże, czy nie było odświeżane. Często walą sosu, przypraw by zabić nieświeży smak. Nie mówiąc już o łamaniu przepisów sanitarnych bo niedokładnie czyszczą urządzenia na koniec dnia czy przed rozpoczęciem kolejnego dnia. 

Stary olej to norma w tych budkach. Dużo też pokazała Gesslerowaa w swoim programie jak trzymają "świeże" skłądniki na potrawy zamrożone przez lata w zamrażarkach i odgrzewane w mikrofali, a Ty płacisz horrendalne kwoty za szajs ?

Edytowane przez CalvinCandie
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie dobrą jakościowo omega 3 i bierz 2x1g do tego magnez w formie cytrynianu 400-500mg dziennie i potas tu zależy jakie braki masz ale też cytrynian, uzupełniaj bo pewnie masz niedobory z kosmosu.

przeciętny kowalski powinien dziennie jeść 4-5g potasu dziennie.

 

Kup sobie to, zajebiście działa na serducho i nie tylko. Na lęki, nerwice ale nie zmula.

 

https://www.muscle-zone.pl/teanina/l-theanine-plus-120-kaps

Odsyłam do tego posta jeszcze.

 

 

Edytowane przez bassfreak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciśnienie mierzy się rano po przebudzeniu. Codziennie przez tydzień. 10 minut przed pomiarem masz nic nie robić tylko siedzieć. Najpierw należy się wysikać. Napić szklankę wody. 150 to dużo, ale już 80 to normalne ciśnienie. Czy boli cię głowa przy wyższym ciśnieniu? Czy głowa boli przy schylaniu się? Przy wysokim ciśnieniu największym zagrożeniem nie jest zawał tylko udar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku lepiej spróbować wyeliminować problem samemu, później szukać pomocy. Tak jak koledzy wspominali monitoruj ciśnienie. Od siebie polecę sok z kiszonych buraków i ekstrakt z czosnku olimpa, jakieś lekkie kardio i dzieją się cuda. Kup sobie dobry potas, odnosnie soli bzdura, że wpływa na ciśnienie, WHO zaleca chyba maks 5g dziennie? Ja po podbiciu do ponad 10g wyeliminowalem niektóre problemy dopiero. 

Ogólnie keto polecam bardzo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze rano po spaniu mamy podwyższony poziom kortyzolu oraz cukru we krwi. 

Z racji że teraz bardzo duzo produktów jest wrecz przesłodzonych, niezdrowo jest bombardować organizm z samego rana produktami "węglowymi". 

Opierdolić 5 kanapek z nutella na białym chlebie rano to podobno najgorsze co moze być.

Lepiej już zjeść węgle wieczorem niz rano.

 

Info zasłyszane z rozmowy Winiego na yt z BigMajkiem, zastosowałem w swoim życiu i dużo łatwiej mi się funkcjonuje.

Może zacznij właśnie od diety równolegle z wizytą u dobrego lekarza.

 

" Ludzie nie odżywiają się tylko jedzą. "

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.