Skocz do zawartości

Zostać w DE czy wrócić do PL? Jak sie teraz żyje w Polsce okiem minimalisty?


Samiec:)

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. Mam nie lada problem odnośnie życia za granicą i może mi pomożecie w znalezieniu odpowiedzi na moje pytania.

 

Otóż jestem już w Niemczech 5 lat i dotychczas pracowałem na umowę z czego byłem raz bezrobotny i teraz szykuje się bezrobocie po raz drugi od lutego. Pracę miałem fajną przepracowałem 11 miesięcy i teraz jak pójdę na bezrobocie to normalnie dostanę zasiłek od miasta i rok czasu na poszukiwanie kolejnej pracy. No ale mam dość szczerze mówiąc i wolałbym coś swojego założyć. Do tej pory dodatkowo próbowałem coś na Amazon KDP i nawet w 2019 roku wychodził z tego fajny pieniądz. Chodzi i projektowanie zeszytów i zarobek na tantiemach, ale mniejsza o to. Czuję, że jestem na siłach żeby robić coś takiego i się z tego utrzymywać ale oczywiście dobrze było by też mieć jakąś pracę. Oszczędności mam spore i jedną nieruchomość w PL którą wynajmuję już od roku. I teraz kwestia tego czy warto wrócić do PL czy jednak zostać w DE i tutaj dalej próbować swoich sił jak tzw. Freiberufler. Język znam dobrze z klientami w dotychczasowej pracy potrafiłem się super dogadać natomiast meczy mnie już powoli ciągła zmiana i wiem że jak pójdę do kolejnej roboty to za jakiś czas znowu będą zwolnienia i dodatkowo wszędzie dla mnie jest tylko robota przez agencje i nie ma teraz szans dostać się na stałe.

 

Jak myślicie warto rzucić to w cholerę kupić sobie jakieś mieszkanie w PL i pracować w wolnym zawodzie przez Internet? Jestem z podkarpacia i docelowo tam bym chciał wrócić bo mam tam rodzinę. Nie zależy mi na super życiu, extra aucie, wakacjach za 10k itd. Nie wiem ile pójdzie mi na życie miesięcznie bo już dawno straciłem rachubę w cenach w PL. Wiem że tutaj idzie mi około 700 euro na miesiąc razem już z utrzymaniem auta, żarcia, wakacje itd.. Jak to teraz wygląda w PL? Jest szansa że sobie poradzę za jakieś 2000 zł na starcie gdy będę rozwijał biznes?

 

Jak ktoś był w podobnej sytuacji i miał dylemat czy wracać do PL i wrócił to proszę o jakieś wskazówki na ten temat bo chciałbym coś więcej się dowiedzieć.

 

Zapraszam do duskusji.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Samiec:) napisał:

I teraz kwestia tego czy warto wrócić do PL czy jednak zostać w DE

 

Uwaga streszczam ten wątek:

 

45% forum - nie wracaj, tu jest chu.owo, (i kolejne argumenty w tym tonie)

45% forum - pewnie, wracaj, mi się tu żyje za.ebiście (i kolejne argumenty w tym tonie)

10% forum - ee, w sumie to mnie to jeb.e

 

Trzeba samemu przeanalizować za i przeciw, dopasować do własnej sytuacji, a następnie podjąć decyzję. Zazwyczaj zadając takie pytanie, już podświadomie wiemy, jaką decyzję chcemy podjąć, tylko szukamy potwierdzenia tego w słowach innych.

  • Like 1
  • Dzięki 2
  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Pancernik napisał:

 

Uwaga streszczam ten wątek:

 

45% forum - nie wracaj, tu jest chu.owo, (i kolejne argumenty w tym tonie)

45% forum - pewnie, wracaj, mi się tu żyje za.ebiście (i kolejne argumenty w tym tonie)

10% forum - ee, w sumie to mnie to jeb.e

 

Trzeba samemu przeanalizować za i przeciw, dopasować do własnej sytuacji, a następnie podjąć decyzję. Zazwyczaj zadając takie pytanie, już podświadomie wiemy, jaką decyzję chcemy podjąć, tylko szukamy potwierdzenia tego w słowach innych.

Morawiecki to Ty ?

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio rozmawiałem z cyganami i się ich pytam skąd mają w ogóle hajs jak nigdzie ich w pracy nie widać a oni, że są zarejestrowani w Niemczech i tam pobierają socjal a na codzień mieszkają w Polsce, także to jest idealny sposób na to, aby nic nie robić i dostawać hajs za friko. Możesz do momentu ogarnięcia się w Polsce i ustabilizowania sytuacji z wirusem zrobić podobnie.

Edytowane przez Nico
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2500-3000 zł to jest minimum tak, żeby nie oglądać każdej złotówki, wg. mojej oceny. Mieszkam w mieście wojewódzkim, ale nie z tych najdroższych. 

 

Dużo zależy od tego ile masz lat i jaki styl życia prowadzisz. 700 € razem z mieszkaniem? Policz zarobek z ostatniego roku odejmnij oszczędności z ostatniego roku i wtedy wyjdą ci rzeczywiste wydatki, mnie wydaje się trochę mało.

 

Tak na marginesie warto robić sobie takie podsumowanie raz w roku, policzyć wartość netto itd. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Piter_1982 napisał:

2500-3000 zł to jest minimum tak, żeby nie oglądać każdej złotówki, wg. mojej oceny. Mieszkam w mieście wojewódzkim, ale nie z tych najdroższych. 

 

Tak na marginesie warto robić sobie takie podsumowanie raz w roku, policzyć wartość netto itd. 

2500 zł to wystarczy na wynajem mieszkania, środki czystości i jedzenie w moim mieście (małe wojewódzkie), +500 to już utrzymasz samochód. A co ponadto to ubrania, hobby, limitu nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Piter_1982 napisał:

Dużo zależy od tego ile masz lat i jaki styl życia prowadzisz. 700 € razem z mieszkaniem?

Piter zdaje sobie sprawę że to wygląda podejrzanie ale on nie kłamie są w Niemczech miasta gdzie można nawet taniej i to nie dziury po 500 mieszkańców ja już tam nie mieszkam ale znam klimaty i ten użytkownik nie kłamie sam mieszkałem za mniej nic 600 pewnego czasu ale to już historia. Prosty przykład

 

Miasto Maisen 

kawalerka 30-40m 150-200 euro

+jedzenie luźno jak nie wymyślasz nie wiadomo jakich potraw 300-400msc easy do zrobienia.

miasto małe samochód nie potrzebny 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

350 mieszkanie i rachunki na pół z lokatorem 48m2. 150 jedzenie. 40 auto ubezpieczenia i podatek drogowy bo auto w benzynie. Reszta to budżet na wycieczkę i jakieś wyjście do restauracji lub coś kupić sobie. Wychodzi mniej niż 700 ale zawsze mam zapas żeby się nie martwić. 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 hours ago, Samiec:) said:

Jak ktoś był w podobnej sytuacji i miał dylemat czy wracać do PL i wrócił to proszę o jakieś wskazówki na ten temat bo chciałbym coś więcej się dowiedzieć.

Wróciłem kilka lat temu z UK. Etat w Polsce to dramat progów podatkowych i braku kwoty wolnej od podatku. Wysokie ceny. Tanie nieruchomości za to.

Jeśli masz opcję pracy zdalnej to mieszkanie w Polsce będzie trochę tańsze ale nie jest to jakaś wielka różnica (UK) obecnie (nie wiem jak w DE).

 

 

https://wydarzenia.interia.pl/polska/news-niemiecki-ekspert-polacy-zostali-rozjechani-przez-kapitalizm,nId,4957231 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli cię stać to możesz spróbować, ale nie nastawiaj się ze w Polsce jest tanio i za polowe tego co w Niemczech będziesz żył... Tak naprawdę jednostkowo w Polsce jest bardzo drogie życie.

 

Jak się nie uda zawsze możesz wyjechać ponownie.  Przypadkiem  całej kasy nie transferuj kasy na cebuliony .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 hours ago, Samiec:) said:

Oczywiście zostawiam sobie furtkę gdybym chciał wrócić ponownie. Ale jednak wolałbym kombinować już tak żeby zostać. Ktoś może opisać jakie są realne koszty życia w małym miasteczku albo na wiosce ? Ile kasy na jedzenie, transport itd....?

Mieszkam  w małej gminie 5000 dusz. Dom wolno stojący, trzy osoby.

WYDATEK     NA MIESIAC  


PRAD       300   
WODA        50    
SMIECI     20   
SZAMBO    120    

OPAL 2500 (NA ROK)

JEDZENIE 400 NA OSOBE 

     
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.