Skocz do zawartości

Kryptowaluty


smk111

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 20.08.2021 o 18:38, Ceranthir napisał:

@CookieMonster chodzi mi właśnie o waluty krypto, które mają największy potencjał a nie mają jeszcze kosmicznych cen? chciałbym wejść na rynek, co prawda to dopiero zamiary więc mam czas żeby trochę ogarnąć teorie i później wejść na rynek, brat właśnie mi dzisiaj podsunął pomysł, żeby w to wejść, on już jest trochę do przodu i mnie to trochę korci, ale też nie napalam się jakoś super szczególnie ;)

 

Co do określenia "atrakcyjności" projektu nie sugeruj się ceną za token a sugeruj się kapitalizacją (marketcapem). To jest częsty błąd, że niektórzy wyszukują projekty z tokenami o cenie jednostkowej poniżej dolara i myślą, że kupują projekt tańszy oraz z większym potencjałem do wzrostu niż np. bitcoin kosztujący 50k USD.

 

Potencjał do wzrostu określa się wartością marketcapu, którą liczy się ze wzoru:

 

marketcap = (cena za token) x (ilość tokenów w obiegu)

 

Jeżeli mamy dwa projekty ( projekt A i projekt B ) i ich przykładowa tokenomia wygląda w ten sposób, że:

 

Projekt A posiada 1 000 tokenów w obiegu i cena za token wynosi 1 000 USD to wtedy marketcap wynosi 1 000 000 USD.

 

Projekt B posiada 1 000 000 tokenów w obiegu i cena za token wynosi 100 USD to wtedy marketcap wynosi 100 000 000 USD.

 

Przy założeniu, że są to podobne projekty, rozwiązujące ten sam problem to większy potencjał do wzrostu ma projekt A, bo ma mniejszą kapitalizacją (pomimo większej ceny jednotkowej za token).

 

Co do wyboru konretnych projektów do inwestycji to zawsze najwięcej dają zarobić projekty, które wpisują się w obecnie panującą narrację na rynku (przy założeniu, że jest hossa) czyli na chwilę obecną to: NFT, PlayToEarn. Dodatkowo ostatnio spore wzrosty zaliczają projekty z ekosystemu Avalanche.

Edytowane przez marlow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, smerf napisał:

Cardano wygląda naprawdę dobrze zaraz przełamie 3 USD całkiem możliwe, że zobaczymy pod koniec września "ADE" po 5 USD. Chodzą słuchy, że Cardano współpracuje z rządem USA .... 26 czy 28 września ma być wiadomo dokładnie, o co chodzi.

 

 

Może w końcu po wielu latach uda im się odpalić smart contracty we wrześniu 😃

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.08.2021 o 13:55, Jon Doe napisał:

Panowie jakie macie odczucia odnośnie DOT? 

Mogę się mylić, ale czy nie macie wrażenia, że cena powinna jeszcze dość mocno pójść w górę? 

 

Też uważam, że cena powinna iść do góry bo przed nami aukcje parachainów na polkadot i ludzie będą skupować tokeny DOT aby je blokować na rzecz danych parachainów i dostawać za to tokeny projektów.

 

Na kusamie (bliźniaczej sieci do polkadot) blokowanie tokenów KSM na rzecz parachainów okazało sie dobrym biznesem. Bo np. za zablokowanie 17 KSM na 1 rok na rzecz projektu Moonriver dostało się 247 tokenów MOVR, które przy obecnej cenie są warte 40k USD (a po roku dostanie się z powrotem zablokowane KSM).

 

Jedyne co mnie martwi to czy te aukcje parachainów na polkadot zdążą wystartować przed pęknięciem bańki. Bo na kusamie startuje właśnie kolejnych 5 aukcji a na polcedot póki co cisza.

  • Like 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem info od gościa który coś tam w krypto siedzi, że w tym roku jeszcze jest hossa, tak do końca roku a później przez rok-dwa może być bessa. Miałbym trochę hajsu na zainwestowanie w krypto, aczkolwiek chciałbym też poznać wasze zdanie, czy opłaca się teraz w coś inwestować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Ceranthir napisał:

czy opłaca się teraz w coś inwestować?

Kupuj wtedy kiedy wszyscy się boją i sprzedawaj wtedy kiedy wszyscy są chciwi.

 

Mamy wysokie poziomy cenowe więc bez sensu są jakiekolwiek zakupy, ja trzymam Busd i stoję z boku z pustym koszykiem, jak będzie duża korekta to pakuje towar i lecę do kasy.

 

Ps. Jak kolega taki mądry i wie kiedy i ile trwa hossa i bessa to już pewnie ma wiele milionów dolarów na koncie...?😎

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Ceranthir napisał:

Miałbym trochę hajsu na zainwestowanie w krypto, aczkolwiek chciałbym też poznać wasze zdanie, czy opłaca się teraz w coś inwestować?

 

Odpuść sobie top 10 i szukaj coinów o mocnych fundamentach, które jeszcze nie pompowały do ATH np. WAX, FINE, ICON.

 

Ważne też, abyś sam zbadał i wierzył w projekt, który chcesz trzymać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Ceranthir napisał:

Dostałem info od gościa który coś tam w krypto siedzi, że w tym roku jeszcze jest hossa, tak do końca roku a później przez rok-dwa może być bessa. Miałbym trochę hajsu na zainwestowanie w krypto, aczkolwiek chciałbym też poznać wasze zdanie, czy opłaca się teraz w coś inwestować?


Inwestowanie na rynku kryptowalut (jak również i na innych rynkach) to nie jest kwestia zero-jedynkowa. Nie da się określić, że jest ALBO dobry moment na wejście ALBO zły moment na wejście. Wszystko to jest gra prawdopobieństw i zarządzanie ryzykiem.

 

Na podstawie tego prawdopobieństwa określasz to czy kupujesz i w jakich proporcjach:

 

Jeżeli stawiasz, że np. na 70% będzie hossa to wtedy 70% portfela w krypto a 30% w stablecoinach.
Jeżeli stawiasz, że np. na 20% będzie hossa to wtedy 20% portfela w krypto a 80% w stablecoinach.

 

Nigdy też nie da się określić, że na 100% będzie hossa bo jest zbyt dużo czynników, które mają na to wpływ (kwestie regulacyjne, korelacja ze zwykłą giełdą, potencjalne ryzyka technologiczne, czarne łabędzie itd.)

 

Nigdy też nie da się określić, że na 100% będzie bessa bo np. nagle SEC zaakceptuje ETFy na bitcoina albo banki centralne zaczną skupować kryptowaluty bądź inne kraje za przykładem Salvadoru zaczną traktować BTC jako legalny środek płatniczy.

 

Zawsze trzeba być przygotowanym na dwa scenariusze i na to, że rynek może zachować się zgodnie z Twoimi szacunkami bądź odwrotnie.

 

To jest na tyle "dziki" rynek, że nawet najwytrawniejsi gracze często się mylą. Biorąc jednak pod uwagę to jak technologia blockchain zmienia internet, to BŁĘDEM jest nieposiadanie chociaż najmniejszej ekspozycji na krypto (to tak jakby na początku rewolucji internetowej nie kupić sobie chociaż trochę akcji google).


Jeżeli chodzi o obecną sytuację, to na dzień dzisiejszy na podstawie różnych wskaźników szacuje się, że jest duże prawdopodobieństwo, że hossa potrwa do końca roku. 

 

Kilka dodatkowych kwestii, które powinieneś wziąć pod uwagę:

 

1. Możliwe, że czeka nas korekta we wrześniu - przez ostatnie kilka lat wrzesień był "czerwony" dla bitcoina. Biorąć jednak pod uwagę to, że ostatnia korekta w czerwcu i lipcu na tyle wytrząsnęła rynek, to jest spora szansa, że wrzesień może być zielony a korekta może przyjść w październiku i wtedy to będzie odpowiedni moment na dokupienie.

2. Na kupuj od razu za całość kapitału, ponieważ cena zakupionego krypto może doznać korekty i wtedy będziesz potrzebował gotówki aby uśrednić cenę w dół. 

3. Jeżeli chcesz "bezpieczniejszą" inwestycję to kup BTC alb ETH. Jeżeli chcesz większe ryzyko ale i większy potencjał do wzrostu to wtedy altcoiny z mniejszą kapitalizacją. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.08.2021 o 19:55, marlow napisał:

Jedyne co mnie martwi to czy te aukcje parachainów na polkadot zdążą wystartować przed pęknięciem bańki. Bo na kusamie startuje właśnie kolejnych 5 aukcji a na polcedot póki co cisza.

Mam nadzieje, że pójdą. Trochę by było szkoda ale na bessie można się bardziej zapakować, tylko zysk później przyjdzie. 

Na stronce póki co tylko info o audycie. Jeśli przejdzie to będzie start.

Edytowane przez Jon Doe
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.