Skocz do zawartości

Książka na prezent


Rekomendowane odpowiedzi

Krótka piłka - szukam książki na prezent.

Książka jest dla pewnej miłej damy, więc pytanie kieruję do rezerwatek, jako bardziej obytych z damskimi gustami.

Raczej pilne ;)

 

Ma to być powieść historyczna z czasów rzymskich, może być z domieszką innych gatunków, np. kryminału, biografii.

Dla dorosłego czytelnika, nie dla siksy.

Bez wyeksponowanych wątków romansowych (więc wszelkie produkcje z półnagim Rzymianinem na okładce i tytułami w stylu "Galijska niewolnica" albo inna "Namiętność konsula" odpadają ;) ).

Dostępna aktualnie jako nówka od ręki w księgarni.

Może być lekkie czytadło, byleby było dobrze napisane.

 

Coś w stylu rzymskich powieści Roberta Gravesa, Miki Waltariego, Colleen McCullough albo Roberta Harrisa.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Sundance Kid napisał:

Ma to być powieść historyczna z czasów rzymskich, może być z domieszką innych gatunków, np. kryminału, biografii.

Dla dorosłego czytelnika, nie dla siksy.


Rodzina Borgiów Puzo? https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4844304/rodzina-borgiow

Książka o pierwszej mafii włoskiej, o papieżu kardynale Rodrigo Borgii, jego synu Cesarze, który ostatecznie związał się .. z własną siostrą, ale to jest wątek w dalszej części książki i raczej nie bardzo wyeksponowany. Afery, intrygi, skandale i inne.

Powstał też serial o tym samym tytule. Mi się bardzo podoba.

Tyle na pierwsze skojarzenie, ale czy książka wypali - to nie wiem. W każdym bądź razie, jest fajnie napisana.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest taka świetna seria ''Roma sub rosa'' (pierwsza częśc nazywa się ''Rzymska Krew'') Stevena Saylora o rzymskim detektywie Gordianusie i zagadkach kryminalnych, które rozwiązuje. Ale niestety teraz to już do dostatnia tylko na Allegro czy w jakiejś taniej książce. 

 

Z tego co widzę, to mają w empikach inne, nowsze powieści tegoż Saylora, ale tych nie czytałam.

 

Bardzo za to lubię ''Szatę'' Lloyda C.Douglasa, która jest szeroko dostępna tyle, że to podpada już pod literaturę chrześcijańską, coś w stylu ''Ben Hura'' albo ''Quo vadis''.

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Dewajtis napisał:

Jest taka świetna seria ''Roma sub rosa'' (pierwsza częśc nazywa się ''Rzymska Krew'')

 

21 minut temu, Dewajtis napisał:

Bardzo za to lubię ''Szatę'' Lloyda C.Douglasa, która jest szeroko dostępna tyle, że to podpada już pod literaturę chrześcijańską, coś w stylu ''Ben Hura'' albo ''Quo vadis''.

Uprzedziła mnie no! :D 

Już miałam polecać Stevena Saylora jako twórcę kryminałów retro, albo właśnie "Szatę", tylko to bardziej o początkującym chrześcijaństwie, z brakiem happy endu i sporą ilością wzruszeń. 

Generalnie:

 

https://lubimyczytac.pl/ksiazki/k/42/powiesc-historyczna?page=1&listId=booksFilteredList&category[]=42&tags[]=rzym&rating[]=0&rating[]=10&publishedYear[]=1200&publishedYear[]=2021&catalogSortBy=ratings-desc&paginatorType=Standard

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Pancernik napisał:

Ehh, po co się wysilać ?

Zestaw 3 książek: 365 dni, Ten dzień, Kolejne 365 dni

O tak polecam te ,, bestsellery" ... Wyrzucić rzecz jasna do śmietnika, obsrać, oblać benzyną i podpalić ? A najlepiej nie kupować, polać ,, święconą wodą" by nawet sam Lucyfer nie chciał się zbliżyć i zaglądać do środka ? Choć te pozycję większości ,,nowoczesnym i wyzwolonym" kobietom się podobają. Z kolei w krajach ,,religii pokoju" te książki byłyby tak samo piętnowane jak Biblia

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Sundance Kid said:

może być z domieszką innych gatunków, np. kryminału, biografii.

Wiem że trochę bokiem, z kategorii biografii, i z zupełnie innej epoki: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/58324/taniec-na-wulkanie-1873-1918

Do dostania jako wersja z 2002r (jest w necie wysyłkowo). Nie wiem czy Zamek Książ ma jeszcze egzemplarze reprintu w wersji kolekcjonerskiej (papier foto premium etc), trzeba by ich zapytać (ostatnio drukowali).

Ale jeśli Pani się interesuje historią, i ma ciut feministyczne ciągoty, to dość dobra propozycja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 hours ago, Yolo said:

Dopytaj. Może już ma książkę 

Ma na oko 3/4 mieszkania książek. Ale wszystkich jeszcze chyba nie ma. ;)

 

14 hours ago, Pancernik said:

Ehh, po co się wysilać ?

Zestaw 3 książek: 365 dni, Ten dzień, Kolejne 365 dni

To ma być prezent dla normalnej osoby. A nie czytadło dla kucharki-półanalfabetki. 

 

 

Chyba nie dość klarownie napisałem - chodzi o powieść historyczną z czasów STAROŻYTNEGO Rzymu. Najlepiej okres później republiki albo cesarstwa zachodniego.

 

14 hours ago, Dewajtis said:

Jest taka świetna seria ''Roma sub rosa'' (pierwsza częśc nazywa się ''Rzymska Krew'') Stevena Saylora o rzymskim detektywie Gordianusie i zagadkach kryminalnych, które rozwiązuje.

 

13 hours ago, Wielokropek said:

Już miałam polecać Stevena Saylora jako twórcę kryminałów retro, albo właśnie "Szatę", tylko to bardziej o początkującym chrześcijaństwie, z brakiem happy endu i sporą ilością wzruszeń. 

 

No właśnie, chodzi o coś takiego. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Sundance Kid napisał:
15 godzin temu, Yolo napisał:

Dopytaj. Może już ma książkę 

Ma na oko 3/4 mieszkania książek. Ale wszystkich jeszcze chyba nie ma. ;)

 

To było nawiązanie do starego dowcipu.

 

Dwóch milicjantów szuka prezentu dla naczelnika

- A może książkę mu kupimy?

- Eeee, książkę to on już ma

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/146671/sprzysiezenie-katyliny-wojna-z-jugurta

W sumie to nie tyle powieść co praca naukowa, ale zważywszy na to kiedy powstawała,, nie ma charakteru naukowego i czyta się ją trochę jak powieść.

Tu fragment z początku:
. Więc, kiedy po wielu kłopotach i niebezpieczeństwach odpocząłem duchowo i postanowiłem resztę życia spędzić z dala od polityki, nie było moim zamiarem w gnuśności i nieróbstwie oddawać się wywczasom, albo też pędzić życie zajmując się uprawą roli czy polowaniem, zajęciami odpowiednimi dla niewolników, lecz powróciwszy do tego zamiaru i tych zamiłowań, od jakich poprzednio odciągnęła mnie fałszywa ambicja, postanowiłem dzieje narodu rzymskiego opracować monograficznie, według tego jak mi się pewne wypadki wydawały godne pamięci, i to tym więcej, że umysł mój wolny był od nadziei, strachu i partyjnictwa. Przeto o spisku Katyliny, jak najbardziej zgodnie z prawdą będę mógł, pokrótce opowiem; albowiem wypadek ten uważam za szczególnie godny pamięci przez nowość zbrodni i niebezpieczeństwa. O charakterze tego człowieka trzeba powiedzieć, zanim zacznę opowiadanie, kilka słów. 5. Lucjusz Katylina pochodzący ze szlacheckiego rodu odznaczał się wielką siłą ducha i ciała, lecz charakterem złym i przewrotnym. Od młodości miłe mu były wojny domowe, rzezie, rabunki, waśń wewnętrzna i na tym wykształcił swą młodość. Ciało miał wytrzymałe na głód, zimno, bezsenność, więcej niżby ktoś mógł uwierzyć. Umysł zuchwały podstępny, zmienny, umiejący symulować i zataić wszystko, cudzego żądny, swoje trwoniący, gorący w namiętnościach; w dostatecznej mierze wymowny, mało rozumny. Nienasycony duch pożądał ciągłe rzeczy nieumiarkowanych, nieprawdopodobnych, zbyt wyso- kich. Tego to człowieka po samowładztwie Lucjusza Sulli ogarnęła przemożna żądza opanowania rzeczypospolitej i zupełnie obojętne mu było jakimi środkami cel osiągnie, byleby zdobyć sobie władzę królewską. Duszę zuchwałą coraz bardziej z dnia na dzień dręczył niedostatek materialny i świadomość popełnionych zbrodni; jedno i drugie doprowadził do szczytu tymi praktykami, o których wspomniałem. Zachęcały go prócz tego zepsute obyczaje społeczeństwa, trawionego dwoma najgorszymi choć przeciwnymi sobie nieszczęściami: zbytkiem i chciwością

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 hours ago, Yolo said:

To było nawiązanie do starego dowcipu.

 

Dwóch milicjantów szuka prezentu dla naczelnika

- A może książkę mu kupimy?

- Eeee, książkę to on już ma

 

Nie znałem, dobre :)

 

22 hours ago, Libertyn said:

 

Widzę po internetach, że to wyszło potem w takiej ładnej ozdobnej serii z różnymi pisarzami starożytnymi, Plutarchem, Cyceronem i tak dalej? Wydaje mi się, że panna ma całą serię, nawet sobie z niej dworowałem, że Cycerona to się ma tylko po to, żeby przyszpanować, nikt już tego nie czyta.

 

23 hours ago, Libertyn said:

Więc, kiedy po wielu kłopotach i niebezpieczeństwach odpocząłem duchowo i postanowiłem resztę życia spędzić z dala od polityki, nie było moim zamiarem w gnuśności i nieróbstwie oddawać się wywczasom, albo też pędzić życie zajmując się uprawą roli czy polowaniem, zajęciami odpowiednimi dla niewolników, lecz powróciwszy do tego zamiaru i tych zamiłowań, od jakich poprzednio odciągnęła mnie fałszywa ambicja, postanowiłem dzieje narodu rzymskiego opracować monograficznie, według tego jak mi się pewne wypadki wydawały godne pamięci, i to tym więcej, że umysł mój wolny był od nadziei, strachu i partyjnictwa. Przeto o spisku Katyliny, jak najbardziej zgodnie z prawdą będę mógł, pokrótce opowiem; albowiem wypadek ten uważam za szczególnie godny pamięci przez nowość zbrodni i niebezpieczeństwa. O charakterze tego człowieka trzeba powiedzieć, zanim zacznę opowiadanie, kilka słów. 5. Lucjusz Katylina pochodzący ze szlacheckiego rodu odznaczał się wielką siłą ducha i ciała, lecz charakterem złym i przewrotnym. Od młodości miłe mu były wojny domowe, rzezie, rabunki, waśń wewnętrzna i na tym wykształcił swą młodość. Ciało miał wytrzymałe na głód, zimno, bezsenność, więcej niżby ktoś mógł uwierzyć. Umysł zuchwały podstępny, zmienny, umiejący symulować i zataić wszystko, cudzego żądny, swoje trwoniący, gorący w namiętnościach; w dostatecznej mierze wymowny, mało rozumny. Nienasycony duch pożądał ciągłe rzeczy nieumiarkowanych, nieprawdopodobnych, zbyt wyso- kich. Tego to człowieka po samowładztwie Lucjusza Sulli ogarnęła przemożna żądza opanowania rzeczypospolitej i zupełnie obojętne mu było jakimi środkami cel osiągnie, byleby zdobyć sobie władzę królewską. Duszę zuchwałą coraz bardziej z dnia na dzień dręczył niedostatek materialny i świadomość popełnionych zbrodni; jedno i drugie doprowadził do szczytu tymi praktykami, o których wspomniałem. Zachęcały go prócz tego zepsute obyczaje społeczeństwa, trawionego dwoma najgorszymi choć przeciwnymi sobie nieszczęściami: zbytkiem i chciwością

Im bardziej się świat zmienia, tym bardziej jest taki sam.

Zepsute obyczaje społeczeństwa trawionego zbytkiem i chciwością, brzmi dziwnie znajomo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Geraint Jones - 'Legion'

 

Robert Fabbri - 'Wespazjan' cykl składający się z kilku tomów (chyba 9-ty został wydany)

 

Steven Saylor - 'Tron Cezara'

 

Harry Sidebottom - 'Wojownik Rzymu' - trylogia

 

Simon Scarrow - 'Orły Imperium' cykl

 

Francine Rivers - 'Znamię lwa' - trylogia

 

Robert Harris - 'Trylogia Rzymska'

 

Ben Kane - 'Cesarskie Orły' - trylogia

 

Generalnie każdy z wymienionych wyżej pisarzy był dość płodny na tematy związane ze starożytnym Rzymem. Dodać mogę jeszcze:

- Davis Bunn

- Daniło Mordowcew

- Conn Iggulden

- Gore Vidal - 'Julian'

- David Gibbins

- Santiago Posteuillo

- Ben Pastor

i wielu innych.

 

 

 

 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.