Skocz do zawartości

Brak możliwości przyjęcia mandatu wystawionego przez Policję


Rekomendowane odpowiedzi

Partia PiS złożyła  w dniu 8 stycznia 2020r w sejmie projekt, który zakłada brak możliwości odmówienia mandatu wystawionego przez Policję.

 

Ta ciekawostka się objawiła właśnie na stronie Sejmu (tuż przed północą, w piątek 8 stycznia)

 

link : https://orka.sejm.gov.pl/Druki9ka.nsf/0/99776233708F7C2AC12586570055871C/%24File/866.pdf


Jak jest dzisiaj?
Jeśli popełnisz wykroczenie:
1. policjant informuje Cię o ukaraniu mandatem
2. masz prawo takiego mandatu nie przyjąć 
3. jeśli nie przyjmiesz mandatu, policja kieruje wniosek o ukaranie do sądu, który rozstrzyga - ukarać, czy uniewinnić. 

➡️ Jak ma być?
Jeśli popełnisz wykroczenie:


1️⃣ policjant informuje Cię o ukaraniu mandatem
2️⃣ nie masz już prawa mandatu nie przyjąć‼️
3️⃣ mandat jest wykonalny, chyba że sąd wstrzyma wykonalność (co nastąpi zapewne po kilku miesiącach)‼️
4️⃣ możesz mandat zaskarżyć w terminie 7 dni od daty do sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce popełnienia wykroczenia
5️⃣ musisz wskazać, czy zaskarżasz mandat co do winy czy co do kary (o ile wiesz, o co w ogóle w tym chodzi)
6️⃣ sąd może orzec na Twoją niekorzyść‼️Nie obowiązuje zakaz reformationis in peius (zakaz pogarszania sytuacji oskarżonego w postępowaniu odwoławczym). Odwłując się ryzykujesz, że zostaniesz ukarany surowiej, niż wynikało to z nałożonego mandatu.‼️
7️⃣ jeśli w odwołaniu nie poruszysz jakiś okoliczności czy dowodów, nie możesz tego zrobić później przed sądem
? Przykład: 
Zostajesz zatrzymany do kontroli drogowej. Policjant oznajmia, że przekroczyłeś dozwoloną prędkość. Nie zgadzasz się z tym zarzutem. Policjant karze Cię mandatem. Wracasz do domu na drugim końcu Polski i masz 7 dni na to, żeby napisać odwołanie. Jak nie wiesz jak, to musisz się nauczyć, albo znaleźć kogoś, kto to ogarnia i napisze za Ciebie. A pojawia się tam taka ciekawostka, jak obowiązek wskazania, czy zaskarżasz mandat co do winy, czy co do kary. Co więcej, jeśli nie powołasz wszystkich dowodów (musisz je zatem w 7 dni zebrać i rozpoznać), utracisz możliwość skorzystania z nich w postępowaniu przed sądem. Musisz też wnieść o wstrzymanie wykonalności mandatu. 
? Przykład #2
Rozporządzeniem Rady Ministrów, wydanym na podstawie „ustawy zakaźnej” wprowadzono zakaz przemieszczania się na terenie całej Polski. Wiesz, że zakaz ten jest bezprawny, nie można bowiem rozporządzeniem ograniczyć Twoich praw i swobód obywatelskich wynikających z Konstytucji...
Muszę pisać dalej?
➡️ Jakie jest uzasadnienie proponowanej zmiany? 
? Na str. 6 uzasadnienia projektu czytamy:

„Jak wskazuje praktyka [ciekawe czyja i w oparciu o jakie źródła grupa posłów poczyniła takie ustalenia?], przeważająca większość [ciekawe ile i skąd posłowie to wiedzą?] spraw o wykroczenia wnoszonych do sądu w związku z odmową przyjęcia mandatu przez sprawcę kończy się wydaniem prawomocnego wyroku skazującego. Poza tym odmowa przyjęcia mandatu przez sprawcę niejednokrotnie ma charakter impulsywny i nieprzemyślany [ponownie pojawia się pytanie - na jakiej podstawie grupa posłów ustaliła motywację osób odmawiających przyjęcia mandatu] , a w konsekwencji powoduje konieczność podjęcia szeregu czynności związanych z wytoczeniem oskarżenia w sprawie o wykroczenie.”


"W konsekwencji proponowanych regulacji, w szczególności przerzucenia ciężaru procesowego zaskarżenia mandatu na ukaranego, należałoby się spodziewać znacznego zmniejszenia wpływu spraw o wykroczenia do sądu. Ponadto proponowane postępowanie odciążyłoby funkcjonariuszy od składania dużej liczby wniosków o ukaranie, na rzecz przekazania do sądu materiałów sprawy." 

 

Tekst oryginalny opracował r.pr. Dobrowolski na swoim fanpage’u na FB.

Zapraszam do dyskusji i wyrażania swoich poglądów co jeszcze nasza władza zrobi, żeby „polepszyć” nam życie.

Edytowane przez Szczery Człowiek
  • Like 6
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No rzeczywiście kupa.

Od początku roku nagonka nagonkę goni^^byle by o czym bajdurzyć gawiedź miała. Temat mocno medialny już w tym momencie - bardzo emocjonalny wątek uderzający w NASZĄ wolność.

 

Słowo o nowych regulacjach mających usprawnić badania techniczne pojazdów.

Już w tym roku chciałem nabyć samochód używany bez PT, a gdzieś podsłyszałem, że badania techniczne są od nowego roku okraszone nowymi przepisami (i rzeczywiście, np. samochód, który jeździ 30 dni bez przeglądu będzie miał 2x droższe badanie).

Do meritum: Przedzwoniłem na stację kontroli pojazdów i okazało się, że wuja wprowadzili, bo to co sobie ustaliła biurwa niekoniecznie da się zaimplementować i muszą poprawiać^^

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, cst9191 napisał:

Szczerze? Nie chce mi się już strzępić ryja...

 

Najlepsze jest te ich tłumaczenie, że to dla naszego „dobra”. Komuna wraca (wróciła), ludzie są bierni. Czekać tylko, aż przedłużą sobie ustawowo kadencję.

Ja rozumiem, że ludzie mieli dosyć PO ale obecna władza to nawet się nie kryje ze swoim reżimem i niszczeniem kraju.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Shit test odbiłem rozwodem napisał:

Czas najwyższy na rewoltę i obalenie tego pierdolonego komuszego nierządu. Co jeszcze muszą odpierdolić, żebyśmy ruszyli dupska?

Niedługo Janusze i Grażyny zamiast Jezusa czy Matki Bożej powieszą na ścianie w domu towarzysza MAOWIECKIEGO i karakana kurwa.

1 minutę temu, Wincenty napisał:

Kumpel składał papiery do policji jakiś czas temu, okazuje się że okres szkolenia jest zmniejszony z 9 miesięcy do 2 lub 2,5 (nie pamiętam dokładnie), generalnie został też zwiększony nabór.

 

 

Białoruś is coming Panowie  :)

 

 

Czerwone kurwy zbroją się na wojnę z obywatelami.

Edytowane przez bassfreak
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, cst9191 napisał:

Dopóki nie zabiorą ludziom telewizorów, piwa i kiełbasy, to nic się nie wydarzy w tym kierunku.

Dokładnie. Gdzie ten mój dumny naród co tworzył partyzantkę, przelewał krew za wolność... A teraz... Kurwa!!!! Chcę mi się wyć!!!

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naród rozbrojony i to jest straszne... W Stanach czy Szwajcarii mają tony prywatnej broni a my możemy co najwyżej napierdzieć w ich kierunku. Ja mam kilka sztuk sportowych proc ale co to jest jak te kurwy ruszą na suwerena ? Mam też trochę znajomych którzy strzelają i mają broń ale to wszystko jakiś smutny żart ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, trop napisał:

Dokładnie. Gdzie ten mój dumny naród co tworzył partyzantkę, przelewał krew za wolność... A teraz... Kurwa!!!! Chcę mi się wyć!!!

 

No offence ale co ty zrobiłeś żeby chociaż spróbować to zmienić? Pytanie do wszystkich. 

 

Co do tematu, zrobili szum medialny. Założę się że to nie przejdzie. 

Edytowane przez Jonash
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Imiennik napisał:

A co da się zrobić? Większość ludzi ma w dupie fakty, mamy iść z @trop we dwóch?

 

Może dołączcie do istniejących strajków lub stwórzcie swoje? Dopóki nie wyjdziecie na ulicę a będziecie pisać w Internecie to jedyne co się stanie to dacie upust swoim emocjom. Poza tym? Nic się nie zmieni. 

Edytowane przez Jonash
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Szczery Człowiek napisał:

Partia PiS złożyła  w dniu 8 stycznia 2020r w sejmie projekt, który zakłada brak możliwości odmówienia mandatu wystawionego przez Policję.

 

Jak sejm uchwali projekt , który poprze senat i będzie miał moc prawną wynikającą z ustawy to wtedy się będę martwić.

A tak to tylko informacje i sprawdzanie społeczeństwa jak zareaguje i czy będzie stosować się do rozporządzeń jaśnie panującej władzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Szczery Człowiek napisał:

Najlepsze jest te ich tłumaczenie, że to dla naszego „dobra”. Komuna wraca (wróciła), ludzie są bierni. Czekać tylko, aż przedłużą sobie ustawowo kadencję.

Ja rozumiem, że ludzie mieli dosyć PO ale obecna władza to nawet się nie kryje ze swoim reżimem i niszczeniem kraju.

 

Spoko wybiorą w następnych wyborach PO i co? Nadal nic się nie zmieni, chyba że na gorsze. 

 

2 minuty temu, Iceman84PL napisał:

A tak to tylko informacje i sprawdzanie społeczeństwa jak zareaguje i czy będzie stosować się do rozporządzeń jaśnie panującej władzy.

 

Jestem pewny, że takie informacje w głównych portalach służą tylko i wyłącznie temu aby sprawdzać reakcje społeczeństwa jak wyżej to opisałeś. 

Edytowane przez Jonash
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Imiennik napisał:

A co da się zrobić? Większość ludzi ma w dupie fakty, mamy iść z @trop we dwóch?

 

Dokładnie tak ilu ludzi wychodzi na ulice by protestować kilka tysięcy w porywach i co to zmieni.

Musiało by się zjednoczyć kilka milionów wtedy to potencjalna siła.

 

6 minut temu, Jonash napisał:

Jestem pewny, że takie informacje w głównych portalach służą tylko i wyłącznie temu aby sprawdzać reakcje społeczeństwa jak wyżej to opisałeś. 

 

Większość informacji w necie czy tv to propagandowy ściek nie mający nic wspólnego z prawdą.

A ma jedynie na celu podnieść negatywne emocje u zainteresowanego.

Edytowane przez Iceman84PL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jonash ja nie napisałem, że PO będzie lepsze, ale myśle, że nie gorsze od PiS, mimo wszystko te partie to praktycznie jest to samo, jest to układ dwóch partii i w kluczowych sprawach dla państwa mają podobne stanowisko. Wiele osób przeszło z jednej partii do drugiej i na odwrót. W telewizji się posprzeczają, poobrażają a potem razem piją wódkę. Tu potrzeba nowej siły, partii, która zniszczy te wieloletnie kolesiostwo i układy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie ulice. W Polsce protestami nic się nie zmieni. Jeśli już to już jakaś rewolucja z barykadami płonącymi budynkami rządowymi itp. Skazana na niepowodzenie. Najlepszy sposób na opór wobec tego co się dzieje to ogarnięcie siebie. Oni bazują na tym że nic nie robimy do niczego nie dążymy, tylko konsumujemy biernie. Idealny wyborca którym można manipulować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Imiennik napisał:

Myślicie że na marszach gdzie każdy swoje pokrzyczy i pójdzie grzecznie do domu da się coś zrobić? Najwyżej gazem dostać. Pokojowe protesty można o kant dupy potłuc.

 

Czy pokojowe protesty coś dają? tak pokazują władzy niezadowolenie społeczne, i gotowość do kolejnych manifestacji. 

Czy wymiana wiedzy w necie coś daje tak jak na naszym forum tutaj tak bo dzielimy się i przekazujemy wiedzę większej

ilości społeczeństwa co przekłada się na ludzką świadomość.

I jak już urośnie krytyczna masa w postaci świadomych ludzi wtedy być może wyjdą na ulice miliony  i coś się zmieni.

A tak w chwili obecnej kilka tysięcy ludzi na protestach czy w necie to za mała ilość by coś zmienić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.